PDA

Pokaži Full Verziju : Muzičarima plene opremu !


sstipa
10.07.2011, 14:49
Pozdrav svima !
Kako naslov kaze evo da podelimo muku i sramotu sa svim clanovima i simpatizerima ovog foruma !
Naime - u okrugu grada i samom gradu Sremska Mitrovica pokrenuta je akcija policije i inspektora koji posle 01 h. radi sprecavanja narusavanja javnog reda i mira oduzimaju raznu opremu i instrumente muzicarima i uz krivičnu prijavu predaju sudiji za prekrsaje koji posle izrecene novcane kazne i uplate te iste izvrse povracaj oduzete opreme i instrumenata !
U toku petka i subote pojedinim lokalima kao i muzicarima je zaplenjena oprema ali ne samo strujasima nego i akusticnim bendovima tipa ak. gitare... i tamburasima !!!
Ima li ovde pravde i zakona ?

EmirTotic
10.07.2011, 15:10
Da pise kaznu za narusavanje reda i mira ili nepostovanja cega vec pa i da razumem, ali da zapleni opremu to je vec isuvise. Policijska drzava, moze im se. :(

Dell
10.07.2011, 16:18
Jbt, mogli su 'ladno i nama onda na zurci to da urade...

Millan
10.07.2011, 16:29
Jbt, sinoc sam svirao u Sr. Mitrovici, al' do 00h, i bas kad smo kretali kuci oko 1h, ispred lokala je prolazio policijski automobil zastajuci pred ulazom.... A, prosli ponedeljak sam bio u Lovackom Domu i svirao do 02h, takodje u Sr. Mitrovici!:S

sstipa
10.07.2011, 20:11
Molio bih kolege koje su upucene u zakon, i ako znaju nesto o tim njihovim pravima za plenidbu da nam malo pojasne koliko zapravo policija ima ovlascenje da tako nesto radi , koja su nasa prava muzicara da im nedamo opremu ili sta vec u toj situaciji raditi !!!

sinisa
10.07.2011, 21:19
Ja smo ne shvatam jel se oni prave da su tako glupi ili su stvarno.
Pa nije problem u muzicarima vec u gazdama lokal.
Sto njima ne zatvore lokal i gotovo ako vec ne postuju radno vreme.

Ja sam imao slican problem u NS pre 3 godine i na srecu nisu mi uzeli opremu ali su mi pisali prijavu ikao nisam svirao u to vreme vec je muzika isla sa kompjutera lokala i preko njihovog ozvucenja ne preko mog,ali aj ti to objasni njima.
Bitno ima je samo da ispune normu da im ne odbijaju od palte.

edinzulic
10.07.2011, 21:21
to je sramota... pa koji je sad to razlog oduzimanja opreme muzicarima koji rade isto kao oni... da zarade... pa covjece kako bi bilo da mi njima oduzimamo oruzje (kad bi ikako to mogli ) :D al suvisna je svaka rijec... Ipak mi smo krivi za sve sto takvo nesto dozvolimo... pa trebamo se boriti za svoja prava, a kao drugo ipak tu ima istine u "narusavanju mira" jer i meni je nekad neugodno kad u blizini moje zgrade u jednom manjem lokalu drma muzika... Nama je lijepo dok sviramo, ali bogme osobama koje zive u blizini ne bih rekao da je bas ugodno msm. ako je u jako kasnim satima... Al ima i dobrih ljudi kao moj komsija ... pa dok ja sviram u stanu i odvrnem malo jace on odma ide po gajbu piva i zove ostalu raju da uzivaju :D

Tomo007
11.07.2011, 14:49
u hrvatskoj je zakon ovakav, imaju vam pravo zapljeniti opremu ako niste registrirani glazbenik tj. nemate dozvolu za svirke, nema veze dali se radi o akusticnim insturmentima ili elektricnim, sve vam mogu uzeti ako nemate dozvolu. Dozvolu mozete napraviti u glazbenim udrugama koje ce vas prijaviti kao glazbenike i dobit ce te karticu koja potvrduje da ste glazbenik(to kosta oko 300 kn), i onda vam inspekcija ne moze nista, onda samo gazda moze imat problema jer ne postuje radno vrijeme ili zato sto njegov kafic ometa javni red i mir, glazbenici s tim nemaju nikakve veze. Napravite si dozvole i onda se nemorate bojat nikoga :D

Dell
11.07.2011, 15:31
Znaci svirate svatove po danu normala s ekipom, ono taman dodjete po mladu u kucu da je vodite mladozenji i policija 'ladno moze doc i u sred pjesme "Izadji mala" zaplijenit harmoniku, prim, bugariju?

Ace
11.07.2011, 15:37
Pa nekome bolje instrumente da zaplene nego mladu :lol:

Tomo007
11.07.2011, 15:44
@Dell, nisam siguran, ali znam za jedan slucaj kada je dosla inspekcija u pola veceri i bendu oduzela opremu jer nisu imali dozvolu za sviranje. Propali svatovi zbog bezveznog zakona

Dell
11.07.2011, 15:55
ostav' mi 'armonikce, a mladu nosi ko te pita :lol:

Tomo007
11.07.2011, 16:06
Bas to, bezveze izmisljaju nove zakone sam kak bi nam uzeli novce :(

Vule
11.07.2011, 16:12
Svaki muzicar treba da ima potvrdu da je to sto jeste i da uredno izmiruje obaveze propisane zakonom ako je pravi profesionalac. Dzaba sto neko ume da svira ako nema dokaz crno na belo (mozes da umes da vozis auto ali ako nemas dozvolu sve je dzabe).

