PDA

Pokaži Full Verziju : Nedovoljno snage


maricm
18.12.2011, 16:06
Problem je sljedeci:
U bendu mas ima 5.
Bubanj Premier akusticni koji se ozvucava sa SHURE PG DM6
4761
Bass gitara MK guitars koji kosta 3500KM sa pojacalo HK BK100
4762
El gitara MK guitars koja kosta 2000KM sa procesorom WOK TONE LAB LE
4763
Klavijature Roland G70 i Yamaha EX5(da nestavljam sliku vec znate kako izgledaju)

Pjevac pjeva na AKG HT4500
4764
OD RAZGLASA KORISTIMO

Zv kutije kopija Acoustic line-a (starija verzija od ove) 4 kom po 600w
4765
Bass binovi kopija RCF-A 4 kom (mislim 600w)
4766
Mixeta Mackie VZL 3 1604
4767
Pojačalo Behringer EP2500 2kom jedan za baseve drugi za satalite
4768
Compresor TC-ELECTRONIC M300
4769
Efekat Behringer 2 kom

Equalizer.
__________________________________________________ _________

To koristimo na svirkama a to si svadbeni salono od 300-700 gostiju,kafici od jedno 200-500 mjesta.
__________________________________________________ _____________

E šta nam se dešava:Nemamo snage dovoljno.
Bubanj i vokal nam pojedu snagu.
Vokal zakucava u crveno ali ga nema da nosi ,on bi trebo ubijat iz kutija sa tolikom snagom.

Dali nam je greska do stima,do kutija ,do pojacala ,mixete,nemam pojma.

Sinoc sam koristio 2 pojacala peavej 1.3K(1000w po strani jedan za baseve drugi za satalite), ali mi se isto desava.

Ako neko nesto zna sta bi moglo biti i do cega nek rekne,sta pogresno radimo neka iznese misljenje.

Hvala

DinO74
18.12.2011, 17:34
Definitivno snage nemate zbog EP-2500. Bez obzira sto Behringer navodi da EP-2500 daje 2x750 W na 4 oma od te price nema nista. Po mojoj procjeni se moze izvuci max 2x550 W. Ovo govorim iz iskustva jer sam radio na ovom pojacalu i spajao na njega dvije ili cetiri kutije. Behringer se jako grije i ima zastitu u sebi, tako da nakon pola sata svirke ili cak i manje, redukuje snagu za nekih 30% pa se snaga ponovo vrati na kratko vrijeme i onda opet -30% sto izludjuje u toku svirke. Na 8 oma je stvar ista ...nema on tu snagu ni priblizno. Kupio sam EP4000 i za njega se vec moze reci da ima 2x750 w na 4 oma mada u knigama pise 2x900... Ja bi na vasem mjestu pojacalo sa kojim tjerate bass binove stavio u bridge mode a za satelite cete morati uzeti puno jace pojacalo i problem je rijesen. Govorim iz licnog iskustva jer sam poceo sa kompletnim Behringer razglasom a zavrsio na kraju na RCF kutijama i Zeck pojacalom.

harepa50
18.12.2011, 17:34
Moguće da griješite nešto u podešavanju kompresora ili pojačala. Pretpostavljam da kompresor koristite na vokalu. Jeste li probali vokal bez kompresora? Provjeri da li je dovoljno pojačan gain na pojačalima.

Marco7
18.12.2011, 18:07
Citiram Dina!Promenite snagase,uzmite neku solidnu skretnicu i videces veliku razliku!

maricm
18.12.2011, 20:12
sinoc sam koristio ova pojacala
4770
ista stvar se desava a skretnicu imam cx 3400
4771
Dodato:
Moguće da griješite nešto u podešavanju kompresora ili pojačala. Pretpostavljam da kompresor koristite na vokalu. Jeste li probali vokal bez kompresora? Provjeri da li je dovoljno pojačan gain na pojačalima.

