PDA

Pokaži Full Verziju : nastimavanje miksete?


dux
02.04.2007, 12:25
Pozdrav

Evo čitao sam malo postove iz ove rubrike pa nisam naišao na ovu temu, pa reko jel to svi znaju il je nešto drugo u pitanju. :cry: Naime,radi se o ovome. Imamo od nedavno dynacorda PM 1600 i 4 zeckove kutije, pa nikako da ga naštimam kako treba, najveći mi je problem kad počne da zuji il bruji. Pa bih molio iskusnije kolege da malo objasne kako se pravilno naštimava razglas, na šta treba obratiti pozornostl...

nele1
02.04.2007, 12:47
SLUSAJ MORAS PRVO DA STAVIS MIKROFONSKE ULAZE PRVO DA VIDIS DALI PIKUJU ZNACI DA NEPROBIJA GEJN TO TI POKAZUJE LAMPICA PROBAJ I PEVACKE DASE NAJACE PEVAS I AKO NETREPERI DA PROBIJA ONDA JE OK TAKO ISTO I HARMONIKA I SVI KOJ SE OZVUCAVAJU SA MIKROFONOM
DRUGI KORAK POJACAJ GENERALNI DO NULE SNAGU ZNACI NE SME PREKO E SAD PO KANALU PO POTREBI ALI KAD SVIRAS JAKE SVIRKE
ISTO NE PREKO NULE TOTIJE PRAVILO I BICE SVE OK
POZDRAV NELE

dux
02.04.2007, 13:21
pozdrav,nele. To sam znao al me muči zašto moram gain odvrnuti skoro do kraja da bi crvena lampica prosvjetlila, a burazer me ubi sa harmonikom jer razvlači ko lud, ako ga pojačam bruji. Al nisam znao znao da master voluma mora biti na nuli,bio je još malo gore, pa jel možda zbog toga sve zezalo

nele1
02.04.2007, 13:40
SVE PREKO NULE PRVO IZOBLICVA
DRUGO STVARA MIKROFONIJU TO BRUJANJE ITD
MORAS SE PRILAGODITI TOJ KOMBINACIJI STO SAM TI REKAO
GEJN SE NEDIZE JAKO POJACAJ GA PO KANALU I ONO STO SAM REKAO I BICE OK
AJDE JAVI SE NA MSN IMAS U PROFILU PA CU DATI OBJASNIM POZDRAV

Alix
02.04.2007, 14:55
"DUX"---Master pojačalo za komplet Miksetu i kanalni Master slider je u logaritamskoj skali....dakle to sve staviš na nulu (obavezno a sa Gainom onda sebi štimaš glasnoću...Dakle "GAIN" ti otvara i zatvara snagu na pojedinačnom kanalu u Linearnoj skali (ako su potenciometri linearni)li nemoj da ga pregoniš previše-dakle Gain se naštima na maksimalnoj vrednosti,na kojoj još zvuk ne pišti i ne zuji)....E sad za PM1600 mogu ti reći (imo sam je 3 godine) trebaš prvo da naštelaš Equalizer (zavisi od želje po jačini i boji zvuka)...zatim sve kanale (njihove kanalne potenciometre) poravnati na nulu i zatim dodaješ gain,i štelaš sebi visoke,srednje i niske tonove....Ako ti npr.pišti mikrofon,to znači da si visoke tonove previše pojačo i dolazi do interferencije tako da moraš dodati još malo srednjeg i bass-a...a ako ti bruji opasno-to znači da si bass ili srednje tonove previše pojačo i obično ih samo malo smanjiš i stvar rješena....Evo javi se kolegi Neletu da ti još neke cake pokaže ja baš nisam nešto s vremenom,ali nadam se da sam ti šta pomogo...Pozdrav!

