PDA

Pokaži Full Verziju : Sa Rolanda E2 na GW8 ili E50


calevh
12.04.2012, 12:35
Zdravo svima. Imam Rolanda EXR E2, i ovih dana bi pao novi instrument. Posle mnogo preslusanih snimaka sada mi tek nista nije jasno i tek sad sam u dilemi :D No dobro, zato smo i ovde da razresimo neke dileme. Ovako, kao sto rekoh imam E2, i sredio sam ritmove BAS po mom ukusu, E2 u sustini zvuci jako prirodno, bubnjevi izlaze jako lepo na ozvucenju, bas gitare pogotovo, kontrica tu i tamo, ali da se i ona srediti, e sad ima jedno ali... E to ali su solo boje. Tu nema pomoci ovoj spravi, nisam zadovoljan i to je to. Par boja koje su odlicne i to je to, editing nula, cista nula i to je i glavni razlog zamene klavijature, posto solo klavijaturu nemam, pa bih hteo sve u jednom, ako je moguce.
Slusao sam e 50, svi snimci, osim onih od kolege Morisona zvuce jako "plasticno", tj. bubanj mi zvuci jako plasticno, mozda cu ispasti smesan sto cu ovo reci, ali bubanj na mom Rolandu zvuci daleko punije, prirodnije, masnije od onoga sto sam ja cuo na E50 i meni prijatnije, to je moj ukus. Zamolio bih sve koji poseduju E50 da mi se jave na mail stralemaka@gmail.com, ako mogu da mi posalju snimke sa pedesetice, ne zanimaju me snimci koji su propustani kroz ekvilajzere, dodatne programe, zelim da cujem zvuk klavijature direktno u komp snimano. Dalje, editing na e 50 je strasan, prosto nema sta nemoze da se promeni to mi je jasno i jako mi odgovara i svidja mi se. Usput zelim da naglasim jednu stvar. Uopste nisam lenj sto se tice sredjivanja klavijature, na mom Rolandu znam i po 5, 6 sati da sedim uz komp praveci ritmove, tj. to radim sa zadovoljstvom. Zanima me da li mogu dobiti na e50 razne zujalice dx boje, narodne organice itd. Nadam se da se dobre harmonike, saxofoni, klarineti i trube podrazumevaju kao i akusticni instrumenti?
Druga klav. je gw8, sto se tice boja da li mogu dobiti isto sto sam naveo gore, da li ima neke boje sa g70. Slusao sam g70 od jednog kolege mislim da bese "RadeKOKI", boje koje je on slozio na g70 su strasne, pa me zanima da li mogu dobiti slicne, iste..? Imam neke snimke pomenutog kolege, pa ako smem postaviti da bi Vam bilo lakse da shvatite o cemu pricam. I jos jedno pitanje, sto se tice editinga kod gw8, definitivno da li se moze uraditi isto kao i na e 50, vise, manje...? izvinite na ovaj dugi post, ali mi je stvarno potrebna pomoc da bi ucinio pravi potez. Hvala svima na odgovorima.:">

nesaband
12.04.2012, 13:21
na ovom linku preslusaj kako zvuci GW 8.http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=13903

Boban je sredio GW8 malte ne do savrsenstva.

E50 sam imao ali jako kratko,nisam bio zadovoljan kako su izlazili ritmovi preko razglasa.Ja nism uspeo da ga sredim da meni zvuci kako bi trebalo.
Editing na GW8 nije isti kao na E50,lakse se edituje na E50 ali dzabe kad ja nisam uspeo da ga sredim.

GW 8 ima mnogo bolje solo boje,ritam sekcija moze da se sredi opasno dobro tako da bih ti ja preporucio da se odlucis za GW 8.

