PDA

Pokaži Full Verziju : Koji razglas do 1500 €


RIDICK_XxX
01.12.2011, 14:12
Pozdrav kolege, evo pitanje ko sto kaze naslov....
Zanima me vaš savjet sta je nabolje kupiti do 1500€. Gledao sam malo cijene
i nekako mi najbolje izadje kad bi kupio aktivne kutije i neku pasivnu mixetu.
Eh sad, volio bi da cujem vaša mišljenja. (naravno polovne stvari su u pitanju)
Sviram uglavnom kafiće, privatne zabave, krstitke...al bi volio kad bi mogo
ozvučiti svadbu (cirka 350 ljudi). Sta biste mi preporučili?

ella 85
01.12.2011, 19:28
ja ne vjerujem da s toliko para se moze ozvucit toliko ljudi,ako ti transport nije problem onda nesto od mackie aktive,mackie sa 1232 sam negdje vidio za nekih 1500 € polovne,plus neki jeftini mixer to je najbolje sto se trenutno mogu sjetit za toliko love,na kutije sam radio i strasne su po meni,ali velike i teske

RIDICK_XxX
02.12.2011, 01:18
hmmm...dobro jesam pretjero 350 ljudi :D al ajmo reci 150-200 ljudi..
To je uglavnom starija populacija, i oni ne vole jaku buku...znaci nesta srednje...

harepa50
14.12.2011, 02:09
Za mixer od srca toplo preporučujem Soundcraft MFXi 8. Nećeš pogriješiti. Samo, nisi nam naveo broj ljudi u bendu.
Za kutije već...i ja sam za nešto od Mackieja, možda aktivni SRM450 ali tebi bi u ovom slučaju trebale 4 kutije.

Pozdrav

mirandess
14.12.2011, 12:51
@hare, ne losa kombinacija, dapace, ali falit ce mu malo basa.... :( ali moze proci... sa 4 kutije bi bilo super, ali... vec bi mozda i prelazilo cijenu+mixer taj... pih i ja bi toooo :)
Ovako do 1500€ hmmm:
Po internetu sam svasta nalazio, Fbt maxx6-800€-Peavey cs3000 oko 500€ i moze se naci mixer do 200€...
Evo sta bih ja uzeo za 1500€, Posto sam kupio nedavno EvZx4(2 komada, nova 900€) polovni se mogu naci cak 700-750€(dobro ocuvani)-400w rms+ yamaha emx512SC(400€)-320-350w+American audio PXW 18P(400€)-800wRms.... Dakle to je nesto sto bih ja uzeo, a nije losa kombinacija, imat ces svega, naravno da je jos jedan bas uzet aktivni bilo bi famozno!!! dakle to sve kad zbrojis je oko 1.4kw(ali ono da ih guras u peak) medjutim s tim bi mogao komotno ozvuciti oko 250 ljudi u najgorem slucaju 200.... jos poslje kad sakupite novca uzmete jos 1 bas ovaj american audio jer su oni aktivni, a stvarno nisu losi...
Sto je hare rekao dobra je to kombinacija ali falit ce ti basa, probao sam ih ja, stvarno Mackie srm450V2 je super stvar, nema sta, ali fali malo masnoce(basa).... A ovako kada bi nasao ovu kombinaciju sto sam ti ja rekao, imas 15" u satelitima+18 u basu... :) nadam se da sam malo pomogao..... Veliki pozdrav...

RIDICK_XxX
14.12.2011, 17:24
u bendu, ja (klavijature), 2 pjevača, pjevačica...ii to je to :D

harepa50
14.12.2011, 18:33
@mirandess
Stoji to što kažeš, naravno. Inače mackie ima malo konkretniji bass pa je to tako, dok Ev ima drugačiji karakter, pogotovo u bassu. Taj American audio je isto fina stvarka.
I ja sam gledao da vremenom mackie konfiguraciju ubaci mackiev bass ali to pogotovo prelazi budzet. I naravno kad je aranžerska svirka u pitanju, dobro bi bilo 15" imati, tako da dobro stoji to što si predložio Zx4.