tranzit
02.04.2007, 16:35
a sa Gainom onda sebi štimaš glasnoću...Dakle "GAIN" ti otvara i zatvara snagu na pojedinačnom kanalu u Linearnoj skali (ako su potenciometri linearni)li nemoj da ga pregoniš previše-dakle Gain se naštima na maksimalnoj vrednosti,na kojoj još zvuk ne pišti i ne zujiNema ni pojma to sto pises. Ne upucuj ljude pogresno. Gain ne sluzi ni za kakvo otvaranje i zatvaranje snage vec iskljucivo za podesavanje ulaznog signala mikrofona ili instrumenta na odgovarajucu vrijednost. Po pravilnom odredjivanju gain se vise nema potrebe pomjerati. Jacina pojedinih kanala se kasnije podesava njihovim volume klizacima ili potenciometrima. Pistanje (mikrofoninja) se nikako ne treba regulisati gainom vec prije svega drugacijom postavkom zvucnih kutija, zatim jacine doticnih kanala, ekvilajzera ili upotrebom feedback destroyera. Gain sa tim nema niti smije da ima nikakve veze.

dux
02.04.2007, 18:57
Hvala,alix, naravno da si pomogao(kao po običaju,svaka čast :D ). Svaka informacija od nekoga tako iskusnog ko zna,puno vrijedi. Javit ću se još kolegi neletu

Tranzit,alix se možda nije dobro izrazio ali se shvati poanta priče!!! Pa zar nećeš imati veću jakost na tom kanalu ako ti je ulazni signal jači...... :wink: . Objasni nam onda kako da odredimo na kojoj vrijednosti treba biti gain, i kako se izbjegava mikrofonija?

neconix
02.04.2007, 19:03
Jeste!Ali ne sme da ti prelazi odredjeni nivo tj. da ide u pik!Najbolje do 0.Pa onda klizaci.

tranzit
02.04.2007, 20:04
Tranzit,alix se možda nije dobro izrazio ali se shvati poanta priče!!! Pa zar nećeš imati veću jakost na tom kanalu ako ti je ulazni signal jači...... :wink: . Objasni nam onda kako da odredimo na kojoj vrijednosti treba biti gain, i kako se izbjegava mikrofonija?
Upravo poenta nije tacna. Gain ne sluzi za pojacavanje glasa ili instrumenta i najpogrjesnije sto se moze uraditi je upravo to. Gain sluzi, kako smo i nele i ja napisali, iskljucivo za podesavanje nivoa ulaznog signala. Procitaj sta je nele napisao da ne bih ja morao ponavljati.

dux
02.04.2007, 20:30
U redu,i kako onda da se izbjegne mikrofonija?????? :roll:

Alix
02.04.2007, 21:50
"DuX"-Pustiovo magare tranzita zbog njega se je Yu-Midi već jednom zatvorio i bio nedostupan par dana,a treba da je sretan da nije bio i isprebijan...Ja ti kažem prijatelju kanalni slider staviš uvjek na nulu...Sa GAIN-om naštelaš sebi glasnoću toliku da ti ne zuji (master slidere staviš na trećinu jačine)...I onda polako kad doradiš kanale dižeš Master Slider ...Ako na kojem kanalu ZUJI,onda mu malo smanji bass i srednji ton,pošto dolazi do interferencije,a ako pišti onda mu smanji visoke tonove...A gosprdin Tranzit da nebi bili veliki filozof,GAIN-om se uređiva Input signal---znači kanalni drsnik se stavi na nulu zato što je nominalno pojačanje sa snagatora,jer je logaritamski raspon...Daj koji đavo pričaš gluposti,objasni ako znaš bolje a te svoje đavle i vređanje sebi turni negde,znaš...Pozdrav!

dux
02.04.2007, 23:04
Hvala alix,čuo sam se na msn-u sa neletom pa mi je objasnio. Uradit ću kako ste mi ti i nele rekli. Čujemo se još ako gdje zapne a mislim da nebi trebalo

pozdrav

Alix
03.04.2007, 08:00
Ma Nele je car,odkad ga znam u dobrim smo odnosima i taj čovjek nema ni grama pokvarenosti kao neki pojedinci.Svaka mu čast,koliko može on pomogne i ako slučajno šta bude trebalo tu ima još dosta naših članova koji imaju znanje i voljni su pomoći.Ako si opazio neki samo lete napadati i kontrirati odgovorima kako bi zametnuli svađu a rjetko kad stave suprotan argument koji dokaziva njihovu realnos...Al nema veze ko što naš Nele kaže:
Družimo se i uživajmo,Pozdrav!

