PDA

Pokaži Full Verziju : romario - demo snimci


romario
16.04.2011, 20:30
Nisam našao svoje demo snimke
pa evo otvaram nove...

Nešto malo drugačije .

<embed src="http://www.*******.com/embed/571490100/a583ada2" width="420" height="250" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always"></embed>

zeljko
16.04.2011, 22:58
Nisi nasao jer su vec jednom podavno moderatori sve brisali i cistili demo snimke posto je bilo ne regularnih demoa,ako nisi znao..

Super je ovo sve i svirka i pjevanje bravo majstore...Pooz

romario
17.04.2011, 14:45
da vidim znam li postaviti demo;);)

tyros2

<embed src="http://www.*******.com/embed/571504557/8b7421b" width="320" height="200" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always"></embed>

Ace
17.04.2011, 17:05
Dobro odsvirano sve ovo, svaka cast.
A i snimak znas postaviti :)

Burli
17.04.2011, 18:39
Od Nirvane do Silvane... ;)

Svaka čast!

romario
17.04.2011, 18:44
Dobro odsvirano sve ovo, svaka cast.
A i snimak znas postaviti :)

hvala milanchetu za upute ;)

zeljko
17.04.2011, 19:58
Bogami zna mario da svira..i ovo mi se svidja jako...Pozz

mordent2@guerin
18.04.2011, 03:36
nije loše,druže

romario
18.04.2011, 18:14
Drago mi je da vas se sviđa.
nekom vise,nekom manje ...

Kroz ove demo snimke se jedni drugima malo i prezentiramo
kao muzičari .
Na primjer ,
Zeljko mozda nikad nije cuo kako i sta ja sviram.
A ja sam se naslusao njegovih snimaka ...

zeljko
18.04.2011, 20:50
Hehehhe druze eto neces vise imati prilike da slusas moje snimke posto je tema zakljucana i nece se vise nikada odkljucavati,saznao sam iz pouzdanih izvora:)

A ti si super muzicar to se i cuje i bas mi je drago da si nesto postavio,posto cini mi se da do sada nije bilo tvojih snimaka koliko ja znam...svaka cast i postavi opet nesto kad imas vremena...Pozz

makso68
18.04.2011, 21:45
Odlično je to druže..Na prvom snimku je sve sa Tyrosa,ili sviraju bubnjar i gitarista?Zvuči kao band..Drugi snimak very nice...Reci mi kako se zove ta bas gitara iz ovog snimka..,mislim kako se zove sempl?Pozdrav i sve najbolje!

romario
19.04.2011, 20:10
Prvi demo je bend,snimak sa probe ,u sobi.
Malo sam obradio kod kuće..

drugi snimak bas mislim da se zove "yuve bas 4 glasa" .

romario
04.07.2011, 20:59
<embed src="http://www.*******.com/embed/685413094/44c95690" width="420" height="250" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always"></embed>

Kad sam probao biti pjevač...;)

Zanemarite muziku,
ovo ide u šaljivi dio kućnog #audio videa " ...

LOLE01
04.07.2011, 21:30
Bravo prijatelju,ova tvoja svirka jednostavno ima ono nešto...baš me takne,pogotovo ovaj drugi demo..svaka čast!

romario
06.08.2011, 12:08
http://www.youtube.com/watch?v=17MwN12ClKU

Ace
06.08.2011, 13:49
Kraljski .... :)

momo
06.08.2011, 14:02
svaka čast

makso68
06.08.2011, 14:52
Oho-ho,počeli smo se gađati i psihodelikom...:)) Svaka čast,ovo je osvježenje na forumu.Pozdrav!

tranzit
27.10.2011, 23:13
Hajde molim te poslušaj moje demo (tranzit),
ako već nisi .
i napiši nešto ovako .

Interesantno je ovo tvoje viđenje ...Kad si bas zapeo da dam svoj jadni komentar, evo da ti ucinim. Ako mislis da cu sad iz pijeteta i kolegijalnosti da napisem da je to sto radis dobro... grdno si se prevario. To nije dobro... to je izvanredno. Umalo ne padoh sa stolice kad sam cuo tvoju interpretaciju Koprive. Komentarisacu samo taj snimak jer ostali su nepodobni. Prvi jer je mono, drugi jer ti je kompletna zvucna slika pobjegla na lijevo (da li pri samom snimanju ili pri konvertovanju, nebitno) a posljednji jer je sniman vjerovatno mikrofonom cijeli Band (mada se i tu cuje vrlo dobro da ste svi od reda vrlo konkretni muzicari). Dakle Kopriva, interpretacija maksimalna, imas nesto sto se vrlo rijetko srece. I Al Din i Loncarevic bi trebalo pazljivo da poslusaju tu tvoju interpretaciju i... da ponesto nauce. Imas mnogo duse momak i sto je jos vaznije, znas da je pokazes. Triler u glasu je odmjeren i stabilan, vibrato takodje. Vokali sigurni i onakvi kakvi treba da budu po teoriji pjevanja. Kod tebe je a "a", o je "o", i je "i", e je "e" i u je "u". Nema mumlanja, nema nazalnih vokala. Dikcija dakle, fenomenalna. Ili si imao veoma dobrog profesora pjevanja ili imas nesluceni talenat. Trece nema. Svirka je onakva kakva treba da bude pa da li si ti to svirao sve od jednom ili nasnimavao u sekvenceru, totalno nevazno. Miks .... tu ima da se poradi. Prvo sve je okupano u vrlo dugom i dosta tamnom reverbu. Znam ja da je to balada ali sto je previse, previse je. Upotrijebio si reverb sa dosta kratkim (ili cak i bez) Predelay Time i to onda obavezno dovodi do toga da sve sto prodje kroz njega bude gurnuto u pozadinu i "vrlo mlako". Moj savjet, ako vec koristis reverb, onda povecaj Predelay Time na nekih 50 do 60ms kada se radi o vokalu i solo instrumentima. Ni za zivu glavu to ne radi na bubnjaru, tu treba da bude najkraci moguci Predelay Time jer dolazi do "duplih udaraca" sto imas kao primjer u tvom prvom demo snimku (onaj u mono). Poslusaj tu HiHat ciji se prvi refleks cuje taman koliko i stvarni udarac. To je pogubno za bubanj i ritam. Generalno smanji te visoke i to negdje oko 4 do 5kHz jer se cinele i onaj shaker ili sta god da je (na jednom mjestu u prvih nrkoliko taktova) cuje vrlo nezgodno (govorim opet o Koprivi). Glas u velikoj mjeri oslobodi reverba, ne treba to tebi, ti znas da pjevas. Upotrijebi Deesser na glasu jer na sibilantima (s,sh,c,z...) se to cuje kako ne valja. Ne mlati ekvilajzerom po glasu ni to tebi ne treba. Glas ti je kao "staklo", jasan, cist... samo mu ne daj da pukne. Momak, svaka cast. Da ne znam da si iz Vinkovaca, ozbiljno bi bio ubjedjen da si Bosanac. Ovo shvati kao veliki kompliment.