Ima jedan pirocanac ga prodaje vrlo povoljno posto ima dve GW 8 klavijature.malo mu bila jedna pa nabavio covek dve.:lol:

mislim da je dao oglas i ovde na forumu,potrazi malo.

lopezi
12.04.2012, 15:48
aku uzmeš gw8 nećeš puno napredovat u smislu zvuka, 90% boja na gw8 je isti kao na e2, ako hočeš neki ozbiljniji klavir kupi g70. pozdrav

tranzit
12.04.2012, 16:20
Ne dezinformisi covjeka. Uopste porediti sounde sa E2 sa onima na GW-8 je smijesno. To su dva razlicita vremena i dva razlicita svijeta, naravno bar 5 klasa u korist ovog drugog. Taj GW-8 radi cak, na malo naprednijem sound chipu nego i G70 pa mu je i sound utoliko kvalitetniji.

calevh
12.04.2012, 20:19
Neso, kada kazes bolji editing da li mislis na to da je laksi na e 50 zbog touch screen-a, ili gw8 jednostavno nema te funkcije editovanja kao e50. Ne mogu da kazem da mi kvalitet boja nije bitan, jeste, ali mene vise zanima da li mogu da dobijem neke zeljene konkretne boje, koje su jako upotrebljive, tj. da li gw8 ima te boje, neznam da li bih smeo ovde da postavim jedan demo snimak naseg kolege sa ovog sajta, pa da pitam konkretno za neke boje? Da li je taj pirocanac Boban? :D Nisam mogao da nadjem njegov oglas da vidim kolika je ta cena?

Morison
12.04.2012, 20:53
E50 ima malo jace kompresovan zvuk, sto tesko moze da se podesi bilo kakvim podesavanjima. Dakle, kvalitet sempla je manji pa cela klavijatura zvuci malo sirovo.
Dalje, nema EQ za podesavanje boja, nit za solo niti za delove ritma, bubanj...
Na E50 nema domacih boja na koje si navikao na E2 (harmonike, tamburice, truba, frula...)
Na Gw8 ima tih boja! Zvuk je generalno daleko kvalitetiji na GW8 (i u odnosu na E50 ali i u odnosu na E2). Neke komponente funkcionalnosti su mozda bolje resene na E50 ali je to opet stvar navike. Sa druge strane Gw8 ima neke svoje prednosti.
Ako bi gledali izmedju ove dve sprave (obe polovne su oko 500-550 evra), moj glas ide za Gw8!

calevh
12.04.2012, 21:01
Dejo, hvala na odgovoru, nekako sam tebe smatrao najkompetentnijim za e 50 i cekao sam da se javis, hvala i ostalim kolegama. Reci mi da li ja mogu dobiti od tebe neke demo snimke da poslusam kako zvuci e 50, ako imas vremena da mi to posaljes. Uzgred, mislio sam da i e 50 ima neke folk boje, kao sto su folk violina, klarinet, harmonika... I jos jedno pitanje, koliko sad realno vredi E2? Koliko mogu da trazim za njega? Zelim da naglasim da klavijatura zvuci jako, jako lepo, postavicu i neke demo snimke, trebam samo da snimim.

nesaband
12.04.2012, 22:35
Da li je taj pirocanac Boban? :D Nisam mogao da nadjem njegov oglas da vidim kolika je ta cena?[/QUOTE

Jeste nas drug @Boban010 u pitanju.

ako si zainteresovan kontaktiraj ga na PP ne bi ja da ovde stavljam link da ne bih otkrivao bobanov broj telefon.

ili kontaktiraj mene pa cu ti reci i cenu za koliko je prodaje.

tranzit
12.04.2012, 23:21
Nista bez Nese kad se kupuje instrument, ovo je vec drugi put da direktno pomaze kolegama. Calevh ako izmakne taj E50, opet pogledaj neki GW-8, poslusaj Morisona i mene, neces se pokajati a i Nesa ce ti isto preporuciti garantujem.

