PDA

Pokaži Full Verziju : Vase postavke kaisa harmonike


Dell
03.12.2011, 16:45
Evo cijenim da je ova tema jako vazna za zdravlje ledja i ramena svih harmonikasa, a pogotovo nas mladjih, koji smo neiskusni u tome, pa sa tezgi znamo doc "razvaljenih" ledja i ramena. Ja npr. uvijek imam problem sa bolovima u trapezu (vratnim misicima), a latovi (gornji ledjni) rjedje. Harmoniku drzim tako da mi je vrh harmonike negdje na pola grudi, iako sam cuo da bi trebalo i nize drzat. Kako vi namjestate sebi?

skoricnik
03.12.2011, 17:57
Desni kajis duzi od levog, normalno, harmonika otprilike tako na pola grudi. Ja nemam problem sa bolom u ledjima, mene bole stopala jer imam ravne tabane :mad: Najveci faktor jeste sama tezina harmonike, ali mnogo je bitan i kvalitet kajiseva. Trenutno na Dallapi imam nove kajiseve, sama tezina harmonike se manje oseca jer je sira povrsina koju obuhvata kajis (Pritisak = Sila / Povrsina :D), samim tim kasnije dolazi do pojave umora i slicno.

Dell
03.12.2011, 21:39
Kod mene Hohnerica 10 kg ima, ali uvijek me trapezi i triceps desne ruke zaboli, iako imam nazad onaj kais koji povezuje desni i lijevi.

skoricnik
04.12.2011, 21:29
Potrudi se da nabavis nove kajise sa dobrim sundjerima, komplet je oko 50e, i miran si prilicno dugo.

Tomo007
05.12.2011, 00:13
daj mi recite kolko vam je duzi desni remen od lijevoga ?

nesaband
05.12.2011, 01:26
@Dell pogledaj sliku sa profila od naseg kolege Tomo007.

Koliko god da je baka smesna na slici ona pravilno drzi harmoniku i to je prava visina na kojoj treba da stoji harmonika.

@Tomo 007
duzina kaiseva se namesta po potrebi,ne postoje tu sad neka tvrda pravila.Desni kais je uvek malo duzi nego levi a za koliko to ces morati sam da procenis.
Probaj ,menjaj duzine pa kad se budes najprijatnije osecao ostavi tu duzinu kaiseva.

tranzit
05.12.2011, 02:58
Ipak bih preporucio da se sjedi dok se svira, bar veci dio. Ja imam specijalnu stolicu za harmonikase ciji sic izgleda kao i sic na biciklu, samo sto je dosta veci po povrsini a stolica je visine barske stolice sa obrucem koji se nalazi dvadesetak centimetara od poda gdje se mogu osloniti stopalima. Stolica ima i naslon koji se moze podesiti kako kome odgovara tako da sve to cini da sam prilicno oslobodjen tereta. Inace se sklapa i rakslapa za deset sekundi i u gepeku ne zauzima nista vise mjesta od klasicne bubnjarske stolice. Kada sjedim visinom sam u ravni sa muzicarima koji stoje a po potrebi sam u sekundi na podu (eventualno radi otimanja baksisa gostima u sali koji su eto pogodjeni pjesmom (k'o pivskom flasom).

zeljko
05.12.2011, 03:04
:lol:Kada sjedim visinom sam u ravni sa muzicarima koji stoje a po potrebi sam u sekundi na podu (eventualno radi otimanja baksisa gostima u sali koji su eto pogodjeni pjesmom (k'o pivskom flasom).

Ova ti je dobra hehhe...Ince koliko ja znam lijevi kais se skrati a desni produzi samo zbog toga da bih se time ispravila klavijatura harmonike a i zbog toga sto ce na taj nacin da stoji cvrsto na grudnom kosu a opet imas slobodu u toku svirke desne ruke i to je pravilno da po ukusu se desni kais olabavi a lijevi skrati sad koliko to ce svako da uradi kako njemu najbolje odgovara i kako je naucio...Pozz<!-- / message -->

Dell
05.12.2011, 03:14
Sve je to ok Tranzite, ali prijatelju kad se svira akustika u svatovima, tj. kod ispracaja nema stolice.

tranzit
05.12.2011, 03:24
E vidis za te slucajeve povedem jednog mladjeg harmonikasa (jakog, ne mora da bude glup) i on to obavi k'o s poslom, a cika tranzit i dalje sjedi. Salim se, izbjegavam ja te svirke odavno. Sviram uglavnom samo koncerte ili prijeme gdje je trudnicko radno vrijeme a i to je rijetko, moj glavni i daleko najveci dio posla i poziva je u studiju. Toliko sam se u zivotu najeo svadbarskih sarmi da mi je muka i kad pomislim na kiseli kupus hahahaha...