tranzit
03.04.2007, 11:30
"DuX"-Pustiovo magare tranzita zbog njega se je Yu-Midi već jednom zatvorio i bio nedostupan par dana,a treba da je sretan da nije bio i isprebijan...Ja ti kažem prijatelju kanalni slider staviš uvjek na nulu...Sa GAIN-om naštelaš sebi glasnoću toliku da ti ne zuji (master slidere staviš na trećinu jačine)...I onda polako kad doradiš kanale dižeš Master Slider ...Ako na kojem kanalu ZUJI,onda mu malo smanji bass i srednji ton,pošto dolazi do interferencije,a ako pišti onda mu smanji visoke tonove...A gosprdin Tranzit da nebi bili veliki filozof,GAIN-om se uređiva Input signal---znači kanalni drsnik se stavi na nulu zato što je nominalno pojačanje sa snagatora,jer je logaritamski raspon...Daj koji đavo pričaš gluposti,objasni ako znaš bolje a te svoje đavle i vređanje sebi turni negde,znaš...Pozdrav!
Ama ko te vrijedja jadan ne bio ? Ti si taj koji to radi: "Pustiovo magare tranzita". O tome o cemu pises ocigledno nemas previse znanja ali to nije ni po jada vec je zalosno sto i drugima nameces to svoje nepoznavanje materije. To kako ti namjestas tu svoju miksetu je pocetnicka greska. Trebalo bi da naucis osnovne stvari o audio tehnici i da pitas kada nesto ne znas a ne jos i druge da navodis na pogresan put. Gain sluzi iskljucivo za podesavanje valjanog ulaznog signala i ni za sta vise. Zapamti, taj potenciometar nicemu vise ne koristi. Kazes, namjestis Gain na nulu zato sto je to nominalno pojacanje za snagatora. Kakve veze ima to nominalno pojacanje i snagator. Ocigledno si debelo pomijesao pojmove. Pa onda jos kazes da kanalni sajder treba da stoji na nuli a "gainom nastelas glasnocu". Pobogu sto se ne zapitas osnovnu stvar koja i svakom laiku odmah upadne u oci. Sto je onda na miksetama taj gain izveden uvijek kao mali potenciometar a volume kao slajder i to sa sto vecim hodom to bolje. Jednostavan odgovor, gain odnosno ulazni signal se podesava jednom i on je fiksna vrijednost a volume to jest jacinu koja se regulise klizacem mijenjamo po potrebi u toku sviranja. Zasto ako Boga znas, uz gain ide obavezno i clip dioda. Opet jednostavan odgovor, da bi imali vizuelnu kontrolu pri namjestanju tog ulaznog signala a i kasnije u toku sviranja mogli provjeriti da li signali "probijaju" i po potrebi namjestiti to preciznije.
Evo sada kraceg uputstva o podesavanju ulaznih signala. Nivo ulaznog signala ili gain je razlicit od instrumenta do instrumenta ili mikrofona. Njega treba prilagoditi ulazima na mikseru. Mikseri imaju po kanalima i predpojacala sa tom gain kontrolom kojom je to podesavanje moguce. Konkretno, ulazne signale je moguce podesiti i bez da se ista cuje na zvucnicima odnosno da je master volume spusten na minimum jer to sve nema nikakvog utjecaja na sami ulazni signal. Pri podesavanju mikrofonskih ulaznih signala bi pjevac trebalo da pjeva na taj mikrofon onako kako to inace radi a pri tom treba povecavati gain dok se prvi put ne upali crvena led dioda. Tada treba smanjiti gain malo ispod te vrijednosti i to je prava i potrebna vrijednost. Ukoliko kasnije u toku sviranja primjetimo da se pri najacim signalima sa tog mikrofona ponekad na kratko ipak upali ta crvena lampica, treba jos za nijansu smanjiti gain. Sa druge strane, gain ne smije biti prenisko odredjen jer gubimo na korisnom signalu. Znaci ovdje je potrebno vrlo precizno podesavanje jer ni previse ni premalo nije dobro. Kod previsokog gaina ce doci do distorzije signala a kod preniskog je odnos signal to noise premali tako da imamo nepotrebnih gubitaka na nivou signala vec u startu. Kazem u startu jer je to predpojacalo na mikseti sa gainom prvo sto jedan spoljni signal treba da prodje i ako tu vec na pocetku ne uradimo stvar kako treba sve sto ce taj signal kasnije proci nece biti u redu. Podesavanje ulaznih signala instrumenata je vrlo slicno s tim da pri tom treba odabrati one "najace boje" jer inace ce se u sviranju desiti da one izazovu distorziju ukoliko smo stelovanje radili za tihim bojama. Za aranzere vazi isto, podesavanje treba obaviti na ritmovima koji se cuju najace.
I sada, opet veoma vazno, jacine pojedinih kanala treba iskljucivo regulisati pomocu volume slajdera ili potenciometara i tu nema nikakvih posebnih pravila niti nekakvih "nula" jer koliko ce koji instrument ili mikrofon biti pojacan zavisi od sasvim drugih faktora a najbolji pokazatelj je uho. Zakljucak, sve sto je Alix napisao o vome je totalno pogresno i ni pod koju cijenu se ne treba primjeniti.