Ivan_sk
28.10.2011, 09:09
Super zvuci...bravo

zeljko
29.10.2011, 23:34
Svaka cast druze svidja mi se ova od Al dine kako si odpjevao i kosto rece transit slazem se potpuno s njim..Pozdrav i samo nastavi tako da nas dalje iznenadjujes;)

romario
03.11.2011, 22:03
Pa hvala na komentarima ...

Tranzit .
Bit cu iskren i reci da nisam ocekivao ovakav komentar.
Svakome,pa i meni gode komentari kao tvoj,
pogotovo sto sam Tebe dozivio kako ipak vecega profesionalca
od vecine nas ovdje .

Komentar sam ocekivao najmanje za moje pjevanje ...
Ja uopce ne pjevam u bendu jer meni moj glas zvuci katastrofa ...
I imam taj problem sto osjecam da sam na granici pucanja pri visim tonovima ...
Dakle, tih par minuta je sve sto sam javno otpjevao,
ako izuzmem privatne feste i druzenja sa harmonikom .;)

Sto se tice mono snimaka imam sam problem sa zvucnom,.
vjerovatno sam ostetio ulaz pa sam stalno bio malo mono, malo stereo .Na kraju samo mono

Sada sam nabavio zvucnu maya 44 usb,nadam se da ce i snimci biti bolji i ok.

Generalno na tyrosu imam problem sto ne znam napraviti efekte kakve zelim...
Tvoj komentar za predelay u reverbu sam isprobao na svirki i
cini mi se da sam korak blize zvuku kakav zelim .
Hvala na savjetu i na ovakvom lijepome komentaru ...

tranzit
04.11.2011, 01:42
E pa momak, gledaj da cesto, ma sta cesto, stalno pjevas, a to sto se tebi tvoj glas cini katastrofalnim to uopste nije relevantno niti bitno. Najbitnije je kako drugi cuju taj glas. Ne pjevas ti sebi samom i drugo, ne cujes ti svoj glas onako kako to ostali cuju. Cista fiziologija !!! Tvoj glas je i po timbru (boji) vrlo trazen i rado se slusa ama nije to odlucujuce. Mnogo vaznije je kako ti donosis pjesmu publici, a to je kod tebe odlicno. Sto se tice tih visokih tonova... pa spusti to za pola tona za pocetak da ne bi nacinio nepopravljivu stetu a uz pravilnu vjezbu i dobrog ucitelja, garantujem ti da ces vrlo brzo prosiriti raspon glasa bar za 2 do 2 1/2 tona. Nego ne gubi vrijeme, radi nesto na tome.

romario
25.12.2011, 19:09
http://www.*******.com/mp3/wag7NeE6/VJETAR_SJEVERA-org.html


Sa probe...

VUNIMRAV
25.12.2011, 19:35
Kolega Romario,i ja cu se pridruziti nekolicini clanova pa cu se usuditi prokomentarisati neke tvoje snimke,a posebno "koprivu".
Svirka kao svirka,vjerovatno dobro uradjen namjenski ritam,no to nema veze,mislim da je najbitnije to sto zbilja tvoja boja glasa i dikcija a najvise mi se dobada,cak ocaravajuce taj prirodni,urodjeni legatto u glasu koji daje zavrsnu sliku u pjevanju.
Primjetna je jos jedna stvar,naime.mislim da si jedan od onih ljudi koji kad ukljuce "recording" na uredjaju za snimanje dobiju ogromnu tremu,koja se ovde primjecuje u blagom podrhtavanju i pazljivi slusalac ponekad stekne dojam da gubis kontrolu nad glasom i melodijom.
To je naravno stvar koja ce doci sa vremenom.
Sve u svemu meni se jako,jako dopada tvoja interpretacija,slusao bih te rado uz dobru kapljicu!!!!

momo
25.12.2011, 20:43
samo vam je kum mlad previše za taj posao.... a već penzioner...

romario
25.12.2011, 20:55
Hvala ti na iskrenom komentaru prijatelju ...

U pravi si skoro 100% ,za koprivu govorim .


U krivu si samo za urođeni tremolo .
Taj tremolo nemam u sebi ,,,nije mi urođen nažalost .
Ja ga pokusam otpjevati ,znam gdje bi trebao i kako bi trebao zvucati ...
ali ipak na kraju je to nesigurno i ne tako dobro kao kod nekih kolega...

Ja kad slušam taj snimak najvise cujem tu tremu i nesigurnost ,
koju i vi spominjete .Tranzit i ti ...

U svoju obranu mogu samo ponoviti da se apsolutno nisam u svim ovim godinama vidio kao pjevač...
Sa bendom nikada ne pjevam ,tako da je kopriva sav moj pjevacki opus .

Zato su mi ovakvi komentari posebno dragi ...

momo
25.12.2011, 22:16
Nema razloga da se braniš,nego snimaj još šta da uživamo...

romario
25.12.2011, 22:29
haha momo...

pokraj tebe ja ne pjevam ...

zeljko
25.12.2011, 23:02
Super druze ovo je po meni jos bolje i pjevanje i snimak vokala tj.hocu d akazem bolje je se uklopilo u mix nego kopriva koliko ja mogu da cujem,da si ovaj put bolje podesio ekvilajzer ako je rijec o ekvilajzeru ili je jednostavno bolje ispao snimak...Muzika kao i uvijek super isto..prema tome sta reci osim svaka cast..Pozzz

romario
26.12.2011, 11:23
Željko , a i ostali ;)

radi se o demo snimku autorske pjesme ...

