PDA

Pokaži Full Verziju : vokoder?


antalus1000
23.06.2007, 01:50
zanima me cemu sluzi vokoder i da li je to neophodno imati? imam korg pa50.

ja se ne bavim profesionalno svirkom samo za sebe sviram ali me zanima cemu on sluzi. kako popravlja pevacu glas i tako to.


puno naucih od vas:)

Gondzi
23.06.2007, 02:01
Ako ne znas da pevas, dzaba ga bilo, tj niko ti ne popravi glas :)

Moras znati pevati da bi ti ta sparava bila od neke koristi.
Mada, uopsteno govoreci, sa tom spravom moze dosta da se uradi (mislim na efekte) ali sve to zvuci prilicno sterilno

Pozz

Poz. Ako mislis da koristis to u studiju, bolje je npr. otpevati sam neke terce, duplexe, triplexe.. nego to izvlaciti iz masine. Prirodnije zvuci. A i sami glasovi nisu idealno poklopljeni, pa ce zvucati mnogo prirodnije i lepse..

Vaxter
23.06.2007, 02:25
Na OVOJ (http://www.yu-midi.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1300&highlight=vocoder) temi je vec bili govora o tome, a pomenuto je na josh par tema...

Bitno je napraviti razliku izmedju vocodera i vocal harmonizera!
To su dve POTPUNO razlichite stvari, koje ljudi, iz meni nepoznatog razloga, chesto meshaju...

BasariStudios
23.06.2007, 02:41
VOCODER je stvar koja je skroz razlicna od HARMONIZER i VOCODER nema nikake
veze sa pevanjem. On sluzi da moduliranje glasa, VOCAL il bilo sta, samo da
dodaje efekte, filtrira, modulira i ostalo. Da objasnjavam kako radi nema potrebu.
Druga stvar, PA50 nema VOCODER, to je samo glupost KORGova.
Pravi VOCODER ne postoji ni u EXTREME ni u MOTIF ni u PA1X il te masine.
Moze se naci u QUASIMODO SIRIUS, FUTURETRO 777, RAVENs, MOOGs, ARPs
i jos nekih takih ostalih masina.

Vaxter
23.06.2007, 02:42
Sad sam neshto malo razmislio, i doshao sam do zakljuchka zashto su ljudi pocheli da meshaju vocoder i harmonizer...

Stvar je sledeca:
Vocal harmonizer postojeci zvuk, ili u sluchaju pevanja glas, menja i od njega pravi terce, horove i sl.

Neki vocoderi su i synthesizeri glasa, tj. kompjuterski programi ili hardverski sklopovi koji su u stanju da generishu imitaciju ljudskog glasa.

I jedan i drugi stvaraju nov glas.
Prvi tako shto modifikuje postojeci zvuk, a drugi tako shto generishe veshtachki zvuk.

Eto moje teorije zashto ljudi meshaju vocoder i harmonizer.
Pomeshali su harmonizer sa synthesizerima glasa, i kasnije ih poistovetili.
Vocoderi nisu samo synthesizeri glasa.
Njih ima josh mnogo raznih vrsta... :)

GALA
23.10.2007, 02:13
hha.. slusaj ovo jedan moj jaran kupio efekat s vokoderom misleci da je vokalist nije imo pojma doso na svirku i cijelo vece pijevo na njeg doneo sutra kod mene da se pohvali kad ja ukljucio ono glas ko u robota kazem ja njemu da to nevalja, kaze on meni pa zato su mene cudno i gledali gosti. on inace pusta fajlove nema veze s muzikom

nele1
23.10.2007, 02:15
ova ti je dobra
pozdrav

DjoleBn
24.10.2007, 00:11
Hihihhhih sta reci :) Bas si me nasmijao :)

No.1
25.10.2007, 00:28
Evo jos jedan BISER MUDROSTI...