PDA

Pokaži Full Verziju : Bend-Orkestar / Savjet /


edinzulic
21.11.2011, 23:48
Pozdrav. Zanima me vas savjet. Pravimo novi bend. Ekipa dvije klavijature, pjevac, pjevacica, violinista i harmonika. I sad zanima me najbolji savjeti kako da radimo sa tolikom grupom. Inace do sad sam samo radio sa pjevacem sam ili sa pomocnim klavijaturistom. Sad me buni ko sta svira ko solira itd. Molim vas za vase savjete, kako ste poceli, kako razviti popularnost itd. Zahvaljujem :)

mirandess
22.11.2011, 01:02
(bar kako ja ovo zamisljam)

1.klavijatura nek svira bas i drzi strings(ali smanjeno jedva da se i primjeti, ono tek da popuni pozadinu), lakše je...
2.klavijatura nek svira solaže ili eventualno drzi gitarske dionice sa nekom bojom gitare, bilo to distorzija ili klin...(preporucujem za onoga tko bolje forspile tj. solaze)
3. Violina, neke solaže i pratnja kako pjevac/pjevacica pjevaju...
4.Harmonika nadopunjuje(terca ili glavna solaža uz violinu ), ako violina radi glavnu solazu onda nek harmonika radi tercu ili obratno.... Jer imat ces pravi onaj starinski zvuk a profinjen i nije sintetski(da ostali ne shvate pogresno) :)...+ neke dionice npr. drzis puni akord na nekim pjesmama...


Imas tu mnogo opcija, da je meni takvu ekipu sastaviti uhhhh!!!! Zavisi sve sta cete svirati...

BTW gdje ti je bubnjar????
Nadam se da sam pomogao.... pozz veliki

gagy
22.11.2011, 01:25
Slazem se sa kolegom mirandess u varijanti da su obe solo klavijature.Medjutim,nisi naveo da li je jedna od klavijatura aranzer pa da tu imas ritam sekciju?

edinzulic
22.11.2011, 09:42
Obe klavijature su aranzeri. Ritam bi pustali na jednoj klavijaturi ... a bubnjara je malo teže naci. Imamo bubnjara, ali nema bubnjeva. Inace planiramo svirati narodnu muziku. Svidja mi se solucija od "mirandess" Hvala na savjetima. Pokusat cemo nesto napraviti da vidimo kako to ide.

Mico23
22.11.2011, 11:42
Imamo bubnjara, ali nema bubnjeva. . :lol:

ako sviras na dvije klavijature a uz to znas i bas da sviras,onda na aranzeru mutiras bas traku i sviras manualno bas a ostalo pustis da ide i nesmijes splitovat aranzer tako da desnom rukom mozes da mjenjas harmoniju ostalih instrumenata koji su ti u ritmu,ja sam to sluso kod jednog tipa i mogu ti rec da ubija kako zvuci,taj decko svira dobro bas i totalno razbije aranzersku svirku jer svira manualno bas a ostalo ide sa arazera osim bas trake,naravno ta bas traka koju ces ti mutirat moras je svirat na drugoj klavijaturi,to sve se moze odradit na aranzeru ali ja neznam kako je on to nastimo.i onda tvoje ostale kolege neka sviraju sta hoce ti si u tom slucaju samo zaduzen za ritam sekciju.pozzzzz

mirandess
22.11.2011, 13:47
Malo mi to nema smisla al dobro, ako je ritam masina onda tu imas visak... mislim necu da ulazim u to, i ja imam dvojicu gitarista, ali se "čitaju" zna se ko ce sta, jedan samo solaže drugi samo ritam, u tom slucaju ja predlazem ti da uradis ovako kako je kolega Mico23 napisao, mutiraj bas traku i sviraj manuelno... Koje su kljave u pitanju? Mislim, da ti možemo malo pobliže pomoći ako bude trebalo, jest da je komplikacija ali sta ces, razbit cete monotonost u bas sekciji i to je dobro!!!


Onda ovako
1.klavijatura svira bas+ritam masina...
2.klavijatura svira lower(strings u pozadini)+solaže
+ Harmonika i violina kako sam vec gore naveo jer se nista ne mijenja...

A vas se dvojica dogovorite tko ce gitarske dijelove svirati, kome bolje paše...
I malo tog bubnjara zategni ko doboš da barem kante nadje da vjezbate... Vjeruj mi i to je dobra solucija(imao sam bubnjara, onako fin decko ali mu trebalo vjezbe i vjezbe, a bubnjevi mu negdje na selu izvan grada nekih 40-ak minuta, a ne moze vozariti jer je jos u srednjoj skoli i da bubnjeve prenese u stan, pa sta ce komsije...)!!! tako da me ostali ne shvate pogresno, i kante od "krecenja" su dobre!!! Vjezbajte i vi, a i s njim bar na taj nacin, a kad on kupi bubnjeve ceka ga samo drugi zvuk, a princip sviranja ostaje isti...(pihh kolko ih znam da su tako radili, jest da je seljacki al nema druge) :) Veliki pozz kolega.

