PDA

Pokaži Full Verziju : cubase ,midi sinhronizacija tempa


romario
20.01.2012, 21:41
Kako da sinhroniziram tempo projekta u cubase sa tempom midi file ili style
koji učitam u cubase ?

Nekad se tempo sam podesi ,a nekada ne ...

zeljko
20.01.2012, 21:52
Pa koliko ja znam imas dole na keybordu gdje pise tempo i npr.ako stoji 120.000 ti klikni misem na to i upisi ako hoces brze tempo 130.000 itd ili manje pa kako ti pase...bar ja tako ubrzavam ili usporavam tempo vrlo jednostavno ako sam te dobro razumio na sta mislis..pozz

Zaboravi d anapomenem trebas prvo kliknut jednom na tempo gdje pise i kad se pojavi bijela boja onad tek mozes da klikas tu gdje se tempo upisuje

romario
20.01.2012, 22:35
Recimo da ne znam koji je tempo midija .
Ili fajl koji sam uvezao u cubase ne krece od 1.1.11 takta ...

To su situacije na koje naletim redovno .

danijel011
20.01.2012, 23:15
Zar ti Cubase, kada importuješ MIDI, ne očita tempo automatski? Nebitno od kog takta kreće, trebalo bi da prikaže tempo...

romario
20.01.2012, 23:32
Mislim da ne kod svih midija .

Ja snimim midi u sintu ,od nekog styla recimo .

Kad ga uvezem u cubase ,mislim da mi tempo ostane 120 ,
bez obzira na tempo midija ...

danijel011
20.01.2012, 23:37
Hmm, to je već čudno... Meni se dešavalo kada importujem MIDI koji je snimljen na klavijaturi, na primer u tempu 75, Cubase ga vrati na 120 (što je valjda neki default) ali se i čuje da je ubrzan. Onda ga samo usporim na željeni tempo i sačuvam tako.

harepa50
21.01.2012, 01:40
Treba odznačiti Tempo track (tako nekako), odmah pored tempa, i onda možeš vozit kako hoćeš.

@romario
Taj midi u klavijaturi, jesi li radio s metronomom ili nasumice, bez metronoma?

romario
21.01.2012, 16:20
danas cu nesto raditi , pa još jednom provjeriti sve ...

tranzit
22.01.2012, 02:05
'Ajd da prvo uradis nesto. Imas na vrhu vertikalne kolone, gdje se nalaze Inspector Partovi midi traka, jedan kvadratic na kojem stoji nota. Pogledaj da li je aktiviran ili nije. Ne bih sada da ti objasnjavam sta to ustvari predstavlja(mozda nekom drugom prilikom) ali svaki normalno uradjeni midi file ima podatak o tempu, ako ga nema garant ga je radio ili ga eksportirao iz Boga pitaj cega u Boga pitaj sta, neko ko vrlo slabo stoji sa doticnom materijom jer to je pocetna informacija za svaki midi file i ona jednostavno mora biti upisana na prvom taktu i prvom ticku tog takta.

romario
22.01.2012, 15:00
Možda sam i ja to konvertirao i zeznio ...

Uglavnom ,

sada je ok .
Snimao sam u realnom vremenu u tyros matricu ,samo od styla .

Taj midi ucitam u cubase ,tyros spojim na komp i slušam svoj uradak...;)

Napravio sam disolve ,na više trakova,
pobrisao sve i ostavio bubanj .

Bubanj sam duplirao u više traka ,
sa mamjerom da dobijem posebno kick ,snare ...
Brisanjem pojedinih elemenata bubnja sam dobio te pojedinačne trake ...
Problem je slijedeci .

Kada pojacavam traku gdje je samo kick,
svejedno se pojacava kompletan bubanj .

I,još pitanje mogu li napraviti mp3 od toga midija ? kako ?

harepa50
22.01.2012, 15:49
Da bi napravio mp3 od tog midija, moraš uraditi loop selection (gore gdje su prikazani taktovi ili vrijeme, zavisi šta si stavio), selektuješ od početka do kraja tj. onaj dio koji želiš exportovati u mp3. Vidjet ćeš kako ti je poplavio selektovani dio projekta. File -> Export -> Audio Mixdown, odabereš mp3, Save, OK i pustiš ga da se izrenda.

romario
22.01.2012, 16:00
Tako sam do sada radio ...

Ali sada dobijem samo mp3 zapis ,ništa se ne čuje .

Ima li to veze s tim što mi cubase povlači zvukove iz tyrosa ,
preko midi usb kabla ?

harepa50
22.01.2012, 16:17
Nisam siguran stvarno, tranzit će ti bolje reći. Stavi neki drugi bubanj na out od midi kanala.

romario
22.01.2012, 17:09
ne čuje se ništa ,
probao sam zvučnom iz kompa ,bez tyrosa ili vst ...

tranzit
23.01.2012, 03:28
Da podjemo redom. Romario, kada napravis Disolve Part te Drum trake i dobijes svaku od udaraljki na posebnoj traci to ne znaci da mozes tada za svaku traku da imas posebnu jacinu jer sve te trake i dalje su na Midi kanalu 10 sa Tyrosa pa bilo kakvo mijenjanje Volume paramtera (Midi CC 7) se odrazava na sve trake sa Midi kanalom 10. Znaci to tako nece i ne moze nikada fukcionisati. Jedino sto mozes uraditi je da mijenjas Velocity nota na pojedinim trakama ali pazi to mijenja i karakter sounda a pogotovu kod udaraljki koje su napravljene od vise Velocity Switch zona.