nele1
03.04.2007, 12:40
AJDE LEGENDE NEMOJ TESE SVADJATI ZBOG SUGAVOG POJACALA
DAJ OPUSTITE SE MALO I UZIVAJTE BREEEEEEEEEEE:
JEBEM MU NAUKU NEVOLIM DA VIDIM KAKO SE SVADJATE
ZA NESTO STO NIJE VREDNO TOGA,AJDE MALO ZEZANJA
IPAK SMO MI OVDE SVI PRE SVEKA KOLEGE I NESMEMO DASE SVADJAMO
AJDEEEEEEEE DRUSTVO MIRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
POZDRAV

tranzit
03.04.2007, 12:46
Nije to nikakva svadja vec samo reakcija na pogresne informacije. Zamisli koliko mladih muzicara sa malo iskustva procita ovaj post i naidje na nebuloznu tvrdnju Alixa da se "volume slajder obavezno stavi na nulu a gainom nastela glasnoca" i onda oni to tako rade i... to ne valja nicemu. Ti znas i sam da je to sve sasvim drugacije i da ovakve tvrdnje odmah treba demantovati da ne bi bilo vise stete nego koristi. Za zezanje uvijek ima vremena ali uzput ovdje treba nesto i da se nauci jer presjest ce nam zezanje ako niko ne ispravi gresku jer cemo morati da se dobro zezamo tamo gdje nam je to najmanje potrebno to jest na bini.

dux
03.04.2007, 13:19
˝Nema ni pojma to sto pises˝. Tranzit malo ti je oštra reakcija. Al kao što nele kaže nema potrebe ljudi za svađu. Ne razumijem namrgođene muzičare koji se vole svađati :lol: :lol: :lol: :lol:
Tranzit daj nam objasni zašto onda onakva skala na volume slideru,neke vrijednosti pa nula pa opet nešto :?:

nele1
03.04.2007, 13:19
HAHAHAHAHA OVA TIJE DOBRA
MISLIO SAM SAMO DA NEBI BILO LOSE DASE SVE SREDI NORMALNO
BEZ UVREDA LEGENDO
NISTA LOSE NISAM DRUGOMISLIO
AJDE SVE NAJBOLJE

