PDA

Pokaži Full Verziju : Harmonija


aleksandar14
29.09.2011, 18:42
Cao,svima imam jedno pitanje oko harmonije to jest oko kontrapuktova na fazonu string kretanje a da se dobija terca u basu i upotpuni akord.Npr kao sto postoji za dm6 da se svira h d f u desnoj ruci a u levoj a...nadam se da vam je ja ba sta mislim...hvala unapre pozz

peecoundead
06.10.2011, 21:49
Nisam te bas upratio sta zelis pitati? Pokusaj malo jasnije objesniti! Poz

Dell
06.10.2011, 21:58
kontrapunkt je predmet koji se izucava u srednjoj muzickoj skoli i vjerujem da ce ti kompetentni odgovoriti, posto sam ja ostao na osnovnoj muzickoj, msm npr. da bi ti Hare iz Sarajeva mogao dosta toga objasnit.

Narodnjak300
06.10.2011, 22:02
na primer prelaz Am D7 G sviras Am D7 sviras bez osnovnog tona, dakle samo tonovi f# a c a na basu drzis ton F# ili odsviras na basu ceo D7, da budem iskren nesam bas razumeo pitanje ali mi prvo palo na pamet ovo sto sam ti napisao.

harepa50
06.10.2011, 22:08
Evo javljam se na duznost. Rado bih da pomgnem, ali druze ja tebe nista nisam skonto. Ako mozes da preformulises pitanje, pa cemo polako.

Pozdrav

romario
06.10.2011, 22:44
Cao,svima imam jedno pitanje oko harmonije to jest oko kontrapuktova na fazonu string kretanje a da se dobija terca u basu i upotpuni akord.Npr kao sto postoji za dm6 da se svira h d f u desnoj ruci a u levoj a...nadam se da vam je ja ba sta mislim...hvala unapre pozz

lijepo si objasnio .
sad pitaj sta te zanima .;)

aleksandar14
12.10.2011, 20:11
Evo ovako mene zanima kretanje harmonije u desnoj ruci a da u levoj ruci sviram jedan ton koji je terca akordu ili tonu u desnoj ruci kao sto npr ima krug desna:d,F,(tonovi u akordu H F H),B dur,E7,A
U bassu ide: D,A,AS,G,H,D,G....to mi je jedan muzicar pokazao ali ja bi hteo da znam jos neke primere kontrapuktova, string kretanja(kretanje nagore,nadole pa vracanje na toniku...)

Cegor5
20.03.2019, 10:34
Pozz, ovako.. jedno pitanje u vezi određivanja harmonije..

Na koji način vi određujete akorde u pjesmi?
Ja obično naučim napamet, i zapamtim i tako sviram..e sad, nisam siguran jel to dobra metoda i jel takav način greška... I jel vi iskusniji muzičari znate u svakoj pjesmi po osjećaju odavirati akorde od prve u svakoj ljestvici?

gitar
20.03.2019, 11:50
Meni je dovoljno da dva puta čujem pesmu i akorde skidam odmah "iz glave".

Cegor5
20.03.2019, 12:34
Ee da je tako meni :(

Jel ima neki poseban način za to izvježbati?
Dodato:
Ugl. da se razumijemo, znam glazbenu teoriju donekle. Znam sve ljestvice i u svakoj ljestvici koji idu akordi, tj. znam za subdominantu i dominantu.
Npr. znam da recimo u A dur ljestvici idu akordi: A,Hm,D,E,E7, Fism, Fis7, Cism, Cis7, Naravno osnova je A, E, D...

Ali računajući sve koje sam nabrojao kako znati tek tako odrediti kad koji ide..

