PDA

Pokaži Full Verziju : odnosi i mix-u


romario
09.02.2012, 11:11
Ima li pravilo ,polazna točka ,koji su odnosi leveli pri snimanju
u studiju ?

Snimio sam bubanj u pet audio traka ,
svaki kanal kada sam snimao sam gledao da ima signal blizu crvenog ...
Dali je već to pogrešan početak ?

kontra činela ,kick .snare .tom ...


Dali je ispravno mjenjati odnos između tih kanala
podešavajući gain ili klizač ?

Govorim o cubase ...

Trenutno je na svakom kanalu gain 0 , klizač 0 i signal ok (blizu 0 ) .

tranzit
10.02.2012, 19:54
Uradio si najbolje sto si mogao uraditi. Signali pri snimanju neizostavno moraju biti maksimalni a samim tim i najzdraviji sto mogu i biti. Kasnije u miksu imas i mogucnost i priliku mijenjati njihov level onako kako to aranzman i miks zahtjevaju. Uopste, ovo vazi za sve signale pri snimanju a ne samo za drum sounde. Zlatno pravilo kojeg uvijek treba da se pridrzavas.

romario
12.02.2012, 15:59
Ok.
Takav zapis imam.sa dobrim signalima na trakama.
Zanima me sada.slijedeci korak.
Ima Li pocetno pravilo vezano za level nekih instrumenata u miksu...
Nesto Sam nasao na netu...
Koliko db kick,Bas ,snare...
Postovano sa mobilnog uređaja

harepa50
14.02.2012, 00:48
E ovako...ovo ne moj shvatiti kao pravila ali uzmi kao polaznu tačku u miksanju. Naravno da leveli variraju ovisno o žanru u kojem se radi.

Ovo se sjećam da sam negdje pročitao, pa mi je ostalo u glavi, i vrlo često uzimam sebi kao orjentaciju, ali mi nije u cilju da mi svaki miks zvuči isto. Što se tiče levela:
bas bubanj 0dB, doboš -2dB, vokal 0dB (vokal je uvijek najbitniji i treba da bude jasan u mixu, i drugi instrumenti ga ne smiju poklapati, pogotovo električne gitare, što je čest slučaj), na vokalu koristi low cut filter da bi eliminisao sve frekve ispod 80,100 ili čak 150Hz, i da bi eliminisao praskave suglasnike (b,p,t) i pop-tonove, udarce nogom od pod ili stalak i slično. Činele zavisno od njihove jačine kad su na 0 dB, možeš ići i do -15 dB, po potrebi niže ili više, da se ne gube ali ne smiju da smetaju vokalu, ne smiju biti glasne i jako primjetljive. Panoramiraj ih lijevo i desno (do tebe je i do aranžmana da li skroz lijevo i desno ili ne). Synth pad ili "tepih" -20dB, lijep dodatak aranžmanu, neka bude u pozadini, nek ne poklapa ostale instrumente. Poželjno je da budu stereo. Bass gitara - uvijek u centru, -10 dB ili jače, opet zavisno od jačine bassa pri usnimljenom signalu na 0dB. Ritam gitara ne treba biti prejaka, -15 ili -10 dB, i obično se panoramira skroz desno ili lijevo. Solo gitara malo jača ali ne smije da se kosi sa vokalom. Perkusije oko -15 ili čak -20dB, osim ako nisu bitne puno za osnovni ritam, staviti panoramu izvan centra, osim ako nisu toliko bitne za osnovni ritam.

Eto ti neke od polaznih tačaka za leveling u miksu. Naravno, možda ti nešto neće odgovarati, sve je od aranžmana do aranžmana, možda ti neke stvari budu pretihe kako sam ti napisao, ti ih pojačaj. Naravno pazi na master, da ne ulaziš u peak, preko 0dB.
Zlatno je pravilo da ne prelaziš faderom preko 0 dB iliti unity-ja. Ako ti nečeg fali u miksu radije smanji fadere za 1-2 dB. Mjera. Manje je više.

tranzit
14.02.2012, 01:06
SHERPA 4 President... tako je Harise... ali da jos jednom napomenemo romariju da su to samo polazne i orijentacione vrijednosti koje na kraju nikako ne moraju da budu takve ali su odlicna smjernica na dugom putu prema finalnom miksu. Citas SHERPA, citas pazljivo, bice nesto od tebe.

harepa50
14.02.2012, 01:09
Hvala tranzite, puno mi znači to što mi kažeš, motivišeš me :D

Usput, kako ti se sviđa moja nova titula? :lol:

tranzit
14.02.2012, 01:16
Ama nekako mi ta tvoja nova titula previse feminina, tebi bi vise pristajala onako prava muska, recimo LONAC ili jos brutalnije EXPRES LONAC al' ako mora ovako, dobro je... sta ces, pomiri se sa sudbinom.

Mico23
14.02.2012, 01:23
Nema nekih pisanih pravil za dobar miks osim dobrih Savjeta kao sto je kolega vec napisao.
Ja mogu napisat ono kako ja to radim:
Kada imam gotov aranzman gdje je vec sve odsvirano i spremno za miks tj. bouncovane audio trake,pocinjem prvo sa rezanjem niskih frenkvencija tako i visokim zavisno od instrumenta.Uz to koristim Analizer da bih i graficki vidio sta radim,mada se najvise oslanjam na svoje Uho,i naravno cistim pojedine frekvenije koje mi prave problem da bih dobijo prostor.
Sto se tice Levela instrumenata nema neko pravilo na kolko cu sta pojacat opet zavisno od aranzmana i tipa pjesme,pocinjem sa ritam sekcijom i naravnom obracam paznju da ne zapostavim Vokal koji je izmedju ostalog najbitiniji u cjeloj prici.
Nemogu sad reci stavljam Kick na toliko i toliko dB kad stvarno nisam neznam,zavisi od mnogo drugih instrumenata u aranzmanu.
Kada sam dotjerao odnose izmedju instrumenata da nijedan nepravi guzvu u aranzmanu i sve lijepo cuje,svaki instrument ima svoj prostor i neulazim u peak.
onda palim ostale alatke sa finaliziranje i radim MASTER.