Svaki gazda lokala po zakonu treba da ima dozvolu za rad sa muzikom i da postuje radno vreme propisano zakonom.

Muzicari i gazde svoje poslovanje treba da zastite ugovorom i time bi obe strane imale pokrice za rad i obavezu da dogovoreno ispostuju.

Ovo sve stoji u zakonu a ko ne postuje i treba da ga hapse...dosta je vise nekakvih fajlasa i "vikend muzikanata" koji pravim profesionalcima kvare posao i ubijaju cenu,isto vazi za "instant gazde" sto ne postuju dogovore. Ko smatra da je profesionalac ili zeli to da bude neka lepo uradi dokaz na papiru i nece niko da ga hapsi.

Sto se tice svadbi i privatnih veselja po kucama tu jos niko nije hapsen a i tu postoji obaveza domacina da uredno prijavi veselje u policiju i zamoli komsiluk za malo tolerancije.
Postovano sa mobilnog uređaja

EmirTotic
11.07.2011, 17:20
Prvi put cujem za tako nesto. Vecini ljudi je muzika alternativno zanimanje i rade vikendom kad se ne moze radnim danima zbog redovnog posla i sl. Ko moze da mu izda dozvolu ili odobrenje da je bilo sta. To bi bilo isto kao kad bi neko trazio da mu se izda dozvola za kopanje. Mogu da se plate eventualne takse kao sto je komunalna i to je sve. Mislim da se sve dogovorom moze resiti, ako je dogovoreno sa gazdom da se radi do 1h nece biti problema dok se to i postuje. Sto se fajlasa tice, ma koliko nam se gade uvek ce ih biti nazalost. Ko je pravi profesionalac u bilo kom poslu, postovace dogovor i nece imati problema.

sinisa
11.07.2011, 18:15
Ma nema ovde oduzimanje poreme nikakve veze sa dozvolama za rad.
Oni oduzimaju opremu na osnovu remecenja javnog reda i mira ,tako se vodi i u prijavi. Tu ne pomaze nikakva dozvola za rad.
Sto se tice dozvola slazem se da treba svi muzicari da je imaju,ali i to je reseno tako lopovski da nam samo uzimaju pare,a nikakve koristi od toga.
Zadnji put je polaganje ako se ne varam bilo 200 eu i clanarina tako nesto na godisnjem nivou oko 200eu,mozda se varam za koji euro.:D
U Ns je prosecna svirka u kaficima 2000 din po clanu malo gde se izvuku tri da ne govorim 4000 za troclanu ekipu. E sad racunajte koliko se svirki mora odraditi po 3000 da bi se vratile te pare,a gde je gorivo za prevoz,odrzavanje opreme....:((
Zato sad radimo samo svadbe.:D

Vule
11.07.2011, 18:31
@ Emir Totic,da li se ti to pravis malo "Tosa" ili stvarno treba da ti ovde crtamo cemu sluzi licenca za obavljanje delatnosti vokalno-instrumentalnog izvodjaca? Problem i jeste sto ti koji se muzikom bave "alternativno" krse zakon a ujedno i sviraju za male pare jer verovatno i ne mogu da dobiju vise pa sve kad se sabere nikome dobro,nit gazdi naprave posao nit oni uzmu pare,samo kvare tezgu. Da si pazljivo citao moj post shvatio bi sustinu,ali...ti si jos mlad,ima vremena. Svako treba da da radi ono sto ume, i da bude adekvatno zasticen u tome kao profesionalac jer ako uzimas novac za to automatski si profesionalac. Gazda treba da bude zasticen zakonom kao poslodavac,muzicar kao vrsilac usluge a vasa saradnja da bude obezbedjena adekvatnim ugovorom,onda nema ispale za pare i ono "muzicare pretukli a baksis ukrali" itd...uredno prijavljen,uredno platis porez i svima lepo...ovako treba da bude po zakonu. Ujedno sve to kosta pa ko hoce da drzi muziku lepo zna da treba da plati i tacno koliko da se sve lepo pokrije,a ne ko sad da svaka susa drzi kafanu i da muzici dve crvene i to je to...ako uopste da.

@ Sinisa...ovo oko cene sto kazes da je u NS tako mala,to takodje moze da se resi samo ovim fazonom...ozbiljni ugovori i muzicari da se drze svoga,posto nemamo ozbiljan sindikat da nas zastupa moramo biti jedinstveni i traziti priblizno isti novac pa ko voli nek izvoli. Iskreno ako mi je 2000 din maximum koji mogu da dobijem za svoju svirku istog casa bi prestao da se time bavim profesionalno,ostao bi mi lep hobi za kucnu zanimaciju i super,tako je u svakom poslu,ako nema rezultata gasi firmu.

Sto se oduzimanja opreme tice,to mogu itekako da rade kao jedan od nacina da se spreci rad na crno. Mene su pre 4-5 godina uhapsili u Crnoj Gori i oduzeli komplet opremu na 7 dana dok gazda nije izmirio sve obaveze i pribavio potrebne dozvole za rad. To im je bio jedini nacin da ga sprece da radi iako sam imao licencu. Jos cuvam negde taj zapisnik o oduzimanju opreme kao suvenir.