zeljko
05.12.2011, 03:41
Druze tranzit pa i dell je mlad....Sta mu fali da svira stojeci i on ce jednog dana da zasluzi i to ubrzo kako napreduje neku stolicu negdje u nekom finom lokalu bar ako nista vise,a dotle nek trazi zamjenu nekog unaprijed mladjeg harmonikasa koga ce da tese po svome i da ga priprema za stare dane da ga smijeni u tim svadbarskim akcijama:)

Odo sad da gledam neki kaubojski film:lol:

tranzit
05.12.2011, 03:43
Ama zato sam i napisao to jer ne sumnjam u Dellovu inteligenciju i da je shvatio moju poruku za njega hahahaha... Mora se na vrijeme obezbijediti inace odose i ledja i ruke. Vidis da je krenulo kod njega sa bolovima u vratnom predjelu. To je samo pocetak, nastavak su kompletna ledja, ruke i na kraju i noge. I poslije kazu: lako je vama muzicarima.

romario
05.12.2011, 20:32
Prije nekoliko godina sam kupio stolicu ,
visoku, barsku ...

Nazalost ,
tek nakon dijagnosticirane discus hernie i ishijasa...

Moja najisplatiivija investicija u karijeri muzicara .

Nisam siguran kako bih,
i dali bi uopce svirao danas bez stolice ...

tranzit
05.12.2011, 22:38
Znao sam ja da si ti pametan momak.

Dell
06.12.2011, 03:25
Kod nas se jede corba od dzigarice i za sada mi je jako ukusna :lol: Kad se iskalim i nabijem latove, zovite me Hulk :)

makl
05.10.2014, 23:33
Citam malo ovo, pa razmisljam...i ja vecinu svirki za sada, nazalost, odradujem stojecki, to su sve ili neki mali lokali, ili ovako privatne zabave gdje svi oko tebe skacu, i nemas gdje sjesti. Ali kad se gleda dugorocno, realno postoji opasnost od raznih ozljeda leda i kraljeznice, samo vjerojatno ovisi o vremenu, kako kod koga.

Romario

Kad i kako si saznao uopce za discus hernieu i ishijas? akon koliko vremena ti se to desilo?

Dell
06.10.2014, 02:47
Ja sam se od ovih svojih postova od prije 3 godine udebljao 7-8 kila, nabavio bolju harmoniku i mogu da stojim do sutra :)

makl
06.10.2014, 12:45
hehe, nije problem jel mozes ili ne, nego sto stradaju leda s godinama...a kasno je kad se sj***s...

rale
07.10.2014, 01:39
Postoji tzv. pojas za harmonikase, koji teret sa kicme prebacuje direktno na kukove.

Za detalje i video, proguglajte ima po oglasima : Pojas za harmonikase (protiv bolova u ledjima) / belt for accordion players

makl
09.10.2014, 23:10
Rale - Nisam za to znao, ali bas cu pogledat...

megane
19.01.2015, 20:27
Pokušaj sa kaišem oko leđa evo i slike, ovo mnogo pomaga neće više biti bolova.
https://www.google.si/search?q=zupan+pas+za+harmoniko&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Pky9VLCVDsL9ywOFn4KYCg&ved=0CD8QsAQ&bi
Dodato:
Onaj kaiš prvi gore na sliki dođe preko onoga kaiša od pantalona.....i u njega se okaći harmonika..pozdrav.
Dodato:
https://www.google.si/search?q=zupan+pas+za+harmoniko&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Pky9VLCVDsL9ywOFn4KYCg&ved=0CD8QsAQ&bi

Dell
24.01.2015, 18:33
Kako se to može nabavit?

megane
25.01.2015, 21:29
evo ovde čitava sajt stranica. to je majstor ima i firmu radi za čitavu evropu najbolje harmonike, i ja je emam a radi i ovaj pojas oko ledja, što tebi treba. evo ti sajt stranice i telefone naravo to je u Sloveniji, možeš ga slobodno pozvati i on če ti to poslati poštom.ali ja mislim da mora da ima i tvoja harmonika dole nešto nešto kao dugme da se okaći o taj kaiš oko ledja. ili njega pitaj kako se okaći tvoja Hohnerca o taj kaiš.

a možda može tamo oko tebe da ti koji majstor što prave kaiše nešto slično izradi, ali bi mu ti vjerovatno morao dati uputstvo za što to tebi treba ( za harmoniku)...

evo sajta stranice gospodina Zupana, ali kčerka je Nuša...
http://zupan-harmonika.net/