PDA

Pokaži Full Verziju : Skidanje pjesama za pocetnike


semir
07.03.2012, 20:23
Pozdravljam sve clanove foruma.

Imam pitanje za vas muzicare sto skidate pjesme i koristite sluh, kako pocinjete kad izaberete pjesmu koju hocete da svirate?

Znaci za nas pocetnike da malo objasnite kako radite ispocetka ili jednostavno usporite pjesmu i pogadjate koji je ton na klavijaturi?

Hvala unaprijed.

nesaband
07.03.2012, 21:52
Pogadjamo ton po ton ono kao kad se igramo podmornice,znas tu igru.?????

Sala na stranu,kao prvo pocetnicima nikada ne bih preporucio da sami skidaju pesmu po sluhu vec da uzmu profesora koji ce im pokazati osnovne stvari u muzici.Nije to tek tako jednostavno da sam radis.Nije muzika tako jednistavna stvar pa da to moze tako.

Znaci ako zelis da se bavis muzikom uzmi profesora i sam se edukuj o nekim stvarima ako zelis da brze napredujes.To ti je moj savet.

hakala
08.03.2012, 00:43
ja sam ispocetka koristio malo program van basco karaoke i gledao u njemu kako to ide..kasnije kad sam malo skonto skale,onda nadjem intonaciju i znam koje tipke idu u toj skali i sviram po njima dok ne skinem polako..samo trazi neke jednostavne pjesmu u kojim nema puno trilera i polako,samo vjezbaj..pozz

momo
08.03.2012, 01:08
Slušaj ti Doktor Nešu,kad kreneš pogrešno sve je puno teže....
To ti je isto ko da kreneš pisati a ne znaš slova kako se pišu.
Pa eto ja ću sad malo pisati al ne znam slova...hehehe

ЂолеПФК
08.03.2012, 01:18
Ako ne mozes da nadjes profesora,uzmi note nekih pesama i vremenom ces uci u sablon.(ovde naravno racunam da znas lestvice i ostale osnovne stvari)
I prvo odsviras u sporijem tempu,a onda ubacujes trilere,ako ih ne znas dobro imas na forumu tutorial koji je postavio kolega @Dell.

phobos39
08.03.2012, 01:45
Kao sto su kolege rekle najbolje bi bilo ako imas nekog ko ti za pocetak moze pokazati neke osnove. A ukoliko vec imas odredjeno muzicko predznanje i sad te zanima kako skinuti pjesmu po sluhu, za pocetak najjednostavnije bi ti bilo da potrazis akorde (lijevu ruku) pjesama na internetu, a desnu ruku pokusas sam skinuti. A kasnije ces vremenom moci i jednu i drugu ruku sam odsvirati po sluhu. Treba naravno malo strpljenja i puno vjezbanja. Eto nadam se da sam bar malo uspio pomoci. ;)
Pozz.

brajo456
09.03.2012, 22:50
evo da nadodam jos, osim dellovog tutoriala imas na yt puno snimaka gdje se vidu dobro prsti, a i ima posebnih tutoriala, inace uci narodna kola prvo sve poslje ce ici lakse!

toliko od mene

semir
10.03.2012, 22:16
hvala vam ljudi dobio som razni savjeta sad je do mene da vjezbam.

rale016
14.05.2012, 09:55
Nije loše da probaš da koristiš Sound Forge kao editor, i da u njemu usporavaš delove pesama kako bi čuo kako su odsvirane. Na 50% brzine tonalitet će ti biti transponovan za jednu oktavu niže.

ЂолеПФК
14.05.2012, 10:43
Zasto da komplikuje sa Sound Forge-om kad sve to moze pomocu Windows Media Player-a?A i tesko da je taj nacin lak za pocetnike.

Vex
14.05.2012, 11:54
Zasto da komplikuje sa Sound Forge-om kad sve to moze pomocu Windows Media Player-a?A i tesko da je taj nacin lak za pocetnike.

Transcribe je zakon za te stvari. Probajte-uverite se.