Zivim od muzike od 1987 godine,svacega sam se nagledao...hocete da vam pricam sta sve mogu da urade ako hoce? :lol:

EmirTotic
11.07.2011, 18:41
Malo neukusno zvuci al nema veze, ne pravim se tosa.
No dobro, u redu je da sam mlad i da ne znam te neke detalje ali nikad nisam cuo za tako nesto. Zasto bi neki gazda davao nekome 100e za svirku kad moze nekome da plati 30-40 eura za to? Retko se desi da sednem sa nekim ko drzi lokal a da ne kaze "pustim na racunaru muziku i resio sam problem", kao DJ sto pusta po diskotekama za 20e. Tako i te licence, radim po malo pored skolovanja jer mi trebaju pare prvenstevno za ozvucenje. Kad bih placao sve to ne bi mi ostalo ni za hleb i mleko ujutru, a da se trazi veca dnevnica nije moguce jer ma kakav muzicar bio necu je dobiti jer uvek ima neko da radi za manje. Konkretno ovde u Arilju, trazim odredjenu cifru za svirku, ali sta vredi Vule kad dodje neko ko radi za dzabe i dobije 1000 dinara baksisa i ode kuci? Moje misljenje je da u Srbiji to nikad ne moze da zazivi jer je takav mentalitet ljudi. Nazalost onaj kad se napije svejedno mu je da li je ziva muzika, matrica ili nesto trece.

milos1
11.07.2011, 18:55
Ja i moj bend smo bas to doziveli... Svirali smo u Lacarku u jednoj Discotecii.... I u 01 h uletelo njih 10 policajaca odneli nam mixetu... Hteli da nose instrumente al Kao "dovoljna " ja samo mixeta.... Strasno sad , treba da se vucamo po sudu.... Samo problemi....

Vule
11.07.2011, 18:57
Ovo za "Tosu" uopste nije neukusno,nemoj da se vredjas,zamisli da sam napisao da se "pravis glup,blesav,sasav" ili nesto slicno,tek bi onda hormon proradio...nije meni namera da uvredim bilo koga budi siguran. Ovo da si mlad stoji ali da nisi cuo za licencu ni to ti ne verujem jer smo na forumu o tome pisali milion puta i ti si ucestvovao u tome siguran sam.

Za sve ostalo si u pravu,prakticno je situacija takva kakva kazes i to mi ne mozemo mnogo da promenimo ali...zakon pise ona sa "pendrekom u ruci" i ako se odluce da ga sprovedu bice ovako kako sam pisao. Teoretski je sve to tako ali...uvek postoji laptop, WINAMP,DJ umetnici, itd,sve to moze da se pusta u lokalu i ako to pravi posao onda super ali veruj da nije sve to tako,zivece muzika i ziva svirka, i u doba najvece bede ovde zivela je i prezivela,samo stvarno treba neki red da se uvede a kako ja iskreno ne znam.

@Sinisa,polaganje mislim da kosta oko 4000-5000 din plus clanarina za godinu dana oko 6000 din,skupa sve 10-11000,nemoj da me drzis za rec u dinar ali 200 evra sigurno nije cena,to se moze proveriti. Polozis jednom i miran si,ostaje posle godisnja clanarina i zasticen si kao Beli Medved :lol: posao ima samo da stize :)

EmirTotic
11.07.2011, 19:04
Ne vredjam se, nemam ni pravo stariji ste i u ovom zanatu duze nego ja godina sto imam. Za licencu stvarno nisam znao, za inostranstvo znam da imaju neki papiri (ata carnet ili sta vec) ali za ovde ne znam. Znam samo da mi nikako ne bi bilo svejedno da posle odredjenog vremena sastavim pare za ozvucenje (a verujte da tesko ide) i da dodje policija ili inspekcija da mi zaplene to. Mislim da odgovornost treba da snosi gazda lokala jer on u principu sve organizuje. Ranije sam se zanosio kada sam tek uzeo klavijaturu da napravim ugovorcic kojim bi osigurao klavijaturu u slucaju da se desi nesto nepredvidjeno, evo vec skoro 2 godine od toga, sam sam sebi smesan kad se setim da sam hteo tako nesto jer niko ne bi hteo ni da cuje.

Vule
11.07.2011, 19:20
Ono sto mozes da uradis je da izvadis tu licencu i pokrijes sebe i svoj rad,imas dokaz da si muzicar a sve ovo ostalo nije do nas,tu su gazde obaveznije da srede papire.

EmirTotic
11.07.2011, 19:40
Da to moze, sad bih otisao to da uradim i ne bih pitao sta kosta. Ali ne pada mi na pamet ko bi mogao da izda tako nesto. Jel imate Vi to?

Vule
11.07.2011, 19:45
u udruzenju estradnih radnika se to vadi...potrazicu broj telefona udruzenja i poslacu ti na PP pa se informisi o svim detaljima

EmirTotic
11.07.2011, 20:02
Hvala Vam puno.

sstipa
11.07.2011, 22:13
Pozdrav svima
Sto se tice udruzenja estradnih umetnika kome treba br. moze slobodno da se meni javi na pp pa da vas povezem sa njima, jer sam i ja drug clan u Sr. Mitrovici - ali da smo nesto vise zasticeni, da su nam svirke vise placene ili da gazde lokala prave ugovore sa nama gde nam moraju placati i staz....- bar do sad -velika neostvarena zelja svih nas !
Samo polocija oduzima svima opremu - cupa kablove iz mixera i kutija - otima instrumente - kao u filmovima i to bez obzira imao licencu ili ne jer je radom posle 01h. narusen javni red i mir i nije gazda lokala kriv nego muzicari koji bi trebali da prekinu svirku u 15 do 01 h bez obzira na pritisak gazde da sa svira i dalje !!!