mirandess
14.12.2011, 19:08
Ihhh spoj mackie srm450 sa mackie sub-ovima npr. srm1801... Ali da je paraaa, da je paraaaaa uhhh :D
Ja znam da je svima vise dosadilo, svaka druga osoba ima EvZx4, ali to je opet nakako dobra(da tako kazem) budzet varijanta isto kao i za american audio..... A sto se tice 15" vjeruj mi(a i ptice na grani znaju vise) da je to i vise nego dobro, jbt. cak i da guras fullrange ev zx4 mislim da bi mogao i super proci, ali tu je onda gubitak decibelaže(pri vecoj masi ljudi).... zato sam predlozio 18"-ku da ga upotpuni, pa poslje jos jednu 18"-ku i njemu dosta za svadbice do 350 ljudi.... :)
Ali da je dobit na bingu, uhhhhhhhh..........

harepa50
14.12.2011, 20:53
Sad sam malo bolje provjerio cijene. Čovjek traži razglas do 1500€. To je 3000 KM. U artistu u Sarajevu i Banja Luci nov Mackie SRM450v2 košta 1285 KM, to je 642,5 €. Ako polovan nađe još jeftinije, (lupam) 500-550€ ostane mu za mixer oko 400€. Nov je oko 525€. Izgleda da mu se uklapa u budžet ako se snađe, kad su dvije kutije u pitanju, možda nema potrebe za dobitkom na bingu :)
Ev zx4 ima veći max spl. Ipak ovdje dobiješ aktivnu kutiju iste deklarisane snage, za jeftinije novce, s tim što imaš 12". Gledajući ove stvari, po meni, 12" nije neki problem. A u tvom slučaju gurati dvije zx4 koje su 400W miksetom koja je 2x350W u 8 oma...hmm... Već kad su u 4 oma dobije se nešto. Ne sviđa mi se njen THD, 0.5%, a kod ovog soundcrafta 0.02%. To puno znači za završnu zvučnu sliku.

smuchac
14.12.2011, 21:21
Za 1500€ se da složit kakav-takav razglas ali za 200 i kusur ljudi i velik prostor s npr aktivnim 15-kama ćeš morat navrtat do peaka i nećeš imat snage za to izgurat u velikome prostoru. Istina,polovno se može svašta nać,ali za toliko ljudi bez bassa te nema jer aktivne kutije ne basiraju skoro pa ništa. Znam po sebi jer imam razglas tog budgeta.
Mi smo uzeli za početak aktivne 15-ke od DAP audia koje su smeće,i to smo i znali ali bila je frka i hitno i mogli smo platit nakon godinu dana,inače ni u ludilu i već se mislimo to izbacit iz upotrebe. Mixer je EFX8 od Soundcrafta i za njega idu sve pohvale. Valja vam uzest i mikrofone i kablovinje ako nemate a i u to će otić koji € kad vas je toliko,tko zna šta sve imate/nemate i šta osim razglasa treba uzimat... Ne žuri,iskopaj nešto što možeš poslušat i isprobat i sretno!! ;)

VUNIMRAV
14.12.2011, 21:41
Kolega i zemljace,ja da sam na tvom mijestu ja bih kupio "dinakordPM1 to je oko 700e i za 800e da biras polovne trosistemce,naravno polovne,opet dinakord ili cek ili EV, a uz malo srece ce ti i ostati za par kineskih dvnaestica,Ja bi tako uradio,jer ja radim sa dinakordodovim troststenmcima jos uvijek a kupljene su bas u zadru "90.Malo su teze ali zato...

harepa50
14.12.2011, 21:49
Iskreno, savjetujem izbjegavanje prve generacije powermatea. Radio sam na njemu, skroz prljav zvuk daje. Inače nisam fan powermate miksera, pogotovo prve generacije. Druga generacija, druga priča.

