PDA

Pokaži Full Verziju : Polutonovi


city
25.09.2011, 14:19
Pozdrav ,as mol ,i es mol ,da li postoje neki drugi nazivi,malo me zbunjuje.hvala

sstefann
25.09.2011, 14:52
Pa drugi naziv za As mol- Gis mol, a Es mol- Dis mol, ako si na to mislio :D

makso68
25.09.2011, 17:07
To su takozvane enharmonske zamjene-isti tonovi ili tonaliteti sa različitim imenima.U harmoniji postoje pravila,kad se zove ovako ili onako...Ako smo u tonalitetu iz kvartnog kruga(sa snizilicama),onda su u pitanju as mol i es mol,a ako je u pitanju tonalitet kvintnog kruga(sa povisilicama),onda su to gis mol i dis mol.Nepravilno je kombinovati ovo.Ako smo u b-molu,onda nikako ne može biti njegova subdominanta dis mol,nego mora biti es mol,a dis mol je subdominanta u ais molu,a taj se rijetko koristi..Nadam se da sam ti razjasnio neke stvari..Pozdrav!

Sipapa50sd
25.09.2011, 21:29
Mislim da kolegu ne treba gadjati tim muzickim terminima ionako je momak zbunjen ... pokusat cu ovako da objasnim .... recimo na ton G ako povisis za pola tona dobivas GIS... ali ako ton A snizis pola tona dobivas taj isti ton samo sto se naziv mjenja u AS... kao sto je vec neko rekao gore... povisene i snizene tonove se ne smije mijesati... recimo ako je neka pjesma u CIS (duru ili molu-ne bitno je) prilikom pisanja akorda za tu pjesmu ne smijes reci za neki akord koji dolazi po nekoj harmoniji AS (dur ili mol) nego to ostaje GIS... nadam se da sam donekle objasnio

Sejox
26.09.2011, 15:59
Pozdrav ,as mol ,i es mol ,da li postoje neki drugi nazivi,malo me zbunjuje.hvala

Ukratko,ne postoje drugi nazivi za te tonove.

As mol je za pola tona snizeni A mol.
Es mol je za pola tona snizeni E mol.

Njihovo obiljezavanje moze biti: Asmol i Esmol ili Ab mol i Eb mol.

To bi trebalo biti najjednostavnije,bez da se prica o snizilicama,povisilicama,
skalama,harmoniji,....itd.

Johnny035
05.10.2011, 15:10
Vidim da to mnoge buni pa 'ajde i ja da ti nekako pomognem.

Dakle, GIS i AS su enharmonski tonovi, tj. iste su visine. Stvar je u tome da se u notnom sistemu AS-mol obeležava sa 7 snizilica, a GIS-mol sa 5 povisilica, ali je u pitanju isti tonalitet. GIS je povišeno G za jedan polustepen, A AS je sniženo A za jedan polustepen. Ta dva tona se preklapaju između G i A, dakle, iste su visine. To su enharmonski tonovi.

Ista stvar je i DIS i ES.

Bilo kako bilo, ako je transkripcija neke pesme (zapis teksta pesme sa akordima) u ovim tonalitetima onda svi akordi koji su tu se pišu ili samo sa povisilicama ili samo sa snizilicama.

Ako ti piše npr. As-mol (Abm), onda se akordi obeležavaju sa: As-mol (Abm), Des-mol (Ebm), Es-dur (Eb), Ges-dur (Gb), itd.

Ako je sve u Gis-molu (G#m) onda akordi idu ovako: Gis-mol (G#m), Cis-mol (C#m), Dis-dur (D#), Fis-dur (F#), itd.

Nikako ne smeš da pišeš: Abm pa D#, pa onda F# pa Dbm. To može samo da te zbuni. Dakle može da ide: ili: Abm, Dbm, Gb, Eb, ili: G#m, C#m, F#, D#.

Crne dirke na klavijturi su ti enharmonski tonovi o kojima ti govorim.

C# = Db
D# = Eb
F# = Gb
G# = Ab
A# = B (teorijski bi to bilo Hb ili Hes, ali se koristi B)

Nadam se da sam ti pomogao.