Dell
11.07.2011, 22:21
Zanima me sto se tice tog polaganja, ako ste zavrsili osnovnu i srednju muzicku ili samo osnovnu (nizu) logicno bi bilo da se ne mora polagat uz prilozene svjedodzbe. Jel se onda samo placa clanarina godisnja ?

sstipa
11.07.2011, 22:29
Muzicka skola nema nikakve veze sa ovim polaganjem - bar ovde u srbiji , ali potrazi malo po forumu o ovome je dosta pisano jer ima razlike u tom dali imas licencu ili placas samo clanarinu

Dell
11.07.2011, 23:33
Znaci ako muzicka skola nema nista s tim polaganjem, to daje za pravo nekome u komisiji za polaganje za koga je moguce da nije muzicki obrazovan da nekome s diplomom u ruci nesto kaze? :)
Sto se tice vaseg upucivanja meni da potrazim malo forumu, reci cu vam da i ljudi sa muzickim obrazovanjem mogu upasti u probleme kao i vi svi u Sremskoj Mitrovici, tako da je moje pitanje sasvim na mjestu sto se toga tice, jer rjesenje tog malog problema vodi rjesenju ovog veceg o kojem raspravljamo zar ne? ;)

harepa50
12.07.2011, 00:52
A sta je s onima koji rentaju ozvucenje od nekoga? (ja ne, ali ih ima) Sta tada :confused:

Ja jos nisam cuo za slucaj oduzimanja opreme muzicarima ovdje.

@Dell
da li je ovaj zakon uspostavljen i u BiH, ili ostali ako neko zna?

energy
12.07.2011, 01:03
Vule] da li mogu da znam sta znaci "vikend muzikanti".Ja sviram uglavnom vikendom zato sto tad uglavnom i ima posla.I interesuje me kako neki fajlas ili kako ti kazes "vikend muzikant"moze nekom 'Profesionalcu" da pokvari posao.Svaki fajlas,vikend muzikant i profesionalac imaju svoje mesto pod ovim nebom.svako se bori da zaradi kako zna i ume.
Sto se tice oduzimanje opreme,cuo sam za neki slucaj pre 2 nedelje u staroj pazovi.Sutra po tom pitanju idem kod advokata da vidam sta moze da se uradi u cilju sprecavanja oduzimanja opreme.Iskreno mislim da to moze da bude veliki problem,posto vecina nas ima i polovnu opremu bez ijednog papira.Sto ce reci da im se moze i da je nevrate posto nemate dokaz da je vasa.
A sto se tice licenci,ja je trenutno nemam i tesko cu da je dobijem{posto sam samouk}ali sviram sve(nema fajlova) ali nije ni fer da ja nemogu da je dobijem a jedan####### samo sto je poznat da je ima iako veze sa muzikom nema.a ima ih brdo.Ja nebezim od toga da platim porez,clanarinu autorska prava sta god.Ali za to trazim i neka prava tj.zastitu da neki gazda nekog splava nemoze da kaze nije bilo posla nemam 100e evo 70 recimo i sl..
Da neduzim dalje pisao bih memoare,sutra vam javljam sta sam saznao od advokata.

tranzit
12.07.2011, 01:19
Znaci ako muzicka skola nema nista s tim polaganjem, to daje za pravo nekome u komisiji za polaganje za koga je moguce da nije muzicki obrazovan da nekome s diplomom u ruci nesto kaze? U komisiji za polaganje ne sjede neobrazovani muzicari a drugo zar zaista mislis da te niza i srednja muzicka skola moze nauciti estradnom poslu ? Kada je moja generacija polagala ispite za prijem na estradu (to se tada tako zvalo a bilo je veoma, veoma davno), postojalo je vrlo malo "divljaka muzicara" i oni nisu predstavljali bitnu stavku. Ustvari i nije ih bilo po mjestima koja su bar nesto znacila kao tezge. Plata se primala preko estrade jer je ona bila nas poslodavac a muzicari nisu imali po tom pitanju dodira sa upravom hotela ili restorana. Estrada je diktirala cijenu a muzicari su imali adekvatne plate, zdravstveno i penziono osiguranje. Cist racun, duga ljubav. E... onda su dosla neka druga vremena i sa njima aranzeri i samouki muzicari sumnjivog kvaliteta, dosla je nadri muzika a sa njom i nadri muzicka kultura koja se sirila kao kolera. Danas imamo totalno kontaminirano stanovnistvo sa visokim stepenom zaraze a posto je bolest postala vec hronicna, nema nade za genezu. Svira i ko zna i ko ne zna, za male pare ili cak i samo za baksis (ako ga uopste ima). Vrsni harmonikasi, basisti, gitaristi, bubnjari... sjede kuci i cesu j... jer nemaju sta pametnije da rade, to jest nemaju posla, koji im je oteo instrument koji se zove aranzer i onaj koji svira taj instrument, popularno aranzerista, mada taj sa aranzmanom blage veze nema a u najvecem broju slucajeva ne zna ni sta to ustvari znaci. Toliko o obrazovanju danasnjih sviraca.

@energy
Ama ti nikako da shvatis samo jednu stvar, ti si radnik na crno a iza takvog ne stoji niko pa ni zakon.

Vule
12.07.2011, 01:36
Vule] da li mogu da znam sta znaci "vikend muzikanti".Ja sviram uglavnom vikendom zato sto tad uglavnom i ima posla.I interesuje me kako neki fajlas ili kako ti kazes "vikend muzikant"moze nekom 'Profesionalcu" da pokvari posao.Svaki fajlas,vikend muzikant i profesionalac imaju svoje mesto pod ovim nebom.svako se bori da zaradi kako zna i ume.


