PDA

Pokaži Full Verziju : Izbor zvucne kartice


kuze
25.01.2012, 13:25
Najpre pozdrav svim clanovima foruma. Kao sto u naslovu teme pise, interesuje me vase misljenje oko izbora zvucne kartice.
Komp koji koristim je laptop 6gb rama, i7 procesor ... i na njemu bi radila ta usb ili firewire kartica.
Interesuje me vase misljenje koju karticu bih mogao da kupim do nekih 80-90e, a snimao bih gitaru,klavijature,glas i jos par Vsti instrumenata(bass ,violin etc).
Ono sto mi je zapalo za oko su sledece kartice pa me zanima vasa preporuka oko izbora ovih kartica ili mozda neka druga u ovom rangu, naravno u granicama budzeta, moze i neka polovna bolja vaijanta...
Behringer:
http://www.behringer.com/EN/Products/FCA202.aspx
M audio fast track:
http://www.m-audio.com/products/en_us/FastTrack.html
Lexicon alpha:
http://www.lexiconpro.com/product.php?id=7

Ili polovne verzije Mackie xd2, Audio track maya 44 usb, ili neka druga?

momo
25.01.2012, 16:28
Pošto imaš 6gb ram verovato je w7 64 bita.
Behringer nema 64 bitni driver kako vidim na stranici.

kuze
25.01.2012, 19:10
Koristo bih je i na 32bitnom. Verovatno bih se preokupirao na ovu m audio fast track usb, jos neki predlog?

momo
26.01.2012, 01:08
Kakav smisao 6 gb i7 bez 64bitnog sistema...
A ako driveri ne postoje to mi je kao da podrška za pproizvod nije u redu...

tranzit
26.01.2012, 03:15
Tako je momo sokole.

@kuze
Obavezno i pod hitno prelazi na 64bit sistem a sve to sto si nabrojao je ili smece ili nije vrijedno paznje. Preferiraj FireWire jer su USB karte u najvecem broju opterecene velikom latencom za ozbiljan rad. Jedine koje bi od tih USB karti dosle u obzir i po pitanju latence a i po pitanju kvaliteta ADDA konvertera su RME Babyface (ona ce ti biti vjerovatno preskupa) ili Presonus AudioBox 22VSL ili 44VSL. Od FireWire do 200 Eura opet Presonus ali ovog puta Firestudio Mobile. Sve ostalo sto bi valjalo je dosta skuplje.

danijel011
26.01.2012, 12:57
Da se nadovežem jednim pitanjem za Dr.Tranzit-a :)

Šta bi mi preporučio u cenovnom rangu 300-400 €, akcenat da bude na upotrebljuvom mic preampu, jer bi glavna namena bila snimanje vokala za demo kompozicije? Izbor je veliki ali nisam u mogućnosti da probam dosta toga zbog tržišne "kulture" naših trgovaca...
Hvala unapred :)

kuze
26.01.2012, 16:53
@mimo
Koristio bih je na dva laptopa jedan je 64bit a drugi 32, nebitno na kojem od njih ce raditi, bilo koja varijanta mi odgovara.
@tranzit
Sigurno se moze naci neka polovna za taj novac i koja ce raditi kako valja?, jer te opcije koje mi predlazes ipak prevazilaze moj budzet :)

SubSonic
26.01.2012, 23:24
Lexicon Alpha radi pristojno na Win7 64bit, za razliku od EMU-a (0202, 0404) ciji drajveri prave probleme (internet je pun prituzbi, na XP problema nema). Ja bih licno izbegavao Behringer i CME. Svojevremeno je EMU bio proglasen za karticu koja nudi najbolji odnos cena-kvalitet. Koristio sam 0202 i 0404 (doduse na WinXP) i radile su odlicno. Mozda mozes naci negde 0204 USB za te pare (uz oprez oko kompatibilnosti drajvera, predlazem testiranje - Asio4All ce raditi korektno).

Od ovih sto predlazes, prvi izbor bi mi bio Lexicon (testirao sam ga Win7-64bit), pa onda M-Audio (kod njih kvalitet jako oscilira u zavisnosti od cenovnog ranga).