Taj Export u MP3 iz Midi Filea nece ici tako kako ti mislis. To sto ti imas u Cubaseu su samo Midi podaci i oni ce pri Exportu dati samo tisinu koju si i dobijao. To moras da uradis na drugi nacin. Tyros mora da bude ukljucen u audio kartu preko audio kablova, znaci main izlaze sa Tyrosa treba spojiti sa Line In na karti, onda dodaj (napravi) jednu stereo audio traku koja ce za Input imati Line Inpute gdje je ukljucen Tyros. Aktiviraj Recording na toj audio traci i startuj Cubase. Kada Midi File zavrsi, stopiraj Cubase. Dobio si snimak u audio formatu na onoj stereo audio traci. Tek sada mozes da Exportujes u MP3 na nacin kako ti je Haris opisao.

romario
25.01.2012, 22:09
Kad se ovako lijepo objasni,
onda i ja ne mogu da ne naučim .

Sve ispobano,sve radi ...
Demo ne stavljam,vjerujte mi na riječ;) .

Mogu li one ikonice,kad se otvori prozor za drum editor biti pravokutne,
kao što su u key editor ...

Tranzit ,
hvala još jednom ...

I mogu li ,tj. kako da u cubase promjenim bubanj koji svira ( sa Tyrosa ) ?

tranzit
26.01.2012, 03:26
Ne razumijem o kojim "ikonicama" pises ali nije ni bitno, to je samo grafika. Mozes da mijenjas direktno u Cubaseu ne samo bubnjara nego i bilo koji drugi instrument. Bubnjevi su kod Yamahinih aranzera na MSB 127 i 126 i LSB 0 pa onda dodaj na to PCG za Drm Kit koji ti treba. Ovo moze i jednostavnije ako nabavis Cubase Patch List za Tyros 2 (cini mi se da je taj Tyros bio u pitanju). Potrazi po netu pod tim nazivom koji sam naveo a ako bas ne nadjes, naci cu ja za tebe. Njega treba uvesti i definisati u Cubaseu preko Midi Devices a ond se on pojavi u Inspector Partu midi trake sa imenima svih instrumenata kako ona stoje i u samom Tyrosu. Odaberes instrument i odmah se automatski podesava i LSB i MSB i PCG. Nista lakse.

romario
26.01.2012, 09:23
Mislim na one ikonice koje obilježavaju visinu i dužinu tona (udarca ) .

U drum edit su kao dijamant oblik, (romb ),
u key editor su pravokutne ...

Naviknut ću se i na to ,
mada mi je preglednije kada je sve u pravokutnim oblicima ...

Potražit ću Cubase Patch List za Tyros 2 odmah sada ;) ...

Javim do kraja dana ...kraja radnog vremena ;)
Dodato:
Trenutno imam cubase 4 ,koji radi ok ...

Arter
01.02.2012, 12:12
Pozdrav, postoji i jos nacin u cubaseu da se midi izbaci kao mp3, prilikom exporta, potrebno je sa strane u prozoru koji se otvori odabrati stereo out, ne kanale, vec stereo out, i onda exportati, dugo sam se muci i slucajno sam kliknuo na to...i stvarno radi. Sad neznam dali ce htjeti i vama ili sam ja jos zabunom nesto ukljucio? :/ ali pokusaj i tako, mozda i tako uspijes.

Te sto se tice tempa, cesto cubase zan ako ej vec ukljucen projekt te ako se ubaci midi file, on midiju stavi vec postojeci tempo projecta. To sam rijesavao tako da bi ukljucio cubase, bez da otvaram novi project te onda samo drag&drop ubacio midi i onda mu postavi originalni tempo.


zahvaljujem i ja @tranzit naucio sam i ja nesto novo :)

romario
03.02.2012, 22:20
Artere ,ono sa tempom si bio u pravu .
A ovo za export baš i nisam siguran ,ali dobro .

Pitam dalje .

Sad imam u posebnim trakama kick i snare .

Mislio sam snimit to dva puta , tako da dobijem dvije audio trake ,
koje onda mogu posebno pojačavati i sl...
Kako je tranzit objasnio,samo bih mutirao trake koje ne trebaju i snimio onu koju želim...

Zanima me dali sa ovom svojom idejom idem u pogrešnom smjeru ?

Malo mi je to sad sporo,ako hoću više audio traka iz bubnja izvući ...

Eddin
04.02.2012, 04:42
Davno sam radio sa cubase- jos dok se radilo sa atari computerom, ali mislim da si u mogucnosti one trake koje imas posebno na primjer ako si sve obrisao i ostao ti samo snare na jednoj traci a na drugoj recimo kick itd, eh onda ja mislim da si u stanju da svaku traku stavis na razlicit midi kanal 1,2,3, itd nemora sve biti na 10 kao sto je uobicajeno za bubanj. Dakle razlicite midi kanale ali isti set bubnjeva na svaku traku i onda mozes da ih podesavas sa razlicitim volumenom i kad to sredis onda ih opet postavis sve na midi kanal 10 i ujedinis u jednu traku. Nisam to odavno radio ali nadam se da ce moci tako. Sigurno imas vise vremena od mene pa probaj i javi i nama da vidimo radi li tako.
Pozdrav.
Edo S