PDA

Pokaži Full Verziju : kako korisno vezbati, KONCEPT?


propenpop
26.02.2012, 02:21
cao drugari pocetici i iskusne kolege svirci i muzicari.
zanima me kako dva tri sata dnevno najbolje iskoristiti za vezbanje.
slazem se da jedini napredak dolazi samo vezbanjem i znam da su neki vezbali i po 10-12h danima, nocima... ali mislim da nekad predugo vezbanje moze da nema efekta ili isto tako pogresno vezbanje da ne vodi ka napretku pa bi mi znacilo kada bi zajednicki napravili i razradili neku opstiju koncepciju vezbanja koja bi dala efekte i rezultate tipa sta vezbati. koliko dugo jer kako imam vise stvari za vezbanje pocinjem da lutam.
ja se na primer zagrevam tako sto:

Z A G R E V A N J E

1. pustim dvojku na 90 pa sviram desna ruka ton C 4321 leva C1234 pa D,E,F... pa nazad (staccato u sesnjstinama) minut ipo

2. C dur ili F mol...bilo koju lestvicu (dvojka 105-120 i staccato)
1min leva
1min desna
2min obe
1min leva kroz dve oktave
1min desna -II-
4min obe kroz dve oktave
znaci ukupno 10min
DA LI TO IMA EFEKTA TJ DA LI SE TO TAKO RADI?

3. "udaranje" akorda
leva ruka CDEFGFEDC a desnom rukom udarim C-dur na tonu C pa G i nazad na C oko minut ipo onda obrnuto isto toliko i na kraju minut u ritmu dvojke naizmenicno lavom pa desnom C-dur to radim kroz sve lestvice svaki dan drugu.
to traje 4-5 min

to mi dodje kao osnovno zagrevanje svaki put kada sednem za sint I TRAJE NEKIH 15 MIN.
INTERESUJE ME IMA LI SMISLA I EFEKTA OVAKVO ZAGREVANJE, DA LI JE DOVOLJNO...?

T R I L E R I
ILI VEZBAM SVE GORNJE 1i2 pa 2i3 3i4 i 4i5 ili sve donje ili dupli 2i3 i 3i4
vezbam ih ovako npr 3i4 taj mi je najproblematicniji gornji mada i donji 2i3 moze puno bolje
dvcojka 105 u osminama ili 55.60 u sesnajstinama
1. minut ipo C Cis C; D Dis D; E F E KROZ DVE OKTAVE "TAMO PA NAZAD"
2. minut ipo C Cis C pa palcem na C; D Dis D pa palcem na D isto gore dole
3. minut ipo kaovezba dva samo mesto palcem "udaam" cetvrtim
4. minit ipo triler cetvrti triler palac sve u ritmu dvojke na 55 ili 105
5. minut ipo od najviseg tona na sintu krenem triler cetvrti pa palac

to su mi vezbe za doni,gorni i dupli triler sa 2i3 i 3i4
sa 1i2 i 4i5 prodjem oktavu oko dva min. C Cis C; D Dis D...

SVAKOG DANA OKO 20 MINUTA KO STO REKOH ILI SVE GORNJE ILI SVE DONJE ILI SVE DUPLE.
DA LI JE TO OK DA LI DA UZMEM PA SVAKI DAN 20AK MIN PO JEDAN DA LI DUZE DA LI KRACE DA LI UVEK SVE ISTO ILI OVE STO LOSIJE IDU VISE...
STA VI MISLITE KAKO BI BILO NJPRODUKTIVNIJE, KAKO SE NAJBOLJI REZULTATI POSTIZU.

ZAGREVANJE 15ka MIN I TRILERI 20ak ZNACI TO JE 35-40MIN NEKOG ZAGREVANJA SVAKI SVAKI DAN ZNACI OSTATAK VREMENA DO DVA TRI SATA KORISTIM ZA UVEZBAVANJE KOLA, PESAMA BAS+KONTRA.