mirandess
15.12.2011, 00:49
@hare, ma sve si ti to u pravu, sve ja tebe razumijem, Srm450 je vrhunska kutija, vidio sam(ima jedno pola godine) da jedan covjek prodaje srm 450 ali prvu seriju za oko 1500km(750€) sto znaci da bi(hajde da tako gledamo) ova serija bila skuplja (i ja cu bubnuti cifru) 900€+400€mixer+2stalka(70€ proelovi FRE 300 BK)+kablovi(pa oko 40€)=1410€ Super....
Vjeruj mi tih 350w(to je peak snaga) a drzat ga na peak-u je isto kao ruku u vatru(bar ja tako gledam) znaci otprilike bi mu radilo na 300-320w(da realno gledamo), vjeruj mi vise nego dobra solucija, ali ponavljam i ova tvoja je dobra, licno sam se uvjerio u Mackie srm450 ali za malo jace bi trebao bas... Ako nista ovaj american audio 18 ili 15-ka... Ja guram svoje 2 Ev Zx4-ke sa (bijedom) Behringer PMP5000 i svarno sam prezadovoljan(volio bih da imam fullrange, ali sta je tu je ona meni posao odradi), Sto se ice THD-a, tu nebi trebalo biti problema ako se namjesti parametrika na mikseti(ja sam na ovom svom "djubretu" namjestio sve fino, med i mlijeko, naravno do odredjene granice), samo ne dooooooo Bog neko izoblicenje na toj snazi, ode sveeeeee u šaš.... Ali srm450v2 ima dobru protekciju tako da nema straha, jos poslje samo nadovezat sa 2 basa akivna, malo "izreckat" frekfencije i mirno more, the fun can start now :) :)
Dao sam savjet za Ev i yamahu jer sam radio na njima(iznajmljivao par puta) i stvarno mi se kombinacija svidja, stvarno ostao fasciniran... Kad god sam u Dell-a bio iz one male kutijice izlazi tolika snaga, a cista, zato sam mu dao primjer Emx512Sc-a i zx4... :)

harepa50
15.12.2011, 01:18
Naravno tu smo da razmijenimo iskustva i mišljenja. Ja sam usporedio neke specifikacije, taj emx sa ovim soundcraftom, pa sad, na kolegi je da izabere. :) Uvijek izbjegavati ulazak u peak, pogotovo kod aktivnih kutija, jer se može izgoriti pojačalo, ako kutija nema dobru zaštitu! Uz ovaj moj prijedlog, mogu Mackie SRM1801 subwooferi. Lijepo se uklapaju, a baš su pravljeni da se koriste sa ovim kutijama.

Predložio sam ovaj Soundcraft još zbog jedne super stvari koju Soundcraft ima a drugi nemaju, a to su GB30 preampi. Ko posluša, čut će :)

Vjerovali ili ne (nije da se hvalim :lol:), sad na ljeto, na jednoj svadbi, jedan kolega sa foruma i ja smo radili svadbu, s nama još i pjevač i harmonikaš. Mikseta emx5000, dvije kutije YAMAHA C112V (350W, ali mislim da je 175W RMS, 12" komad), i dva komada P.Audio X12P (200W 12"). Sve kutije pasivne. Mi smo odradili u sali 250 ljudi sa te 4 kutije, sa povremenim ulaskom u peak, kad se pjevač prodere malo. Ja se iznenadio.

Da ne skrećemo sa teme...
Dok ovo pišem, pade mi napamet Dell-ova kombinacija, sa tom emx512sc-a i 2 komada YAMAHA S115V (500W 15"). Super kutije, izdržljive, lijepo rade.

tranzit
15.12.2011, 02:03
Jedna opaska koja moze da valja a vazi za sve pasivne ali i aktivne miksere (koji imaju Master Inserte) je upotreba levelera. Vec za stotinak eura se moze naci sasvim dobar leveler koji ce pravilnom upotrebom, subjektivno podici glasnocu kompletnog sistema bar za 50% a i sprijeciti krahove i crkavanje zvucnih kutija i nece ici u "crveno". Ko zeli vise informacija o ovome neka pise da ne bih ja pisao badava.