kompresor koristim na bass bubnju i dobosu
Dodato:
Definitivno snage nemate zbog EP-2500. Bez obzira sto Behringer navodi da EP-2500 daje 2x750 W na 4 oma od te price nema nista. Po mojoj procjeni se moze izvuci max 2x550 W. Ovo govorim iz iskustva jer sam radio na ovom pojacalu i spajao na njega dvije ili cetiri kutije. Behringer se jako grije i ima zastitu u sebi, tako da nakon pola sata svirke ili cak i manje, redukuje snagu za nekih 30% pa se snaga ponovo vrati na kratko vrijeme i onda opet -30% sto izludjuje u toku svirke. Na 8 oma je stvar ista ...nema on tu snagu ni priblizno. Kupio sam EP4000 i za njega se vec moze reci da ima 2x750 w na 4 oma mada u knigama pise 2x900... Ja bi na vasem mjestu pojacalo sa kojim tjerate bass binove stavio u bridge mode a za satelite cete morati uzeti puno jace pojacalo i problem je rijesen. Govorim iz licnog iskustva jer sam poceo sa kompletnim Behringer razglasom a zavrsio na kraju na RCF kutijama i Zeck pojacalom.

kako cetri basa spojit u bridge mode?

DinO74
18.12.2011, 23:15
Koliko znam Milane...EP2500 radi u bridge modu na 4 oma i tu kao izbacuje snagu od 2400W sto i jeste "kao" njegov maximum. Nisam vidio da se radi o 4 bass-a. Nadam se da ce ovu temu vidjeti @aleksandar72 jer njemu najvise vjerujem kada je razglasna oprema u pitanju. Ja licno bi zamjenio i skretnicu jer jednom kada se opeces o nesto to vjecno traje. Ja sam se opekao o Behringer ma sta bilo u pitanju. Probaj drugu skretnicu a Peavey je vec tu. Ne vjerujem da se pregrijava predpojacalo na mikseti ... Sistem eliminacije, na zalost jedino tako :/ Pozdrav

Beethoven
19.12.2011, 03:30
Lepo si rekao, nedovoljno snage. Za snagu su zaduzeni snagasi. Uzmi dva komada od po 10000w pa da vidimo dal nece biti snage. Promenio si snagase - opet malo. Uzmi jos jace, probaj, pa da vidimo.

Pozzz

mirandess
19.12.2011, 09:56
Mozda da probas sa crown XTI 4000(kojeg mozes naci za 800€) koji daje 1600W u 2ohm-a(a to su ti 3 kutije po kanalu) ove dvije ostale guraj sa Ep ili peavey-em... Jbg. To je 4.8 Kw snage kojih treba ispunit...

maricm
19.12.2011, 18:48
smijem li jace pojacalo uzeti?hocu li poderat kutije?

mirandess
19.12.2011, 19:39
sa ovim crownom xti-jem neces sigurno ali ako uzmes(sto je Beethoven rekao) 10Kw(tj 20 kw kako on rece) pojacalo poput Lab Gruppena FP 10000q ne da ces ih poderat nego ces spalit.... jer u 2 ohma idu 4X2500w
Mislim da bi ti Xti4000 mogao rijesiti problem, ali evo pricekaj jos par kolega da se javi... Da ne budem jedini :) Sretno :)

maricm
19.12.2011, 22:51
pricekat cemo sta ce jos ljudi reci

MarjanMilosevic
25.12.2011, 13:29
Dakle,

Koja je rezna frekvencija izmedju baseva i satelita?
Kako postavljate kutije, dva basa i dva satelita po strani?
Koje su komponente u kutijama?
Kako podesavate kompresor, i zasto na dobos? Nemas potrebe da kompresujes dobos, mada su ukusi razliciti.
Dali koristis kompresor na vokalu?
Gde se vidi da vam vokal jede snagu? Na mikseru ili klipuju pojacala?
Ako vam je vokal veci problem kompresuj vokal.
Kako zvuci bas bubanj? Jel tamo ima dovoljno snage?

maricm
25.12.2011, 23:12
Sataliti rade u full range a basove rezem na 120Hz.
Idu da basa i dva satalita po strani.
U satalitima 2 x 12" p.audio po 300w i driver BMD450 ,a u basu jedna 18" 650W.
E oko podesavanja kompresora treba pricat nisam nesto strucan u tome to sam radio odvrni i zavrni(po uhu).
Nemam pojma onako negdje sam cuo da je dobro kompresovat dobos.
Probao sam ali nista ne dobijam extra kada kompresujem vocal.
Vocal na mikseti ide u crveno ali ga nema tamo i onda krenu clipovat pojacala.
Bubanj bas zvuci onako kako kad obicno se izgubi u buci kao i komplet bubanj.

