PDA

Pokaži Full Verziju : pomoc,Korg 01/wfd


albin korg
12.11.2011, 11:05
pozdrav kolege imam problem za 01/Wfd.
Kad ucitam boje na korga nastaju samo neki sumovi, a u pozadini se malo cuje nekakav ton.Probavao sem sve solucije i nista se ne mijenja.Na tvornickim postavkama zvuci bolje al ni to nije 100% cisto.Ako je netko imao takav problem,molio bih za savjet .

Pozdrav!!!!

______________________________
;)Korg pa 50,korg le,korg 01/Wfdb-(

tpotocnjak
02.02.2012, 15:33
Post je stariji ali eto pomoc oko tog problema sa slikama
posto su to starije klavijature pa se desi da se elektorlitski kondenzatori osuse ili jednoistavno iscure i rade cuda po plocama. ako se ne reagira brzo na to dolazi do veceg ostecenja jer elektrolit nagriza plocu a i kontakte drugih elemenata

Korg 01 / W "Nema zvuka ili sumi, krci,..." popravak

Prije nekoliko tjedana poznanik me zamolio da pogledam Korg 01 / W .
Zvuk je bio kao distorzija i stvarno ga je bilo ruzno cuti i sve je zvucalo totalno iskrivljeno, a izlaz zvuka je totalno pao. Kad smo ga ugasili i upalili nakon par minuta klavijatura vise nije imala nikakvog zvuka, doslovno svi analogni izlazi su bili mrtvi.

Kad sam otvorio kućište, našao sam dva procurila elektolitska kondenzatora na matičnoj ploči gdje je +- 5Voltno napajanje za analogni dio. Ovo ± 5 voltno napajanje s dva 100 mA regulatora napona dolazi iz ± 12 voltnog stabilizacijskog sklopa od glavnog napajanje i 12 voltni dio je taj dio je nez naponske distorizije te radi stabilno

Elektorliti C95 i C96 se probijen kao sto se vidi na slici, napajanje i okolni dijelovi su koridoirani i osteceni a elektrolitom koji je iscurio iz kondenzatora. Elektrolit je losa stvar i za tiskanu plocicu pa je na jednom mjestu i nagrizao i vodove na stampanoj ploci a tako imedalne dijelove na njoj. Pogledajte kako je "obrastao" kondenzator C100 ili dioda D3 na fotografije dojam o tome kako to utječe na elektroniku i ako se ne reagira u kratkom roku sta se desava sa plocicama i okolnim elementima.

Za čišćenje ovu vrstu nereda, ja radije koristima izopropanol (izopropilni alkohol). Izopropanol je lako hlapljiv alkohol i ne ostecuje u nijednom pogledu elektronicek elemente ni plocice,te isparava bez ostatka. A čišćenje treba ponavljati nekoliko puta sa svježim propanolom. KOristiti stapice za usi ili neki pamucni materijal, vate,.. a kod vecih ostecenja moze i cetkica za zube stara ali budite spremni na osecenja vodova i nozica elemenata nakon toga

Ono što je preostalo od "elektrolitskog nagrizanja" na ploci nije dramatično. Zamjenio sam ta dva elektorlita na plocici i kad sam upalio klavijaturu nije bilo zvuka i dalje. Nakon kraceg mjerenja otkrio sam da negativni pin od IC52 (79L05) radi kako treba, ali IC53 (78L05) daje 0 volti sa ulazom i izlazom.Tada sam primijetio da je jedna pin od C100 kondenzator "pojeden" od kiseline i - još važnije - 12 V linija ispod njega također je bila pojedena i u prekidu

Tako sam zamijenio C100 i ocistio struganjem prekinutu liniju te kasnije ju spojio lemljenjem slomljena trag struganjem s malo . Kao što možete vidjeti na fotografijama, Zamijenio sam IC53, koji stabilizira na 4,5 volti, a ne 5,0 volti jer nisam mogao naci nigdje SMD verziju pa sam se poigrao malo sa nekim mogucim zamjenama. Znam da ga nije lijepo vidjeti ali eto u funkciji je a i toplinska mu je vrijednost ista pa nema problema a tako i pinout

Mjerio sam ostale elektolitske kondenzatora i u dobrom su stanju tako da nema potrebe za zamjenom ostalih makar da covjek ima vremena i pozabavi se s tim nebi bilo lose da se svi promjene jer je to stvarno smjesna cijena koliko dodu elektorliti u ducanu. Kad sam upalio klavijaturu zvuk je bio tu a i njegov osmjeh kad sam ga nazvao na telefon...

albin korg
03.02.2012, 10:48
Svaka cast prijatelju na ovom opsirnom objasnjenju ;)

sinisa
03.02.2012, 11:55
Lepo objasnjeno osim jedne netacne informacije. "reagira brzo na to dolazi do veceg ostecenja jer elektrolit nagriza plocu a i kontakte drugih elemenata" Nema nagrizanje ploce i ne prave cuda po ploci,jednostavno se tako reci isuse i gube na kapacitetu,obicno se prepoznaju tako sto gornji deo kondenzatora bude malo naduvan.

tpotocnjak
03.02.2012, 13:03
slazem se kriva rijec ne grize plocicu kao plocicu nego vodove pojede i pinove elemenata ako ekeltrolit iscuri jer je to kiselina

a od starosti se mogu osusiti i jednostavno vise nema taj kapacitet i dolazi do nekontroliranih titraja sto se moze manifestirati razlicito ovisno u koje je krugu, i ako je isusen od starosti onda se to ne vidi uglavnom ili kako je kolega Sinisa rekao napusu se gore gdje je X urezan, a ispitat se moze recimo grijanjem fenom za kosu ili vrh lemilice se prisloni na kapicu gore gdje je X urezan i ako je osusen proradit ce kratko zbog zagrijavanja kad se ponovno hladi opet sve po starom, a kad explodira iliti iscuri onda se otvori dolje kao na slici ili gore se rastvori taj X

tpotocnjak
03.02.2012, 17:49
Eto danas mi je kuci crkao multimedia player samo je stao streaming u jednom trenutku i kad sam ga otvorio problem elektrolitski kondenzator u mrezi pa eto prilike da se vidi i lakse razumije oi ceku smo diskutirali kolega Sinisa i ja sta se desava sa vrijednosti kondenzatora kad se osuse i napusu malo ili puno.

slici se vidi da umjesto 470 mikro fahrada koliko mora imati ima 399 mikro fahrada i to je dosta velika razlika zbog koje uredaj ne radi kako treba a tako je i u slucaju gore navedene klavijature a kad se ne reagira u pravo vrijeme to ide i dalje do "izlijevanja" ( pucanja )