Zar ti rec "vikend muzikant" sama ne govori dovoljno? Imas 5 radnih dana u nedelji i tada radis u firmi ili fabrici a u petak i subotu se pretvaras u muzicara...tako se ne moze raditi ozbiljno posao ni muzicara niti bilo koji drugi i nemoj samo da me teras da ti sad objasnjavam dalje.
Fajlasi ili ti "vikend umetnici" kvare posao svakome jer kao sto kaze @Tranzit rade na crno,ne placaju ni licencu ni porez niti bilo sta jer uglavnom rade za sitne pare itd,nekim gazdama je i to muzika iako lokal zvrji prazan i njemu samome nije jasno zasto a covek ima muziku...onog momenta kada bude potrebno da sve bude na svom mestu,licenca,ugovor,dozvola za rad,porez itd,bice i potrebno da muzika pokaze rezultat da bi bila placena i tim novcem se pokrili troskovi...e tu ce mnogi da "zaginu",tu ce se napraviti selekcija ko moze i treba da radi a ko ne. Valjda sam bio jasan sad?

Ja sam za to da se hapse svi koji ne postuju zakon i propise.

tranzit
12.07.2011, 02:41
Interesantno je a i simptomaticno da bas oni koji u osnovi krse zakon traze neka svoja prava i to bas ondje gdje su sami pocinili krivicno djelo. Cak se angazuje i advokat zato sto gazda nije platio dogovorenih 100 eura, nego 70 za taj rad na crno. Pardoksalno. Cudi me samo sto se ne pojavljuju vikend piloti ili vikend ministri, mada ne gubim nadu da ce i toga biti. Muzika je izgleda najpovoljnija privredna grana za krsenje i negiranje zakona. Imas potpuno pravo Vule, to sve treba hapsiti. Bilo bi zatvorskih bandova koliko hoces. Od '72. sam clan jugoslovenske estrade a od '95. njemacke estrade, koliko sam za tih skoro 40 godina platio poreza, napunio bih dobar kontejner, al' onda kada bi trebalo da berem plodove svoga truda, dodje najezda vikendasa skalpira gaze (moze im se, ne placaju porez), drzava nemocna da to dovede u red a oni sviraju li sviraju (iako vecina ne bi trebalo ni kao gost da udje u restoran a kamo li kao muzicar) i kako su bucni na bini, tako i u permanentnom trazenju svojih nekakvih prava. Totalni javasluk i anarhija.

Vule
12.07.2011, 02:46
Ove sad konkretno hapse zbog narusavanja javnog reda i mira,zbog prekoracenja radnog vremena,gazde teraju muzicare da rade posle ogranicenja i oni slusaju gazde,dodju kljunovi i pohapse muzicare a gazda se izvuce sa prijavom kod komunalaca u najgorem slucaju.

Posten da budem jako nezahvalna situacija za muzicare,ako ne ispostuju gazdu dobiju otkaz a ako ispostuju njega onda im ne gine smestaj u fioci do ujutru...ne znam,nisam pametan ali red mora da se napravi tu. Ovde ni licenca ne pomaze ako se prekoraci radno vreme.

tranzit
12.07.2011, 02:51
Mislim da je to u redu. Treba da postoji neko radno vrijeme. Ustvari sami muzicari ce biti zasticeni tim zakonom. Gazde nece smeti da se izivljavaju pa da im se svira dok i posljednji gost (ngdje oko 8h ujutru) ne izidje iz krcme. I to je jedan od nacina i puteva da se krene sa uvodjenjem bilo kakvog reda u ovoj bransi.

Dell
12.07.2011, 03:22
Mnogi ljudi na forumu dobrano znaju ko sjedi po tim komisijama i koliko komisija (brojcano) tu zapravo ima. Koliko sam informiran u Srbiji Pavke i Djokic svaki ima svoju, ispravite me ako grijesim. Sta se i kako u bivsoj Jugoslaviji radi radilo optprilike znam, ali prosla su ta vremena. Za dobivanje licence danas koliko znam treba viditi da li odredjeni subjekt zna svirati, a ne kao nekada, zato spominjem diplome iz muzicke skole ;)
Inace, bio bih mnogo lud (i ludji nego sada) kad bi pomislio da me muzicka uci estradnom poslu :) Za to sam, da se uvedu pravila i reguliraju stvari, ali tranzit druze, nisi valjda toliko vremena proveo u Njemackoj da se ne sjecas kako se to radi kod nas? :)

Hare, kod nas barem za sada vrijedi ono staro pravilo, kad dodje policija, gazda ga pocasti pivom, sokom,.... Koliko sam cuo zapljene opreme kod nas nema za sada, a ni dozvola, niti neko pita za iste.

energy
12.07.2011, 04:17
@tranzit,da li mozes jos jednom da pogledas moj post i da mi kazes ko je koga za sta angazovao?Rad na crno je zastupljen u svakom segmentu posla,ovo je srbija.I mislim da netreba hapsiti ljude zato sto se bore da prezive svako na svoj nacin.

sstipa
12.07.2011, 09:42
Dell i tu ima istine! Pored Pavketa i Djokica - BG estrade ima i Novosadska -Pruniceva i naravno pre par godina kada je to bilo aktuelno sa licencama , krenule kontrole onda su novosadjani pisali prijave i ko nema licencu a i onima koji imaju BG estrade a isto tako i beogradjani za novosadjane - luda kuca , sreca pa su se sad malo primirili pa nedira niko nikog ! Ali pre mesec dana upala kontrola iz Bg a kolegama u jedan manji restoran i odrali ih kaznom i prijavom zbog ne imanja dozvole , dok u ostale lokale koji su na glasu nisu smeli ni da provire a kamoli diraju muziku !!!

