PDA

Pokaži Full Verziju : Sviranje kolo, pravilan nacin.


semir
12.02.2012, 21:24
Pozdrav svima na forumu,

Sad ja neznam ako sam na pravom mjestu da pitam u vezi ovoga, ali ako ne pase moze admin premjestiti gdje treba.

Slusao sam na svirkama i na youtube na primjer uzicko kolo, i nikad nisam cuo dva covjeka da sviraju na isti nacin. Ako razumijete na sta mislim, znaci uvijek na neki nacin svirac ima svoj nacin sviranja za bas evo na primjer uzicko kolo. Sad jeli to pravilno ili nepravilno odsvirati na "svoj" nacin i koliko ima tu veze?

Pozdrav.

aamerrrr
12.02.2012, 22:20
pa to uopste nije bitno,bitno je samo da ne odskace od originalne melodije kola .. pozz

semir
12.02.2012, 22:35
Hvala na odgovor prijatelju, ja sam isto tako mislio i vjerujem da mnogi tako misle, ali sta mislis, da li ima ta originalna melodija na primjer u notama ili znas neko sto svira ono pravo originalno da i to vididm ?

gogi22
12.02.2012, 22:53
Kao sto je kolega aamerrr rekao, to nije bitno.
Bitno je samo da ima zvuk narodnjacki, tj. da su pravilni juznoslavenski akordi uz solo pratnju a ne nekakav "western", "bavarian" ili "mediteranski style".
Nije vazno, dali je uzicko kolo, mercedes kolo itd. Vazna je inspiracija, kreacija....jer na takav nacin postanu "nova" kola, koja onda nose imena po sviracu koji je izmislio...npr. tako imas razna kola pod imenom "Zoranovo Kolo", "Zikino Kolo", "Mica Kolo" ........itd.

Narodno kolo od naroda za narod :) U davna vremena na balkanu slabo se znalo note citati. Generacije i generacije...su preko sluha i osjecaja primali i dalje usavrsavali nasu bogatu tradicionalnu muzicku kulturu.

ЂолеПФК
12.02.2012, 23:02
Semire,druze,imam ja neke note ako te zanimaju javi mi se na PP da ti posaljem.Postavio bih za download nego ne pustaju :D

skoricnik
12.02.2012, 23:22
Jos jednom govorim, u download se propustaju iskljucivo one stvari koje ne postoje vec u njemu. Zbog cega? Utvrdite sami.

Zamolio bih da se ne komentarise rad moderatora, nasa je stvar sta cemo da propustimo, a sta ne.

Hvala.

harepa50
12.02.2012, 23:51
Jest, stoji sve to, ali svako kolo, npr. da razlikujemo po mjestu nastanka (vlaško, rumunsko, cigansko, šumadijsko) ima svoj specifičan ritam, pratnju, trilere, melos...Tu je razlika. Naravno da ne škodi ubaciti neki novi ili drugačiji triler od standardnog.

semir
13.02.2012, 20:26
Hvala na odgovor prijatelju.

harepa50
13.02.2012, 21:01
Nema na čemu, tu smo da se pomažemo. :)
Vidim da si novi ovdje pa te molim pročitaj pravilnik i ne citiraj post iznad svog.

brajo456
14.02.2012, 01:25
istina ima tu dosta velike razlike, al mozemo te nacina uvrstit u dvije grupe: laksi i tezi nacin, onaj laksi nacin uzickog kola ide bar kako ja sviram ide iz c-e-dis onaj tezi ide sa trilerima i ide iz trilera d-e- fis

pozdrav!

ps: ja sam osobno cuo jednu kalejsijsku izvedbu uzickog kola :D (sa arapskon skalon) to je dokaz da muzickoj kreativnosti nema granice bar sta se kola tice!

harepa50
14.02.2012, 01:32
Ma nema granica, pogotovo u kalesijskim izvedbama...hahahaha

propenpop
26.02.2012, 00:16
kada sam ja ucio uzicko, prva rec na mog ucitelja na tom casu je bila da postoji 100 verzija (nacina na koji se svira) uzickog kola i da je svaka dobra i da ako cujem nekoga da drugacije svira to nije netacno ni neispravno. tako da... evo prva verzija koja mi pade na pamet je tasketova http://www.youtube.com/watch?v=UQODfUcV2UY

Kreso1983
30.10.2012, 15:23
Istina je da ima raznih varijacija i da svako svira na svoj način užičko kolo.
Smatram da je razlog tome, što još ni dan danas ne postoji muzička škola ili akademija za narodnu muziku. Jer recimo kako je u klasičnoj muzici Mozart napisao Turski marš to je original zapis i tako se izvodi.
Naravno da se u umjetnosti dopušta kreativnost i mašta, ali ako gledamo neke svjetske kompozitore i njihova djela to se onda izvodi autentično kako su oni zamislili i zapisali.
U narodnoj muzici nažalost nije tako, jer ne postoji nikakva škola i niko nije rekao ovaj triler se izvodi ovdje a onaj ondje.
To je moje mišljenje.

splendid
31.10.2012, 09:50
Osnovno što bi trebali razdvojiti jeste osnovna melodija i ukrasi....osnovna melodija bi bila otprilike školski primer sviranja melodije bez ijednog ukrasa....melodije užičkog kola se u ovoj situaciji razlikuju vrlo malo. Kad savladaš osnovnu melodiju onda dodaješ ukrase koje smatraš, možeš, želiš i slično i to je ono najuočljivije po čemu se konačne verzije razlikuju....
Sledeće verzije koje se javljaju jesu one sa uočljivim izmenama glavne melodije i njih ne bi puno komentarisao niti bi trebale da budu tema kao što je ova pod imenom "pravilan način...".