tranzit
03.04.2007, 14:11
˝Nema ni pojma to sto pises˝. Tranzit malo ti je oštra reakcija. Al kao što nele kaže nema potrebe ljudi za svađu. Ne razumijem namrgođene muzičare koji se vole svađati :lol: :lol: :lol: :lol:
Tranzit daj nam objasni zašto onda onakva skala na volume slideru,neke vrijednosti pa nula pa opet nešto :?:
To "nema ni pojma to sto pises" nije ni malo ostra reakcija niti je uvreda vec samo fakat jer je cinjenica da sve sto je u vezi sa tim Alix napisao totalno pogresno. Nemoj opet da ponavljam iz kojih razloga, nema potrebe. Procitaj moj post i sve je jasno.
Ta skala na volume slajderu je kao prvo relativna jer neposredno zavisi od vrijednosti samog gaina. Da ti bude jasnije. Ako je gain podesen kako valja to jest da pri pikovima ulazni signal je priblizno nula dB a ti postavis i slajder na nulu i sve gaine ekvilajzera (na kanalu i masteru) linearno (na srednju vrijednost) moci ces na led skali na masteru da ocitas da u tim momentima i izlazni signal se krece oko nule. Naravno samo ako posmatramo taj jedan signal. Kada u isto vrijeme imamo vise signala to ce biti sasvim drugacije posto se te vrijednosti sumiraju. Upravo radi ovoga postoje i skale pored slajdera po kanalima da bi nam dale informaciju o ukupnom stanju. Provjeri sam, ukljuci dva tri instrumenta i za svaki podesi gain onako kako sam opisao a onda stavi sve slajdere njihovih kanala i master slajder na nulu i ozezi svirku, vidjet ces da ce na led skali pored master slajdera vrijednost prelaziti nulu i to podobro pa ce cak u pojedinim momentima ici i u crveno (sto nikako nije preporucljivo). Ovo znaci da treba samanjiti volume na pojedinim kanalima naravno u srazmjeri, dok se ne dobije zdrav signal na izlazu. Te skale pored kanalnih slajdera sluze i da bi se imala orijentacija u medjusobnom podesavanju jacina pojedinih kanala odnosno da bi se odrzao potreban odnos izmedju njih. U svemu ovome znaci ne treba trcati i mlatiti bez potrebe i davati totalno pogresne informacije jer kako sam vec rekao, moze biti mnogo vise stete no koristi za kolege koje uzmu to zdravo za gotovo. Miksanje bilo u studiju ili na bini je citava nauka koja barata strogo odredjenim faktima i tu sale i nagadjanja nema a pogotovu sirenje zabluda na javnim mjestima kao sto je i ovaj forum. Pamet u glavu ! Nisam se ni ja naucen rodio niti sve znam ali ono sto znam rado cu podijeliti sa kolegama. Najgore je sto se u sve uplete ljudska sujeta i onda dodje do odbrane necega sto ne da je pogresno nego je smijesno. Zbog sujete su se mnoga zla desila i ne treba dozvoliti da zbog toga ljudi dobiju potpuno pogresne informacije i ovdje. Nije sramota ne znati ali je velika sramota ne znati a tvrditi i sebi i drugima da znas.

nele1
03.04.2007, 14:11
http://www.speedyshare.com/942256413.html ETO TU SAM RUCNO CRTAO KAKO IZGLEDA OD PRILIKE I KAKO JE NAJBOLJE

tranzit
03.04.2007, 14:39
Slika sa podesavanjem kanala je u sustini u redu s tim da gain mora sa se odredi prema samom mikrofonu odnosno instrumentu ali je primjedba o podesavanju ekvilajzera na kanalu vrlo relativna jer, prvo su mikrofoni koje ljudi upotrebljavaju vrlo razliciti a drugo su i prostorije u kojima se svira isto tako razlicite i svaki pojedini slucaj zahtjeva svoje podesavanje.
Slika sa generalnim ekvilajzerom u "V" polozaju ju u najmanju ruku neozbiljna jer i to zavisi od mnooooogo faktora (prostorija, zvucne kutije, mikrofoni, uopste kompletan sistem) i u najmnjem broju slucajeva ce taj "V" polozaj biti optimalan. Probaj ti ipak to malo drugacije, ne povodi se za carsijskim pricama jer da je taj polozaj ekvilajzera univerzalan proizvodjaci mikseta bi to automatski ugradili i ne bi imali potrebe a ni dodatnih troskova da stavljaju graficki master ekvilajzer na miksete.

