PDA

Pokaži Full Verziju : Šablon sviranja


aamerrrr
14.12.2011, 17:46
Zanima me da li se može svirati po nekom šablonu akorda kao npr. da koristim samo sljedece akorde : Amol,Cdur,Dmol,Fdur,Gdur,jer mi se dosta pjesama slaze po ovim akordima .. pozz

kosmajac1
14.12.2011, 18:28
Slazu se zato sto je to jedna skala - Amol, kada sviras pesme vise ili nize odnosno na drugim skalama (Cm, Gm, Fm...) onda ima drugi sablon :)

tomo23
14.12.2011, 18:34
Ako ne mislis svirat harmoniku. onda si lijepo uzmes tonalitet iz kojeg ti je najlakše svirat i uhvatis šablonu akorda. ljestvice si mjenjaš na transpozeu kako ti paše. ali nije dobro ako mislis svirat i harmoniku.

harepa50
14.12.2011, 21:00
Pa većina narodnjaka su sa takvom šablonskom harmonijom i dosta šablonskih harmonskih pokreta.
Npr. narodnjačka kadenca u rumbi, u a molu: F dur, G dur, A mol.
Šema nekog dijela dvojke u A duru: A7, Dm, H7, E dur.
I tako dalje. Ima tih par poznatih šablona koji ti iz iskustva dugog vremena sviranja uđu u prste, pa s njima možeš odsvirati skoro svaku pjesmu (kad je narodnjak u pitanju).

aamerrrr
15.12.2011, 23:04
ma ne mislim svirati harmoniku,a to za transpose sam cito na forumu, da ga sviraci bas nesto i ne koriste pretjerano ..

almme80
16.12.2011, 19:41
Ja ti isto nebi preporucio da koristis transpose-funkciju. Ipak nije to to. Bitna je vjezba, vjezba, i samo vjezba.
A sto se tice sablona akorda, prosvrljaj malo harmonijsku teoriju. Tu ces sigurno naci nazive OSNOVNI I PARALELNI akordi. Ako si nasao osnovne akorde u pjesmi i zelis da ti pjesma bude malo "izbojena" onda probaj u nekim fazama da ih zamijenis sa paralelnim akordima. Npr. ako sviras pjesmu iz Am-skale, u njoj se koristi G-Dur. Probaj umjesto G-Dur da uzmes Em, jer Em je pralelni akord od G-Dur. Moras da cujes kako djeluje, i odlucis dali pase.

ZIVAISTINA
11.01.2012, 15:09
Amere ima na netu lakijeva skola muzike ,ja mislim da se tako zove ukucaj na google i izaci ce ti ,to sebi skines i tu je sve covjek objasnio kako se i koji akordi se sviraju u pjesmama i po kojim sablonima ide

Vaxter
11.01.2012, 18:03
http://www.yu-midi.org/tutorial/?show_cat=1

Svih 5 delova.

Narodnjak300
29.02.2012, 06:28
Prosto da prostije ne moze da bude. Moras da znas recimo ako sviras u C-duru koji sve akordi mogu da se nadju a mogu maksimalno 7 razlicitih.
C DUR
D MOL
E MOL
F DUR
G DUR
A MOL
H MOL7 UMANJENI PETI (H D F)

recimo iz A-mola

A MOL
H MOL7-5
C DUR
D MOL
E MOL
F DUR
G DUR

propenpop
01.03.2012, 10:48
Ja bih ti isto preporucio da ako nemas nekog ucitelja da ti to sve lepo objasni uzmes (skines) lakijevu skolu muzike sa neta i polako, korak po korak na tenane sve to ukapiras. Ne mozes sve od jednom, bitno je da polako kapiras sva njegova objasnjenja. Krenes korak po korak i vremenom ce ti sve to razbistriti. Pre akorda bi trebalo lestvice lepo da savladas(ako ne znas). Prednost ucitelja ti je ta sto bi imao nekoga da te ispravi, i na licu mesta obradi sa tobom sve sto ti je nejasno, gde skripi, da te usmeri i tako to.
Sto se transponovanja tice mislim da dok si ucenik to dugme na sintu treba da zaboravis,a da transponujes pomocu kvintnog ili kvartnog kruga. Za pocetak pises i vremenom udje to polako u glavu. A sto si konkretno pitao da li postoji neka sema, sablon. Evo ti jedna od najprostijih sto je ja zovem sema broj jedan. Recimo za C-dur, dvojka... (ispisacu ti bas+kontru, bas je ton,a na aranzeru ti je kontra akord,leva ruka)
leva ruka,bas: C E F Gis D Fis G H(h sviras u oktavi nize, pre C)
desna ruka, kontra ili leva aranzer: C C7 Fm Fm D D7 G G7
to ti je jedna od najprostijih, probaj poslusaj, pa videces.
Postovano sa mobilnog uređaja

negovan
01.03.2012, 12:11
@NARODNJAK300
recimo iz A-mola

A MOL
H MOL7-5
C DUR
D MOL
E MOL
F DUR
G DUR
To bas nije tacno. Iz nekih pesam koje sviram u a molu se nakaze i H.H7, D, Gmol, B, Gis dim, A7 itd. Sve zavisi od pesme.

harepa50
01.03.2012, 17:25
Mislim da je kolega @Narodnjak300 napravio poredak kvintakorada po toj skali. Znači, na svakom tonu skale izgrađen je akord.

Narodnjak300
01.03.2012, 20:41
Lepo ti je rekao kolega harepa50 na svakom tonu skale izgrađen je akord koji ne odstupa od a-mol lestvice.

negovan
01.03.2012, 22:26
Ok, to jeste, ali onda nisi trebao da napises koliko maksimum akorda moze da bude u jednom tonalitetu.

tranzit
02.03.2012, 01:03
A da sjedne momak pa da se pozabavi malo detaljnije teorijom muzike jer sva ta kratka objasnjenja nista njemu nece ni da kazu a ni posebno da pomognu. Muzika a pogotovu harmonija, se ne uci napamet. Pocni lijepo sa onim linkom sto ti je dao Vaxter... pa onda dokle stignes.

pickedbass
08.04.2013, 08:01
Postoji šablon. Ja sam naučio sa spravom koja se zove Quintenzirkel. Pogledaj na google.