Ovo je ukratko kako ja to radim (moje pravilo)

pozzzz

tranzit
14.02.2012, 01:35
Odlicno Mico, bas tako se to i radi. Vrlo vazan korak je onaj u vezi sa rezanjem suvisnih niskih i visokih. Ljudi cesto nisu svjesni koliko prostora se u miksu (mislim na level) dobije samo time. Pogotovo kada se radi o niskofrekventnom balastu koji uzasno opterecuje miks jer te niske frekvencije i nose najveci dio snage signala. Vecina njih je skoro necujna kod pojedinih instrumenata ali i dalje je prisutna u signalu pa samim tim smanjuje headroom na masteru te smo radi toga primorani spustiti sumu cime naravno stisavamo master signal. Ovo kasnije pokusavamo nadoknaditi u masteringu ali podizanjem sume (levelerom, multiband kompresorom) dizemo i te beskorisne dijelove te na kraju uglavnom dobijemo prljav signal opterecen muljem niskofrekventnog a i visokofrekventnog opsega.

Mico23
14.02.2012, 01:48
Evo trazim LIKE al nema..:D nemoze se napisat sve u dvije ili tri recenice ali imaju neke fore i cake koje dobro dodju onome koga to interesuje.
nedavno sam citao jedan tvoj post isto vezano za produkciju i bio sam odusevljen preciznim odgovorom i bas mi je drago da ovaj forum ima ljude koji mogu konstruktivno da odgovore na pitanja i trebaju ovi mladji to da cjene.


ovo sta sam ja napisao je jedna od nekih metoda kako ja radim,vjerovatno i ja grijesim ali nekome i to pomogne.

u svako slucaju svako dobro svima i jos jednom Bravo TRANZIT
Dodato:
da me neko nesvati pogresno ne mladji po godinama nego po i skustvu.pozz

tranzit
14.02.2012, 04:34
Miks je umjetnost i nauka za sebe i on je jedna od veoma vaznih karika u produkcionom lancu, isto toliko vazna kao i samo sviranje i pjevanje ili snimanje. Jedno drugo nikada ne smije i ne moze da "popravlja". Poznata je ona krilatica losih majstora: "izvuci cemo to u miksu" ili kod samog miksa "u masteringu". To ne pije vode i to je velika zabluda. Postoji na hiljade "trikova" i manjih ili vecih tajni ton-majstora koje na kraju i karakterisu rad pojedinca odnosno, cine ga prepoznatljivim po njegovom radu. No, prije sto se covjek pocne baviti tim ekstravagantnim i njemu svojstvenim "trikovima", treba temeljito da savlada osnove ton tehnike i zvuka uopste. Ovo gore nabrojano spada u te osnove, to jest u uobicajeni proces rada na jednom miksu. Znaci, svi signali moraju biti snimnjeni maksimalnim mogucim (zdravim) levelom sa sto je moguce manje smetnji (suma, bruma...). Ovo je polazna osnova od koje krece jedan produkcioni proces. Ukoliko to nije kako treba, svi kasniji procesi su hendikepirani. Slijedeci korak je "ciscenje" repova pojedinih takeova (traka) pa onda, vec pomenuto, rezanje suvisnih visoko i niskofrekventnih dijelova pojedinih signala gdje se treba obratiti posebna paznja a uslov je dobro poznavanje frekventnih opsega pojedinih instrumenata i vokala. Na primjer, nebulozno je jednoj solo violini dodavati ekvilajzerom frekvencije u opsegu od oko 150 Hz jer ta violina tu nema sta da trazi. Naprotiv, toj violini treba rigorozno odrezati sve ispod tih 150 Hz i to sto strmijim Low Cutom. Ili jednom Bass bubnju treba srezati sve iznad 5 kHz, pa onda vokalima sve ispod 120 Hz ili elektricnoj Clean gitari sve iznad 7 kHz itd... ovim se kompletan miks klinicki cisti od nepotrebnog mulja sto odmah ostavlja nekoliko dB headrooma za koliko se onda moze podici master level. Mnogi ton-majstori obavezno upotrebljavaju i normalizaciju signala kao i DC Filter na svim takeovima. Sve ovo se dalje pozitivno odrazava na slijedeci korak to jest, mastering jer je sam miks daleko jaci pa se i zahvati u masteringu po pitanju levelera relativiraju. Sada dolazi na red eventualno kopiranje i dupliranje pojedinih takeova kao i ostale "administrativne" radnje. Tek kada je ovo sve obavljeno prilazi se obradi pojedinih signala ekvilajzerima, kompresorima, deesserima i ostalim alatima kao i podesavanju levela i pozicije u stereo slici a zatim i dodavanju efekata (Reverb, Delay, Chorus, Flanger...). Neophodna je velika disciplina u kompletnom procesu inace se covjek vrlo lako izgubi u svoj ovoj sumi podataka. Jos jedno zlatno pravilo je, nikako ne miksati materijal poslije desetak sati rada na snimanju. To nikada nece donijeti dobar rezultat jer je sluh culo koje se vrlo brzo umara. Uobicajeno je da se nikada ne miksa vise od jedne numere po danu i to ne duze od 3 do 4 sata. Doba dana kada ce neko raditi na miksu je individualno i najvecim dijelom zavisi od bioritma pojedinca. Ovo bi bili neki prvi i osnovni koraci u procesu studijskog rada na jednoj produkciji a detalje mozemo obradjivati kako kome i ako kome sta zatreba, u ovoj ili u zasebnim temama.

romario
14.02.2012, 09:23
Hvala svima na sudjelovanju u temi .

Ovo je "teška" tema i zahvaljujući Vama naš forum će još dobiti
na "težini" .

tranzit
14.02.2012, 09:54
Tema je veoma "teska", tu imas potpuno pravo ali se, sa malo truda, da detaljno obraditi. Vidjet cemo da li ce biti dovoljno interesovanja za nju. Da li ce forum bas zahvaljujuci meni dobiti na "tezini" to je vec diskutabilno ali mislim da ce prije svega dobiti na tezini ukoliko se sujetni samozvani "strucnjaci" sa "velikim" imenima, sprijece u sirenju svog neznanja kojim totalno dezinformisu mladje i neiskusne clanove i ukoliko se "skupljaci" postova rigorozno koce ili udaljuju sa foruma u cemu su administrator i moderatori u posljednje vrijeme, na svu srecu, vrlo aktivni. U svakom slucaju, za sada smo na dobrom putu, vidjecemo gdje cemo stici a najmanja je briga ova i slicne teme, tu nece zafaliti.