nele1
03.04.2007, 14:57
PA NORMALNO JE DA SVE ZAVISI OD PROSTORIJE
SVE JE OVO OD PRILIKE
NISAM JA TAMO COVEKU PADA NAMESTIM
NA LICU MESTA A SLUSAJ SVE JE TACNO STO TI PRICAS PROSTORIJA I TO ALI DA TI KAZEM SVI NAMESTAJU GENERALNI NA V
JA SE BAVIM MUZIKOM MNOGO DUGO I U STUDIJU
I PO TELEVIZIJI ZATO NEMORAS DASE SVADJAS SA DRUGIMA NEGO POMOGNI AKO HOCES
A NE DASI TAKO DRCAN
DAJ VISE NE PRETERUJ
JA TE SMIRAVAM A TI OPET DAJ VISE SPUSTI LOPTU NA ZEMLJU
NEGO DAJ TI JEDNU SKICU COVEKU DA IMA KAKO BI TI TO NAMESTIO
PA NEKA COVEK ODLUCI STA MU BOLJE ZVUCI
I NE PRAVI PANIKU VISE OPUSTI SE MALO AJDE POZDRAV

tranzit
03.04.2007, 15:04
Pa sta sve vrijeme radim nego pisem bukvalno cinjenice. Odakle ti to da se svadjam. Citiraj to gdje sam se kao svadjao. To da svi namjestaju "V" master ekvilajzer niti je tacno a niti je bilo kakav argument. Koji su to svi ? nemas ti mene potrebe smirivati niti sam ja nemiran. Ne postoje nikakve skice. Nema skica jer nema univerzalnih pravila. Procitaj sto sam napisao i ne treba skica. Onda ti treba samo dobro uho i sve je u redu. Zamisli da ima tih skica, pa svi bi bili ton majstori. Sjednes za mikser, uzmes skicu, podesis i gotov materijal ili miks. Nema to, niti moze biti. Te skice su upravo najveca zabluda. Postoje odredjena pravila i smjernice, od kojih sam neka i naveo, a sve ostalo je stvar trenutne situacije i iskustva.

nele1
03.04.2007, 15:08
KAKO BITI SAD POMOGAO OVOM COVEKU
VIDIS DA IMA PROBLEMA
JASM MU ODRADIO ODPRILIKE KAKO IZGLEDA
JASNO JE I MENI DA TO NIJE SVUDA ISTA SLIKA
ZAVSI OD PROSTORIJE ITD ALI AJDE NADJI TI BOLJE RESENJE KAKO
OBJASNITI COVEKU
I JA ZNAM DA NEPASE SVUDA OVA SKICA
ALI OD PRILIKE JE OK
SAMO TREBA PO KANALU JOS DA NAMESTI I KRAJ
POZDRAV

tranzit
03.04.2007, 15:15
Covjeku se moze pomoci tim da mu se objasni cemu sta sluzi i na sta utice a ne skicama. Vidis i sam kazes da to zavisi od situacije. Kako da znamo njegovu situaciju kada ne znamo ni koji su mikrofoni, ni koji instrumenti, a ni kakva je sala u pitanju ? De malo razmisli pobogu.

nele1
03.04.2007, 15:35
NEKA ODLUCI SAM NEKA PROBA PA NEKA VIDI TOJE " MINUTA POSLA
PA ODLUCI JER TISE SVIDJA ILI NE
SLUSAJ SAMO SVOJE UVO I UZIVAJ POZDRAV

blusa
03.04.2007, 15:40
Ovaj tranzit je Nedim 2..
samo njih pitajte nemorate ove druge hehhe..

tranzit
03.04.2007, 16:38
Ko je tebe bolan sta pitao i od kud tebe u svoj ovoj frci ? Ti bi bas da zameces kavgu ? Sto ti to treba ? A sto se pitanja i odgovotra tice, da se zakljuciti da pojedince ne treba nista ni pitati niti od njih ocekivati valjan odgovor jer ga svakako ne znaju ali zato znaju da se rasipaju pametnim komentarima.