Kakva vam je pjesma na prvo slušanje ?

VUNIMRAV
26.12.2011, 11:23
Romario;"U krivu si samo za urođeni tremolo' .
Vunimrav;Druze,ja nisam ni spomenuo tremolo,ja sam spomenuo legatto,i ti ga tako lijepo koristis.

romario
26.12.2011, 11:29
Izvini,nisam dobro pročitao ...

Znaci da se 100% slažem sa Tobom ;)


pozzz

zeljko
26.12.2011, 12:06
Rekao sam super;)Meni se pravo svidja pjesma i taj nacin izvedbe...A sta si mislio sa tim sto kazes autorska pjesma?Ti si napisao tekst?Onda nema dalje ako je tako veliko svaka cast:)

romario
26.12.2011, 12:20
Tako nekako ...

zeljko
27.12.2011, 02:21
Kad ce biti u prodaji cd da kupim:)

romario
12.02.2012, 20:35
¸Dok cd ne izađe ;)


<embed src="http://www.*******.com/embed/1132193900/d33966e7" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always" type="application/x-shockwave-flash"></embed>

tranzit
13.02.2012, 03:46
Interesantno, na prvo slusanje. Primjecujem nekoliko sitnica koje bi eventualno trebalo razmotriti prije masteringa ali slusam na malim monitorima pa ti necu sada davati detaljniji komentar jer ne bi bio realan. Kad stignem u studio i preslusam to kako valja, javicu se.

romario
13.02.2012, 21:36
nemam ovo kao projekt .

ovo smo svirali uzivo na hrt ...

bio sam u njihovom studiju , super oprema i super ljudi .

dmmacak
13.02.2012, 22:27
Olicna svirka, pogotovo sto kazes da je live. Svaka cast

harepa50
13.02.2012, 23:05
Bravo romario, svaka čast!! :)

romario
08.01.2013, 15:22
Nešto sam snimao ovih dana ,
pa poslušajte i komentirajte ...

<embed src="http://www.*******.com/embed/3260429213/f5d95a8e" width="420" height="250" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always"></embed>

nesaband
08.01.2013, 16:38
Ovo bre lepo!!!!!Ko peva ovo?klavirska pratnja odlicna.

smuchac
09.01.2013, 15:03
Nišanim ovu pjesmu već dugo vremena i već sam je pohvatao samo me kolegica što pjeva s nama ne doživljava baš i zato mi je ovaj tvoj snimak došao ko naručen da joj stavim pod nos da vidi da se može ovakva pjesma sredit do bola. Svaka čast i tebi i pjevačici! ;)

romario
09.01.2013, 16:11
Za sviranje nije teško , a za pjevanje ...
Današnja omladina ima već u sebi malo tog osjećaja ...
Ako ne preferiraju neke druge glazbene pravce ;)
U stvari sam se bavio samim mix i vokalom pa bi volio čuti vaša mišljenja glede toga.

A posebno bi zamolio tranzita da posluša i da svoje komentare .
Par put mi je vokal uletio u crveno,na kratko ...
I taj reverb , ne volim da se "čuje" kad zaustavim projekat ...

Vokal sam namjerno stavio malo glasnije ...

formula95
09.01.2013, 22:22
Mnogo mi se svidja, sta reci, svaka cast!!!!!!! :)

tyros2
10.01.2013, 23:21
Mario jarane

Sve je super!

Svaka cast!

romario
11.01.2013, 10:23
hvalala !;)

vadexfly
11.01.2013, 13:30
Sav sam se najezio dok sam slusao :) sto znaci da je extra :)

nele1
16.01.2013, 15:34
romario postavi neki player koji je slobodan jer ovde treba dase uclanis.
Pozdrav

romario
16.01.2013, 18:15
probat ću ...

ako ima neko prijedlog za kakav player neka kaže slobodno .

harepa50
17.01.2013, 05:19
Soundcloud, npr...

zeljko
17.01.2013, 08:56
Daj covjece postavi neki drugi Player da i ja cujem:rolleyes:

romario
17.01.2013, 13:35
<embed src="https://www.box.com/embed/wiqmu57n6y4hxrj.swf" width="466" height="400" wmode="opaque" type="application/x-shockwave-flash" allowFullScreen="true" allowScriptAccess="always">

Da probam ...

formula95
17.01.2013, 14:21
Jako lepo zvuci romario :)

VUNIMRAV
17.01.2013, 15:20
=D>,=D>,Bravo,Bravo i za snimku ali i za pleyer!!!(ali i ja sam stavio novie hehehe)

romario
17.01.2013, 15:35
hvala casperu ;)

harepa50
17.01.2013, 16:32
Bravo romario :D sve super, i klavirska pratnja i pjevanje na snimci....

romario
17.01.2013, 16:57
Hvala .

Zanima me mišljenje o obradi vokala .odnosu klavir , vokal ...
Ja sam koristio eq i compresor ,i reverb .

Reverb mi se ne sviđa jer "traje" , a ako ga skratim,čini mi se da ga nema ...
I boja reverba mi se ne sviđa ,može li se to korigirati ,nekako mi je u midlu ...Tj. čujem je previše ...

EmirTotic
17.01.2013, 19:12
Postovanje! :)

zeljko
17.01.2013, 21:17
Super je snimak,a i meni se cini da je malo efekat mutan ili si trebao malo i ekvilajzerom izostriti vokal inace pravo dobro,mada evo moja cerka koja ima 15 godina kaze da ova pjevacica ne zna da izgovara rijeci kako treba na engleskom hahaha..Dijete slusa bas to.Meni je super.Pozz

casper
17.01.2013, 22:38
Hvala .