calevh
12.04.2012, 23:32
Ljudi ne sumnjam ja u Vase predloge, meni je sad i bitno da prodam mog Rolanda. Neznam koliko bih mogao da trazim, sta sad kaze trziste, koliko je cena ovog instrumenta. Jedino me brine da je rad kod E50 mnogo prakticniji, i da je u RealTime-u mnogo bolji za rukovanje od GW8. Sto se tice zvuka pretpostavljao sam da je GW8 kvalitetniji. Ja sam na E2 navikao da mi u jednom programu bude slozen jedan ritam sa podesavanjima, i 8 boja, koje vrlo brzo mogu da pozovem, e sad smetalo mi je sto kad iskljucim dinamiku to vazi za sve instrumente, a meni dinamika ne treba za harmonike, sax, ali mi treba za klavire, stringseve... Dalje, portamento, nemoguce podesiti samo za jednu boju, distorziju itd. Prosto me to izludjivalo, nadam se da sve to moze na GW8. I da, da li mogu da kombinujem udaraljke u bubnju kod GW8 (noga iz jednog seta, dobos iz drugog), pa da recimo podesavam dobos da se cuje "dublje", "plice"... Pa recimo EQ na bubanj samo, pa recimo samo na bas, pa onda na ceo ritam, da li je to moguce na GW8?

nesaband
12.04.2012, 23:33
e sad cu da pisem djonom.Batali taj E50:-O,pogresices.Ja sam dao za njega 1000 eura i pokajao sam se.Posle sam morao da radim trange frange da vratim G800 da mogu da radim ko covek i sve dok nije izasao GW8 nisam menjao klavijaturu.

Sad pravim kombinaciju da dodjem nekako do BK5 i nadam se da ce mi to uskoro uspeti.Nema posla inca bi bio moj jos juce:lol:

Znaci obrati paznju:GW 8 je bolji izbor nego E 50

tranzit
12.04.2012, 23:38
Sta ja rece... hahahahaha. Udri Neso djonom, tako i treba, da momci ne bacaju pare badava.

Nego Neso, sta ces sa BK-5 kad imas GW-8 ili ces da prodajes GW8 pa da uzimas masterkey ili je nesto drugo u pitanju ?

calevh
12.04.2012, 23:48
Neso ovo cu shvatiti kao naredjenje =)) Onda da otpisem E50 definitivno. E sad niste mi odgovorili na moja pitanjca iz prethodnog posta, da li GW8 ima sve te mogucnosti? I koliko vredi odprilike sad E2?

nesaband
12.04.2012, 23:53
GW 8 je jako brza klavijatura za rad.Postoji nacin da recimo stavis dobos iz drugog seta bubnjeva na acc6,a fus cinelu na acc5,darabuke ili kako se vec kaze na acc5.
Imas 99 favorita za boje i 99 favorita za ritmove,malo li je? mozes za svaku boju da postavis razlicit efekatMFX i da je zapamtis u Favorit boje.
boje su odlicne a koliko tvoja klavijatura vredi to ce trziste da kaze a ne mi.nema pravila u trgovini,treba samo imati srece.

calevh
13.04.2012, 00:05
Da pokusam da preformulisem pitanje. Kad recimo uzmem bubanj traku, da li mogu umesto pojedinih elementa bubnja da stavim elemente iz nekog drugog seta, ali ne da zauzimam acc 4, 5, 6... Njih da ostavim za neke druge instrumente u ritmu recimo. Neso, performansa na GW8 je ustvari ono sto ja imam na E2 kao User Program? ispravi me ako gresim? Da li ja mogu da izaberem recimo jedan ritam, rumbu za primer, i onda mogu da biram neku od tih 99 boja koje sam prethodno preuredio po mom ukusu i snimio, u svakom trenutku... Pa onda promenom ritma, ja ponovo mogu da izabere neku od tih 99 boja... Da li sam u pravu? Izvinite malo na dosadi, malo je sve to za mene novo, na E2 je to sve mnogo prosto (Verovatno zato sto nema toliko funkcija) pa zato pitam?

nesaband
13.04.2012, 00:20
Pazi,ne mozes na jednoj traci da uzimas elemente bubnja iz drugog seta ali na ovaj nacin kako sam ti objasnio mozes da stavljas elemente iz drugog seta i onda to jako slicno zvuci kao na PA 800 koji ima sempler.

Ti imas u GW-8 99.usera za ritmove koje ti ubacis u njega i plus njegove fabricke ritmove.

Ovo sto ti zoves performansima to se kod GW8 zove Favorit za ritmove i Favorit za boje.