nele1
03.04.2007, 16:42
jeli tranzit sto se pravis mnogo veliki smeker
ajde pomozi coveku kad si takav majstor
koji nije video svirke u zivotu daj prestani da zajebavas
kao ti neki majstor
dosta bre provociras
nego se izvini tu pa da pricamo dalje

blusa
03.04.2007, 16:45
haj ne seri samo sam ti reko kako i jes..
sta ti pametujes nesto tu ko zna i nezna..
i ti pricas o postavkama covjeku kako da postavi a nemas pojma
ni sta ima i sta nema.. svak sebi namjesta kako hoce i kako
mu za uho najbolje zvuci, jer ja nikad nepostavljam onako
kako si na primjer ti objasnio ovde, vec licno bi po svom
stimo dok mi nebi zvucalo dobro..
Kontas sad?? Zato nemoj pricati nevalja necija postavka ili
objasnjene, neka proba kako mu pase, valjda ima svak pravo da
komentarise svoje..

tranzit
03.04.2007, 17:12
Blusa opet vrijedjas. Najteze je objasnjavati ljudima koji su unaprijed ubjedjeni da ono sto su oni sebi utuvili u glavu je jedino u redu a tebi bi se imalo sto sta objasniti Zalosno.
Nele, kome i za sta da se izvinim ? Citiraj me.

nele1
03.04.2007, 17:34
ama covece daj ne preteruj ja pokusavao 5 x normalno date smirim i ti trljas li trljas daj jebiga niko ovde netreba dase provocira
ako iko zna znanje bas treba daga podeli a ne da ono pravi se najpametniji jasam od 84 godine bavim profesionalno muzikom i gledam da nikada nikoga ne uvredim
ane ono ja pa ja i bolime uvo
fazon je pomoci tom coveku
a ne ovo i ono a on bije bitku sa pojacalom
razmisli i kazimidali sam u pravu

kondor
03.04.2007, 17:36
Dragi moj kolega DUX,a cu ti dati par savjeta s vezi stelovanja razglasa,s tim da zaista ne zelim da ova moja teorija bude povod za naredna prepucavanja i ostale ne kolegijalne stvari..Prvo,vise faktora utice na to,tj,gdje u kakvom prostoru radis,to je vazno s vezi podesavanja ekvilajzera,jer ti je on jedan od cestih povoda za mikrofoniju.Drugo je izbor tvojih kutija,pa na sprem njih i dosteluj taj ekvilajzer,ja predlazem da ne odstupas od neke normale,laicki receno,blago slovo V,trece je MASTER na NULU,cetvrto,gain malo vise od pola,ako je microf.u pitanju, ako instrument,zavisno od licne izlazne snage istog.Peto,pojacavas po kanalu,po potrebi ,boju tona stimaj BEZ efekata,a efekte ti predlazem 5 57. takodje 57 efekat idi na nulu.trebalo da radi kao satic.sretno

tranzit
03.04.2007, 17:40
Nele presipas iz supljeg u prazno. Nigdje nisam ni napisao rijec "ja" a kamo li ja pa ja niti sam bilo gdje isticao sebe, citaj moje postove. C I T I R A J M E. Sta sam drugo radio u svim postovima nego davao komentare na temu i pokusao pomoci. To sto se ti bavis od 84. godine muzikom to je za pohvalu ali to na mene ne ostavlja nikakav utisak niti to mora da bude dokaz bilo kakvog znanja i umijeca. Siguran sam da si ti dobar muzicar ali to ti ne daje pedigre i dozvolu da mozes da pises sta god ti padne na pamet a da to niko ne komentarise.