Tvoj racunar je dovoljno snazan da ce bez problema gurati VST instrumente i efekte, a kartice u tom cenovnom rangu su manje-vise iste. Od usnimljenih signala ne ocekuj nista spektakularno, ali mislim da ces ih moci iskoristiti za pocetak. Ako nije bas frka, mozda bolje da probas prikupiti jos malo novaca.

kuze
27.01.2012, 00:58
Lexicon Alpha radi pristojno na Win7 64bit, za razliku od EMU-a (0202, 0404) ciji drajveri prave probleme (internet je pun prituzbi, na XP problema nema). Ja bih licno izbegavao Behringer i CME. Svojevremeno je EMU bio proglasen za karticu koja nudi najbolji odnos cena-kvalitet. Koristio sam 0202 i 0404 (doduse na WinXP) i radile su odlicno. Mozda mozes naci negde 0204 USB za te pare (uz oprez oko kompatibilnosti drajvera, predlazem testiranje - Asio4All ce raditi korektno).

Od ovih sto predlazes, prvi izbor bi mi bio Lexicon (testirao sam ga Win7-64bit), pa onda M-Audio (kod njih kvalitet jako oscilira u zavisnosti od cenovnog ranga).

Tvoj racunar je dovoljno snazan da ce bez problema gurati VST instrumente i efekte, a kartice u tom cenovnom rangu su manje-vise iste. Od usnimljenih signala ne ocekuj nista spektakularno, ali mislim da ces ih moci iskoristiti za pocetak. Ako nije bas frka, mozda bolje da probas prikupiti jos malo novaca.
Hvala na brzom i preciznom odgovoru. Vidim da ova emu 0204 ima preamp,dok ova lexicon alpha to nema ukoliko se ne varam, to bi mi verovatno trebalo znaciti zbog gitare i mic; tako da mi se ova emu0204 cini prihvatljivija instalirao bih ja xp pored win7 samo ukolko bi radila sa ti drajverima kako treba i naravno ukoliko je pronadjem :)

SubSonic
27.01.2012, 01:32
Ima i Lexicon 1 mic + 1 instrument preamp (za gitaru ti treba Hi-Z ulaz tj. instrument input, pod uslovom da hoces da gitaru ubodes direktno u kartu). EMU 0204 sa druge strane 2 Hi-Z ulaza (Hi-Z=high impendance input - gitara, bas i slicno). EMU 0204 je aktuelni model, pa se nesto nadam da su sredili drajvere. A opet, imas laptop, instaliras Cubase (ili sta vec koristis), nabacis par VSTi ili povuces neki gotov projekt i odes u prodavnicu i zamolis ih da testiras kartu (uz malo sarma, obicno upali). Spremis i Asio4ALL drajver unapred i picis. Ako ne koci, ne stuca, ne kvrca, ne izaziva BSOD, ne pucketa kod playback/rec to bi bilo to... mada evo gledam po forumima, EMU opet kuburi sa drajverima (mada manje nego ranije). Dakle, niposto nemoj uzimati bez testiranja na svojoj konfiguraciji.

2 ulaza je relativno malo, ali za kucno "nasnimavanje" je taman. Drugi razlog je sto svaka slabija komponenta u lancu (recimo neka li-la miksetica, pa u nju gitara, klavijatura i mic, pa to sve na zvucnu) ce dati losiji rezultat nego jedan po jedan instrument pa direktno u kartu - po onoj staroj "sistem je dobar koliko je dobra najlosija karika u lancu".

tranzit
27.01.2012, 01:37
Da se nadovežem jednim pitanjem za Dr.Tranzit-a :)

Šta bi mi preporučio u cenovnom rangu 300-400 €, akcenat da bude na upotrebljuvom mic preampu, jer bi glavna namena bila snimanje vokala za demo kompozicije? Izbor je veliki ali nisam u mogućnosti da probam dosta toga zbog tržišne "kulture" naših trgovaca...
Hvala unapred :)Nisi mi naveo da li mora biti USB, FireWire ili moze i PCI/PCIe, inace za taj novac ima vrlo dobrih audio karti upravo za tu namjenu na koju stavljas akcenat.

kuze
27.01.2012, 01:54
A uz ovu lexiconu vidim da idu i neki softveri, vsti, efekti sta vec, da li to ima neku prednost, posto u jednoj prodavnici u koju sam gledao cini mi se da uz ovaj emu ne ide nikakav softver?
Vidim da je ova m audio koju sam naveo skuplja od emu , dal zbog tih softvera ili neceg drugog?
Sto se tice ove emu posto nemam nekog iskustva sa tim drajverima, zanima me jos to dal ce da radi na32 ako radi na 64, posto vidim da ovi na sajtu emu se hvale da su kompatiilni sa win64?
Dodato:
I ako neko moze da mi objasni sta znaci ovaj phantom power sto poseduju neke zvucne kartice i koja je razlika ako ga nemaju?
Unapred vam hvala ljudi!