Otprilike je odgovarano tako kao sto si postavljo pitanja.

MarjanMilosevic
26.12.2011, 11:49
Ok,

dakle za sad vidim par problema ali imam i jos pitanja.

Prvo, sistem ti je kombinacija horna basa i bas-reflex satelita.
Da bi ovo zvucalo kako treba (dakle sad pricamo samo o kutijama) potrebno je rezati i satelite na odprilike istu frekvenciju sa basevima (120Hz).
Ovo je bitno jer se kutije u delo od 50Hz do 120Hz preklapaju i delimicno ponistavaju (objasnio nize u tekstu zasto). To ce takodje i dopunski rasteretiti pojacalo koje tera satelite.
Takodje, ovakva kombinacija zahteva upotrebu procesora kako bi se na satelitima dodao delay cime se usaglasava vreme dolaska basa i ostalih frekvencija do slusaoca u isto vreme.
Neznam dali znas o cemu pricam pa da probam da pojasnim.
Dakle bas treba da prodje nekih 1.5 metara pre nego sto izadje iz kutije (duzina horne). U medjuvremenu je satelit vec prosao tih 1.5 metara, tako da bas kasni za satelitom sto dovodi do toga da se ceo zvuk "rastegne" i ne zvuci utegnuto. Ovo takodje doprinosi i stvaranju fazne razlike izmedju ta dva signala i oni se donekle ponustavaju na frekvencijama bliskim reznoj frekvenciji (ispod i iznad 120Hz).
Zato se dodaje 1.5m (ili kolko je vec duzina horne) kasnjenja na satelite kako bi ceo spektar zvuka do slusaoca doso u isto vreme.

Pitanje. Kakvu skretnicu koristite?

Dalje, kako sam skontao imate dva pojacala. Sto znaci na jedno pojacalo tera po dva basa na kanalu dajuci 4 oma opterecenja. Sto je ok. Mada vam iskreno treba pojacalo u rangu 2x1500W na 4 oma da potera baseve kako treba. Sudeci po vatazi koju si naveo predpostavljam da se radi o P-Audio 18 inchnom drajveru (verovatno Challenger serija).

Sto se tice satelita, njih verovatno takodje terate dva komada po kanalu. Kutije su pretpostavljam 4 oma. Sto ce reci pojacala rade na 2 oma. E tu lezi dobar deo problema.
Rad na 2 oma nije preporucen sem ako to nisu pojacala koja su predvidjena za takav rad. A berhinger pogotovu ce u takav rezim rada veoma brzo posustati.

Dakle pre svega pojacala koje koristis nisu dovoljno snazna da poteraju taj sistem.
Ta Peavey pojacala koje spominjes su 650W na 4 oma (nisu 1000W). 1000W su na dva oma.
Dakle ista stvar.

Dalje.

Kako je ukljucen kompresor na vokal? Jel na insert kanala?

Klipovanje miksete kad radi vokal ukazuja na to da kompresor nije dobro nastelovan. Kad se nasteluje kompresor na recimo 0db onda vokal nece preci 0db jer ce to kompresor odrzavati na 0db.
Dakle prouci lepo uputstvo i nasteluj kompresor kako treba. Nemam iskustva sa navedenim kompresorom tako da neka ti ovo objasni neko ko ima. U globali treba nastelovati treshold na nekih 0 do -3db, atack time da bude veoma kratak, a release time oko 300-500ms.
Ovo nije pravilo koga se treba drzati nego neka startna pozicija odakle treba eksperimentisati i doci do zadovoljavajuceg rezultata.

Toliko za sad, ima tu nekoliko pitanja, odgovori pa da idemo dalje.

maricm
26.12.2011, 14:20
Skretnica je behringer super x-pro 3400 i na njoj rezem samo bass-eve a sataliti su u full rangeu.
U biti imam neki osjecaj da mi fali neke frekvencije u zvuku.
A u vezi tog delay-kontam sta govoris ali nemam taj procesor nego mislim da to ima na skretnici nestotj samo mogu bassevima odradit vrijeme kasnjenja jer samo basseve radim preko skretnice.