Mico23
14.02.2012, 11:03
Ja sam tu da pomognem ono sto znam,nikakav problem,sve sto sam naucio o produkciji potice sa raznih foruma i ljudi koji nesebicno pomazu mladjim kao sto to radi kolega tranzit.Jo s jednom Hvala

Zamolio bih Admine da zalijepe jednu rubriku gdje mozemo postavljati razne Tutorijale vezane za produkciju,ja cu pocet samo

tranzit
14.02.2012, 11:11
Vec postoji ta rubrika ili soba "Produkcija i Postprodukcija" u kojoj je i ova tema. To je dovoljno, pa jednostavno treba otvarati odgovarajuce teme u ovoj sobi i sve ce biti na jednom mjestu i pregledno. Primjetio sam nekoliko kolega na forumu koji posjeduju prilicno veliko znanje iz ove oblasti pa sam siguran da ce te teme biti vrlo korisne za ovu zajednicu.

Mico23
14.02.2012, 11:15
Ok mislio da se zalijepi ali moze i tako ubacit cu ja sad nekoliko korisnih video materijala.pozz

harepa50
14.02.2012, 14:14
Super ste ljudi. Ovom podforumu "Produkcija i postprodukcija" treba malo osvježenja.

Hvala tranzitu na jednom finom uvodu u ekvalizaciju. Dobro će mi doći pogotovo u ovom miksu što radim, da imam fine smjernice. Ja inače volim na bass bubnju da boostojem usko (tj. sa većim Q faktorom) oko 4-5 kHz, kako kad, da bih dobio slap, click iliti sweet top end što neki kažu. Pošto kažeš da bass bubnju treba srezati sve ispod 5 kHz, da li je ovo kako ja ekvalizujem ispravno?

tranzit
14.02.2012, 14:25
Harise... "srezati sve iznad 5 kHz" ne ispod, izgeda da si u euforiji sto ne ides u skolu pa i ne vidis sta pisem...hahaha. Sta bi ostalo od njega kad bi se ocistilo sve ispod 5 kHz ? Elem, taj kick se i nalazi, zavisno od bas bubnja, izmedju 3 i 5 kHz i to sto radis je sasvim uredu ako ti treba naglaseni kick, samo treba da ga pronadjes gdje se tacno nalazi a to ces najbrze i najednostavnije uraditi ako se posluzis obrnutom metodom. Postavi taj Q vrlo usko (5, 6, 7, zavisi od EQa kojim obradjujes) a onda spusti to maksimalno (-12, -18,-24dB opet zavisno od EQa) pa setaj centar frekvencije izmedju 3 i 5 kHz. U momentu kada uopste ili najmanje cujes kick nasao si tacno tu kick frekvenciju. Sada mozes da dignes onoliko koliko ti treba.

harepa50
14.02.2012, 14:32
..izgeda da si u euforiji sto ne ides u skolu pa i ne vidis sta pisem...hahaha.

Hahahahaha jao mene budale. Najvjerovatnije je zbog toga.. Čuj srezati ispod 5..jao :D
Hvala na uputama, tako to i obično radim, samo Boga pitaj jesam ja boostovao kad je najmanje čujem ili najviše..neka, mlad sam naučiću.. :D

romario
14.02.2012, 14:46
Harise... "srezati sve iznad 5 kHz" ne ispod, izgeda da si u euforiji sto ne ides u skolu pa i ne vidis sta pisem...hahaha. Sta bi ostalo od njega kad bi se ocistilo sve ispod 5 kHz ? Elem, taj kick se i nalazi, zavisno od bas bubnja, izmedju 3 i 5 kHz i to sto radis je sasvim uredu ako ti treba naglaseni kick, samo treba da ga pronadjes gdje se tacno nalazi a to ces najbrze i najednostavnije uraditi ako se posluzis obrnutom metodom. Postavi taj Q vrlo usko (5, 6, 7, zavisi od EQa kojim obradjujes) a onda spusti to maksimalno (-12, -18,-24dB opet zavisno od EQa) pa setaj centar frekvencije izmedju 3 i 5 kHz. U momentu kada uopste ili najmanje cujes kick nasao si tacno tu kick frekvenciju. Sada mozes da dignes onoliko koliko ti treba.

Ovo se vjerovatno može primjeniti na sve instrumente ,trake ?

harepa50
14.02.2012, 15:00
Pa i nebi baš trebalo na sve...tačno ima šta gdje...Npr. kod vokala možeš dodati takozvani air na 5 kHz, da dodaš sjaja/jasnoće. Šta misliš kako bi kontra činela zvučala kad bi joj odrezao sve frekve iznad 5 kHz? :D

romario
14.02.2012, 15:38
;)
ZVali su ga brzi ...

Mislio sam Hare na drugi dio citata ,gdje se objašnjava postupak "šetanja" eq ,
u ovom slučaju između 3 i 5 kHz .

Nije problem "prošetati" i ispod 3khz i iznad 5khz .
I naći ono što strši ,ili ga nema .