tranzit
12.07.2011, 12:08
@energy
Uposte je nebitno ko je koga, za sta i kada angazovao. U pitanju je rad na crno ili ilegalno zaposljavanje, koje ne podlijeze drzavnim taksama a to se kvalifikuje kao krivicno djelo. Problem i jeste u tome sto sto se to sve precutno odobrava i pravda bas time sto si ti napisao: "ovo je Srbija". Nije Srbija u drugoj galaksiji, niti je ona neka posebna drzavna forma pa da to sve u njoj moze i treba da se desava na neki drugi (naopaki) nacin. Ljude ne treba hapsiti sto se bore da prezive vec zato sto drugima ne dozvoljavaju ili smetaju (i to protivzakonito) da prezive. Nije drzava ili drustvo dzungla pa da treba da vlada zakon jaceg, brzeg ili lukavijeg.

tranzit druze, nisi valjda toliko vremena proveo u Njemackoj da se ne sjecas kako se to radi kod nasJesam a i otisao sam, izmedju ostalog, jer je krenulo da se radi tako kako se radi. Mlad si pa nisi zapamtio neka bolja vremena koja su vladala na tim prostorima. Nisu ni ona bila zlatna ali su u svakom slucaju bila bolja nego ova danas u kojima se ne priznaje ni znanje, ni zvanje a ni zakon. O nekakvim autoritetima ne treba ni govoriti. Treba da se hapsi, treba da se plijeni oprema jer izgleda da je to jedini nacin da pojedini shvate da postoji zakon i da je drustvo socijalna skupina u kojoj postoje neke norme koje treba ispostovati.
i

sinisa
12.07.2011, 17:43
Ove sad konkretno hapse zbog narusavanja javnog reda i mira,zbog prekoracenja radnog vremena,gazde teraju muzicare da rade posle ogranicenja i oni slusaju gazde,dodju kljunovi i pohapse muzicare a gazda se izvuce sa prijavom kod komunalaca u najgorem slucaju.

Posten da budem jako nezahvalna situacija za muzicare,ako ne ispostuju gazdu dobiju otkaz a ako ispostuju njega onda im ne gine smestaj u fioci do ujutru...ne znam,nisam pametan ali red mora da se napravi tu. Ovde ni licenca ne pomaze ako se prekoraci radno vreme.

O tome govorim to nema veze sa licencom,a nebi trebalo ni sa nama nego samo sa gazdama lokala,ali to im je jos jedan nacin da pune dzepove.

Treba da se uvede red ali necu da uzimam licencu dok se ne dogovore cija vredi.
Ako ulete ovi vojvodjanski ne vredi BG,a u BG ne vredi NS. Srecom su pohapsili one iz Beceja pre par godina inace bi i sa njima imali posla.
Ja sam krenuo i muzicku akdemiju i na pola prekinuo jer danas ne moze da se zivi samo od muzike i otvorio PC servis. Sad sam kako kazes vikend muzicar ili bolje reci mesecno jednom kad sve zbrojis,a samo zato sto necu da idem za 2000 din.
Vule izvini ako sam pogresno shvatio ali meni po tvom postu ispada da svako ko radi jedan ili dva dana u nedelji ne radi profesionalno. To nije tacno.

U blizini ima kafic i lik radi 4 veceri po 500 din + baksis,verovali ili ne tako je.
Balgo receno lik nema veze sa vezom pola akorda mu fali forspili jedva razaznas koja je pesma i ima Branimirovu licencu.
Otkud mu licenca?????

Gazda bito neka nesto lupa,kad se napiju niko nine obraca paznju svi se vesele i nepada mu na pamet da uzme nekog ko to radi profesionalno i da ga plati 5000-10000 din.

Takvi nas pokopase,a ne vikend muzicari. U NS cim cujes muziku kako radi znas tacno odprilike koliko gazda placa. Jako puno je onih koji rade lose i oni idu za male pare,a ima ih ko kineza.
Svaki muzicar koji ima kvalitet u svirci i pevaci u pevanju imaju i cenu ali gazde malo obracaju paznju na to.

Vule
12.07.2011, 18:59
Izvadis licencu Udruzenja Estradnih Radnika Srbije,za nju sigurno znam da vazi svuda,za ostale nisam siguran ali sama licenca i nije toliko vazna,ako je pokazes inspektoru nisi se pokrio. Potreban je ugovor izmedju gazde i izvodjaca,to oni traze i tu se pravno regulisu odnosi gazda-muzicar a sama licenca muzicaru omogucava da pravi ugovor,ona dodje kao "firma" za muzikanta. Kada zazive ti ugovori nece biti moguce da gazda ucenjuje nekoga...radno vreme se zna,novac takodje i kraj...samo to treba da zazivi kako valja. Ovo sad je neko dosao na ideju da malo "proceslja" po lokalima ne bi li uneo malo straha medju ugostitelje da ne bi prekoracivali radno vreme,i to sam siguran da je selektivno,neke nisu ni takli,daleko je to od primene zakona kako valja jer na prvom mestu u samoj opstini ne bi umeli da muzicara upute tacno sta treba da uradi da bi sebe pokrio tako da...neko lepo rece...ovo je Srbija. Ne verujem da je i u drugim bivsim republikama stvar bolja ali sta je tu je...valjda ce se srediti.