A kompresor na vocal sam kopco preko insert kanala,mada ga treba podesit, a mislim da ovaj microfon na koji pjevac pjeva ima u sebi vec kompresor odnosno glava je kondezatorska.

MarjanMilosevic
26.12.2011, 14:40
Moraces i satelite preko skretnice. Obavezno!

Trebalo bi mozda da konsultujen nesu Tomica, on ima te iste baseve ali sa RCF drajverima. Mislim da je 120Hz previsoko za te baseve. Oko 90Hz bi trebalo da je dosta bolje.

Sto se tice kondenzatorskog mikrofona, on u sebi nema kompresor.

maricm
26.12.2011, 16:40
ok.
neznam kako bi povezo tu skretnicu sa satalitima?

pogledaj sliku i vidi gdje mislis da spojim da ima srezem frekvencije

MarjanMilosevic
26.12.2011, 17:28
Tebi su pretpostavljam sad basevi ukljuceni u onaj LOW/LF SUM izlaz i skretnica ti radi u 4way? I basevi rade mono?
To nije dobro povezano onda.
Idi lepo na behringer sajtu i skini uputstvo ako ga vec nemas. Tamo je sve objasnjeno.
Dakle prvo odaberes u kom rezimu ce raditi skretnica. Tebi treba 2way. Imas dugmice pozadi za ovo.
Onda signal za baseve vadis iz izlaza na kojima pise LOW. Imas dva takva za levi i desni kanal.
Signal za satelite dobijas iz HIGH izlaza. Imas dva takva za levi i desni kanal.
Kad je u 2way modu izlaz za srednje tonove MID nije u funkciji.
Onda izaberes reznu frekvenciju (pazi na dugme pozadi na koje pise 1x i 10x, treba da bude na 1x kod oba kanala) i jacinu signala posebno za bas i posebno za satelite.
Imas pored input regulacije naprede dugme low cut. To obavezno pritisni na oba kanala.
To bi odprilike bilo to.
Ako jos nesto nije jasno pitaj.

maricm
26.12.2011, 22:42
basove vezem na low znaci lijeva i desna strana a satalite nemogu jer neznam gdje jer kad ukljucim u high samo mi rade visokotonci a u mid samo srednjaci

MarjanMilosevic
26.12.2011, 23:33
basove vezem na low znaci lijeva i desna strana a satalite nemogu jer neznam gdje jer kad ukljucim u high samo mi rade visokotonci a u mid samo srednjaci

Jesi iza pritisnuo odgovarajuce dugmice da skretnica radi u 2way modu?
Kad je u 2way modu onda koristis low i high. A podesis reznu frekvenciju na oko 100Hz.
Dugme iza i sa jedne i sa druge strane 1x/10x ti menja rezne frekvencije. Kad je na 1x reze na 100Hz, kad je na 10x reze na 1KHz. Proveri to. Treba da je na 1x.

maricm
28.12.2011, 23:46
Nisam bio tu pa nisam stigao provijerit ali kad provjerim javim ti.
hvala

maricm
15.04.2012, 21:51
rijesio sam problem sto nisam imao snage izlazne.
Kablovi koji su isli iz miksete nisu slali balansiran signal.
Morao sam napravit kabal kenon i stereo banana.
to je to.
a usput samo da kazem da smo satalite zamjenili za variline vl212 i jedno pojacalo ep2500 sa dynacord lx2200 i uz to smo dodali dsp 260 i da kazem da mete sve pred sobom i sad imamo viska snage.znaci placu djeca kako je straha.

gogspa80
25.05.2012, 01:06
pozz, kada spajam snagas (ep2500) sa powermate 1000 kako da napravim balansirani kabl, jeli moze stereo banana u main out u miksete ?
ili mora biti mono? kod mene je mono banana, i nekako kao da mi na pojacalu dosta manje basa ima nego na mikseti kada ga spojim na bas binove...

Vex
25.05.2012, 01:26
Jel si pogledao kako ti stoje switchevi na ep2500?? Mozda je podesen da sece donje frekvencije pa ti zato fali bass?

TT-SGS-CM9