Logično razmišljam ,daleko mi je i komp i ostalo .

harepa50
14.02.2012, 15:41
Aha, razumio sam te :)
Naravno da može, ne samo u freq spektru od 3-5kHz nego i u drugim spektrima gdje se očituje npr. mutnost i slično a to želiš da ukloniš.

tranzit
15.02.2012, 02:39
Gledam ti potpis, odgovara ti sto na sto... Ova metoda trazenja odredjenog centra frekvencije se moze primjeniti bilo gdje. Sto je uzi "Q" to ce biti precizniji rezultat, medjutim u pojedinim slucajevima (zavisno od signala, potrebe i namjene) treba taj "Q" ostaviti dovoljno sirokim jer nam nije uvijek potreban Notch Filter (najuzi moguci Band sa minimalnim levelom) posto ne zahvata dovoljnu sirinu frekventnog opsega da bi u odredjenim slucajevima bio efektan. Ista metoda se primjenjuje kod multiband kompresora i deessera.
Kod vokala se dogadja da uslijed karakteristika mikrofona bude nesto naglaseniji neki od frekventnih opsega a u nejvecem broju slucajeva su to niski srednji (oko 250 Hz) i visoki srednji (izmedju 4 i 6 kHz). Nije tajna da recimo Neumannovi mikrofoni iz TLM serije a prije svih TLM 192 imaju nesto izrazeniji taj niski srednji Band pa vokal moze biti dosta mutan i opterecen vrlo niskim srednjim frekvencijama. Da bi se ovo obradilo i tacno pronasla centralna frekvencija opsega koji treba obraditi (stisati), odabere se u ekvilajzeru ovaj nizi srednji opseg na jednom Bandu, na primjer 300 Hz, a onda se postavi sirina Banda na osminu oktave sto je Q=8 (Q stoji u obrnutoj srazmjeri prema sirini Banda izrazenoj u oktavama, pa je Q=1 jedna oktava, Q=2 pola oktave, Q=3 trecina oktave itd...), pa se spusti Gain tog EQ Banda na minimalnu vrijednost i tada se krene sa "setnjom" izmedju 200 i 400 Hz. Kada se pronadje "krivac", podigne se sirina Banda na pola oktave (Q=2) i onda Gainom podesi odgovarajuca vrijednost. Istim principom se podesava i centralna frekvencija multiband kompresora koji iskusni tonmajstori u velikom broju slucajeva upotrebljavaju umjesto EQa.

Dell
06.03.2012, 15:44
Evo moze se odnosit i na cubase, ali i na stimanje mixera na live svirci. Glas se znaci mora rezat ispod 100 Hz, a nekad sto je tranzit rekao i ispod 120Hz. E sad, sta se treba odradit da sibilanti (c,z,s) ne prste, to jest da ne odzvanjaju? I da, zanima me 8KHz na EQ-u na mixeti. Neki kazu da se mora spustit skroz, jer kazu da ljudsko uho to ne cuje, ali neki kazu da ta frekvencija treba bit prisutna jer daje odredjenu konturu. Sta je sad tocno?

tranzit
06.03.2012, 15:51
Dell, ljudi svasta pricaju a papir svasta trpi. Za to, da sibilanti ne prste, postoji dinamicki efekat koji se zove Deesser a koji na najbolji i najmuzikalniji nacin regulise upravo te sibilante, bilo live bilo u studijskom radu. Za Deesser se moze upotrijebiti i kompresor sa Sidechain EQom posto Deesser i nije nista drugo nego kompresor sa uskim bandom djelovanja cija se frekvencija djelovanja podesava u zavisnosti od karaktera sibilanata kod pojedinih pjevaca. Pokusavati EQom rijesiti te sibilante je uvijek vrlo mucan posao a rezultat je uvijek sa kompromisima.

Dell
06.03.2012, 18:09
Kako bi to odradio sa svojom yamaha emx 512sc? I sta kazes za ovo sto sam pitao oko freknvecije 8k?

tranzit
06.03.2012, 18:33
Kod tvoje Yamahe pomaze samo eksterno mikrofonsko predpojacalo koje raspolaze Deesserom jer ona nema Inserte. Jedino sto mozes uraditi na samoj Yamahi da bi "otupio" te sibilante je da probas sa malim smanjivanjem 4kHz Banda na grafickom EQ ali ovo moze negativno da utice na ukupan sound. Taj 8kHz Band je i te kako bitan i njega cujemo veoma dobro (taj koji ti je rekao da ne cuje, taj je totalno gluh i treba da se pod hitno javi otorinolaringologu). Ljudsko uho cuje u opsegu od 20Hz do 20kHz. Ovo su idealne vrijednosti a u stvarnosti je to nesto manje. 8kHz je na donjoj granici tzv. Air Banda pa posto je taj zadnji Band Shelving karakteristike, on podize prilicno linearno i sve frekvencije iznad njega. Siuguran sam da ti je jasno sta se misli sa oznakom "Air" pa tako to trebas i shvatiti.

Dell
06.03.2012, 21:44
Hvala na odgovoru, ne kontam bas sta je air.

tranzit
06.03.2012, 22:42
Izreka Air Band se upotrebljava u ovom domenu za frekvencije koje signalu daju prozracnost i najsubtilniju mekocu u najvisim frekvencijama, upravo suprotno od toga sto si ti naveo da ti se desava sa sibilantima. Frekventni opseg iznad 7kHz spada u taj Air Band a koji se opet dijeli na nizi i visi. No da li ces i cuti sve te frekvencije kako valja i da li ce one biti adekvatno reprodukovane zavisi i od zvucnih kutija jer badava je i najbolji EQ ako ono sto dolazi na kraju lanca, to jest zvucna kutija, nije u stanju da to i da.

driftkiller
06.03.2012, 23:42
Ja bih samo da se zahvalim svima, nedavno sam se poceo baviti i ovim studijskim radom, pomalo kuci, pa mi ovo sve dobro dode. Inace ja imam jedno pitanje, da li moze dobar miks da izade ako sve instrument sviram preko midija, i semplujem u Reasonu (inace radim u verziji 4). Radio sam nesto ali mi previse muljavo zvuci i iskreno samom sebi bezveze. Sta da radim kada radim muziku na ovaj nacin, a ne snimajuci studijski instrumente? Pozzz

tranzit
06.03.2012, 23:47
da li moze dobar miks da izade ako sve instrument sviram preko midija, i semplujem u Reasonu Pojasni malo, naci cemo i odgovor i pravi nacin, bar za pocetak.

driftkiller
08.03.2012, 23:54
Pa kupio sam midi controler i sada snimam midi trake u programu zvanom Reason. E sad kasnije u tom programu semplujem te midi trake, pa me zanima kako da kasnije odradim mastering, i sta neki savjeti?