U svakom momentu ti je dostuno da promenis 99 boja u jednom ritmu ili da promenis 99 i vise ritmova(racunajuci i fabricke) a da ti ostane ista boja.
to je otprilike to.nadam se da si me razumeo sad.

preslusaj bobanove demo snimke pogotovo ove poslednje pa ces cuti kako dobro zvuci GW 8.

calevh
13.04.2012, 00:30
Upravo to i radim, pratio sam redovno Bobanov rad, i kapa dole za to sto covek radi. Malo mi se ovo oko promene elementa bubnja ne svidja kod GW8, na E50 je sve to moguce uraditi. Moguce je i na GW8 ali postupak mi se bas i ne svidja, no dobro, nije to presudno naravno. Kapiramo se sad nEso, hvala na vremeno i izvini malo na dosadi.

nesaband
13.04.2012, 00:36
Pazi,moja postavka i moj set za GW8 je malo drugaciji od Bobanovog,ja radim ritmove malo drugacije ,nije ista postavka MFX za aranzer pa cak i za upp1 i low,sve je to stvar ukusa.
pozdrav jos jednom i zelim ti da sto pre dodjes do GW 8.

calevh
13.04.2012, 00:52
Naravno, to je i sustina. Da svako zvuci na svoj nacin a ne svi isto. To i ja radim sa svojom klavijaturom. Imacete prilike da cujete ovih dana.

Morison
13.04.2012, 14:50
Moram da kazem da si u zabludi ako si rekao da na E50 mozes da koristis elemente drugog drum seta na istoj traci. To ni jedan Roland ne moze! Na E50 mozes iskljucivo da koristis jedan drum set a u okviru njega mozda imas jos dobosa i bas kick-a od drugih setova pa da njih koristis mesto onih koji se nalaze na normlanom GM mestu...ali to moze i GW8 naravno.
-Tek od GW8 pa na dalje Rolandovi aranzeri podrzavaju vise od jedne drum trake pa mozes zaista da koristis bilo koju udaraljku iz bilo kog drugog drum seta (a ne samo ono sto je Roland spakovao u jedan set) doduse na drugoj traci.

Boban010
13.04.2012, 14:58
Malo je glupo da navijam za GW8 posle onoga sto je napisao kolega Nesaband,ali evo....
Mislim da i sam znas da sam ja imao E2 pa sam sa njega presao na GW8.Sto se tice punoce i sirine zvuka tu si apsolutno u pravu,E2 je iznad GW8 i E50....ALI...ima dosta nedostataka poput nemogucnosti pravljenja ritmova u klavijaturi kao i brzo biranje ritmova(dva najvaznija nedostatka)Ovo ti je na GW8 reseno odlicno,vec sam pisao imas 10 boja u Favoritu ispod svake boje razlicit ritam.Sa dva klika menjas jedan od tih deset ritmova i imas uvek na raspolaganju deset boja sa razlicitim efektima...I tako puta deset...
Gw8 ima jedan efekat za ritam sekciju,to moze da bude ekvilajzer,vah,distorzija vec bilo sta ti odredis i moze da se primenjuje na jednu dve ili vise traka u ritmu.Imas i dvopojasni master ekvilajzer kao kod G800,1000...Plus dodatne efekte na Upper i Lower koji mozes da koristis kao Upper2..
Na E2 imas 200 performansi na GW8 128,ali GW8 ima i Favorite Performanse-100 i Favorite Tones 100.Favoriti sluze za brzo biranje i oni predstavljaju samo redosled Postojecih Performansi kojih ima 128.Dakle u Favoritima ne programiras peformanse vec samo njihov redosled u Banci..
Imao sam prilike da probam E50,dzaba editing kad nemas pocetni kvalitet koji bi da editujes..na stranu boje koje GW8 ima a E50 ne...
Da skratim,Gw8 se jos uvek proizvodi a E50 vise ne i moj glas ide za GW8...
p.s.Najbolje je da procitas sve sto sam pisao o GW8 u mojoj temi Demo snimci i bice ti jasnije.
@Morison
Sada sam procitao,nisi u pravu,uz upotrebu Program Change opcije na GW8 mozes da kombinujes u jednoj traci razlicite setove,mislim da to moze i na E80,cini mi se da je kolega milancheshow to radio..