Sent from Tapatalk 4

robert_313
14.05.2012, 16:51
postoji ti program sibelius..njega skines i otvoris midi fajl u tom programu i imas note..a ako ti bas ne idu note postoji kao sto je receno van basco karaoke player..imas prikazanu klavijaturu, usporis i gledas koje su tipke odsvirane.. ;)

Vedran85
18.05.2012, 19:58
evo da nadodam jos, osim dellovog tutoriala imas na yt puno snimaka gdje se vidu dobro prsti, a i ima posebnih tutoriala, inace uci narodna kola prvo sve poslje ce ici lakse!

toliko od mene

Znaci najbolje prvo kola uciti.. Jeli imate neki predlog za neke pesme koje bi se prvo mogle uciti.
Ja zivim u Holandiji, ovde nema puno nasih pa tako da mi je tesko naci nekog profesora. Sad za sad ustupio sam u kontakt sa covekom koji prodaje video tutoriale preko interneta..
Sve ideje su dobrodosle..:)

diinnoo
26.05.2012, 18:46
Imas jedan mali programcic zove se shyntesia besplatan i odlican program, nakon sto skines midi file ucitaj ga u tom programu i on ce ti izbaciti koji su svi instrumeniti u u tom midi fajla obicno ih ima mnogo koji tebi netrebaju, ti izaberi npr. dva dominantna instrumenta njih cekiraj i onda ce ti on samo njih pustiti na klavijturi msm na ekrenu kako se svira i za cas posla ces shvatiti pjesmu. Moj savjet prije nego krenes da sviras pogledaj na netu koji je tonalitet msm prvi akord u pjesmi i ganjaj A-mol D-mol i E-mol posto si pocetnik.

gtkaio
28.05.2012, 16:11
Prvo bi trebao neku teorijsku osnovu da nabacis,u principu onako kako je Nesa rekao.

AcaG600
13.07.2012, 23:30
Pozdrav svima....:)Da ne otvaram novu temu, evo imao malo slobodnog vremena, pa ispisah akorde koji se koriste u odredjenim skalama....U principu, ovo mi je i jedini problem da znam koji akordi u kojoj skali idu, kako se grade i slicno....Evo za durske skale akordi koji se koriste, a sutra ce biti i molske....Ima na par mesta akordi koji me bune sto idu bas tu, ali pogledajte, pa kazite da li je tacno ili ne sto me najvise i zanima....Pozdrav :)

Cdur skala: C, Dm, Em, F, G, Am, Bdim
Ddur skala: D, Em, F#m, G#m, A, B, C
Edur skala: E, F#m, G#m, A, B, C#m, Eb
Fdur skala: F, Gm, Am, Bbm, C, Dm, E
Gdur skala: G, Am, Bm, C, D, Em, F#m
Adur skala: A, Bm, C#m, D, Em, F#m, G
Bdur skala: B, C#m, Ebm, E, F#, Abm, Bb

:)

ibanez
14.07.2012, 12:50
Ako si mislio napisati Lestvicne Kvintakorde u durskoj lestvici
tacan ti je samo C dur ako je pisano po americkom sistemu
oznacavanja akorda.Po evropskom sistemu tvoj Bdim se
pise kao Hdim( H umanjeni kvintakord).Ostalo nije tacno.
Pozz

AcaG600
14.07.2012, 12:58
Hvala kolega....Znaci umesto B se pise Hdim....Ok....Ispravicu to....A jel ti nije tesko da napises koji se akordi onda pravilno nalaze???Samo znaci copy-paste mog gore posta i ispravi gde koji ide....Ako ti nije tesko....Pozdrav :)

