PDA

Pokaži Full Verziju : Ev eliminator bas binovi ili dynacord cp15


gogspa80
03.08.2011, 11:38
Pozz, odnedavno radim sa zivim bendom, pa bi nam trebale malo drugacije kutije. volio bih da mi netko napise nesto vise o slijedecim kutijama jer nemam iskustva s time : )
razmisljao sam o slijedecim kombinacijama - Dynacord cp15 bas binovi + sx300 kao gornje kutije, ili ev eliminator bas binovi i ev eliminator sateliti, ili kombinacija neka od toga. koje su kutije bolje za gore eliminator ili sx 300 ? dali je ok prva kombinacija dynacord bas cp15 + sx 300?

nikola_WwW
03.08.2011, 14:20
Moze li ti owa kombinacija da kao binove stavis rcf dole a kao kutije da stavis Emincence Kappa PRo LF15

gogspa80
03.08.2011, 14:41
Mene zanima dali je netko radio sa navedenim bas binovima dynacord cp 15 i kakvi su, dali bi uz njih ok radile kao sateliti sx 300? znaci konkretno te kutije, ili dali bi bila uredna kombinacija mozda sx 300 i eliminator bas binovi ? ili to ne ide zajedno...

Beethoven
03.08.2011, 23:10
Kombinacija Sx300 i Eliminator binovi radi pakleno dobro. Imao sam i Sx300 i Eliminator binove i probao, to radi mnooogo dobro. Za vece i duze prostore, ipak sateliti Eliminator na Eliminator binove.

Pozz

gogspa80
03.08.2011, 23:13
eliminator sateliti su mi previse veliki, tako da sam odustao od njih radi transporta. a dali bi preporucio sx 300 plus dynacord cp15 bas binove, ili sx 300 plus ev eliminator ? :)

kazes da si imao sx 300 i eliminator bas, jeli potrebna skretnica za bas binove i satelite, ili bas binovi imaju izlaz za satelite sa odsjecenim basovima ? koliko snazno pojacalo si imao da to sve tjera?

nesaband
03.08.2011, 23:14
potpuno se slazem sa kolegom @Beethoven.
to pakleno dobro radi i nema greske.

Beethoven
05.08.2011, 04:24
@gogspa80

Cp 15 sam cuo samo jednom u zivotu i ne mogu na osnovu toga da ti preporucim ali tehnicki ta kombinacija moze uredno da radi. Ne znam, moras probati.

Za Eliminator sistem (wooferi i i sateliti sam koristio EV CP 2200 (2x800w na 4 oma). Sa njime sam terao i Sx u kombinaciji sa Eliminator wooferima i uvek u parallel vezi.

Eliminator wooferi imaju skretnicu ali je ona namenjena samo njima tj. sece samo njih tj. njima skracuje frekventni opseg. Izlaz za satelite nije inficiran tj. izlazi full signal onakav kakav je dosao iz snagasa.

Pozzz

gogspa80
17.08.2011, 20:30
hvala ti na odgovoru, izgleda da cu kupiti cp 15 binove i sx 300, za pocetak sve cu spajati na miksetu koja je 2 puta 500 wati, znaci dynacord powermate.

ali me zanima, kada ozvucim zivi bubanj, ako spojim paralelno sx 300 i bas bin, dali ce bas pedala kada bubnjar udari nogom, previse muciti kutiju sx 300 jer je ona 12- ka, dali je ok pustiti u nju cijeli opseg i basove i sve? ili bi je ipak trebalo stediti malo?
dali da spajam paralelno iz bas binova u satelite, ili da spojim bas binove na lijevi kanal satelite na desni i radim mono, ali oduzmem basove na ev sx 300...
bethoven ti si imao sx 300 : ) od tebe ocekujem ponovo odovor.

Beethoven
20.08.2011, 16:54
Normalno da je bolje odvojiti satelite i woofere samo sto je tu vise para, vise opreme... Satelitima Sx300 nece nista faliti mada je mene taj bas bass kod njih i nervirao.

Kratko i jasno, odvojiti skretnicom i napajati sa dva pojacala - odlicno.

Koristiti jedan kanal za woofere, jedan satelite - nije lose pogotovu ako nema stereo instrumenata ili izvodjacima nije vazno.

Vezivati u paralell - ok.

Mislim da se to kod PowerMatea i ne zna osetiti prema tome ja bi to u parallel i mirna Bachka. :)

Pozzz

burga
28.08.2011, 19:54
Resenje ti je jedino aktivna Skretnica ili dati neko uradi skretnicu pozdrav

gogspa80
31.08.2011, 18:54
[quote=Beethoven;190883]Normalno da je bolje odvojiti satelite i woofere samo sto je tu vise para, vise opreme... Satelitima Sx300 nece nista faliti mada je mene taj bas bass kod njih i nervirao.