calevh
13.04.2012, 17:42
Znao sam da to moze na GW8. Jer sam negde vec to procitao. Bobane, prosto nemogu da verujem da si rekao da E2 zvuci punije i sire od GW8 i E50 :-O Pazi, sa promenom ritma nemam problema, ja sam u jednom ritmu na razlicitim varijacijama spakovao razlicite ritmove, rumba-dvojka, rumba-begin, tako da me to ne muci. Prosto me odusevljavaju njegove bas gitare, to zvuci neverovatno mocno na razglasi. Imam problem sa bojama, efektima, editing boja. Da pojasnim. Imam sax koji zvuci jako lepo, ali daje jako lepe tonove u trecoj oktavi, kako se ide vislje on pisti... E sad nemam mogucnost da samo saxofonu podignem oktavu a da mi to ne utice druge instrumente, ili da mu dodam portamento, ali samo njemu. To me uzludjuje. Nemogu staviti distorziju samo za gitaru, vec mi povlaci sve instrumente... Druga stvar, dinamika, treba mi dinamika na klavirima, gudacima itd. Ali ne i na harmonikama, sax... Jos jednu stvar koju sam primetio, Bobane ti ovo mozda znas. Na harmonikama, kao da mi kasni malo odziv, i vrlo mi je tesko da odsviram lepo triler, atack ili kako se vec kaze kao da je malo kratak i to mi jako jako smeta, inace harmonike su odlicne. Nedostaju mi zujalice, dx boje, el. gajde npr.

Morison
13.04.2012, 18:32
Boki znam za to...ali to je vec nas smisao da resavamo stvari. Proizvodjac nije dao oficijalno sve do GW8.

tranzit
13.04.2012, 18:46
Bobane, prosto nemogu da verujem da si rekao da E2 zvuci punije i sire od GW8 i E50 :-O .
Mislim da je Boban napravio samo gresku u pisanju u vezi sa poredjenjem kvaliteta sounda izmedju E-02, E-50 i GW-8.

Boban010
13.04.2012, 18:58
Tako sam ja cuo i to sam rekao ali ne zaboravi da ljudi ne cuju apsolutno isto,neki imaju "veci afinitet" za ove frekvencije a neki veci za one.Zasto je takav slucaj kad se poredi E2 sa GW8 i E50 i sta je uzrok tome ne znam,jedino stoji da sam ja to tako cuo.Cak sam na par mojih ritmova kad sam pustio E2 posle koleginog PA800 primetio kao da zvuk ne dolazi "direktno iz zvucnika" nego kao da dolazi sa svih strana,ima sirinu i punocu i to je meni i drugima zvucalo extra...Naravno to nije bio slucaj sa svim ritmovima a nemogucnost pravljenja ritmova u klavijaturi mi nije ostavila izbora....Generalno,za mene velika vecina Rolandovih klavijatura ima daleko prirodniji zvuk u odnosu na Korgove...
Na GW8 imas mogucnost korekcije Atacka,imas odlican portamento,razne zujalice kako kazes,mnogo boja sa predjasnjih XP rolandovih kljava,boje sa cuvenog Jupitera,Juno itd.Saksofoni mu nisu jaca strana odnosno ja nisam uspeo da "ustimujem" neki po mom ukusu.I ovde je slican sistem,ako na boju stavis distorziju i tako snimis performansu,pa posle u toj performansi pozoves neku drugu boju ona ce da vuce distorziju.Ovo moze da se iskljuci i na E2 i na GW8 ali u tom slucaju boja vuce fabricke efekte koji su u vecini slucajeva bzv.
Na Gw8 taj problem resavas upotrebom favorite performansi...

tranzit
13.04.2012, 19:08
Cinjenice su slijedece sto se velicine internog sample contenta Rolandovih aranzera tice a to se odmah odrazava na kvalitet sounda pa mi to htjeli ili ne da prihvatimo:

G70 192MB
E80 128MB
E50 64MB
E-02 nema navoda ali iz iste serije E-09 ima 32MB ROM samplova pa bi se moglo predpostaviti da i E-02 ima isti sound chip.
GW-8 256MB
GW-7 32MB
Sonic Cell 128MB
BK-7m = BK-5 ovdje Roland ne navodi specifikaciju pa moze samo da se nagadja a mogao bih se usuditi da kazem da je sample content i ovdje 256MB.

