PDA

Pokaži Full Verziju : Akusticna gitara-plasticne ili metalne zice


buky96
22.06.2011, 14:02
u slobodnom vremenu sviram gitaru takodje uporedu sa klavijaturom,pa sad me zanima vase misljenje,da li su bolje metalne zice ili plasticne zice za akusticnu klasicnu gitaru

harepa50
22.06.2011, 14:14
Akusticnu klasicnu gitaru? Kako mislis? :)

Metalne zice se stavljaju na akusticnu a plasticne na akusticnu gitaru.

Pozdrav

adnan93
22.06.2011, 14:20
Kolega, jesil mozda pogrijesio ... procitaj recenicu koju si napisao ? "Metalne zice se stavljaju na akusticnu a plasticne na akusticnu gitaru. " metalne na akusticnu,a plasticne na akusticnu :S

harepa50
22.06.2011, 14:39
O, izvinjavam se, moja greska!

Htio sam reci, metalne zice se stavljaju na akusticnu, a plasticne na klasicnu gitaru!

:)

bojanprvanov
22.06.2011, 15:13
metalne svakako daju bolji zvuk,plasticne su za pocetnike,za ucenje,pozdrav ;)

Vule
22.06.2011, 15:47
@ Bojanprvanov...znaci Gipsy Kings su pocetnici i tek uce,ili npr Sting u nekoliko svojih unnpluged izdanja,cela Spanija sa svojom tehnikom sviranja su pocetnici,ili mnogi drugi,da ne nabrajam dalje?

Nemojte molim vas da pisete tek da bi pisali a pri tome jos netacne informacije,ponavljam po ko zna koji put!!!

Razlika izmedju ove dve vrste gitara je u osnovi zvucna,razlika je u tehnickoj izradi (vrat kod gitara sa plasticnim zicama je siri,omogucava lakse sviranje prstima,sviranje klasicne muzike,flamenko tehnike itd..),razlika je u pristupu sviranju instrumentu,plasticne zice su prilagodjene sviranju prstima a nije redak slucaj ni da se svira trzalicom dok je kod metalnih u vecini slucajeva zastupljena trzalica...sve je to i slobodan izbor sviraca.

Ono sto su najvaznije razlike za pocetnika je da su plasticne zice mekse za sviranje,taj malo veci razmak izmedju samih zica omogucava pocetniku lakse ucenje itd...sve ovo jesu neke razlike ali sustinski i nisu mnogo bitne. Najvazniji je izbor samog sviraca i njegov pravac koji zeli da uci i svira...probati pa koji instrument najvise legne u ruku s tim poceti i polako...onaj koji ume da svira sa metalnim umece i sa plasticnim. Moj neki predlog su plasticne za samog pocetnika zbog same mekoce za prste a posle kako se napreduje moze se uzeti i ova druga.



Evo ti jedan zanimljiv snimak dva "pocetnika" koji sviraju sa plasticnim zicama,kako to otprilike izgleda:

http://www.youtube.com/watch?v=sv0uCZQcA5k&feature=related

Dejan
22.06.2011, 17:07
Ne bih da ponavljam Vuletove rijeci jer je sve tacno napisao kako treba.Ako imate gitaru a ne znate koje zice da stavite na nju(da li celicne ili najlonke) to znaci da ne mozete da poznate razliku izmedju klasicne i akusticne(western) gitare tako da je suvisno pisati o tome...

svrakan
22.06.2011, 18:01
U svakom slucaju se pocetnicima predlaze Akusticna klasicna gitara sa plasticnim zicama, i to normal tension,na Western varijantu se posle prelazi kad jagodice prstiju malo ocvrsnu,mada uvek ima izuzetaka.

maricm
22.06.2011, 22:42
na klasicnu gitaru nemoj niposto stavljat metalne zice jer je tenzija metalnih zica veca pa ce se vrat iskrivit jer kod klasicnih gitara nema sipke u vratu a kod akusticnih ima.
toliko od mene

Vule
23.06.2011, 02:08
@ maricm,i to je netacna informacija,svaka ozbiljna gitara ima sipku u vratu nezavisno od vrste zica koje se stavljaju inace bi se vrat iskrivio kao grana.

Dell
23.06.2011, 03:41
Sta sviras na gitari, koji zanr?

maricm
23.06.2011, 12:29
@ vule,
pokusaj staviti metalne zice na klasicnu pa vidi sta se desava i civije nemaju veze sa tim.
pozdrav

Vule
23.06.2011, 12:32
Za svaku vrstu zica postoji i posebna civija i posebna kobilica koje nisu nikako iste a sto se tice opaske da klasicne akusticne gitare sa plasticnim zicama nemaju sipku u vratu,to nije tacna informacija,svaki vrat gitare ima sipku inace bi se iskrivio,male su razlike izmedju tenzije metalne i plasticne zice,uostalom i taj plasticni komplet u sebi sadrzi tri metalne zice a samo tri su plasticne.


Odgovor na temu je mislim vec dat,a ako neko ko kaze da vec svira gitaru ne ume da odabere koji stil sviranja i model gitare mu odgovara onda tu spasa nema,mozemo samo da zatrpavamo temu nepotrebnim i beskorisnim informacijama.

u slobodnom vremenu sviram gitaru takodje uporedu sa klavijaturom,pa sad me zanima vase misljenje,da li su bolje metalne zice ili plasticne zice za akusticnu klasicnu gitaru
Nadam se da ste iz nasih odgovora mogli zakljuciti da je stavljanje metalnih zica na klasicnu akusticnu gitaru predvidjenu za plasticne zice pogresno,i to nemojte raditi.


Ovako izgleda gitara predvidjena za plasticne zice (obratiti paznju na civije):

4216


A ovako za metalne:


4217

roloplastt
13.02.2012, 20:07
ako sviras prstima,bolje su ti plasticne zice,ako sviras trzalicom metalne zakon,mozes "navijat" tonove...sto je sa najlonskim teze.poz

harepa50
13.02.2012, 21:20
...mozes "navijat" tonove...

Pretpostavljam da misliš na bendanje.

Sviranje prstima, trzalicom, kovanicom, flašom piva, ne zavisi od žica. Imaš dosta gitarista koji električnu gitaru sviraju prstima, jer samo tako mogu dobiti željeni zvuk. Isto tako ljudi sviraju klasičnu gitaru trzalicom jer žele taj zvuk, ili profesionalni gitaristi koji sviraju klasiku ili flamenco muziku pretežno, sviraju noktima.