Koristiti jedan kanal za woofere, jedan satelite - nije lose pogotovu ako nema stereo instrumenata ili izvodjacima nije vazno.

ovakav nacin spajanja za sada koristim, mikseta je 2 X 500 w na 4 ohma, znaci 2 bas bina zajedno su 800 w, mikseta im da 500, dali smijem forsirati bas binove do kraja, dali ce im ista biti ako na eq pojacam najdublje frekvencije a ostale oduzmem, evo slika eq kako sam stimao na prosloj svirci, ovako mi bas binovi razvaljuju, samo ne znam dali im to moze naskoditi ??

Beethoven
01.09.2011, 02:17
Naravno da moze i moja ti je preporuka da to vise ne radis. LAkse im je da ih ukljucis na snagas od 2x1000w sa iole ravnim EQ-om nego na tvojih 2x500 sa odvaljenim 63Hz. To samo ljulja i duva, bass-a pravog nema, sa velikom verovatnocom da crkne.

Gro profesionalaca smanjuje bas te niske bassove da bi olaksao zvucnicima i da bi samim tim vise snage dobio za malo vise bassove koji su potrebniji.

Eq ne sluzi za to, i ne bar za ovo sto ti radis. Tako ne dobijas nista zdravo a samo je pitanje dana i casa kad ces kod servisera.

Sve polazi prvo od klavijatura ili instrumenata (jesi li siguram da ti je klavijatura frekventno ok?), pa od pevaca,pa od kvaliteta opreme, pa od prostorije....

Vecina preskace ove nekoliko stvari i mixerom i kutijama hoce dobiti ono sto ga u instrumentu ili glasu nema. Pa nemojmo to... :(

EQ-om se ispravlja frekventna slika, ne verujem da je EV pogresio za citavih 12dB, da wooferima bas toliko nedostaje. Znas li ti koliko je 12dB u plusu na 63Hz?

A znas li jos i podatak da PowerMate ima vec fabricki nabudzene te bassove od 63Hz i 125Hz, ti mu ga jos das za 12dB pa veselo..

Ne valja to... Preispitaj sve pre toga (klavijaturu, mikrofone, ostale instrumente), nije ni do kutija ni do mixera. Njima ne fale te frekvencije, fali drugim stvarima a ti ces preispitati i pronaci.

Pozzz

P.S. Ja sam u 99% slucajeva i prostorija isao u minus sa 125Hz i 63Hz (sastav benda se nije menjao) kad sam radio sa PowerMateom. RAdio sam sa Sx100, Sx300, Eliminator sateliti, Eliminator wooferi, Sb122, Zx1, Zx4... I uvek mi bilo visak tih bassova a tebi fale i to ne za malo nego za 12dB? Nece to...

gogspa80
01.09.2011, 13:45
nisu bas na plus dvanaest izmedju +3 i + 10 je postavljeno kod powermate 1 je to frekvencija od 80 hz... a na masteru sam lijevu stranu manje pojacavao nego desnu... ali mi i dalje nije jasno ako je ukupna snaga pojacala 500 w za bas binove koji su 800 kako im to moze naskoditi prije nego pojacalo koje je jace nego kutije., kada se koristi skretnica koja bude gornja granica, frekvencija koja se odrezuje? ja sam mislio da je ok da na eq smanjim ostale frekvencije ove iznad 80, tako da bi bas bin isao malo iznad 80, a preko bi sateliti radili... zar ne bi slican efekat dobio i sa skretnicom?
Dodato:
znaci snaga pojacala je 500 w za obadva bas bina i 500 w za dva satelita, bas bina obadva su 800 w...

a dali je ok ako stavim na eq 80 hz na plus 3, 250 hz na minus 3, 600 hz da stavim na - 10, i ostale na - 10 za bas binove...
nadam se da ne smaram previse : )

gogspa80
11.09.2011, 12:58
sinoc sam prvi puta svirao sa ovim zvucnicima u zatvorenome prostoru, i shvatio sam da ne treba nista dirati na eq za bas binove, osim sto sam smanjio visoke, sve ostalo na nuli sam ostavio. i opet ima basa i previse, a kada sam pojacao najdublje basove, kao da mi svaki ton od bas gitare ne bude jednako glasan, tako da je najbolje to ravno drzati : ), hvala bethoven na pomoci , pozz ;)

Beethoven
11.09.2011, 13:54
Zato se i krece sa ravnim EQ-om pa se onda oduzima ili dodaje ono sto treba. I to, nikad isto. Zavisi od prostorije.