Zanima me mišljenje o obradi vokala .odnosu klavir , vokal ...
Ja sam koristio eq i compresor ,i reverb .

Reverb mi se ne sviđa jer "traje" , a ako ga skratim,čini mi se da ga nema ...
I boja reverba mi se ne sviđa ,može li se to korigirati ,nekako mi je u midlu ...Tj. čujem je previše ...

Predpostavljam da koristiš reverb sa Tyros3. Može se on srediti po vlastitom ukusu. Meni osobno je sve OK, pa ne očekuje se studijska kvaliteta na home work-u.

Podešavanje efekta za mic. MIXING CONSOLE > EFFECT > u liniji REVERB smanji vrijednost na 0, ne treba ti generalni reverb na mikrofonu jer samo stvara "zabunu" > TYPE (F) > u koloni BLOCK se spusti do DSP7 > PART namjesti na MIC > CATEGORY odaberi REVERB, a pod TYPE odaberi koji ti se najviše sviđa > da ga dodatno prilagodiš vlastitom ukusu pritisni PARAMETAR (F) > pored podešavanja vremena, dužine, osjetljivosti, panorame imaš i HPF CUTOFF za niske frekvencije i LPF CUTOFF za visoke frekvencije, tu malo obojaj i istakni ono što ti nedostaje,
SAVE (I) za pohranu vlastitog podešavanja

romario
17.01.2013, 22:49
Reverb je sa cubase,reverb A mislim ,tako nekako.
Snimam preko tyrosa,na njemu je eq na nulama,svi efekti ugaseni.
Mislim da je kompresor i gate ukljucen samo .
Sutra nesto snimam ,mislim da cu i njih iskljuciti.
Samo cu snimiti suh vokal ,a poslije ga obraditi.
Savjeti su dobrodosli ...
Snimak i obrada vokala .redoslijed,pravila,efekti..
Postovano sa mobilnog uređaja

casper
17.01.2013, 22:55
To je onda nešto drugo. I naravno, bolja opcija. Ne mogu ti dati savjet jer nisam iskusan u tome ali vokal obavezno snimaj bez efekta, on dolazi na kraju.

romario
17.01.2013, 23:02
Nije mi jasna jedna stvar.
Zasto raditi eq na vokalu,ili necem drugom za vrijeme snimanja.
Dali je ok snimiti sa ugasenim eq ,imati dobar signal i onda raditi eq na tom snimku.
Dali je to isto sto i napraviti eq odmah za vrijeme snimanja ?
Postovano sa mobilnog uređaja

nesaband
18.01.2013, 00:03
moje misljenje je da vokal treba snimati suv a da naknadno treba editovati efekte.

romario
18.01.2013, 00:14
To mi je jasno..
Ovo za eq mi je zanimljivo pitanje.
Treba li obraditi vokAl u trenutku sninanja,ili moze poslije..
Postovano sa mobilnog uređaja

casper
18.01.2013, 00:23
Nije mi jasna jedna stvar.
Zasto raditi eq na vokalu,ili necem drugom za vrijeme snimanja.
Dali je ok snimiti sa ugasenim eq ,imati dobar signal i onda raditi eq na tom snimku.
Dali je to isto sto i napraviti eq odmah za vrijeme snimanja ?
Postovano sa mobilnog uređaja

Za vrijeme snimanja nije potreban equlizier niti bilo kakav efekt. Prikom snimanja možeš na mikrofonu koristiti kompresor i to sa manjim ratiom, visokim tresholdom i usporenim attackom i releaseom. Mikrofon treba biti što kvalitetnij. Poslije snimanja se radi obrada ali u tome nemam većeg iskustva pa to priupitaj na nekom drugom dijelu foruma. Postoje pravila ali bez dobrog uha i još boljeg monitoringa nema sreće.

zeljko
18.01.2013, 00:42
Sve se moze,samo treba postaviti gdje sta treba..Ne na ulaz in tj u programu u mikseru postavljati efekte,vec na traci na kojoj snimas u insert efekte i nema problema..Mozes ih poslije iskljuciti i bilo sta drugo raditi s njima,dok ako si snimao odmah sa miksete ili postavio efekte na ulaz in u progarmu ce se i oni snimiti koliko ja znam i poslije nema vise ispravke.

Normalno se na vokal traku u insert efekte postavlja Eq,Compresor,Desser a na eksterne efekte hall,deley,rewerb...Valjda sam dobro objasnio mada ne znam te strucne nazive..Cuces kad se javi tranzit opsirnije hehe..Pozz

tranzit
18.01.2013, 00:43
Romario, ima problema sa ovim zadnjim demo snimkom. Sto se tice sviranja i pjevanja, visoka klasa... ama snimak... Snimak jeste u stereo formatu ali se cuje "veoma mono". Nesto si pogrijesio u Routingu efekta u tom sekvenceru u kojem radis (bilo koji da je). U sustini tebe najvise i interesuje reverb, koliko sam shvatio ali nazalost, ovako kako stvari sada stoje, nista ti ne mogu reci jer taj reverb cujem mono. Posto ga ima dosta on je, sto je inace za ocekivati, napravio od cijelog miksa "mono tiradu". Posto je reverb mono, on odmah dolazi daleko vise do izrazaja (jer je kompletan nabijen u sredinu) a onda radi faznih pomjeranja koje takav mono reverb obavezno pravi, cuje se dosta metalno i "repovi" su mu u tom MP3 formatu, koji inace ubija sve sto je lijepo u visokofrekventnom podrucju, izrazeniji a po zlu, opet nisu "fluidni" (tecni i meki). Ni obradu vokala ne mogu da komentarisem jer i tu mi nedostaje prostor koji ne cujem. 'Ajd pogledaj sta si u tom miksu odnosno dodavanju efekt kanala pogrijesio. Ne mora cak da bude ni tvoja greska u miksu vec da je file jednostavno prilikom konvertovanja "sabijen", iz ko zna kojih razloga, u ovo "mono" davljenje.

zeljko
18.01.2013, 01:00
Malo sam pogrijesio sa ovim externim efektima mislio sam da u programu otvoris efekt kanal posebno i onda ubacis hall na njega u insert,zatim ides na traku gdje si snimao vokal otvoris i tamo gdje pise extern efekte sa desne strane u cubase nadjes taj efekat i tu mozes da pojacavs i smanjujes i sve ostalo

tranzit
18.01.2013, 01:12
Moze ubaciti Reverb i kao insert efekat ali to nije uobicajeno sem kad se radi o kratkim Ambient efektima. Reverb je tipicni Send (Aux) efekat i pri tome treba i ostati a pored toga, na taj nacin stedi i resurse kompjutera.

harepa50
18.01.2013, 07:25
Evo da i ja priupitam, kad se posluša snimak bolje, čuje se neko zujanje struje na trenutke i ponavlja se kroz cijeli snimak. Odakle se javljaju te smetnje i da li ih je moguće otkloniti, npr. DC offset-om?