SubSonic
27.01.2012, 02:26
Efekti koje dobijes uz karticu (kod lexicona je to reverb mislim) ti bas i nece mnogo znaciti jer ima mnogo free efekata koji rade bolje (a o ovim sto se kupuju da i ne pricamo). Obicno ti dodju neke free verzije (uz emu dobijas Halion lite, i neke okrnjene verzije software-a). Mamipara :)

Na netu vidim da se dosta hvale kako je M-Audio stabilan pod Win7 32/64. U toj klasi zvucnih se ne mozes mnogo zeznuti, jer ako su im drajver OK i karta ispravna, onda sve one rade manje-vise isto. Ja i dalje predlazem malo strpljenja i finansijske discipline, pa da ides na M-Audio Fast Track Pro (koja se meni bas dopala).

Phantom power ti je 48V napajanje za kondenzatorske mikrofone, sto ce reci ako imas kond. mic onda ti nece raditi bez ovog napajanja (bilo integrisanog u zvucnu bilo eksternog). Ako imas dinamicki mikrofon, onda ti ne treba ph.pw. i nemoj ga ni paliti :)

kuze
27.01.2012, 14:27
Hvala ti puno na savetima i objasnjenjima, puno smo ti zahvalni moj brat Zare i ja. :)

danijel011
27.01.2012, 14:41
Nisi mi naveo da li mora biti USB, FireWire ili moze i PCI/PCIe, inace za taj novac ima vrlo dobrih audio karti upravo za tu namjenu na koju stavljas akcenat.

Prvenstveno FireWire, ali bi došla u obzir i neka USB varijanta sa stabilnim drajverima... Radna mašina je laptop sa 8GB RAM-a i 64bit Windows7,snima se uglavnom sa Sound Forge 10, nekada i direktno u Cubase. Trenutno koristim M-Audio FTP ali nisam zadovoljan ni preampom, a pogotovo ne drajverom koji mi bar 2-3 puta nedeljno zamrzne sistem.

tranzit
27.01.2012, 18:58
Pogledaj Presonus FireStudio Mobile Studio, pa MOTU Audio Express, zatim Focusrite Saffire Pro 24 DSP a na kraju i TC Electronic Impact Twin. Svi su FireWire i imaju odlicna mikrofonska predpojacala. Od USB interfacea pogledaj Presonus AudioBox 44VSL a ako bude nesto vise para onda obavezno RME Babyface kao najbolji izbor od svih nabrojanih. TC i ova dva posljednja bih ti posebno preporucio.

SubSonic
27.01.2012, 19:13
I ja dajem glas za RME Babyface - kakvo malo zlo :). Mislim da se i RME Fireface 400 moze naci polovan za tako neke pare (ali sumnjam kod nas, mozda AT, DE...). Steta sto Apogee Duet ne moze na Win.

Pitanje je i koji je firewire chipset u laptopu... bilo je dosta polemika da li "mora" biti Texas Instruments, pa se doslo do toga da od slucaja do slucaja VIA radi isto odlicno (samo kad se ubode). Ostaje opcija ganjanja TI FW.

tranzit
27.01.2012, 19:42
TI Chip nije obavezan kod novijih Audio FW interfacea to jest kod najnovijih drivera za iste. Sta vise, kod pojedinih je iskustvo pokazalo da VIA radi maksimalno stabilno a ne rijetko i stabilnije. Ta agonija sa TI Chip FW kontrolerima je na srecu, proslost. Medjutim i dalje treba u sirokom luku zaobilaziti sve ostale FW Chipove.
Babyface se i u Austriji i Njemackoj nadje veoma, veoma rijetko kao polovna roba. Tu treba zaista imati veliku srecu.

SubSonic
27.01.2012, 20:52
Vid' stvarno... na ebay.de samo dva komada... dobra roba, pa se retko menja.