ibanez
14.07.2012, 14:07
To sto trazis je kao kad bih ti dao "ribu", a ja cu pokusati
da ti dam "stap za pecanje".Dakle:
Durska lestvica s sastoji od sedam STUPNJEVA koji oznacavamo
rimskim brojevima od I do VII.
Na svakom stupnju durske lestvice mozemo formirati
kvintakord(trozvuk) od tonova koji se nalaze u toj lestvici.
Takve kvintakorde nazivamo lestvicni kvintakordi.
Kvintakord je trozvuk i sastoji se od:
- osnovnog tona
- terce
- kvinte
S obzirom razlicitost intervala koji se nalaze u kvintakordu
oni se po tome dele na cetiri vrste:
1.Veliki(durski) - sstoji se od : osnovnog tona, velike terce i
ciste kvinte
2.Mali(molski) - sastoji se od : osnovnog tona, male terce i
ciste kvinte
3.Umanjeni(dim)- sastoji se od: osnovnog tona,male terce i
umanjene kvinte
4.Prekomerni (+5) - sastoji se od: osnovnog tona, velike terce i
prekomerne kvinte.
Sema lestvicnih kvintakorda u durskoj lestvici po stupnjevima
je sledeca:
I stupanj - veliki kvintakord
II - - mali -
III - - mali -
IV - - veliki -
V - - veliki -
VI - - mali -
VII - - umanjeni -
Ako su ti durske lestvice jasne nece ti biti tesko
da u svakoj lestvici napises njene lestvicne kvintakorde.
Evo ti ispravka za D dur a ti pokusaj da sam napravis
isprave za ostale lestvice.
D dur lestvica: D,Em,F#m,G,A,Hm,C#dim.
Lestvicni kvintakordi su samo jedan deo osnovne teorije
kao pomoc u definisanju harmonije.
Za druge lestvice kao sto su: moldur lestvica, prirodna mol,
harmonska mol i melodijska mol lestvica su drugacije seme
lestvicnih akorda.Za sada pokusaj da savladas dobro durske
lestvice jer bez njihovog dobrog poznavanja ne mozes da
dobro napises ni lestvicne kvintakorde.
Pozz

AcaG600
14.07.2012, 19:56
Evo uradio sam ponovo iz pocetka sve ovo....:)Hvala puno kolega @ibanez....Olaksao si mi dosta stvari....;)Evo ovako....Nadam se da nema gresaka, ili bar umanjeno da ih ima....

Cdur: C, Dm, Em, F, G, Am, Hdim
Ddur: D, Em, F#m, G, A, Hm, C#dim
Edur: E, F#m, G#m, A, H, C#m, Ddim
Fdur: F, Gm, Am, A#(Bb), C, Dm, Edim
Gdur: G, Am, Hm, C, D, Em, F#dim
Adur: A, Hm, C#m, D, E, F#m, G#dim
Hdur: H, C#m, D#m, E, F#, G#m, A#dim

Pozdrav :)

ps: za molske pretpostavljam da sema kvintakorda ide: mali - veliki - veliki - mali - mali - veliki - uvecani ??

ibanez
14.07.2012, 23:21
Kolega @acag600, drago mi je da sam ti pomogao i
vidim da brzo razumevas ovo o cemu pisemo.
Imas dve greske:
E dur je tonalitet sa cetiri povisilice u predznaku i
njegova lestvica ima razmak od celog stepena
izmedju VI-tog i VII-og stupnja,sto znaci da umesto Ddim
na sedmom stupnju imas D#dim.
Druga greska je u F duru.
F dur je tonalitet sa predznakom jedne snizilice, pa na
cetvrtom stupnju njegove lestvice imas snizeni H ton
i on se pise kao B.Znaci nemas A#.
To sto si napisao semu za mol nije tacno jer ima vise sema za mol.
Uvecani kvintakord po podeli na osnovu vrste intervala
koji se u njemu sadrze ne postoji.
Posto kvinta moze biti cista, umanjena i prekomerna
to sto si mislio je prekomerni kvintakord.
Sema za prirodni mol je:
mali, umanjeni, veliki, mali, mali, veliki, veliki
Za harmonski i melodijski mol idu druge seme.
Pozz

AcaG600
15.07.2012, 11:58
Kolega, tako sam bio i napisao na papiru dok sam radio, ali u prepisivanju sam pogresio....Bitno je da razumem....Hvala puno....;) Kasnije cu uraditi za mol po ovoj semi koju si mi dao....Pozdrav :)