PDA

Pokaži Full Verziju : Ozvucivanje folklora-igraca


mikimaksa
13.10.2011, 00:25
Pozdrav svim clanovim. Trebao bi ozvuciti folklor tj. igrace ujedno i pjevace, udarce od pod i dlanove, zveckanje dukata...itd.
Gdje bi trebao postaviti i koliko mikrofona da se cuje udarac nogom od pod.
A gdje bi trebao postaviti mikrofon da ozvucim pjevanje i udarce dlan od dlan...itd. Bine su razlicite velicine zavisno gdje se nastupa 6x6; 6x8; 8x6; 8x8; 8x10; 6x10; (metara) mada neki prosjek bine 8x10m. Negdje je ta bina betonska ploca a negdje je parket, laminat, brodski pod. Zna nekad i da bude ona montazna bina, ona sto se renta. Na bini zna biti i do 15 parova.
Mikrofoni su mi dinamicki jeli moguce sa njima ozvuciti ili moram kupiti nekakve druge. Koje?
I da dodam sve dosadasnje probleme ili savjete sam uspjeo naci ovdje na forumu. HVALA kolegam na tome.

skoricnik
13.10.2011, 10:35
Posto sviram u kulturno-umetickom drustvu u Backoj Palanci, dosta puta sam se interesovao kako nas sve ozvucavaju. Uglavnom, sto se tice orkestra, sve zavisi od clanova, ali mislim da sa par komada SM58, jednim AKG D112 i C1000 resavas kompletan orkestar. SM58 na harmonike, flaute, klarinete, kontre, D112 na bas a C1000 na violine.

Sto se tice ozvucavanja igraca, ljudi koji su nas ozvucavali su to radili na sledeci nacin. Ispred igraca stoji 3-4 mikrofona, naravno sirokopojasna, a iznad njih bukvalno vise sirokopojasni mikrofoni, po 3-4 komada u 4 reda. I to se cuje onda, idealno. Svaka pesma igraca, svi uzvici, sve se cuje.

Nisam profesionalac sto se tice toga, ali nadam se da sam bar malo pomogao :)

Pozdrav!