Po meni, jedna od najboljih verzija Užičkog kola jeste ona od Branimira Đokića iz davne 1967.godine.... http://www.youtube.com/watch?v=j5agSNYwryI

mikimiki
31.10.2012, 14:14
mi so fi so la so fi so
do mi ri mi fa fa fa mi
do mi ri mi fa fa fa mi
do re re re reeeeeeee

mi fa mi mi fa mi
mi fa mi re do
mi fa mi fa mi re do re

itd

Dell
31.10.2012, 15:22
Hahahahah otkad solimizaciju nisam vidio, pa ima sigurno 5 godina otkada sam izasao iz muzicke, izvinjavam se na offtopicu, ali nesto me nostalgija puce kad sam vidio :)

Vaxter
31.10.2012, 17:07
Solmizaciju?
Ja tu ne vidim sol, da bi bila solmizacija.
Vidim neku so, bez bibera... :))
A i ovaj prečnik je mnogo kul.
Koji ti fi? :))

mikimiki
31.10.2012, 17:09
I mene je povuklo pa sam morao da napisem...hehehe
Tako sam ga i ja naucio prvi put.
Uz Hohner harmoniku sa cijelih 40 basova.Registara za desnu ruku nije ni bilo.
Postovano sa mobilnog uređaja

Dell
31.10.2012, 19:55
I ja sam za to Fi mislio za pocetak da je tangens fi, ali sam provalio da je to aliteracija na Fa (ne dezodorans) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Inace ima jedna drazesna tema solmizacijom

FA FA LA SI MI

simpaticna pjesmica :)

splendid
02.11.2012, 11:26
do re mi fa sol la si....je du mi se o ra si...... :)

Dell
02.11.2012, 13:47
Sjecam se jos jedne...

Do Re Mi Fa So La - Skini mi se gola
Ako neces gola skini se do pola
Ako neces pola skini cetvrtinu
Ako neces cetvrtinu mrsh u p.... materinu
:D :D :D :D :D

nele1
02.11.2012, 13:53
dobra ti ova ajsklepaj jos jednu

yamahapassion
02.11.2012, 14:20
Sve mogu da provalim, ali koja je nota "ri" ? =))

Vaxter
02.11.2012, 14:35
Re u Dalmaciji, valjda... :))

nele1
02.11.2012, 14:36
Pa kako neznas (ri) tije riljaj bato heheheh
toje ona poljoprivredna nota.

Dell
02.11.2012, 16:51
Vax mi nije vjerovao, ali Ri je je poviseno Re. Kod nas se u Mostaru radi po tom nekom hrvatskom planu. Molio bih kolege iz Hrvatske koji su u glazbenu isli poslije rata da kazu jesu njih ucili solmizaciju ovako?

Do(Di/Ru)Re(Ri)Mi(Mu)Fa(Fi)So(Si)La(Lu)Ti(Tu) ovo u zagradi su aliteracije gore i dole. Cak ima neka specijalna metoda iz Zagreba gdje je Mi zapravo Ma, a djeci pustaju da dozivljavaju dur i mol kako hoce, tako npr. da mol moze biti i veselog raspolozenja i te sheme :)

formula95
02.11.2012, 17:50
http://www.youtube.com/watch?v=l1T3lLOEfIQ

Ljudi aj mi recite kako vam ovo zvuci, trileri...?? Levom rukom sam snimao (mada i ovako ne znam levu ruku za mercedes kolo), inace danas sam skinuo kolo. pozzz :D

Todorgm
02.11.2012, 18:11
Hahahaha lud si :D

Dell
02.11.2012, 18:15
Mnogo se nerviras dok sviras... Nije lose za pocetnika, nadji negdje note da skines 100% i imas moj tutorijal za trilere na forumu.

yamahapassion
02.11.2012, 18:19
hahahaha dell za ovaj sisem nota sam oplako sad =))

formula95
02.11.2012, 18:20
Hvala na odgovorima, jel mi mozes dati link za te trilere. Znam da moram opustiti malo vise ruku, ali malo je forsiram jos, idem do granice kad me bas pocne boleti ruka, utripovao sam se da tako jacam ruku :D

yamahapassion
02.11.2012, 18:22
@formula95: dobar ti onaj prelaz na 0:41 :lol:

formula95
02.11.2012, 18:35
hahahahah xD