PowerMate u startu ima viska u tim basovima (80,125), retko mozes sa ravnim EQ-om i wooferima raditi (mozda na malim snagama).

Kratko za kraj: Eq-om mozes i moras "poprevljati" lose kutije, ako su ti ok kutije onda njima korekcije EQ-a ne trebaju. Prostorija je ta koja ce te naterati da na master EQ-u dodas ili oduzmes nesto ali nista drasticno.

Pozzz

milanceshow
12.09.2011, 05:57
A sta ce se desiti ako necu da drzim EQ na nuli?
Sta ako hocu da podignem svaki opseg na EQ za jedan ili dva podeoka?
Osim snage,sta cu ja time dobiti?
Postovano sa mobilnog uređaja

Beethoven
12.09.2011, 14:40
"Osim snage, sta cu ja time dobiti?"

Snagu neces dobiti. Imaces snage onoliko koliko ti je jako pojacalo, a ne koliko si podigo EQ.

Podizanjem svih opsega dobijas jaci ukupni signal (ne snagu) a to je potpuno isto kao da si podigao master za toliko. Malo ranije ces dostici clip signala i nista vise.

EQ je uredjaj koji je kalibrisan i koji kad je sve na "0" daje tacan odnos svih frekvencija (tako bi bar trebalo mada to zavisi od kvaliteta EQ-a i firme koja ga pravi).

Kad se merimo na vagi, zelimo da ona bude tacna tj. kad ne stojimo na njoj da ona stoji na "0". Kad merimo metrom, hocemo da merenje pocnemo od "0". Isto je i sa EQ-om.

Zato sa EQ-om uvek pocinjemo od "0". Svaki prostor ima svoju "sliku" pa nam EQ za to i sluzi, da sve sto je visak ili fali korigujemo. Govorim o MASTER EQ-u koji generalno resava ceo MIX. Za sve muzicare je prostor isti pa je MASTER EQ za to namenjen. Na kanalu svako moze resiti svoje frekvencije van MASTER EQ-a.

Pozzz

milanceshow
13.09.2011, 15:02
Kad se dobije jaci signal,tad se snaga ne povecava?

aleksandar72
13.09.2011, 16:41
Master EQ je u lancu, uvek pred pojacala ;)
Tako da....sacekamo odgovor kolege Beethovena

Beethoven
13.09.2011, 18:47
Ne mora da se ceka moj odgovor, svako moze odgovoriti, nije zabranjeno. :)

Snagu proizvodi snagas i jedino on, i tu je kraj price. Nikakvi drugi uredjaji ne proizvode snagu. Sve ostalo moze pojacati/smanjiti signal, odvajati ga, modifikovati ga, mozes sta oces da mu radis. Pojacalo je to koje snagu daje. :)

A milance je sam pitao i sam sebi odgovorio:

"Kad se dobije jaci signal, tad se snaga ne povecava?"

Ne, tad je jaci signal a ne snaga. Da bi jos prakticnije i bolje objasnio, sa suvom mixetom (bez snagasa) ne mozes svirati, mozes da pojacavas signal koliko hoces, zvuk neces dobiti. Tek kad taj signal (ma kakav on bio -jak, slab, u klipu...) propustis kroz snagas, tek onda dobijes snagu. :)

Dolazi cesto do zablude, kao sto postoje odvojeni suvi mixeri i snagasi, tako je isto odvojen i powermixer ali sklepan u istu kutiju pa se ne vidi. ;) Neke varijatne powermixera su imale i potenciometar za snagas (PowerStation, recimo) na kome si mogao da regulises i rad snagasa a na mix-u imas regularno master potenciometre. To je ok kada imas nameru da koristis jos neki snagas pa mozes odvojeno da regulises snagu oba pojacala, kod singl rada, moze samo biti zbunjujuc i kad neko ne zna, moze dobiti samo nesto gore. :)

Pozzz

P.S. Pojacalo na kome pise recimo 2x700w RMS 4 oma - daje toliko (ako izuzmemo da su malo lagali) i ne moze ga pojacati nikakav EQ niti bilo koji uredjaj pre njega i dati snagu vece od ove sto pise. A posle njega su kutije i nista drugo ne moze biti. :)

milanceshow
13.09.2011, 18:57
Ja sam pitao.a nisam sam sebi odgovarao.....
Promako ti je znak interpukcije na kraju.
Znak pitanja (?)