Ponovicu vam da su mene hapsili u Crnoj Gori pre par godina i kad sam ih pitao zasto mene onaj rece da im je to jedini nacin da sprece gazdu da radi bez muzike dok ne pribavi potrebne dozvole...blesavo skroz al funkcionise...ja 7 dana bez instrumenata a gazdi taman toliko trebalo da sredi papire i eto.

tranzit
12.07.2011, 23:22
Hahahaha... Vule brate pa zar i ti bio na robiji. Od prvog momenta sam sumnjao da si mracan tip.

Dell
13.07.2011, 00:21
I ja sam bio u 'apsu, pa sam fino i milo dijete :)

alenbar
13.07.2011, 02:39
to se i meni za malo desilo skoro ovde u crnoj gori htjeli sve da mi oduzmu al sreca poznavao sam jednog inspektora i odma ga zvao i posle on nijh nazvao i reko dame puste.i onda sam ga ja pitao kako imaju pravo to da rade on mi objasni da imaju jer ispao je zakon da muzicari moraju da imaju neku lincencu ko ja dokazuje daste muzicar i da poseduje te opremu na kojoj radite i da sa snjom mogu vani.e to ja sad gledam da to izvadim al kako cujem mora da se ide kao na neko polaganje dadnu ti pet stvari po njihovom izboru da osviras pa ako znas znas to sam samo nacuo/pozzzz

Vule
13.07.2011, 03:01
Hahahaha... Vule brate pa zar i ti bio na robiji. Od prvog momenta sam sumnjao da si mracan tip.

Zato pazi sta radis,s mracnim tipovima nema zezanja :lol:

milanceshow
13.07.2011, 05:47
Malo se kasnije ukljucujem u pricu .....ail.........!!!!!!

Policija sa pravom moze oduzeti muzicku opermu,jer vi direktno krsite zakon o javnom redu i miru!(gazda je kriv,ali policiju boli uvo jer se iz vasih zvucnika se cuje galama!)

Ugovor u Srbiji o "muzicko izvodjackom programu" trenutno moze potpisati bilo ko,ako gazda nije clan "Unije poslodavaca",jer je zvanicana licenca pala u vodu zbog pravnih zackoljica!

Zbog pridruzivanja Evropskoj uniji,zakoni ce za par meseci biti promenjeni i licenca ce biti neohodna!
(Moj je savet da licencu produzite)

Ispekcija trenutno trazi samo ugovor ,jer bitno da se plati porez drzavi!
Nebitno je ko ima licencu,a ko nema!
Muzicari sa licencom,palacaju manje poreza!
Muzicari bez licence,palacaju vise poreza!

Ima tu jos mnogo da se prica............
-------------------------------------------------------------

Nisam za to da se muzicarima oduzima oprema i mislim da je to nasa krivica!
Do sada se nije cuo glas muzicara u javnosti!!!!!!Ebes Sabana i ostale pevace....

Muzicari (muzikanti) nemaju svoj glas koji se cuje u mediskom svetu!!!!

sinisa
13.07.2011, 11:36
Znaci ako gazda prekrsi zakon to jeste radno vreme ne gine nam oduzimanje opreme ako ulete zbog narusavanja javnog reda i mira.

Pre dva meseca u NS su gazdi samo zatvorili lokal zato sto je radio malo duze nas nisu dirali niti bilo sta pitali,a pre par godina sam dobio prijavu zbog narusavanja javnog reda i mira i jedva izbegao oduzimanje opreme i sve zbog toga sto gazda nije bio u lokalu. Gazda zbriso cim ih je video na ulazu kroz drugi izlaz.:mad: Kako sam tad dobio objasnjenje odgovorni su muzicari posto nema gazde.

Sad me zanima dali bi vredeo kakav ugovor sa gazdom overeno kod advokata da je on odgovoran,a ne mi tako da se izbege oduzimanje opreme ?

energy
13.07.2011, 13:22
Ako mehanicar neplati porez ili na neki nacin prekrsi zakon,da li i njemu iz garaze oduzimaju dizlice,klesta,alat........?Naravno da ne!Ide kod sudije za prekrsaje i tamo se sve zavrsava.Zasto bi nama oduzimali opremu,za koju smo radili?Da pisu prekrsajnu prijavu,da platimo kaznu ako nesto nije pozakonu je ok.ali da oduzimaju opremu nije.....Zamislite kako se oni ophode sa tom opremom u stanici,koje je to izivljavanje.Sta mislite ako ostete opremu da li ce da snose odgovornost???Oce malo sutra!!!!!

milanceshow
13.07.2011, 13:49
Da je mehanicar uzeo 32 okasto-viljuskasti i udarao njime u neko prazno metalno bure cime bi narusavao javni red i mir,verovatno bi mu oduzeli alat! :)

mojjmbg
14.07.2011, 14:21
pozdrav ja sam to rjesio jako jednostavno..... dakle clan sam HGU ili hrvatske glazbene unije i kao takav sam otvorio obrt koj sluzbeno ima pravo za organiziranje i odrzavanje glazbeno zabavnih veceri .. kao takav za svaku svirku radim ugovor o djelu sa lokalom tj vlasnikom gdje sviram i na osnovu tog ugovora placam porez i davanja drzavi..... od tog trena nemam nikakvih problema sa nicim ni sa vlastima ni sa naplatom niscim.....

tako je kod nas.....

sinisa
14.07.2011, 14:57
#mojjmbg#

Ovde je problem radno vreme i sto ni jedan gazda nece zatvoriti lokal u 1h ako mu dobro ide niti dozvoliti muzici da stane.
Kao sto rekose ovo je Srbija. Ako radi duze od jedan oni zaplene muzicarima opremu umesto da gazdi zatvore lokal.
Nema to veze sa porezima,licencom ni dali si clan nekog muzickog udruzenja ili ne.
Ovde se sve svodi na ugrozavanje javnog reda i mira sto znaci neko od obliznjih stanara prijavi buku ili iz ljubomore da gazda radi duze i nadrljaju muzicari umesto gazda lokala. I sto je jos cudno ne dobijaju prijavu za narusavenje j.r.i.m.
pevac ni pevacica vec samo vlasnici instrumenata i ozvucenja.
Bar ovi moji nisu,samo ja kao vlasnik opreme.