tranzit
09.03.2012, 00:32
Ako je Reason 6 u pitanju, onda imas sve alate na raspolaganju. E...sad, nekih univerzalnih savjeta jednostavno nema. Svaka pjesma, svaki materijal, svaki aranzman je prica za sebe i trazi svoju, individualnu obradu. Da ti ovdje pisem o miksu, bi bilo veoma opsirno jer je i materija do zla Boga kompleksna, pa bi trebalo bar stotinak stranica da se utrosi samo da se ovlas pomenu sve bitne stavke. Najvaznije je da si u Reasonu 6 u mogucnosti da odradis pristojan demo snimak, koristeci samo njegove sounde i njegove efekte. Sve ostalo sto bih ti napisao bi bilo mlacenje prazne slame. Najbolji nacin da naucis ponesto konkretno je, da uradis nekakav snimak sa svim tim i postavis ga ovdje na forum, pa cemo onda moci konkretno da ukazemo na eventualne greske i nacin da se to ispravi.

driftkiller
09.03.2012, 23:30
http://soundcloud.com/amar-obebe-lija/demo-snimak

Evo demo snimak toga sto sam ja radio, zvuci i meni glupo, ali sta da uradim ne znam, nisam jos uvijek strucan :D
Dodato:
http://soundcloud.com/amar-obebe-lija/demo-snimak

Evo demo snimak toga sto sam ja radio, zvuci i meni glupo, ali sta da uradim ne znam, nisam jos uvijek strucan :D

tranzit
10.03.2012, 00:12
Mislim da te prevashodno inetersuje komentar o miksu, pa cu samu pjesmu ostaviti po strani. Imas dvije velike greske i kad se one isprave sve ce to drugacije da zvuci. Upotrijebio si Drum Kit koji je ili sa previse ambijenta ili si mu ti dodao hall. Kako god bilo, bass drum je opterecen nekim hallom koji ga potpuno deformise i baca ga u pozadinu. Nema kicka, cuje se samo rezonator i to sa predugom prvom refleksijom. Posto taj hall ne cujem na hihatu predpostavljam da nisi ti dodavao hall nego da je bass bubanj takav. Ovi ambient drum kitovi se izbjegavaju kada je aranzman odnosno pjesma u ovako visokom tempu. Bass gitaru i ne cujem uopste jer je, ako je i ima, potpuno udavljena tim bass bubnjem. Tomovi imaju isti problem a pogotovo stand tom. Druga velika greska je da ili si upotrijebio master kompresor (mozda i limiter) koji sve vrijeme "pumpa" jer mu parametri nisu kako treba, tako da cijeli snimak "tesko dise". Ostale greske nisu sada toliko ni bitne ali bih ti skrenuo paznju na nesto glasniji hihat koji je vrlo dominantan pa ga treba malo smiriti. Odnos ostalih instrumenata u snimku je uglavnom u granicama normale. Sta treba da uradis kao prvo. Promijeni taj Drum Kit ili bar bass bubanj i tomove. Izaberi nesto konkretniji kit bez mnogo ambijenta a pogotovo ne sa toliko velikim ambijentom. Ukloni taj kompresor ili limiter ako ga je bilo jer moze da se desi da snimak pumpa i radi pretjeranog levela bas bubnja. Zamijeni tu bass gitaru i odaberi neku ciji ce ton da se cuje a ne samo udaljeno mumlanje. Slijedi pravilo: ukoliko se odlucis za nesto "deblji" bass bubanj onda odaberi "tanju" bass gutaru... i obrnuto. Smanji level tog hihata jer je vrlo cest a ako je jos i prejak pobije sve instrumente koji se nalaze u istom frekventnom opsegu. Izbjegni za sada mastering alate, nego se potrudi da level samog miksa bude kako treba. Hajde smiksaj to sa ovim ispravkama pa postavi da vidimo sta si uradio, a poslije, ukoliko to bude bar priblizno dobro, mozemo poraditi na masteringu.

driftkiller
10.03.2012, 00:25
Potrudit cu se da smiksam to za ovo dan - dva, pošto mi je rodjendan uskoro, pa mi trka frka, ali pokusat cu, da barem nesto naucim od tebe, trebat ce mi :D Hvala ti :D Cujemo se uskoro :D

zeljko
28.03.2012, 04:22
Da ne otvaram novu temu,jer mislim da ce i moje pitanje biti slicno naslovu ove teme..Zanima me da li ima neko pravilo?A sigurno da ima bar ja tako mislim,da kad sam sve smiksao sto se muzike i vokala tice.Kad slusam orginal cd npr i pojacam bilo na kompu ili cd Playeru skoro svaki Cd zvuci priblizno ili cak isto jako pjesme..Kako da znam i da li postoji neka mjera npr.u cubase kad radim ili neki plugin koji ce mi pokazat koliko da dodam ili koliko da oduzmem jacinu miksa da bih to bilo u nekoj toleranciji i da ne odstupa od orginala kad slusam poslije..Znaci zanima me tacno imali neka mjera i kako se to mjeri kad se radi zavrsni mix i da poslije zvuci samo toliko jako kao i orginal,a ne manje ili vise...Valjda ste me razumjeli sta sam htio ovim reci...Hvala unaprijed na svakoj pomoci..Pozz

tranzit
28.03.2012, 04:33
Sve smo te razumjeli... nema nikakvog pravila... niti ga iko moze napraviti i napisati a samo iz jednog razloga: svaki miks je prica za sebe. Tu pomaze samo uho, znanje i iskustvo. Trudi se da miks bude uradjen maksimalno dobro i sa maksimalnim mogucim levelom da bi zatim u masteringu sto manje morao da ispravljas krive Drine. Los miks ne moze nikakav mastering napraviti dobrim ali zato i najbolji miks se moze losim masteringom katastrofalno upropastiti. Price tipa: "ma popravicemo to u masteringu" ili ako se radi o snimanju: "popravicemo to u miksu" su price onih koji nemaju blage veze sa ovim poslom. Od pocetka (snimanja), pa do kraja (masteringa) svaka karika ima podjednaku vaznost i tezinu.

