PDA

Pokaži Full Verziju : Komponovanje i produkcija nove pesme


sale_band
14.05.2012, 16:03
Pozdrav drustvo!!

Pokusao sam pronaci nesto na ovu temu ali nema nista konkretno... Naime, interesuje me kako (ako uopste) komponujete melodiju na postojeci tekst, tj. da li imate neki "sablon" po kom idete ili to radite "onako"? Da li odredjujete ritmiku po slogovima teksta(razbrojavanjem) ili po emociji (poruci) istog?

Takodje, kada i kako pocinjete sa konkretnim snimanjem odredjenih ideja u DAW (sonar,cubase itd.) i kojim redosledom?

Voleo bih da mi odgovore kolege koje zaista znaju o cemu govore i imaju iskustvo.

Bez uvrede bilo kome, ali, vec odavno znam kako se u stvari koristi DAW i MIDI i nebih da ulazimo u te "tehnicke" stvari, jer, danas svako ko instalira Cubase u PC misli da je "producent"

Hvala unapred!

Arter
17.05.2012, 17:59
Pozdrav kolega, sto se tice skladanja, ovisi od osobe do osobe, netko ce prvo krenuti od bubnjeva netko od neceg drugog. Vecina koje ja poznajem, prvo to odsvira na gitari ili klaviru, te odna dalje sređiva. prvo tekst piva i prati sa gitarom, podesava, pise akorde itd i odna dalje razrađuje. Naravno na kraju nemora biti niti slicno kao sto ej na gitari odsvirano, ali tako obicno zapocima. Pozdrav

nemanja 1982
17.05.2012, 22:15
I mene interesuje isto ovo,kao i kolegu :) Pa ako bih mogao neko malo detaljnije da nam objasni :) hvala unapred ! :)

zsimonovic
18.05.2012, 20:22
Odredis prvo koji ces ritam da ti bude za tu pesmu,odkucas osnovu bubnja,onda napravis melodiju pesme i prema njoj harmoniju.Zatim smislis neki solo i kako ce da ti pocne pesma,ako hoces neki uvod i smislis kraj i polako dodajes elemente bubnja,bas se odsvira,prateci instrumenti i nadogradjuje se postepeno i bubanj i solo.Zatim stelovanje svakog instrumenta,odpevaju se vokali,i oni se doteraju da lepo zvuce,nivelacija i mastering.Bitno je ne zuriti u pravljenju pesme,sto veca satnica se provede u pravljenju pesme bolje ce da ispadne.Ja sam napravio par pesama i provedem sigurno po 7-8 dana po 8 sati dok se to napravi da lepo zvuci.Ko ima vec uradjene postavke instrumenata moze dosta da se ustedi u vremenu.