@romario
A da probaš sa RoomWorks reverbom iz Cubase-a? Meni je on u Cubase uvijek bio draži od Reverb A i Reverb B.

romario
18.01.2013, 09:40
Ovako ,

Reverb sam koristio kao insert efekt ,to je znaci prva greška
-kako se koristi kao send efekt ,može li kratko objašnjenje ...

Smetnje sa strujom , kablovima ,zasad zanemarujem .svjestan sam ih .
ovoga trenutka želim da naučim malo o samome snimanju ,mix ...

Taj reverb mi je najjednostavniji za korištenje,
ali na novoj pjesmi ću probati RoomWorks .

Greška je kod mene što se tiče efekta ,jer kada preslušavam ( cubase 4 ) i tada je taj reverb takav ,previše čujan ,pogotovo kad stopiram projekt.Reverb trajeeee...

Vokal trenutno snimam :mikrofon u tyros (odredim gain) ,tyros u esi 44 usb ,
u cubase ne diram ni gain ni volume fader .Ako mi signal nije dovoljno jak ,tada pojačam volume na tyros .

tranzit
18.01.2013, 16:10
Vidis da sam dobro predpostavio u vezi sa mono reverbom. Sta si ti uradio... ubacio si reverb u insert trake (kanala) na kojoj si snimao vokal. Ta traka je mono pa je i sam reverb, iako po defaultu stereo efekat, postao mono i momentalno izgubio sve, ama bas sve, za sta je u sustini namijenjen jer mu je otet prostor. Postavi reverb kao Send efekak tako sto ces u glavnom prozoru Cubasea uvesti novu efekt traku, prilikom cega ces definisati i koji reverb hoces da ubacis. U mikseru Cubasea mozes za svaki od Audio i VST Instrument kanala (traka) odabrati taj reverb i ubaciti ga u Send Slot. Pojavice ti se kao FX1. Obavezno postavi Mix parametar tog reverba (u njegovom prozoru-editoru) na 100%. Ovim si u mogucnosti kasnije u miksu, da odredis Level reverba za svaki kanal putem Aux 1 potenciometra.

romario
18.01.2013, 18:10
Nisam ni sumnjao u tebe.
Sad je i meni jasno sta se desilo ...
Postovano sa mobilnog uređaja

tranzit
18.01.2013, 19:38
Najvaznije je da ti je sada jasno sta treba ubuduce raditi. I... kad zapne, pitaj jer ko pita ne skita.

zeljko
18.01.2013, 23:31
Ko poslusa druga(majstora)Tranzita taj nece pogrijesiti;)Mario jos kad bi nabavio sebi Studio One profesional program i da ti tranzit postavi sve sto treba i kako treba efekte,pa da vidis razlike i kako je lakse raditi u tom programu.

Meni je on to sve sredio,jos samo da imam dobar Pc bilo bi strava snimci ja mislim to me jos zeza jer se opterecuje ovaj moj Pc...Danas sam podesavao sistem po upustvu nekom sa interneta i kad nisam sve sjebao hahaha..promjenio AHci modus za harddisk i poce jos gore da koci valjda jer nemam onaj ssd harddisk pa sam ponovo vratio,a ostala podesavanja sam ostavio,pa cu da vidim

romario
18.01.2013, 23:52
Nije problem taj studio one.
I moj komp je slab za njega,probao sam.
Ono sa efektom sam rijesio,sutra cu stavit snimak i opisati sta sam radio...
Postovano sa mobilnog uređaja

zeljko
18.01.2013, 23:53
Hajde postavi jedva cekam da cujem jer je svirka i pjevanje vrh vrhova..Pozz

romario
19.01.2013, 14:51
<embed src="https://www.box.com/embed/gr1wbvlvlomi2uz.swf" width="233" height="200" wmode="opaque" type="application/x-shockwave-flash" allowFullScreen="true" allowScriptAccess="always">

Na eq sam probao ubiti neku srednju frekvencijumislim da dijelom i jesam .
malo sam pojačao neku bas ,oko 170 hz i i dvije srednje frekvnecije ,ne znam sad koje .Uglavnom sam malo ih pojačao .

kompresor poprilično napamet ,ne znam baš šta tražim s njim .
i deeser ,nisam primjetio razliku ,ali je uključen .

reverb ide kao send ...

zeljko
19.01.2013, 17:45
Meni slicno zvuci oba snimka,jedino kao da je sada u ovom zadnjem malo jaci vokal a klavir tisi u odnosu na prvi snimak...Ma super je sve mozda jos malo samo smanjiti reverb a i ne mora ako mislis da je tako dobro. Meni je pravo dobro odsvirano i odpjevano svaka cast.Pozz

romario
19.01.2013, 19:46
Slicno je.
Reverb mi sada drugacije i zvuci,to mi je bitno.
Jos ga moram podesiti,slazem se.
Povremeno sam isao u crveno,pa sam nakon kemijanja oko vokala
kompresor,eq,na kraju malo smanjio klavir.
Nisam dobio pravu boju glasa koju zelim,pa sam odustao na kraju.
Mislim da vokal mora puno bolje zvucati...
Postovano sa mobilnog uređaja