zeljko
28.03.2012, 04:40
Tacno je to da je svaki mix prica za sebe..Samo kod mene se desi da npr.zadnji snimak nije uspio da bude jak kao predhodni i ja to pojacam tako sto ubacim maksimizer na onaj kanal out i podignem kompletan miks tim pluginom da bude odprilike kao predhodni snimak jacine..Da li je to ispravno?Tranzit hvala ti puno na pomoci vidim bas sad kad sam trazio ovu temu heheh prvo sam klikao na tvoj nik posto sam znao da cu tako nac brze ovu temu i vidim da nema teme gdje nema tvoje pomoci..Svaka cast i hvala ti druze najaci si na forumu...Pozz

tranzit
28.03.2012, 05:01
Ama... ne znam bas da li sam najaci na forumu, ima tu i mladjih momaka koji bi me garant dobro pretukli... hahaha.
Nemoj to da radis, tako kako radis. Ostavi maksimizer i sve ostale mastering toolove po strani kada radis miks. Skoncentrisi svu svoju paznju na to da bez tih toolova uradis miks kako valja. Ovo podrazumijeva i maksimalni level miksa.
Jedan vrlo bitan savjet za miks, normalizuj sve audio trake prije nego bilo sta krenes da radis. Nemoj bas na maksimum (digitalnu nulu) nego ostani tik ispod toga, recimo na -0,2dB. Sada na svakoj ubogoj audio traci a zavisno od sounda na njoj, upotrijebi Low Cut i/ili Hi Cut (moze da bude i drugacija terminologija u zavisnosti od plugina pa ces naici na Hi Pass i Low Pass asto je potpuno isto). Da ti dam i primjere. Jedan vokal nema sta da trazi ispod 100 ili cak i 120 Hz, tu ces odmah (a dobro je to uraditi i vec pri snimanju) upotrijebiti Low Cut na 120 Hz. Zatim jedna Clean gitara nema sta da trazi iznad 8 kHz ovdje treba postaviti kao insert jedan Hi Cut (ili Low Pass) sa Cut frekvencijom na tih 8 kHz i to sto strmije to bolje. Ako taj plugin raspolaze sa -24 dB Cut Levelom onda upotrijebi bas taj. Jos jedan primjer, Bass gitara nema sta trazi iznad 5 kHz (u iznimnim slucajevima kada je u pitanju neki otvoreni Slap Bass moze ici i nesto vise da bi se cuo kako valja taj slap zice). Ovdje sijeci sve sto je iznad tih 5kHz, opet sa Hi Cutom na 5kHz. Onda kod Drum sounda, za svaku udaraljku moras bezuslovno upotrijebiti ove Cut filtere adekvatno soundu na toj traci (Bass bubanj, dobos Hihat itd...). Kada sve trake miksa obradis na ovaj nacin dobices garantujem svim sto imam i znam, bar 5 do 6 dB hedaroma, znaci slobodnog prostora u miksu (za koju vrijednost onda mozes podici kompletan level miksa a da ne udaris u "crveno"). Nuzprodukt ovoga je i ciscenje miksa od totalno suvisnog "mulja" pa samim tim i daleko bolja zvucna slika. Tek tada pristupi stvarnom miksu (EQ obradi, levelima traka, panorami, efektima, kompresorima itd....). Po zavrsetku miksa exportuj to u stereo fajl a onda taj stereo fajl podvrgni masteringu. Ovo je normalni i zdravi proces rada.
Dodato:
Uhhh... zaboravih, znam da je ovo sve mnogo podataka odjednom i na jednom mjestu ali znaj da je i ovo samo pocetak... a kraj... kraja nema. I sam ucim i dan danas, na svakom novom miksu, bilo da je studijski ili live, se pojave sitacije koje zahtjevaju nesto sasvim novo pa ma kako neznatno i naoko beznacajno bilo.

Hahahaha... pade mi nesto na pamet... vjerovatno ce se opet pojaviti neki vrlo uvazeni "pametnjakovic" koji ce smoci smjelosti i bezobrazluka (sto pojedinima ovdje nije ni nesto posebno tesko) a zbunjen svim tim podacima koje dajem, pa da opet napise da tranzit... kopira ovdje "uputstva za upotrebu" ili manuale, a ja kazem da su to samo intriganti i budale... (vidi ovo se jos i rimuje... mada se to vrlo lako da provjeriti, recimo putem googlea, ama ti isti cak ni to ne znaju) ali ne obracaj paznju na njih jer zlih i sujetnih ljudi ima, doduse i na svu srecu, mnogo manje od dobrih... nego kreni sa ovim sto sam ti napisao i budi posve siguran da ce ti to donijeti ogroman napredak, bar za pocetak.

zeljko
28.03.2012, 05:45
Hvala druze samo ja ne snimam sve posebno na trake ali ipak je dobro znati i ovo....Ja u najvise slucajeva ako snimam snimim odmah kako zvuci sa ketrona ritam na jednu traku kompletno i mozda neki instrument odsviram samo da imam podlogu,a poslije eventualno ubacujem ako nisam stigao da odsviram nesto a i sto je ne moguce kad jedan covjek sam svira po nekad a to sve zavisi i od pjesme,pa poslije dosnimim po nesto heheh....Znaci ovaj maksimizer je najbolje koristiti samo poslije kad sam sve izmiksao i trake instrumenata,vokala itd..ako sam te dobro svatio..tek poslije kad sam eksportovao u vaw pjesmu i onda u mastreigu ide ovaj maksimizer ako treba da to podignem koliko treba da bude sve glasno.