Na osnovu ovih podataka je jasno gdje sta stoji a to sto se ponekad ucini covjeku u odredjenoj ili specificnoj situaciji, da nesto sto je performansom dosta slabije, bolje zvuci, za to ima metar faktora.

Boban010
13.04.2012, 19:26
Respekt za podatke,ali sve ove klavijature nemaju isti broj boja,recimo E2 ima oko 500-600 boja a GW8 oko 1400(mozda i vise),osim toga velicina semplova nije ista za svaku boju pa neke boje zvuce bolje a neke ne.Na gw8 se sa promenom dinamike menja i boja zvuka pa bi ja kao neuk rekao da je dosta semplova na GW8 u sustini multi sempl sto dodatno smanjuje kvalitet pojedinacnog sempla odnosno kolicinu memorije rezervisanu za celokupan sempl...

Morison
13.04.2012, 19:48
Nisu na zalost samo megabajti presudni...Na sve ovo ne zaboravimo i na rezoluciju D/A (digitalno-analognog) konvertera koji je verovatno najskuplji deo zvuka u jednoj klavijaturi.

calevh
14.04.2012, 12:24
Generalno,za mene velika vecina Rolandovih klavijatura ima daleko prirodniji zvuk u odnosu na Korgove...

Ovo ne cujem prvi put, bas sam ovih dana razgovarao sa nekim ljudima, strucnim, da kazem i sto su mi to rekli, da ako uzmem neki Korg ne ocekujem tu prirodnost zvuka kao na Rolandu...

tranzit
15.04.2012, 11:35
Nisu na zalost samo megabajti presudni...Na sve ovo ne zaboravimo i na rezoluciju D/A (digitalno-analognog) konvertera .Potpuno tacno i nema diskusije oko toga. Treba samo napomenuti da su DA konverteri kod najnovije generacije Rolandovih aranzera najvise klase svi odreda istog kvaliteta a taj kvalitet je veoma dobar.






koji je verovatno najskuplji deo zvuka u jednoj klavijaturi.Ovdje se varas, sami DA konverteri su prilicno jeftine komponente. Radi se o rangu cijene tih elektronskih komponenata od desetak do par desetina eura. To nije nikakvo bogatstvo. Tu nas proizvodjaci, malo ili malo vise, vuku za nos (a mi njih pola metra nize) pa placamo veoma skupo ono sto nas oni ubijede da je skupo. Roland je doduse u zadnjih nekoliko godina dokazao i pokazao da moze i drugacije i postenije i bolje jer ako uporedimo cijene G70, a pogotovo E-50, od prije nekoliko godina i recimo GW-8 koji definitivno i defakto ima bolji sound od oba zajedno (zahvaljujuci vecem sampling contentu i istim ili boljim DA konverterima), vidjecemo da je razlika u cijeni ogromna pa nas duplo ili trostruko jeftinije dodje kvelitetniji instrument, naime GW-8. Ovo sto Roland radi je pravi izuzetak, jednostavno ljudi su shvatili da postoji i drugaciji put. Na primjer sama FR3X harmonika ima 64MB sample contenta a najvjerovatnije i jos toliko slobodnog mjesta za sound update. Da uporedimo, citav Yamaha PSR3000 aranzer bazira na 64MB ROMa ili citav Roland E-50 isto tako, Korg PA80 na jadnih 32MB itd... Vremena su drugacija, pojedini razmisljaju brzo i u pravom smjeru... ali samo pojedini.
Dodato:
Zaboravih, daleko najskuplja elektronska komponenta jednog aranzera, odnosno rad na njoj, je bez konkurencije, upravo taj sample content. Sve ostalo je uglavnom roba masovne proizvodnje i kozmetika.