Mico23
22.11.2011, 16:29
Evo sad sam bas nesto cacko i moze se ovo napravit sto sam gore rekao i to na samom aranzeru

ako je u pitanju aranzer pa800/pa2 i pa3x

onda je potrebno samo mutirat bas traku a ukljucit memory i manual bas a pod cord scan staviti da upper upravlja harmonijom i naravno split to je to

desna ruka upravlja ostatkom instrumenata a lijevom sviras bas manualno

izvinjavam se ako sam skreno sa teme ali mislim da ce bit mnogima korisna ova informacija a i samom autoru teme.pozzz

yamahapassion
22.11.2011, 17:38
kolega bez puno filozofiranja:
Varijanta bez aranzera:
Ako ce sa aranzera ici samo bubanj, onda posto nemate bas gitaru jedna klavijatura mora ici na bass kontru a druga na solo. terce tu i tamo, to se sad ionako namesta na svakoj iole novijoj klavijaturi, tako da onaj sto svira solo moze sve sam da przi. Sto se tice harmonikasa i voliniste to je sve stvar dogovora, mogu i solo i podlogu i tercu i improvizacije kako hoces...
A varijanta sa aranzerom ne znam sta bih ti rekao.... onda ti ni ne treba niko (osim pevaca) :D

Mico23
22.11.2011, 19:22
Nema tu nikakvog filozofiranja,to je moj savjet na njemu je kako ce da svira

yamahapassion
22.11.2011, 19:31
@mico: kolega, nisam ja hteo da kazem da vi ili neko ovde na temi filozofirate, daleko bilo, ja cenim svacije misljenje, nego mi to dodje kao uzrecica, pa je ispalo u drugacijem kontekstu. poz svima.

Mico23
22.11.2011, 19:34
sve uredu.pozzzz

edinzulic
22.11.2011, 22:05
Ja bih prvo da se zahvalim svima vama koji dajete savjete.
Drugo odlucili smo ovako po vasem izboru. Ja kao prva klavijatura sviram manuelno bas i kontru a ritam mi je pusten u pozadini.
Druga klavijatura ponekad solo ali je vecina harmonija strings itd..
Violina nam je solo za kolo. Jer momak stvarno svako kolo extra brzo svira sa svim ukrasima i trilerima. Naravno i pjesme neke sa violinom prati. Harmonika isto tako ali vecinu tercu tise svira da se malo obogati zvuk. A sto se tice bubnjara ovaj momak je stvarno dobar bubnjar al nazalost nema bubnjeva, ima samo tarabuku. A isto pjeva fenomenalno. Tako da je za sad ta ekipa . Potrudit cemo se da nabavimo i bubnjeve pa ce ici mnogo lakse :) ...

Jos jednom zahvaljujem, ako imate jos neki savjet za dodat slobodno napisite :) Pozz

yamahapassion
22.11.2011, 22:59
koju klavijaturu sviras? Ko ce vam biti glavni za solo? Taj drugi klavijaturista ili ovi dvojica sa akustikom?

Indijanac
28.11.2011, 21:49
Sta je tu problem ne vidim? Sa jednog aranzera ide ritam, u desnoj ruci kao sto kaze onaj baja drzi strings ili sta vec, druga klav. solira, ostali nesto kao sviruckaju i to je to.

spasoje88
28.11.2011, 22:11
Zanimljivo razmisljanje kolega indijanac! Pa sta onda ima ovi da sviruckaju! Ove novije masine imaju toliko mogucnosti i boja tako da mu ostali i ne trebaju! Kao sto rece yamahapassion, samo mu pevac treba!
Covek lepo pitao za bend i raspodelu funkcija u bendu a ne da bude aranzerista i da tako odradjuje posao!
Evo primer kako bi ja to uradio da sam na edinzulic mestu!
Prva klavijatura bas i solo
Druga klavijatura pusta ritam i svira gitare
Akustika odradjuje svoj deo sa forspilima i puni harmoniju i to je to!
MIslim da je to bolje resenje, jer kako si ti rekao da ti sviras bas, kontru i da kontrolises ritam a da ovaj drugi samo solira, to ti nije realna raspodela! pozzz

tranzit
28.11.2011, 22:14
ostali nesto kao sviruckaju i to je to.

Hahahaha... e bas ti ostali ne sviruckaju "kao", nego bas oni treba da sviraju momce. Kamo srece da svi orkestri raspolazu sa tolikim brojem clanova. Vidis da se ljudi trude da njihova svirka bude maksimalno orkestarska a ne automatska.