Pomoću sviranja melodije desnom rukom na klavijaturi, lakše mogu skiniti sve akorde, ali ovako čisti akordi na prvu to mi ide teže :( kad bih još to savladao, mogao bih za sebe reći da sam dobar glazbenik...ugl. znam za neke šeme tipa ak je A dur, pa onda šema: D-Fis7-Hm-E7-A..za to imam osjećaj kad ide i to znam pogodit odmah...ali za neke jednostavnije stvari ne mogu na prvu odrediti kako ide šema harmonije...

ffb
20.03.2019, 14:47
Pravilo je —NEMA PRAVILA
Moj savjet je da kupis knjigu za klavir moze i za gitaru gdje su svi akordi dur, mol, dim, maj .... ( sa svim pripadajucim tonovima za taj akord)da svaki taj akord naucis.Kada ga naucis kako se sto hvata tj koji tonovi su u nekom akordu taj zvuk ostaje u uhu. Normalno to se ne nauci za jedan dan, ali kada naucis onda svaki taj akord koji znas uhvatiti cujes i znas. Tako ti govori i kolega @gitar.

Cegor5
20.03.2019, 15:02
Haha ljudi...znam svaki moguci akord uhvatit istog trena, bez gledanja..nije u tom stvar..samo ne znam odsvirati od prve koji ide i gdje

Landison
20.03.2019, 17:10
Vrlo je bitno to što znaš skale..na osnovu njih slažeš akorde,stručno kažu po "stupnjevima".Kada je pjesma iz npr. C dura stupnjevi su slijedeći:

1.DUR(C)
2.MOL(D)
3.MOL(E)
4.DUR(F)
5.DUR(G)
6.MOL(A)
7.MOL sa sniženom kvintom (Hm-5)

-Kada je pjesma ono što kažu u tri akorda onda imaš 1.(C), 4.(F), 5.(G).
-Ako je pjesma malo "kompleksnija" može sadržavati i poneki MOL.. 2.(D)...6.(A)
-U rijetkim slučajevima se može pojaviti i 3.MOL (E), koji se često svira kao DUR ako se pjesma svira u paralelnom A molu a ne u C duru...ali ne bi ti sad s tim komplicirao.
-Ponekad pjesma traži da se 2. i 6. koji su inače MOL sviraju kao DUR.
-7. stupanj se u "našim" pjesmama vrlo,vrlo malo upotrebljava.

Pošto znaš skale po ovom šablonu pronalaziš akorde (stupnjeve) i u ostalim tonalitetima!

99,9 % "naših" pjesama se svira po ovoj šabloni....naravno uvijek postoje iznimke.Što se tiče prepoznavanja kada ide koji akord stvar je iskustva,sluha itd.Neki ljudi doživljavaju akorde u vidu boja (crvena,plava...).Ja lako prepoznam 1.,4.,5. stupanj......kada naiđe "mol" čujem da je ili 2. ili 6. međutim često dok ih ne zasviram nisam siguran koji je od ta dva....dok 3."mol" uvijek prepoznam jer čujem da nije 2. ili 6..Naravno pričao sam o troglasima...da forumašima kojima ovo gradivo nije dovoljno blisko nebi dodatno zakomplicirali situaciju!

mihal
20.03.2019, 17:26
Ako volis svoj instrument I volis svirati to ti dodje polako samo po sebi al za to treba vise godina vezbanja , sviranja u bendu sa raznoraznim pevacima gde treba menjati tonalitet u zavisnosti od visine glasa pevaca, pevacice ili uskladjivanja tonaliteta za duet (muski, zenski) ili prateceg vokala. …. Ja sam u muzici preko 30 godina svirao gitaru u orkestru a zadnjih 4-5 godina sviram I klavijaturu zbog povrede prstiju na levoj ruci… Tonalitete mogu menjati u letu tokom svirke bez problema , akorde prakticno mogu izdiktirati dok pesma svira na radiju ali za note I muzicku teoriju sam osnovac ….Ako si talentovan , uporan to mozes postici za 2,3 do 5 godina …. Pozz

gitar
20.03.2019, 18:35
Upravo tako ;)

Cegor5
20.03.2019, 18:46
Hvalaaa ljudi, puno mi ovo pomaže!

Ovo sto kazes da mozes izdiktirati pjesmu na radiju, to zelim postici :D


Jel ima jos nekih nacina za poboljsati osjecaj za akorde osim ovih navedenih?

gitar
20.03.2019, 21:10
Dobar sluh i iskustvo, rečeno ti je već;)