dux
03.04.2007, 17:59
Hvala kondor. Pa stvarno neznam zbog čega ova prepucavanja, pa može se sve lijepo kolegijalno riješiti,al stav da neko ne zna ništa a ja sve znam ne prolazi nigdje.
Eh da mi je razglas kod mene pa da odmah probam i riješimo ovo ali mi je u mjestu gdje sviram. :x Tranzit znam da postoje cijele filozofije oko dobro uštimanog ozvučenja ali lako je tebi pričati i pametovati kad vjerovatno poznaš svoju opremu u dušu i možeš se rukovoditi prema uhu jer znaš gdje šta trebaš smanjiti a gdje i šta povećati,a meni koji prvi put radim sa profesionalnom miksetom kao što je PM1600 to je špansko selo, tako da kolegi neletu svaka čast i puno hvala što nalazi vremena da pomogne, jer čovjek je ponudio rješenje a meni puno znači jer neću morati potpuno iz početka krenuti sa štimanjem,već ću uraditi po neletovoj šemi a onda je puno lakše korigirati sitnice.
A evo ovako,sviram u sali(oko 200 ljudi), mikseta dynacord,zeckove kutije(2 bas bina,2 trosistemske,mislim da su po 400W,a za ostale specifikacije trenutno ne znam),mikrofoni shure SM56 i 58. Evo pa tranzit ponudi rješenje kako bi ti po svom nahođenju naštimao miksetu,a mogao bi pošto toliko znaš i napisati mali tutorial o naštimavanju miksete,vjerujem da bi mnogima pomogao i bili bi ti zahvalni

nele1
03.04.2007, 18:23
tranzit bas sime nasmejao
uzivaj care samo cepaj tvojim pravcem
i ok budi pozdravljen
jer opet kazem moje je da pomognem a ne da odmognem ljudima
tako datebe samo mogu da pozdravim i necu da komentarisem
sve najbolje

za sve kolege na forumu

Alix
03.04.2007, 20:05
Eto Tranzit je napiso roman,pa sad kome se da nek čita i nek se nauči...ja dajem pogrešne informacije a mnogi drugovi znaju koliko sam kome pomogo (Blatusan još pogotovo)...Eto neću da gubim rječi sa Tranzitom koji još uvjek krije svoje pravo ime iza slova,ali očigledno kad neko ima drukčije mišljenje od njega on napada i vređa...E pa druže zaboli me ona stvar i za tvoje mišljenje i tvoje savjete-ubuduće budeš li kenjo na forumu s mojim imeno pronaću ti IP pa ćeš da vidiš đavla...Pozdrav!

fico
03.04.2007, 23:17
Evo izazov za poznavaoce mikseta .
Ja imam suhu miksetu Behringer i na njoj postavim sve na sredinu.Gain master volum i slajdere za treke i sve stavim na pola i sad preklopim jos mikrofon i sint stavim na pola snage .Sad nek neko objasni korak po korak sta se prvo pojaca i steluje i sta se smanjuje nekom ko naprimer prvi put dodje u kontakt sa miksetom .Znaci dali ce prvo da pojaca sint ili gain ili stazne slidere ili master .Mozel neko da mi napise korak po korak da i ja nemam dileme dali radim pravilno.Oefektima koje stavljam na to drugom prilikom .
Hvala ko god odgovori.
Pozdrav za sve .

Alix
03.04.2007, 23:20
Ej Fićko ti imaš 100% Behringer Europower isto ko i ja....Ovaj tjedan namjeravam ići za Celje (ujutru) pa ako budeš kući da navratim pa da ti pokažem ako si zainteresovan...Sve najbolje drug,Pozdrav!

fico
03.04.2007, 23:26
Nije problem da objasnis meni sa tim celo pitanje i ovaj post gubi smisao .Nego da neko od vas napise korak po korak da vide i drugi koji mozda isto pogresno ili sa ne pravim redosledom steluju miksetu kako to treba raditi i da nesto nauce a ne da ceo post ispada kao prepucavanje dva ili tri clana i na kraju ko procita sve od pocetka do kraja nezna ni ko je u pravu ni u gresci.

Alix
04.04.2007, 08:43
Ma neću da pišem ništa počeo sam pa je onaj blento počo da vrjeđa i prepravlja.Dakle radiej šutim da ne izgubim živce i da ne pišem svašta gore...Pozdrav!