POSTO IDEM OKO GODINU IPO DANA NA CASOVE I UCIM DA SVIRAM:
DESNA SOLO LEVA BAS
DESNA SOLO LEVA ARAN.
BAS I KONTRU
JAKO PUNO VREMENA TROSIM NA VEZBANJE SVEGA PO MALO GRADIVO SE GOMILA A JA SPORO TO STIGNEM DA NAVEZBAM.
ZNAM NEKIH 15AK KOLA I ISTO TOLIKO PESAMA MANJE VISE

KAKO I KOLIKO DA VEZBAM OSTATAK VREMENA
DA LI TAJ DAN SAMO TO KOLO
DA LI SAMO TO KOLO DOK NE NAVEZBAM I NE ZAVRSIM
DA LI DA U JEDNOM DANU NPR 40AK MI VEZBAM KOLO PA 40 PESMU ILI...?
KAKO I KOLIKO VEZBATI DA TA VEZBA IMA PUN EFEKAT
KOLIKO I DA LI POSLE VEZBANJ NECEGA TREBA OSTAVITI DA SE SLEGNE...?

KADA VEZBAM FRAZU KOLA JA JE RASTAVIM NA TAKTOVE PA TAKO VEZBAM E SAD KOLIKO VREMENSKI VEZBATI NEKI TAKT FRAZE NEKU NJENU MANJU CELINU A DA TO NE PREDJE U UDARANJE U DIRKE BEZ EFEKTA.
KAKO KADA I KOLIKO POVECAVATI BRZINU PRI VEZBANJU.
.

ETO TO SU STVARI KOJE MISLIM DA CE SVAKOM POCETNIKU KAO I MENI BITI OD KORISTI PA ME ZANIMAJU SAVETI I ISKUSTVAPROFI KOLEGA ZA NAS NAJBOLJI NAPREDAK JER NAJLAKSE A I NAJBESMISLENIJE JE RECI VEZBAJ, VEZBAJ I SAMO VEZBAJ MISLIM DA JE PRAVILAN KONCEPT BITNIJI OD SVEGA.

HVALA UNAPRED I VELIKI POZDRAV SVIMA

kac97
26.02.2012, 02:50
Evo da ti kazem da ove stvari koje radis u zagrijavanju su itekako korisne...Dalje,najvaznije je vjezbati redovito..Znaci ne da danas vjezbas jedno kolo,sutra drugo itd.,jer sa svakim danom koji ne vjezbas pomalo zaboravljas,odnosno ono sto si naucio pada za razinu...Ako vjezbas po taktovima najbolja metoda ti je da si zadas koliko ces puta odsvirati svaki takt,i odsvirati toliko puta za redom bez greske,i tako svaki dan,dok ne sjedne..Isto tako,kad vjezbas po taktovima,uvijek si dodaj i prvu notu sljedeceg takta,jer tako vjezbas prijelaze...Poslje vjezbanja po taktovima najbolje je pricekati jedno pola sata-sat da se to slegne,i onda odsvirati od pocetka do kraja...Evo,to su po mom misljenju dobri nacini vjezbanja,i daju dobre rezultate...
Postovano sa mobilnog uređaja

Marko__ns
15.03.2012, 23:58
Vezbaj sve lestvice sa pravilnim prstoredom i da budu Legato. Ja na Korgu namestim obican fabricki 8 beat ritam i tempo od 170 pa do 250 vezbas lestvice kroz dve ili vise oktava. Posle toga vezbaj trozvuke i akorde. Trozvuci da ti budu isto legato i kroz sve tonalitete. A akorde vezbaj da hvatas sve tri verzije. :)
To je kako ja ponekad radim, a za ostale ne znam :D
Pozz! :)

hakala
16.03.2012, 00:15
jel moze neko objasniti neku vjezbu za odvajanje ruku ? sta da radim ? mislim na to da bi mogao svirati neki forspil a lijevom rukom bas,kako to postici,i isto tako zbog klavira pitam pa da mogu nesto fino na klaviru da sviram ??

propenpop
16.03.2012, 01:41
pa mislim da ti je najjednostavnije da krenesod od neke dvojke, da desnom rukom sviras forspil pesmu, a levom samo recimo ako je pesma ili kolo iz G dur-a tonove G D G D G D... dok ti se ne smuci
sledeci korak dodas tonove H i Fsi pa sviras G D G H D Fis G D
pa onda recimo sviras pa nastavis G H C Dis A Cis D Fis< (na sintu od 5 oktava ti je ovaj raspored tonova, brojevi su brojevi oktave: G2 D2 G2 H2 D2 Fis2 G2 D2 G1 H1 C2 Dis2 A1 Cis2 D2 Fis<1 )
svaka pesma ima svoju bas liniju tako da ovo ne mora da bude tacno za bilo koju pesmu iz g dura ali to su one prve, osnovne seme bas linije. ako imas neku konkretnu pesmu pa da ti napise M(MO) bas liniju pa polako. za pocetak sviral samo levu ruku da je naviknes, a jos pre toga lestvice. leva, desna, leva+desna pa obe kroz dve oktave...
srecno