Beethoven
13.09.2011, 19:26
Razumeo ja, to se tako kaze... Iz tvog pitanja se nametnuo odgovor sam. :)

Pozzz

aleksandar72
13.09.2011, 19:37
@ Beethoven: Snagu proizvodi snagas i jedino on, i tu je kraj price. Nikakvi drugi uredjaji ne proizvode snagu.

Mogu se sloziti sa 99% od svega sto si napisao...ali u tehnickom delu se neslazem...
Znamo da pojacalo pojacava ulazni signal koje dobije na ulazu.
Ulazni signal podesavamo(pojacivamo) GAINom iz Preampa, izlazni signal regulisemo Master Faderima na izlaz.U sustini master smanjujue, ne pojacuje,ali to je druga tema.
E sad, ako izmedju Predopjacala i master pojacala imamo graficki EQ, koji u sustini(u plusu) pojacava signal koji ulazi u AMP...logicki je da pojacalo pojaca odredjeni frekfetni spektar,ili kad bi podigli kompletni EQ za 1dB...normalno da imamo vecu snagu na izlazu pojacala.Pojacalo pojacava sve sto dobije na ulazu!
Mislim, nije funkcija EQ da pojacava snagu pojacala,nego kao sto si lepo objasnio,poboljsa kompletni frekfentni spektar...normalno tamo gde ima potrebe...kutija koja idelano i maksimalno linearno reprodukuje sound, ne postoji...za to postoji G.EQ,za adaptaciju sistema na prostorije.

Pozdrav

P.S. redko se kod mene desava da G.EQ ode u plus! Vecinom je u minusu,pogotovo SUB frekfencije.

Beethoven
13.09.2011, 21:38
Ok.

Ponovicu jos preciznije. EQ ne utice na snagu sistema. Moze tako? :)

gogspa80
14.09.2011, 00:04
da ja jos koje pitanje dok je aktivna tema :)
evo sada u sobi sviram , i skontao sam da mi bas binovi najljepse rade kada cijeli eq ostavim na ravnom, cak ni visoke kada ne smanjujem : ) -basovi imaju skretnice u sebi

a druga stvar, ako bi spajao paralelno radi sterea, u sx 300 mi puno hoda membrana ili je to mozda normalno, kada pojacam miksetu jace, od bas noge membrana ide centimetar i pol tamo ovamo : ) dali, ako dugorocno tako radi, moze nastetiti to zvucniku, membrani ? jeli to ok?

Beethoven
14.09.2011, 01:46
Kod takog rada je to sasvim ok a i proizvodjac je to predvideo. U njima postoji pasivna skretnica koja sasvim solidno radi svoj posao i ti se ne trebas brinuti. Jos da zaboravis to odvajanje woofera i satelita na mixeru, da sve rokas parallel, em ces ustedeti trud, em ce ti biti kraci kablovi em ce sve biti lepse, em ce biti stereo a to znaci barem (po mom iskustvu) 60% lepsi zvuk.

A to sto seta membrana, to ne brini. Vazno je da ne preteras u dodavanju nekih frekvencija, stavi sve ravno, iz pojacala u woofer, iz woofera u satelit (tako i drugi kanal) i ljuljaj, nema da fali. Mozes ladno u limit, nista se ne sme desiti.

A sve sto je visak, smanji na master EQ-u, on tome sluzi. :)

Pozzzz

aleksandar72
14.09.2011, 15:47
@ Beethoven: Ponovicu jos preciznije. EQ ne utice na snagu sistema. Moze tako?

Ako se ne zloupotrebi, bas tako ;)

Inace generalna upotreba:
-FOH Live: adaptacija i korektura kompletnog sistema, sa ciljem postici sto vecu linearnost frekfentnog opsega.
-Monitoring Live: korekcija negativnih "feedback" frekfencija

gogspa80
22.10.2011, 12:29
jos me jedna stvar zanima, recimo bas binovi su 400 w, i za njih ako bi uzeo nekada pojacalo dynacord sl 1800 u njegovim specifikacijama stoji da je 900 w a tih 900 w je maximum midband output power na 4 ohma,- 550 na 8, a rated output power stoji da je na 8 ohma 400, na 4 ohma 800, koju snagu je proizvodjac racunao kada je predvidio na bas binovima ili nekim kutijama 8 ohma 400w, dali da snaga pojacala bude max midband output na 8 ohma 400 w, sto bi bilo manje od 400 rated output power, ili da rated output power bude 400 w, a onda bi midband bilo 550...?
evo primjer za sl 1800 slika ispod