Tranzit druze nisam mislio da si najaci u tom smislu na koji ti mislis:lol:Naravno da ima ovdje mladjih npr.kao sto je dell pa jos i poceo da dize one tegove...Kako da se mi stariji onda nosimo s njime?Nema sanse kud 2 metra visok a metar sirok:)Mislio sam za pomoci koje nam pruzas svojim znanjem...Pozz

tranzit
28.03.2012, 05:58
Bas tako sam mislio u vezi sa miksom a iako snimas live direktno sa Ketrona, ima i tu lijeka. Posto Cubase (cini mi se da rece da radis u Cubase-u) ne moze da se sinhronizuje putem Midi Clocka (sumanuti Steinberg nije uveo tu funkciju) moraces na jedan drugi nacin. Snimi to sve sto sviras kao midi podatke (trake) u Cubase a onda u miksu koristi Ketron samo kao sound modul i snimaj jednu po jednu audio traku za svaki midi kanal sa njega. Malo duze ce potrajati ali ces na kraju imati audio trake za svaki instrument sa Ketrona. Ne samo to, nego ces moci da zamijenis i instrumente za te trake (dok su jos u midi formatu) sa nekim kvalitetnijima u obliku VST instrumenata pa opet imas sve mogucnosti obrade koju sam ti gore opisao, a osim toga ces moci da odradis i eventualne ispravke nota ili kontrolera (opet dok su trake jos u midi formatu). Ako ti slucajno nije jasno kako to sve ide, samo reci.

zeljko
28.03.2012, 06:15
E to nisam mogao nikako da nadjem da kad sviram da mi u cubase snimi midi sve trake posebno a trazio sam i to,pa snimam kao audio zapis odmah sve i tu nema ispravke vise:(Nisam te dobro razumio sad ovo sto si rekao,da prvo snimim u Cubase kao midi podatke i poslije da koristim ketron kao sound modul...Sta to znaci?Objasni ti meni to sve naravno da me zanima ako imas samo volje heheh od viska znanja glava ne boli,a ne moras sada posto je kasno ujutro i ako nemas vremena...mozes poslije ili drugi dan...hvala unaprijed.

Ja sam naso i znam podesiti kanale za kad radim u patern editoru gdje se snima ili pravi ritam i to sam uspio da mi u cubaseu tj.na zvucnike sa traka cujem ketronove bubnjeve i instrumente,ali nisam nasao kako to funkcionise kad hocu da snimam ono sto sviram sa ketrona da odmah snimi midi po trakama u cubase sve onako kako mi zvuci na ketronu...A jos gore je to sto sviram midi harmonikom pa je podeseno u ketronu za midi harmoniku kanali...Bass strana svira bass,cord1,cord2,cord3,cord4,pad a desna normalno solo boje itd...Valjda radi toga poslije cubase ne zna gdje je sta,pa mi svira bez veze sve heheh...A ima i mogucnost da se snimi i u ketronu fajl kao midi samo ne mogu vise traka a i poslije kad sam ubacio taj midi fajl zvuci katastrofa u cubase,pa zato sam i snimao ovako kao do sada sve u audio..Pozz

tranzit
28.03.2012, 06:24
Hahahaah... ti se bas namucio. Za pocetak, snimi prvo sve na jednu midi traku a onda kada snimis markiraj tu traku i idi gore na midi pa na Disolve Parts a kad te pita kako, ti markiraj "po midi kanalima". On ce u trenu da razbaca sve podatke po odgovarajucim midi kanalima i tada mozes i da izbrises onu zajednicku traku, mada i ne moras, posto ce Cubase automatski da je mutira. Sada ces imati svaki instrument sa Ketrona na posebnoj midi traci. Ovo ti je za pocetak.

romario
28.03.2012, 10:59
Ja to već primjenjujem .

i naravno vidim sada i manjkavosti toga .
Dugo traje to snimanje pojedinih midi traka u pojedinačne audio trake .

mada mi je to generalnmo ok .
Midi traku mogu ispraviti i samo neki sound ubaciti i snimaj ...;)

Mico23
29.03.2012, 14:57
Posto Cubase (cini mi se da rece da radis u Cubase-u) ne moze da se sinhronizuje putem Midi Clocka

Moze prijatelju samo nepitaj me kako,ja sam bas jednom postavio temu na to pitanje i nije mi niko odgovorio pa sam cacko i uglavnom napravio,kada stisnem REC u cubase on mi pusti recimo acc1 iz ritma ili bilo koji trak,znam da je bilo podesavanje u Cubase pod Device/Midi ali mora se i klavijatura podesit.

da nebude offtopic izvinjavam se

tranzit
30.03.2012, 01:02
Ne moze prijatelju, dzaba cu da te pitam a ti ces dzaba da se mucis da mi das zadovoljavajuci odgovor jer ga i nema a izmisliti ga ne mozemo. To o cemu ti pises je jedno a sasvim drugo je sto Cubase uospte ne poznaje kao Slave, Midi Clock sinhroniziciju, sto i jeste potrebno kolegi. Tu je Steinberg (a nije samo Steinberg) napravio veliki propust. Da ti to malo detaljnije razjasnim, da ne bude zabune. Cubase kao Master sinhronizuje u dva formata: MIDI Timecode (MTC) i MIDI Clock a kao Slave moze biti sinhronizovan putem: MIDI Timecode (MTC), VST System Link i ASIO Position Protocol (APP). Ne bih da ti pisem detalje o svakom od ovih formata (to nije predmet ove teme) ali bitno je u ovom slucaju kod kolege Zeljka da on treba da salje Synchro signal sa svog Ketrona (koji jedino salje Midi Clock format) na Cubase kako bi ovaj startovao snimanje kada krene Zeljko da svira svoj Ketron eeee... al' cvrc... bas to ne pije vode jer jadnicak Cubase ne razumije i ne konta bas taj Midi Clock kao Slave. Vidis da nece ici nikako i zato ti i kazem da bih ja tebe dzaba pitao (ionako mi je sve to do detalja poznato i to toliko da mi se sve pomalo gadi), a ti dzaba pokusavao da mi odgovoris. U obrnutom slucaju to nije nikakav problem, to jest kada je Cubase Master pa njegovim startovanjem treba da startuje i Ketron. To znaci, moze (ama i to sa velikom mukom jer cesto dolazi do nepravilnog interpretiranja Clocka pa onda i do ispadanja iz sinhronizacije) al' to Zeljka ne interesuje, taman koliko ga ne interesuje ni snijeg od lanjske godine.

