PDA

Pokaži Full Verziju : GIUSTOZZI harmonike -


fakin
15.06.2007, 20:12
Ima li neko iskustva sa Giustozzi harmonikama. Navodno je to neka nerazvikana marka iz Castelfidarda

recimo ovak nesto:

http://akkordeon.hu/mediatar/GIUSTOZZI1.JPG

gorpet
28.10.2007, 23:17
Jos pre vise od 20 godina sam svirao na harmonici takve marke. Nije bila moja, ali sam tada prvi put ozbiljnije imao priliku da probam profesionalnu harmoniku. I odlucio sam posle toga da moram imati i ja nesto slicno. Mogu da pricam samo o tom modelu koji sam tada svirao. Vrlo kompaktno uradjena, veoma lepo i precizno, lepa finalna obrada, dobra klavijatura, ton mi se tada cinio fantastican, iako su to bili tonovi II klase, ali se sigurno moze naci i sa I klasom. Vrlo je verovatno da su tada radjene mnogo bolje nego sada, kao sto je slucaj i sa Guerinijem i Dalapom, mada je moguce da te male firme i dalje rade kvalitetno, cak kvalitetnije nego ove velike koje su odavno pocele da fusere harmonike. Ono sto bi valjalo proveriti je da li dirke idu kroz drveni cesalj. Ako idu na obicne aluminijumske nosace, to bas nije najbolje i osecaj pod prstima nikada nece biti kao na starim Guerinkama! Naravno, treba je otvoriti i pogledati od kakvog su drveta napravljeni faseni koji nose tonove, kao i kakvi su tonovi (koje su klase). Obratite paznju i na sam kabinski prostor (komoru, kabinu...), da li je kabina prostrana ili je uska (obicno je bolje ako ima vecu zapreminu!). Ne moze se ovako bas precizno dati savet, ali su ovo neke najosnovnije stvari. Ja sam u to vreme svirao takodje jednu malo poznatu harmoniku iz Kastelfidarda, a zvala se Bompezzo. Izuzetne izrade, mada bez drvenog ceslja u klavijaturi. U Italiji zaista ima mnogo malih firmi koje rade fantasticne harmonike i kao sto sam rekao, vrlo cesto su te harmonike po izradi a i po ostalim karakteristikama daleko bolje odradjene nego poznate marke.
Pozdrav!