Moze se ugurati i za nekog Avid MBox-a u te pare, ali RME je opet tata.

danijel011
27.01.2012, 21:37
Hvala za odgovore. Nisam siguran koji je FW čip u pitanju, laptop je Dell Studio 1749. Na žalost, Babyface mi beži podosta iz budžeta, jer ne bih da uzimam polovnu. Suziću izbor na ove 3 i samo još jedno podpitanje: Focusrite i Presonus su ispod 300€, TC je tačno 400€, da li je za toliko i bolji?

SubSonic
27.01.2012, 21:52
1. TC
2. Focusrite
3. Presonus

... moj redosled.

tranzit
28.01.2012, 18:26
Nije dobar redoslijed... ne slijedi kvalitativnu hijerarhiju. Ostavi cijene na stranu, one ne govore mnogo.

Hvala za odgovore. Nisam siguran koji je FW čip u pitanju, laptop je Dell Studio 1749. Na žalost, Babyface mi beži podosta iz budžeta, jer ne bih da uzimam polovnu. Suziću izbor na ove 3 i samo još jedno podpitanje: Focusrite i Presonus su ispod 300€, TC je tačno 400€, da li je za toliko i bolji?Paaa... i nije. U direktnom poredjenju mikrofonska predpojacala sa Presonusa su cak i nesto konkretnija a ta razlika u cijeni ce prije biti poslovna politika TCa a i cinjenica da Twin ima sofrver mikser sa efektima (4 Band EQ, Comperssor i Deesser na mikrofonskim kanalima i Reverb M40 kao Send efekat). Ako ti bas treba mikser karte sa efektima onda pogledaj Presonusov AudioBox 44VSL (on je USB ali veoma brzi USB) koji ima sve sto ima i hardver Studio Live mikser kada se radi o efektima.
Pogledaj sam koji je FW Chip na tom tvom Laptopu. Desna tasta na Computer > Device Menager i... moli Boga da nije Agere Chip.

danijel011
28.01.2012, 19:27
Efekti mi ne trebaju uopšte, to je rešeno sa VST, tako da neću na njih dati 150€...U tom slučaju i TC ispada iz igre.
Našao sam i Focusrite i Presonus na lagerima u BG tako da ovih dana nosim laptop na jedan probni recording sa obe karte pre nego što prelomim definitivno.

Ne piše u Control panelu koji je chip, nadjoh sad u nekom data sheet-u da je Ricoh.

tranzit
28.01.2012, 19:45
Ricoh bi trebalo da radi sa Presonusom bez problema s tim da ga u Device Menageru zamijenis za OCHI 1394 Legacy (to je nativni driver windowsa). Savjetovao bih ti Presonus prije nego Focusrite jer Presonus radi na Multiclient ASIO protokolu (sto je za Focusrite spansko selo) cime mozes da vozis nekoliko aplikacija na istom ASIO paru bez konflikata. To kod Focusrite ne ide ni u snu. Osim toga Presonusovi driveri su ultrastablini a sto se tice mic predpojacala i tu je Presonus bar za klasu bolji.

danijel011
28.01.2012, 19:59
"OCHI 1394 Legacy" - upravo je tako i definisan, zato nisam bio siguran koji je chip.
To je onda to, izbor je napravljen, još jednom hvala puno na informacijama i pomoći.
Pozdrav

makl
31.05.2013, 13:13
isao sam gledat neke zvucne kartice pa sad ne razumjem se u to pa trebam pomoc...prvo imam ovaj laptop http://www.notebookcheck.net/Review-HP-625-Notebook.37089.0.html i imam ulaze, kad spajam kabel dok snimam live svirku, samo naprijed gdje idu mic i slusalice ja se spajam u mic...dakle trebam neku externu zvucnu karticu da bi dobio bolju kvalitetu snimke...

bio sam malo gledao pa nasao neke ali neznam sta da uzmem pa ako mi netko ko zna vise o tome moze pomoc...