tranzit
20.01.2013, 05:10
Ako je snimanje vokala kvalitetno obavljeno, sa iole pristojnim mikrofonom, nema potrebe za nekom drasticnom eqalizacijom. Grijesis u samom startu, ne smijes nikada "kemijati oko vokala". Vokal u najvecem broju slucajeva u profesionalnoj produkciji, ostaje skoro nedirnut EQom. Reverb je sada u stereo tehnici i to je uredu, sve ostalo je manjkavo. Prenaglasene su visoke, pa i srednje frekvencije kod vokala jer si sve vrijeme pokusavao da dobije tzv. air efekat na vokalu ali to se ne moze postici ekvilajzerom, za to postoji sasvim druga tehnika. Uslijed ovog izdizanja pomenutih frekventnih opsega, cuje se prekomjerno sum u pauzama pjevanja. Deesser nije dobro upotrebljen pa su sibilanti ostri, jaki i metalni. Nii kompresor nije odradjen ni priblizno dobro a klavir je neubjedljiv i "sicusan", nema ga nigdje ali ne samo zato sto je tih, vec i zato sto nema odgovarajuci ambient a i nisi odabrao dobar klavir. 'Ajd nesto da se dogovorimo. Podigni na neki Server taj projekat pa mi posalji link a ja cu odraditi miks pa to postaviti ovdje. Znaci, kompletan projekat bez obzira u kojem DAWu si Radio. Naravno da cu ti poslati i obradjeni projekat nazad da bi ti mogao vidjeti sta sam uradio kako bih dobio takav rezultat.

romario
20.01.2013, 18:42
<embed src="https://www.box.com/embed/h09h9kx61k6v4uc.swf" width="466" height="400" wmode="opaque" type="application/x-shockwave-flash"

allowFullScreen="true" allowScriptAccess="always">

ono za vokal ...u principu mi je dobar bez ikakvog eq .
Možda samo smanjiti onu frekvenc. koju si objasnio jednom ...dodat gain i naći iritirajuću frekvenciju i nju smanjiti ?

U cubase 4 sam radio ,klavir je sa halion vst

tranzit
20.01.2013, 20:07
Ne radi ovaj Link Romario.

romario
21.01.2013, 11:45
<embed src="https://www.box.com/embed/x75r41r1qasgbzh.swf" width="466" height="200" wmode="opaque" type="application/x-shockwave-flash" allowFullScreen="true" allowScriptAccess="always">


https://www.box.com/s/2yojurp09glk5nagt43r
Dodato:
Jedan snimak ,uz matricu ...

<embed src="https://www.box.com/embed/ncebjocxdfh0lh2.swf" width="466" height="200" wmode="opaque" type="application/x-shockwave-flash" allowFullScreen="true" allowScriptAccess="always">

zeljko
21.01.2013, 13:37
Super...Imas PP

tranzit
21.01.2013, 19:36
Romario, skinuo sam Cubase Project pa cu se u prvoj pauzi u studiju pozabaviti tim miksom. Ovlas sam pogledao snimak i prvo sto mi je upalo u oci je prilicno traljavi snimak vokala. Kako se cini nisi upotrijebio Pop Filter pri snimanju ili je on bio nedovoljno dobar, pa eksplozivni suglasnici (p, b) dolaze malo vise do izrazaja. Klavir sa tog Haliona je i vise nego katastrofalan, Hall koji si upotrijebio je zadnje smece a i postavka EQa za vokal je vise stetna nego korisna. Kompresor i Deesser su tek tu da ih ima i ne rade ono sta bi trebalo vec sasvim suprotno. O ostalom kada uradim miks i postavim ga ovdje.

romario
21.01.2013, 21:20
Slazem se sa recenim .
Idem se sada ubiti ...sa nekom vecerom laganom :)
Kontakt sam osposobio.
Cekam sa nestrpljenjem,a ti kad stignes...

Zeljko,ti si ono super napravio .
Ako hoces stavi u svoje demo snimke...
Postovano sa mobilnog uređaja

zeljko
21.01.2013, 21:56
Ma necu druze to sam samo onako malo probao da cujes valjal..Cekaj ti da to Tranzit zavrsi ipak je on majstorcina za te stvari,mogu zamislit kako ce tek da bude..Pozz

tranzit
22.01.2013, 02:20
Romario, evo miksa koji sam uradio maloprije na pauzi. Zamijenio sam klavir stantardnim Grand Pianom iz Kontakt Libraryja i obradio ga minimalno EQom i Ambientom. Oko vokala sam se malo vise zaposlio jer u samom snimku imas neprestano zujanje koje sam morao prvo da uklonim.

MixdownMarina.mp3 (http://www.file-upload.net/download-7092697/MixdownMarina.mp3.html)

zeljko
22.01.2013, 05:08
Bravo Tranzite super je sada..Klavir 3 puta bolje zvuci sad,a i vokal pravo dobro odradjen svaka cast i tebi i Mariju i pjevacici koja je supeeer ovo odpjevala..Meni se vise svidja nego orginal sto pjeva..Marijo pozdravi pjevacicuod Zeljka tj.mene:).Pozz

romario
22.01.2013, 10:58
Romario, evo miksa koji sam uradio maloprije na pauzi. Zamijenio sam klavir stantardnim Grand Pianom iz Kontakt Libraryja i obradio ga minimalno EQom i Ambientom. Oko vokala sam se malo vise zaposlio jer u samom snimku imas neprestano zujanje koje sam morao prvo da uklonim.

MixdownMarina.mp3 (http://www.file-upload.net/download-7092697/MixdownMarina.mp3.html)

tranzit ,

da te hvalim nema smisla ...

Hvala Ti na trudu i vremenu .