zeljko
30.03.2012, 01:17
Heheh uspio sam ja da kad sviram da mi snimi midi traku i kako mi je drug Tranzit objasni samo ih poslije razdvojim,a to sam i prije znao..posto sam cackao oko toga ali mi je bio problem da kad sam pustio sviralo sve bez veze,a to sa midi klokom je tacno i to sam trazio jer mi je trebalo kad snimam ritam koji sam pravio ili prepravljao u cubase nece da pokrene kad pritisnem na ketronu rec,pa sam morao da pustam istovremeno i u cubase play,a na ketronu rec i tesko da sam uletio nekad u takt i da mi poslije zvuci na ketronu kao u cubase bez da prekine ritam kad ga vraca na pocetak...Jos nesto probao sam da snimim tako midi kad sviram i ukapirao sam gdje je bio problem i zasto je zvucalo sve bez veze...morao sam da poredam instrumente po trakama i bubanj,ali nisam opet zadovoljan posto svi oni bubnjevi sto ímam u cubase ne zvuce kao sa ketrona..npr cinele nema itd.Da ne kazem o live lopovima njih nema nikako mislim..Ipak hvala Tranzitu od srca a ja cu dalje da cackam i da probam,pa ko zna mozda se i u to ustelim jednog dana,a nije losa stvar snimati tako bude sve cisce u snimku i mogu poslije da pravim korekcije pojacavat ili smanjivat instrumente kako meni pasu u miksu,dok to ne moze kad se snima audio..jedino kad bih snimao sve jedno po jedno....Pozz

tranzit
30.03.2012, 01:33
Ne pokusavaj dalje sa tom sinhronizacijom jer jednostavno Cubase ne prima od tvog Ketrona informaciju da treba "nesto da radi" jer glupan ne razumije Midi Clock i ostaje mutav i gluh. To zaboravi i ne gubi vrijeme s tim. Ljudi iz najboljih namjera pokusavaju da ti daju nekakav savjet ama pogrijese jer ne citaju pazljivo sta se sve pise u temi, a poneki Boga mi bi i da se profiliraju pomalo (svjesno ili nesvjesno) tako sto ce bar pokusati da i oni necemu nauce onog cika/deda tranzita... hahahaha (a ni ne sanjaju da cika tranzit i dan danas nista drugo i ne radi nego konstantno uci).
Mozes to snimanje i drugacije, bez mnogo jada da obavis u midi formatu. Iskoristi sekvencer Ketrona, snimi to sto sviras i onda taj midi file uvedi u Cubase. Obavi Disolve Part (ako bude trebalo) i imas sve kako valja u Cubaseu poredjano po odgovarajucim midi kanalima i sa adekvatnim Bank i PCG podacima i cak i u originalnom Tempu. Sve je na svom mjestu i ti mozes onda da radis dalje onako kako sam ti vec opsirno pisao. Kako vidis, svasta nesta moze da se uradi, samo uporno dalje.

romario
30.03.2012, 09:02
Zeljko,
Ako ti je ketron spojen MIDI na komp,
u cubase mogu svirati njegovi bubnjevi ,
Kad ti se vec svidjaju ...
Ako Sam dobro shvatio tvoj prosli post,
Ti zelis neke ketronove programe da imas u snimku ...
Postovano sa mobilnog uređaja

Mico23
30.03.2012, 09:14
@tranzit
Nisam znao u da nemoze u obrnutom smjeru a nisam ni probavao,tako da necu ni probat,sad znam.

tranzit
30.03.2012, 11:41
Najvaznije je u svemu da znas a mozes i da probas, ama samo ces se iznervirati i sasuti Steinbergu sve po spisku... onako propisno. Nije ih stid i sram... hahahaha. Tako jednostavni i vrlo rasireni synchro format a oni... cackali nos. Mada, nije ni cudo, Steinberg je uvijek imao lagani do osrednji problem sa midi timingom i sinhronizacijom, pa sam se bar hiljadu puta zakleo da sa njima necu imati posla, al' sta vrijedi, musterija je na prvom mjestu. Svasta se dozivljavalo sa njima.

zeljko
30.03.2012, 11:53
Stvarno zeznut program da nema dalje...Razmisljam kad imam para da kupim onaj kontakt komplete 8 za oko 500 eura...bas sad gledam video mogao bih u batery 3 da koristim one bubnjeve,a koliko sam razumio moze i da se po notama nastima za svaki instrument kako je na ketronu npr.set i poslije u programu obradjujem sve i to na jednoj traci sto se bubnja tice...A gledam svidja mi se i onaj Sesion strings hehe Da li sam upravu da bih to bilo dobro imati za ova miksanja u Cubase kad snimim midi trake ili audio?

@romario sve me zanima kako i sta po nesto ja vec znam ali od viska glava nece boljeti ako nesto jos naucim...samo ti pisi kako sta se radi...Pozz

Mico23
30.03.2012, 12:42
svakako da ce ti biti bolje,kad imas midi zapis onda mozes da stavis npr umjesto ketronovog bas-a neki vst sa kvalitetnijim semplovima,a kada imas audio traku onda nemozes zamjenit sa nekim vst-om.
Dodato:
a za taj kontakt malo proguglaj naces ti to i bez $$

romario
30.03.2012, 12:50
Čuj ,
ja sam malo svoga znanja složio ,najviše ovdje .

Ponavljam se i ja i tranzit .
Ja taj midi snimak (midi file ) u sintu odsviram kroz neki ritam i to je početak

Midi snimak u sint - disolve u cubase i eto svih odvojenih traka nabrzaka .
U cubase moze biti sound od sinta ,zvučne karte
ili po trakama birati vst -e .

obradim kao midi traku .onda to snimim kao audio traku.
opet se može obraditi i ta audio traka .

Na kraju imam snimak kao više audio traka ,plus midi zapis .

Ovo mi je ok .
ne znam dali je pravilno ,ali funkcionira

tranzit
30.03.2012, 12:50
Naravno da je najbolje moguce rjesenje, ako se vec radi sa midi zapisima ili hibridno, nebitno, da se taj midi zapis odnosno midi trake drze do posljednjeg momenta u tom formatu radi eventualnih izmjena, novih ideja... itd... To i jeste u sustini sav konfor koji nudi midi, pa ga treba maksimalno i iskoristiti. I pored svega toga i izuzetno kvalitetnih softver instrumenata, sigurno da je uvijek vece zadovoljstvo a i bolji rezultat (ako su muzicari pristojnog kvaliteta) kada se ima mogucnost raditi sa prirodnim instrumentima ili bar kombinovano (hibridno, ako se bas mora, a u danasnje vrijeme uglavnom, mora).