PDA

Pokaži Full Verziju : Zvuk-cistiji tek posle sat vremena svrke????


Milan$
03.08.2011, 04:07
pozz svima...da kazem na pocetku da nisam znao gde da stavim ovu temu,pa evo ostavljam to moderatorima...

E sad...cesto mi se desava da kad odem na svirku i krenemo na pocetku da sviramo da mi se sve cuje nekako prstavo,mutno,ne mogu da cujem lepo ritam, obicno dobos,kontre uopste i ne cujem,ali sviramo tako,sviramo....i onda kad nakon sat,sat i po obratim paznju na ritam,sve mi se cuje perfektno kako treba,jasno se cuje ritam,jasno se cuju kontre,znaci bas onako kako ocekujem,i kako treba da se cuje...E sad u tih proteklih sat,sat i po,obicno pokusam malo da cacnem nesto po mixeti,ali nista sad znacajno,recimo da dodam samo malo basa ili oduzmem ili tako nesto,ne sad neko totalno drugacije stelovanje koje ce uticati na zvuk,vec neke sitne korekcije na parametrima,tako da mislim da ne iscistim ja sam na mixeti zvuk nekim podesavanjima...A sta se u stvari desi u tih tih sat i po vremena,stvarno ne znam,ali mi je kasnije,kako svirka odmice, zvuk daleko cistiji nego li na pocetku...E sta moze da utice na zvuk da se iscisti?da li je to samo moj neki trip,i uvo mi se polako privikne na zvuk,pa mi kasnije sve deluje daleko cistije? ili nesto od opreme ima neku falinku pa proradi kako treba kad se malo zagreje?da li mixeta ili zvucnici?da daju bolji zvuk nakon sto rade malo?za ovo do sad nisam cuo,ali eto neka teroija za pocetak,posto iskreno ne znam sta moze da bude..Da li je mozda nesto do klavijature?simnjam,ali neka ostane kao otvoreno pitanje...Opet kazem mozda je to samo moj neka iluzija,i potrebno vreme da se moje uvo privikne,ali evo malopre sam bas dosao sa neke svirke...Kad smo se postavili i krenuli da sviramo,ajo zvuk je bio bas los...Prstalo je i nista nisam cuo kao sto treba..kad sam opet posle nekog vremena obratio paznju na zvuk,jer se u medjuvremenu macujem s gostima,i s nekim naftalinkama koje traze,pa i zaboravim na zvuk:D,bio mi je daleko cistiji,i sve se culo kao sto treba,perfekt cisto,bez prstanja i sl...Do cega moze da mu bude? sta mislite? hvala i pozz

tranzit
03.08.2011, 04:21
A da nije burazeru alkohol u pitanju. Posto za tih sat sat i po moze dosta da se popije. Salim se. To sto tebe muci je sasvim normalna fizioloska odlika sluha. Sluh je culo koje se najlakse da prevariti time sto ga naviknes odnosno on se privikne na novonastale uslove za izvjesno vrijeme. Prava slika je jedino ona koju si imao na pocetku i ona treba da ti bude referentna za postavljanje ozvucenja. Sve poslije, kako vrijeme vise ide, je varka i iskrivljena zvucna slika jer je sluh u mdjuvremenu kasirao ono sto ga iritira i sto mu smeta.
Drugi ozbiljan faktor je to sto je na pocetku, ako se radi u restoranima, klubovima itd, sala uprilicno prazna a samim tim i reflektivniji ambijent sto moze vrlo negativno da utice na zvuk.

Milan$
03.08.2011, 04:41
moze biti da je to..To sam primecivao u vise navrata,ali nikad nije bilo izrzeno kao malopre..obicno mi nesto fali na pocetku,ali nije strasno,uglavnom moze da prodje,malo stelovanja i generalno prodje,a i plus kasnije kao sto kazes,verovatno se priviknem..Ali malopre smo svirali u lokalu gde do sad nismo..Auu kako je los zvuk bio na pocetku,znaci ktastrofa....nikako mi nije odgovarao,a malo kasnije-milina:D..E sad moze biti i do mog ozvucenja,jer nije neko vrhunsko,trebao sam malo EQ da cacnem,a moze i to sto kazes da prazan lokal drugacije manifestuje zvuk,ali generalno tako los zvuk do sad nisam imao..mada kazem uvek ima neke razlike u zvuku na pocetku svirke i kasnije..Hvala na odgovoru u svakom slucaju..pozz

tranzit
03.08.2011, 04:46
Sjeti se kakva je sala u kojoj si svirao (koliko je velika, visoka, kakvi su zidovi, ima li prozora, sta je na podu... Sjeti se koliko je gostiju bilo na pocetku.

Milan$
03.08.2011, 04:52
bila je izduzena,imala je prozore,jedan bio bas iza mog kontrolnog zvucnika...u jednom delu su bile plocice, ispred ozvucenja,a bas gde je ozvucenje stajalo tu je bilo neko drvo...bilo je manje gositju na pocetku i sedeli su,kasnije vise,i bili su blize ozvucenju,kad krenulo veselje..pretpostavljam da je to uticalo najvsie da se kasnije relativno izmeni zvuk

tranzit
03.08.2011, 05:16
Eto vidis, sam si sebi dao odgovor na pitanje zasto je zvuk bio los na pocetku. Ta sala je i vise nego uzasna za ozvucavanje, zbog izduzenog oblika (tzv. autobus sale), zbog tih prozora (pogotovo tog sto je bio iza kontrolnog zvucnika), pa tih plocica... Ta sala je napravljena po onom dijelu teorije o akustici u kojem se opisuje kako ne treba da izgleda prostor u kome se muzicira. To sve jos vise dolazi do izrazaja kada je sala poluprazna (ili jos praznija) jer su sve te glatke povrsine potpuno nepokrivene i maksimalno reflektuju. Kasnije kada su gosti dosli i napunili salu (a i bili blize ozvucenju), tada se situacija popravila jer su te reflektujuce povrsine bile koliko, toliko pokrivene a i tvoj sluh se za to vrijeme prilicno privikao na zvuk pa je sve postalo podnosljivije.

hadisen
03.08.2011, 05:48
problem moze biti i sama struja koje koristimo mi se desilo vise puta pogotovo na svadbi kad padne mrak i kad se upale svo svetlo tad se namali napon ,pa som koristili i pred pojacalo ili snagator ali problem nikako da se resi i to vise puta kat prefrlis na razglas ono jako susti i ne daje kvalitet zvuka pa sad kao dodatnom opremu sa bendom nosimo svuda stabilizator i problem smo resili

Milan$
03.08.2011, 11:54
Da ti kazem poneo sam stabilizator za struju,ali ne znam zasto,ostavio sam ga u kolima,i nisam ga koristio na svirci,opet kazem ne znam koj mi djavo bese,sto sam ga nosio a nisam ga koristio..E sad sto se tice struje,primetio sam kad smo se postavili i pojacali kako sam mislio da treba,primetio sam jak sum na zvucnicima,tad nista nismo svirali,znaci na prazno,i to dosta jaci sum nego li inace sto imam na razglasu...djavo ce ga znati...izgleda bilo do svega po malo,pa zvuk bio los..malo struja,malo prostorija,i eto ti belaja:D...pozzz