PDA

Pokaži Full Verziju : Izbor zvucne kartice za radio? Pomoc!


Stexman
05.01.2012, 15:44
Pozdrav svima i srecni praznici!

Trebalo bi da kupim zvucne kartice za jednu radio stanicu koja se upravo pokrece, pa sam skoro bio siguran sta uzeti dok nisam naleteo na jednog prijatelja koji mi je poremetio planove savetom da kupim USB verziju kartice.

Naime on tvrdi(a ja ne verujem), da je USB varijanta mnogo brza od PCI verzije iste ili slicne kartice, pa me zanima vase misljenje i iskustva?

Druga stvar je savet, koju karticu da kupim za racunare koji emituju program, a koju za racunar na kom bi se snimale reklame, jinglovi, najave... Dali da za sve uzmem istu karticu? I da to bude u cenovnom rangu od oko 150 evra?
Hvala.

danijel011
05.01.2012, 22:59
Najiskrenije, za 150€ ne možeš naći ni jednu, a kamo li dve kvalitetne zvučne karte... Od nekih pristojnih USB varijanti tu se uklapa jedino Lexicon Alpha a od PCI neki kvalitetniji Sound Blaster Audigy (Platinum) i sl...
Ako hoćeš nešto pristojnog kvaliteta, moraćeš bar da udvostručiš budžet ;)

Stexman
06.01.2012, 00:12
Pa ja sam mislio 150 evra po komadu! Ne za sve. Ipak hvala na odgovoru ;)

danijel011
06.01.2012, 00:46
Znam, ali kao što rekoh... za dobru USB/FW zvučnu kartu se mora izbrojati 300-400€, ako će ona služiti za snimanje (a hoće). Za bradcasting bih vam pre preporučio da koristite mikser sa USB interfejsom, neuporedivo će vam biti praktičniji za rad a ubijaš dve muve istim udarcem, imaš i mikser i zvučnu kartu.

zsimonovic
06.01.2012, 02:15
Na jednom forumu sam citao da USB muzicke kartice imaju vece kasnjenje od pci.

tranzit
06.01.2012, 04:16
Naime on tvrdi(a ja ne verujem), da je USB varijanta mnogo brza od PCI verzije iste ili slicne kartice, pa me zanima vase misljenje i iskustva.Reci mu da ne zna sta prica i da blage veze nema o svemu tome pa je bolje da te sto manje savjetuje. Najbrzi interface odnosno Bus u jednom PC sistemu je upravo PCI odnosno (sada novi) PCIe Bus. Ovo ne znaci da ne mozes da upotrijebis i neku USB ili FW kartu za taj tvoj Broadcoasting. Uslov je da ti je PC kako valja jer i od njega zavisi latenca koja kod tebe i ne igra bas presudnu ulogu. Nadji nesto od M-Audio sa mikrofonskim ulazom a bolje sa dva (na primjer, Fast Track Pro) jer moze biti da ces dovoditi i goste u svoj radio program, pa da se ne bijete oko jednog mikrofona. M-Audio USB karte nisu neki extra kvalitet ali sasvim dovoljno jer tebi i nece trebati nista posebno posto ces na kraju izlaziti sa nekih 64 ili 128 kbps u "etar" pa to relativira situaciju.

Stexman
06.01.2012, 18:03
Hvala na savetima. Ja sam predpostavljao da kvalitet zvucne kartice nije bas presudan(jeste bitan) jer usko grlo u samom sistemu je FM predajnik i njegov propusni opseg. Samim tim ako kartica gura vise nego sto predajnik moze da prenese, nema smisla.
Nije mi jasno zasto mi je potrebna kartica sa mikrofonskim ulazom kad mikrofoni idu kroz mixetu!? I sve sto bih snimao bi islo preko mixete tako da ne shvatam taj deo?

tranzit
06.01.2012, 18:11
Nisam uzeo u obzir da ces raditi preko miksete pa sam ti iz tog razloga preporucio M-Audio sa dva mikrofonska ulaza. Ukoliko vec imas miksetu i mislis preko nje raditi, onda imas bolji izbor a to je EMU 1212m PCIe (ako nemas PCIe slotova na maticnoj ploci, onda mozes jos uvijek naci i EMU 1212m PCI kartu, ali pozuri u tom slucaju).

Vaxter
06.01.2012, 18:11
Tranzit je verovatno mislio da je u pitanju online radio, pa zato.

tranzit
06.01.2012, 19:42
Taman tako, a momak cini se hoce stvarno u etar. Sta god da je, te EMU 1212m karte ce mu povrsiti posao ako vec ima mikser.