1. http://www.fenix.hr/product.asp?product=zvucna-externa-kartica-creative-xmod-usb&code=F312001

2. http://www.fenix.hr/product.asp?product=vanjska-zvucna-kartc-media8-kanalkut&code=aso-vanj-zv8ch-usb

3. http://www.fenix.hr/product.asp?product=zvucna-externa-kartica-asonic-kartica-c-media-8-kanal-usb&code=F312007

Hvala

vingula
31.05.2013, 17:00
od ovih triju kartica ništa nije lošija ova koju imaš u laptopu...osim Creativa, oni su mi bili nekad favorit jer sam imao Audigy 2 PCMCIA (mislim da je ona jedina koja je radila na ASIO 2.0 driverima) a poslje nešto tako interesantno (bar meni) nisam našao, odi rađe u Audio Pro na Karlovačkoj ili u Pro Vox u Nehajskoj, mada i u Rolandu u Vlaškoj imaju dosta zanimljivih interfacea za cjenu se uvjek da dogovorit ;) ...ja sam si prije 2 god uzeo E-MU 1616m PCMCIA verziju i nikad nikakvih problema, doduše kartica je ko nova i zadovoljan sam sa njom, u Audio Pro sam kupio novu M-Audio ProFire 2626 kartica za tu lovu je ubojica...

makl
11.06.2013, 16:55
Kolege šta mislite od ovih kartica dali išta valja, i dali se isplati šta uzimat???ako da, koje točno??

Hvala

http://www.portio.hr/index.php?page=search&search_phrase=zvu%E8na+kartica+vanjska&cat=0

http://www.links.hr/?page=sviartikli&option=search&id_kategorija=0&search_phrase=zvu%E8na+kartica+vanjska

tranzit
11.06.2013, 17:12
Zaboravi sve sa tih linkova, sve su to normalne multimedia audio karte. Ovdje pisemo o profesionalnim ili u najgorem slucaju, o semiprofesionalnim audio kartama. Imas dovoljno prijedloga u temi, drzi se njih i bice sve uredu. Imaj na umu, ne moze se raditi dobar audio sa kojekakvim Creative i slicnim Sound kartama za gamere. To jednostavno, ne ide.

makl
11.06.2013, 19:11
ma dobro pazi tranzit ovdje vidim da se pise o ciframa od 100-200 eura, a mislim da je meni to previše za dat jer meni ne treba neka profi kartica za studijsko snimanje, treba mi nešto s čim mogu snimit svoju svirku sa aranžerom, eventualno nešto sa bandom, a ne treba to bit neka vrhunska kvaliteta, nego čisto da se čuje sve donekle kako treba kad snimim, a ne da sve krči ko sad sa ovom što imam u laptopu...

milepsr
11.06.2013, 20:39
a ne treba to bit neka vrhunska kvaliteta, nego čisto da se čuje sve donekle kako treba kad snimim,

Upravo zato ni ne trebas da kupujes nista od kartica koje si naveo. Neces imati razliku sa tim jeftinim karticama... Ili skupi pare i kupi nesto ljudsko, ili nemoj bacati pare.

a ne da sve krči ko sad sa ovom što imam u laptopu...

Sta ti krci ?

tranzit
11.06.2013, 20:56
...treba mi nešto s čim mogu snimit svoju svirku sa aranžerom, eventualno nešto sa bandom, a ne treba to bit neka vrhunska kvaliteta...Upravo su te audio karte minimum za to sto ti hoces... snimiti svirku sa aranzerom, pa eventualno nesto sa bandom... Vhunski kvalitet se ne dobija za 100 ili 200 eura, vec za 1.000... 2.000 i vise eura !!!!!

makl
11.06.2013, 21:31
milepsr (http://www.yu-midi.org/forum/member.php?u=3749)

kad snimam svirku preko mixete ako malo jace pojacam kao da ide u peak, kad pocnem pjevat isto tako, i na snimku se cuje onako izoblicen zvuk, jednostavno nije cisto...

vingula
11.06.2013, 21:41
snimaj na line in, stišaj na kompu ulaz na pola, pusti ritam sa klav. i prati u sound forgeu ili nekom sl. programu - signalizaciju volumena i pazi da nejde u crveno

tranzit
11.06.2013, 22:54
... i ako nemas Line In ulaz na Laptopu, provjeri da li u Recordingu interne Sound karte imas opciju da ukljucis -20dB Pad. Ne znam na kojem Windowsu radis pa ti pisem uopsteno.

makl
13.06.2013, 00:22
radim na windowsu 7, a sto se tice ulaza ukljucujem to u lap tamo di inace ide mic, jer imam samo ulaz za mic i slusalice...cim je malo glasnije ide u crveno, a kad pjevam pogotovo...to sam nesto smanjivao na 10 db, ali nije bas bilo nesto bolje...nego dali ovisi kad snimam, jesu li spojena oba zvucnika ili samo jedan, ima li kakve razlike u snimku?