mirandess
15.12.2011, 02:22
@hare hahahahahahahahaahahahaahhaahha i ja kazem, marnel je napravio dobru kombinaciju, dobre su one yamahe, ali nekako mi se ucinio tvrd sound... Ali to je valjda zbog prostora u kojem vjezbaju.... Ono je super kombinacija...
Srm 1801, ma kako da nisu lijepi, PRELIJEPI za te novce :) hahahahah mogli bi ih pitat za sponzore da nam budu, ja bih na celu nosio mackie znak samo da mi daju sistem, ma ne sistem, eto nista ne trazim samo jedan monitor srm450 :P hahaha ajd da ne idem u off(a vec sam otisao)... Da, koju god kombinaciju da uradi dobra je.... svejedno, PROVJERENO i s moje i s tvoje strane tako da sigurno nema nikakve zabune... :)
@tranzit Ja prvi put cujem za to(mislim za master insert da za to sluzi) znam da neki od allen heat-ova to ima... cak cini mi se zed serija 10fx ili nesto tako...

tranzit
15.12.2011, 02:27
Oni "pametniji" mikseri obavezno imaju Master Inserte a ti inserti upravo sluze za prikljucenje dinamickih uredjaja u koje spada i leveler odnosno maksimizer.

harepa50
16.12.2011, 01:30
Vidiš, znao sam da to ljudi koriste u studiju (maksimizer) za izdizanje kompletnog mixa, ali nisam još nikog sreo da to koristi u live situacijama.

neshatomic
16.12.2011, 11:55
@Ridick XXX

Sto se tice mixera slazem se potpuno sa kolegama da ti je mozda najbolje resenje Soundcraft MFXi 8.

Sto se tice kutija i snagasa,ostaje ti oko 1000ev da kupis i pojacalo i kutije,za te pare ne mozes kupiti i jedno i drugo,dobar snagas je oko 500ev,ostaje ti jos 500ev za kutije a dobre kutije bez 1000ev nema... :(
Tako da po meni mozda najpametnije resenje mackie SA1530z aktivna i kosta oko 1000ev polovna ,jeste malo veca ali predpostavljam posto vas ima 4 u bendu da ne nosis sve sam...
Posto ces verovatno morati da uzmes samo jedan par kutija zbog finansijskog ogranicenja,budi siguran da sve ovo ostalo manjih gabarita ( EV zx4,rcf art 315,ev gladiator 115,JBL MRX515 i slicne ),ti nece dati dovoljno basa,dakle moraces da ides na vece kutije da bi dobio nizak bas a ujedno i toplu sredinu sa dobrim visokima...

Inace da se ima para ,zna se sta je najbolje za te potrebe 2x18 u basu + 2x 12 u mid /high !

pozdrav

tranzit
16.12.2011, 17:48
Vidiš, znao sam da to ljudi koriste u studiju (maksimizer) za izdizanje kompletnog mixa, ali nisam još nikog sreo da to koristi u live situacijama.I ptice vec pjevaju da se na nasem podrucju uvijek reaguje sa "zadrskom" pa ono sto je vani vec ustaljena praksa, kod nas uvijek treba bar deceniju da se primjeni. Mi smo ti ovako vrlo tradicionalan narod pa se tesko oprastamo od navika.

momo
17.12.2011, 04:40
I ptice vec pjevaju da se na nasem podrucju uvijek reaguje sa "zadrskom" pa ono sto je vani vec ustaljena praksa, kod nas uvijek treba bar deceniju da se primjeni. Mi smo ti ovako vrlo tradicionalan narod pa se tesko oprastamo od navika.

O veliki prijatelju ponosno pronosim tvoj glas u moj kraj,kad se muzičari okupe na bureku i baš sam večeras upoznao kolege sa našim kašnjenjem sa tendencijama svjetskim.
Moram priznati malo me belo gledaju al na to sam navikao....

Dell
17.12.2011, 06:30
Jel bas na bureku ili bureku sa sirom ili krompirima? :)