Zamolio bih te ako možeš mi poslati projekt ,
da bih vidio kako i šta si koristio da ovo bi ovo ovako zvučalo .

na kraju nije sinhroniziran klavir i vokal od 3:32 otprilike

tranzit
22.01.2013, 13:25
Sve je prebaceno u Studio One (i midi i Audio) pa onda radjeno jer ne podnosim Cubase (da budem iskren, gadi mi se valjda poslije svih ovih godina rada). Ta asinhronizacija od 3:32 je vjerovatno nastala jer nisam imao vremena ni da slusam numeru do kraja pa nisam ni registrovao da li si sta mijenjao u taktu ili tempu od tog 3:32 a vjerovatno da jesi pa Studio One to nije prepoznao prilikom konvertovanja. Ne znam da li imas sve Pluginove koje sam koristio u miksu a i da li imas Studio One DAW. Nije problem da ti posaljem taj projekt. Koristena su dva Lexicon Halla, Oxfordov Deesser i Inflator (kao Leveler) a EQ je odradio interni EQ Pro sa Studio One. Pomenuo sam dva Halla, gdje je jedan bio zaduzen za glavni signal vokala a drugi samo za sibilante vokala (velike tajne malih majstora). Ako imas ovo sve dobijas odmah projekt. Ako nemas, badava bih ti ga slao.

romario
22.01.2013, 13:59
Nemam nažalost .

mislio sam da ću uvidom u cpr malo sam sebi objasniti neke detalje ...
da ne moram Tebe stalno smarati.
U stvari.svejedno bih pitao .samo sad nemam šta konkretno .

Ništa ,idemo dalje .
Imam ovaj uzorak pa ću probati malo se ravnati prema njemu...

Dali možeš napisati šta si radio na vokalu ,
osim uklanjanja šuma .

ja bih probao onda uz svoje alate tražiti tvoj rezultat ,koliko mogu ...

tranzit
22.01.2013, 14:18
Vokal je prvo ociscen od suma i zujanja koje si imao pri snimanju i to sa Izotope RX2 Denoiserom. Moras da provjeris sta izaziva te smetnje jer to je veliki hendikep. Snimak vokala mora da bude optimalan. Zatim je vokal propusten kroz Deesser radi prilicno dominantnih sibilanata. Pojedine bi trebalo i rucno obraditi ali nisam imao vremena za to. Poslije Deessera je dosao EQ gdje je upotrijebljen Low Cut na 110Hz sa -24dB, pa na 350Hz dignut za 2,5dB (Q=1.5), na 4,8kHz dignut za 2dB (Q=3.5), i Hi Shelf na frekvenciji od 15kHz +8dB. Na kraju je vokal komprimiran sa Tresholdom od -14dB, Ratio 4.5 : 1, Attackom od 35ms i Release od 750ms. Nemoj da shvatis ova podesavanja EQa kao neko pravilo. Pravilo je da nema pravila. Taj vokal je zahtjevao ovakvu obradu i zato je i primjenjena. Kod nekog drugog vokala, na primjer, ovakva obrada bi bila pogubna. Ne znam sta te jos interesuje, pitaj.

romario
22.01.2013, 14:41
Šum znam šta je ,brdo kablova i svega ...to sada neću rješavati ,nek stoji.

Deesser je ovaj put prvi od insert efekata .
kada kažeš "propustiti kroz deesser " znači li to samo uključiti ga kao insert,ili mu zadati fukciju koju mora odraditi na traci ( kao npr korekcija sa gain ) ?

EQ

išao sam onom logikom da nadjem tu frekvenciju koja je u vokalu ,ili instrumentu,
iritanta.O temi si jednom pisao ...I da nju onda stišam .

kompresor :
poslušat ću ove postavke i usporediti sa promjenama .
Dali je cilj kompresora držati signal između nekog
minimuma i maximuma koji mi određujemo ?

možeš li reći šta ti podešavaš sa funkcijama
Treshold
Ratio
Attack
Release
htio bih da kad mjenjam te vrijednosti,da znam koje promjene mogu očekivati...
Znam da to već negdje piše na netu , da bi možda trebao to znati,
ali tvoj odgovor mi je najprihvatljivi,najčitkiji .

zeljko
22.01.2013, 15:06
@Tranzit a kad ces svom drugu tj.meni:DUbacit u projekat i nastimat to za sibilante da samo na tim mjestima se hall rasprsti kao sto si rekao ko kad bi pjevao u nekom kanjonu:)Pokusavao sam to da spojim jos jedan hall i da samo reaguje na sibilante i nece da ide:lol:Ili ja mozda ne znam kako da to povezem hehe.

Sad ce Tranzit sigurno reci.Zeljko nauci prvo pjevat pa ce mo i to sredit=))=))=))

tranzit
22.01.2013, 15:25
@romario

Ti moras, molim te zapamti, moras da rijesis prvo te smetnje u vezi sa mikrofonom. To je najbitnije u ovom poslu, dobiti ispravan i zdrav signal. Nemoj to da bagatelises.
Deesser je prvi u lancu insert efekata i nije ga dovoljno samo ukljuciti vec i podesiti sta i kako treba da radi. Parametri svakog konvencionalnog Deessera se moraju podesiti onako kako odgovaraju signalu, to jest da reaguje potiskuvanjem nivoa sibilanata. I na njemu postoji Treshold (prag levela signala) na kojem Deesser krece sa radom. Postoji i parametar koji kod razlicitih Deessera ima razlicito ime ali obavlja istu funkciju a to je centralna frekvencija za koju je zaduzen Deesser. Ova frekvencija je u sustini ona na kojoj su sibilanti dominantni. Obicno je to kod muskih glasova izmedju 4 i 5,5kHz a kod zenskih izmedju 5 i 7kHz mada je ovo samo okvirno. Jedan Deesser obavezno ima i pokazatelj za Gain Reduction kojim kontrolises da li i koliko dobro si namjestio parametre i to time sto kod svakog sibilanta (s, z, c...) ovaj Gain Reduction pokazuje koliko sabija level sibilanata. Budi oprezan sa parametrima jer inace mozes unistiti kompletni visokofrekventni spektar signala.
Cilj kompresora je da sabije Peakove signala i tako oslobodi dodatni prostor za koji, poslije njegove obrade, mozes podici nivo signala. Ne pretjeruj sa kompresorom jer onda tendiras "peglanju" signala a to ubija dinamiku, od koje i zivi muzika u sustini. Drzi se pravila: "manje je vise". Treshold kompresora ima isto znacenje kao i kod Deessera, Ratio je, pojednostavljeno receno, odnos kojim odredjujes koliko ce kompre3sor da sabije Peak signala (sto veci Ratio, to vece sabijanje levela signala), Attack je brzina kojom ce kompresor reagovati na Peak signala a Release duzina trajanja djelovanja kompresora poslije njegovog automatskog ukljucenja na Peak signala. Kod zdravih signala, Treshold se krece oko -10dB a u zavisnosti koliko hoces da "peglas" Signal, Ratio moze biti od 2:1 pa do 5-8 : 1. Kako vidis ovdje nema nikakvih cvrstih vrijednosti jer sve zavisi od samog signala. Attack je uglavnom reda 10 do 30ms ali ima slucajeva kada se moze ici i nize i vise od ovoga. Release die od 150ms pa sve do jedne sekunde (u specijalnim slucajevima). Za vokal to je uglavnom oko 300ms, mada moze biti i vise, opet u zavisnosti od signala i onoga sta se zeli postici.









