PDA

Pokaži Full Verziju : vezbe za preciznost i opustanje ruke?


propenpop
15.03.2012, 20:17
Cao Drugari,
listam forum i pokusavam da nadjem neke vezbe i savete za opustanje ruke, preciznost za tzv. meko sviranje, meku ruku,ali nisam bas uspeo.
Idem bezmalo dve godine na casove i krenuo sam od nule.
Sada sviram skoro 15ak kola neka dobro neka losije
20ak pesama, levom rukom sviram i aranzer i bas. sto se basa tice dvojku sviram par kola i pesama i polako prelazim da vezbam rumbu
sviram bas i kontru (znam sve ritmove, narodnjacke, mada imam problem da u bas kontri da zapamtim pratnje a nisam vest da ih osetim, ali mislim da ce to vremenom doci na svoje)
E SAD MOJ NAJVECI PROBLEM JE TACNOST I PRECIZNOST a mislim da je najveci problem ukocena ruka.
pojedinacno trilere sviram ok (manje vise) ali u svakoj pesmi ili kolu se podkrade greska, ruka se ukoci, triler 3 i 4 prstom se smulja, zalepi, klackalica bude isuvise Staccato nekako nema one mekoce i sto vise vezbam i trilere i pesme i kola kao da mi je ruka sve ukocenija iako mi se ne umara, ne boli me (npr. cacak bez problema na 180 bez grceva, ali zato lapovka mesecima tapka u mesto. krenem od 50,60 pa na 80 i tu je vec muljavo do zla boga pa vracanje na pocetak...).
(napisao sam u jednoj temi svoj koncept vezbanja http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=21917 u nadi da ce se pocetnici javljati i ostavljati svoja iskustva, ali odziv je bio slab:(()
znam da je vezbanje kljuc svega, ali mislim da gresim negde i da mi je potrebna pomoc nekoga starijeg, iskusnijeg kolege, tacnije usmerenje kako sa prevazidjem problem.
hvala svima unapred.

ado_rado
15.03.2012, 22:04
Vidi kolega ja sam samouk ja ti mogu reci samo svoje iskustvo kako sam ja nekada pocinjao ovako>
Ja sam krenuo da vjezbam na klavijaturi yamaha v50 solo samo solo znaci bas i solo i dobro me je islo jer sam vjezbao po 5-6 sati dnevno!
Ja sam tada pratio Ciganiju to jeste Mica Nikolic, Cira, Aca cergtar I recimo kada sam skidao pjesme ja sam skidao da bude original nema tu puno filozofije ja tako mislim vjezba je nanjaca u svirci!
To je normalno da kada uzmes da sviras tek budu prsti malo ukoceni to je normalno ali tokom svirke to se razradi!
Ja sam vazda imao tu privilegiju da ispocetka odsviram skalu to jeste recimo C dur pa C mol skalu 1,2,3,4 kontas odsviram do kraja pa se vratim to da malo prste zagrijem i onda nakon recimo 10minuta ja sam spreman za svirku!
Znaci Muzika je Sirok pojam trilera nikada nije dosta kao sto su lijepljeni trileri to su najjaci trileri sa ctvrtim prstom!
Znaci moj kolega samo vjezbaj pjesme nije sve u tom koliko kola znas nego moras biti sve stran muzicar, sve moras da sviras i ne recimo sto mnogi grijese skinu pjesmu i to je to ne pjesmu treba ponavljati i treba je skinuti 100% ko na CD-u i onda to svremenom dode svirka i trileri!
Ali prije sveka da ti kazem jedno najbitnije je to ako te je bog nadarijo za muziku bices onakav koliko dara imas ako Slon P....u uho nema tu vjezbe mozes vjezbati 10 sati dnevno sve je to daba!
Ja se nadam da sam ti bar malo pomogao u tvom problemu!

Veliki Pozdrav.=))

marko87
16.03.2012, 01:51
Blago tebi kad ides na casove. Ma samo vezbaj, i trudi se da sviras tacno. Nekako mi cudno da pocinjes da ucis rumbe, a dvojke vec znas. Evo npr. kod mene je obrnuto. Sve mi ide dobro osim dvojke, naravno sto se tice solo svirke. A samouk sam, poceo sam pre par godina povremeno u FL da sviram preko tastature. Ali nisam imao nekoga da me usmeri na pravi put, tako da sada, sa mojih 25 godina to moze da mi bude samo hobi.

Sent from my HD2

propenpop
16.03.2012, 02:43
Nekako mi cudno da pocinjes da ucis rumbe, a dvojke vec znas. Evo npr. kod mene je obrnuto. Sve mi ide dobro osim dvojke, naravno sto se tice solo svirke.
sviram ja bas i kontru sve ritmove i aranzer sve, jedino solo kada levom sviram bas a desnom solo, tu ne mogu da se sastavim sa rumbom, ali to vezbanjem dodje na svoje, za to imam resenje;), ali za mekocu ruke e to me ubi...

govedarevic
14.04.2012, 14:11
Najbolje mesto za vezbanje je kafana. Tu naucis brate sve sto se kuci ne setis. Secam se kad sam ja pocinjao po kafanama, skoro za dzabe sam isao samo da bih ispekao zanat. Kad pregazis te osnovne stvari u kafani, strah, snalazljivost... bices zapanjen kako se brze napreduje nego kad se satima sedi kuci i vezba. Pozdrav i puno srece!

Dell
14.04.2012, 20:50
100% si u pravu, ali pod uvjetom da bas radis u kafani, kojih danas malo ima. Ja sam svirao oko 4 mjeseca sa ekipom aranzer u jednoj seoskoj kafani od Mostara oko 15 km, msm prostorno to nije kafana. Sredjeno vrh, kao neki disko, viseci stolovi, nema da se jede-samo cuga, ali po repertoaru i po ljudima koji dolaze prava kafancina. Nismo nikad imali nekih problema, ali tamo sam naucio sve sto trebam znat i oko sviranja bukvalno, a i oko ponasanja, kako treba.

govedarevic
14.04.2012, 21:09
A sto se tice preciznosti i opustanja ruke mogu da preporucim vezbanje skala, iz raznih tonova, polako, bez gledanja, pa postepeno ubrzavati. Preporucio bih ti to svaki dan da vezbas, pre tih rumbi i dvojkica ;) ...e da ne znam da li sviras jasenicko kolo, to sam ja prvo naucio i preporucio bih ti, mnogo dobro za pocetak, trilere, tehniku i preciznost. Pozdrav

harepa50
15.04.2012, 13:12
Evo malo iz tehničkog aspekta ;)

Pored svih skala što reče kolega iznad mene, preporučujem svima, bilo da su početnici ili da sviraju aktivno ili pasivno duže, Hanon vježbe. Knjiga od 119 stranica, 60 raznih vježbi za tehniku, prenošenje težine, paralelne terce, oktave, sekste, šta vam duša poželi. Topla preporuka.