Vule
14.07.2011, 15:41
Zatvarace gazde u 1 cim krenu da pljuste kazne,svi ce u 1 da gase muziku...a ko hoce da radi duze zna se,pored tehnickih uslova koje treba da ispune postoje i odredjene dazbine koje treba da se plate,registruje se nocni klub i udri do zore...al tu nece pivo da bude kao u kaficima nego tri puta skuplje.

Kada se sve sabere muzicarima je ovaj limot odlicna varijanta,nema ono odes na posao pa ni baba Vanga ne zna kad ces da zavsis nego lepo do 1 i cao

sstipa
14.07.2011, 20:48
Vule jeste nama dobar limit do 01 pa kuci ali ajde reci gazdi kad se pogadjas da od 01 h neces svirati - automatcki ostajes bez svirke !

tranzit
15.07.2011, 00:28
Ama neces ti morati nista govoriti kad sklapas ugovor. Slusace gazda one koje mora da slusa pa ce da pita ima li jos sta da se slusa. Vazno je da se taj zakon konsekventno sprovede u djelo.

pajco
15.07.2011, 02:04
sramota sta smo docekali u srbiji.da nam dolaze panduri i uzimaju instrumente i opremu,sramota.odakle im to pravo,po kom zakonu?po svoj prici do sada i da imamo licence za rad oni ce da nam oduzimaju.ovo nema nigde kad sam cuo sta se desava u s.m.ko ce nama da nadohnadi stetu u slucaju da ostete nesto?ko?pozzz svim kolegama.treba se udruziti i zatraziti svoja prava u vezi posla koim se bavimo.

Vule
15.07.2011, 02:39
Vule jeste nama dobar limit do 01 pa kuci ali ajde reci gazdi kad se pogadjas da od 01 h neces svirati - automatcki ostajes bez svirke !

Sve ce on znati na vreme,i sta sme i do koliko sati sme,nije to problem ne brini se.

tonijo
17.07.2011, 11:40
Dečki u ovim vašim slučajevima oduzimanja opreme, tipa, mixeta, kutije, instrumenti, sve to je SREDSTVO IZVRŠENJA PREKRŠAJA koje se oduzima i vraća u sudskom postupku po završetku istog, to je fizički dokaz na sudu a i odmah vas onemoguće u daljnjem činjenju prekršaja jer nemate na što.... a radno vrijeme lokala je nešto drugo što ne spada, bar kod nas, u NARUŠAVANJE JRM-a.

A to tko je kome rekao da svira duže policiju ne zanima jer su SVIRAČI ti koji su svirali i narušavali JRM, ne gazda.

tranzit
17.07.2011, 22:09
E to ne smije da pije vode. Gazda je taj koji je angazovao muziku u svom lokalu koji dalje, podlijeze zakonu o ocuvanju javnog reda i mira u svom objektu. Muzicare bi trebalo kaznjavati samo u slucaju da sviraju na ulici i tako ometaju javni red i mir. Ovo bi moralo da se regulise zakonom. Od kud muzicar moze da zna do koliko sati gazda objekta ima dozvolu za rad sa muzikom.

tonijo
17.07.2011, 23:12
Sve je to jasno, ali to POLICIJU ne zanima, policija zatiče svirače kako sviraju a sve to oko gazde i do kad on smije, ne smije, moraš reći na sudu a ne policiji jer to njih ne zanima.


Na žalost je tako.

sstipa
19.07.2011, 13:00
Pozdrav svima !
Upravo sam se fino izdivanio sa policijom u vezi svega ovog sto je u ovoj temi !
Pa kazu ..... svaka gradska uprava donosi zakon dokle ce da rade ugostiteljski objekti sa muzikom i bez nje !
Za Sr.Mitrovicu i ko vec spada pod ovaj grad je da svi lokali radnim danom i vikendom rade do 01h a stim da muzika mora prestati u 00h. - nebitno imao muzicar licencu , ugovor itd.
Ostale gradske ili lokalne samouprave isto tako donose zakon za sebe sto nemora da bude isto kao i ovde u SM na primer Indjija rade lokali do 03 a muzika mora prestati sat vremena ranije tj.02h i tako za sva ostala mesta !
Zato kolege dobro se raspitajte dokle je radno vreme gde radite da nebi dosli u situaciju o kojoj smo ovde pisali !
A opremu koju oduzmu koriste na sudu kao dokaz o narusavanju javnog reda i mira i po izricanju kazne vracaju - a svi znamo koliko prodje vremena dok vas ne pozovu na sud a dotle .....ko prezivi pricace !!!

albin korg
20.07.2011, 09:53
"Pitanje za legu Tomu",,gdje se moze doci do te iskaznice za 300 kn?
Ovo sto rade je stvarno sramotno,,nedaju nam da radimo ono sto volimo,,jos malo pa cemo svirati na pasnjacima.Kod nas samo gledaju kako bi ti izvukli sto vise para iz dzepa.Mamicu im jarecu!!! Pozdrav.