hakala
16.03.2012, 01:48
kontam ja to sve za bas kako koji ritam,al problem je sto ja ne mogu svirat ni dvojku laganu i ako je bas lagan..mogu svirat al samo to i cim krenem desnom rukom forspil onda ne moze i lijeva ruka hoce isto :) volio bi neke vjezbe nesto na klaviru da radim

vlajko16
16.03.2012, 02:02
Sto se tice korisnog vezbanja....Korisno vezbanje shvatam pod to da kad sednem da vezbam pod br1. Ne razmisljam o tome kako cu kasnije sa drugovima na pice,fudbal,da vozim motor i td....Znaci sednem da radim i razmisljam o tome..
Pod br. 2: Vezbanje nemoze biti vezbanje danas cu da vezbam 47min. 52sec.
Toga u muzici nema..Sad ces ti da vezbas 10 min. lestvice,pa ces posle da vezbas 12min. razlaganja...Nema toga..Ja resim da vezbam i danas postavim neki cilj u glavi da cu da navezbam neki forspil..i onda sednem i vezbam..
Vezbam tako sto sviram u sporom tempu,bez brljanja trilera,bez pogresnih tonova...Jednostavno sednem vezbam u sporom tempu,mislim o tome...I onda kad vidim da je u tom tempu OK. onda ubrzavam polako i tako sve do pravog tempa..Naravno ne mozes za jedan dan da naucis 100 forspila,50 kola i td. isto da i navezbas..Nego jedan dan vezbas 5 do 10 kompozicije,pesme,kola i td. i to je to..Moje vezbanje se svodi na 6h... i to 2x po 3h...Posto je logicno da ti posle 3h padne koncentracija,i da sve sto sviras kao i da ne sviras.. Pa onda prosetas pamet,i nastavis dalje...To je ono sto je za mene korisno vezbanje..Mozda i nisam u pravu..ali ja tako shvatam..
PozZ.. Nadam se da sam nekome pomogaoo.. :)

propenpop
16.03.2012, 02:17
pa tu sam ja najvise u dilemi, jer posle nekog vremena opada konc. mozak i prsti prime informacije i dalje nema svrhe, pa sam ja bas zbog toga ogranicio vremenski neke tehnicke vezbe i vezbe za zagrevanje. nemam na raspolaganju vreme kao ti (na moju zalost) za vezbanje pa sam zato u vlikoj dilemi kako na najbolji i najprouktivnuji (da upotrebim tu rogobatnu rec) nacin da iskoristim tih 2-3 sats.
Dodato:
kontam ja to sve za bas kako koji ritam,al problem je sto ja ne mogu svirat ni dvojku laganu i ako je bas lagan..mogu svirat al samo to i cim krenem desnom rukom forspil onda ne moze i lijeva ruka hoce isto :) volio bi neke vjezbe nesto na klaviru da radim
peglaj lestvice kroz dve oktave
c dur
desna ruka 123123412312345
leva ruka 543213214321321
a imas na yt covek se zove hanon, ukucaj samo tako pa ima neke korisne vezbe.

vlajko16
16.03.2012, 02:49
To je taj raspored sto se tice lestvica..... A sto se tice vremena neznam sta da vam kazemm...Razumem i to..Ali ja sam reko svoje misljenje sto se tice vezbanja i vremenskog ogranicenja,i koliko ja vezbam... ;) pozZ...

SubSonic
16.03.2012, 11:22
Jordan Rudess ima nekoliko odlicnih tehnika za vezbanje koje mozete pogledati u njegovim video klipovima "Keyboard Wizardry", "Keyboard Madness" i "The Circle of 5ths". Na YT se sve moze naci u delovima. Posebno oko tog razdvajanja ruku, akcentiranja razlicitih tonova u okviru jedne repeticije, trijada, kontrole "slabijih prstiju" i kojecega. Znam da ce mnogi reci da on ne svira nasu muziku, ali vredi ga poslusati jer je lik super-teska kategorija.

Jedna od tehnika koja se koristi je i vezbanje od laganog tempa, pa ubrzavanje preko "normalnog" tempa i onda vracanje na normalni tempo kojim se melodija svira.