@Zeljko

Upravo takav jedan trik sa hallom sam upotrijebio u ovom Romariovom snimku. Zeljko to je malo komplikovanija rabota a sastoji se u kopiranju originalne trake vokala na slijedecu pa onda na njoj oduzimanja putem EQa svih frekvencija Sem onih na kojima se nalaze sibilanti a onda propustanja kroz Hall velikog prostora i na njemu podesenih parametara koji mu oduzimaju niske frekvencije. Sto se tice tvog pjevanja, ti to radis vrlo dobro.

zeljko
22.01.2013, 16:52
Aaaaaaaaaaaa sad znam onda hehe..Ja sam mislio da se to moze nekako nastimat da radi na orginal traci gdje je vokal..Nije problem te sibilante pronaci ekvilajzerom to se moze postici mislim i compresorom takodje i onda znaci samo na tu traku ubacim drugi hall koji pase i to bi to..Bas cu probat sledeci put malo vise oko toga da se zabavim..Pozz

tranzit
22.01.2013, 18:55
Romario, imao sam malo vremena pa sam ponovo uzeo onaj tvoj snimak da pogledam ono u vezi sa asinhronim vokalom od 3:32 i rijesio sam to. Iz nekog razloga je audio traka koju si snimao, od 58. takta otisla naprijed. Nevazno. Usput sam malo popravio Deesser i EQ, kao i onaj drugi "fantomski Hall za sibilante. Sad je to onako kako treba da bude. Nocas sam bio malo premoren od slusanja u studiju a umorne usi nisu za upotrebu. Ovo slobodno mozes koristiti kao referencu pri svom radu ali samo u pjesmama slicnog zanra.

P.S. Poruci koleginici da pod hitno sprema materijal jer ona je grom pjevac, naravno, ukoliko bude imala interesa za saradnju samnom, u vidu miksanja, masteringa i postprodukcije, tome nista ne stoji na putu.

Link:
MixdownMarina-2-.mp3 (http://www.file-upload.net/download-7094961/MixdownMarina-2-.mp3.html)

romario
22.01.2013, 19:34
Hvala ti jos jednom.
A djevojci je ovo prvi put bilo,lazem drugi puta,
da snima i pjeva ovako.
Talentirana je jako.ovo je otpjevala iz prve...
Mislim da ima 17 godina.sve sto pjeva lijepo zvuci.
Mislim da mi je slijedece raditi joj autorsku pjesmu...
Postovano sa mobilnog uređaja

tranzit
22.01.2013, 19:56
Odmah se prihvati posla jer velika steta bi bila ne iskoristiti takav talenat mlade koleginice. To se pojavljuje jednom u deset-dvadeset godina. Obavezno nadji dobre tekstove (pomiri se sa tim da ces to morati da platis/platite) a onda lezi na posao. Mislim da je za pocetak dovoljan jedan singl ili dvije, tri numere.

Zaboravih da ti napomenem, sto se tvog miksa tice. Tendencija i vrlo ruzno pravilo na balkanskim prostorima je da se vokal "gura" previse naprijed (to si i ti uradio u svom miksu). Ovo je pogubno za dobar miks. Neprirodno je jer taj vokal se cuje jace i od bubnjeva i od bassa a to je u realnim uslovima nemoguce, sto se kosi sa osnovnom namjenom jednog miksa, a to je da stvori sto vjerniju iluziju prirodnog sounda orkestra. On kad se pojavi, jednostavno "pobije" sve ostalo jer je prejak. Cemu onda ostali instrumenti ? Bjezi od toga, sto dalje, to bolje. Ne treba stavljati aranzman pod vokal, vec treba vokal smjestiti u aranzman. Ovo je osnovni postulat i na studijama ton-tehnike a i u prakticnom radu. Vokal treba tako miksati, da se svojom bojom a ne levelom probije u miksu. Slijedi zlatno pravilo da vokal treba da se nalazi odprilike na levelu bubnja. Ako poslusas dobre svjetske produkcije (engleske, americke, turske) i uporedis ich sa produkcijama sa Balkana, odmah ce ti biti jasno o cemu ti pisem.

Sejox
22.01.2013, 20:18
E samo jos kada bi bilo novaca u ovom zanru muzike,da se moze bar pristojno zivjeti.
Doduse,u najvecoj prednosti je uvijek onaj ko pjeva(u ovom slucaju ova
mlada pjevacica) u odnosu na autora (kompozitora,aranzera,tekstopisca).
Ona to,recimo,plati jednokratno i ima korist od pjesme dok god je ona aktuelna,pjevajuci je bilo gdje.
Autori i njihova prava su "tuzna prica" ovog podneblja.

I na kraju: Jednom prilikom rece Haris Dzinovic: "Nema para,ako pjevas
u svojoj zemlji na tudjem jeziku".
Pa mozda ovo iskustvo "starog asa" sa estrade,a koji je prosao sito i reseto,
moze biti i koristan.

I u svakom slucaju,djevojka je talenat,a nakon ovog zadnjeg miksa to se jos bolje cuje.

tranzit
22.01.2013, 20:29
Tacno je to Sejo, tacno do bola, a i Haris je potpuno u pravu. Dodje covjeku da se rani. Nekada u bivsoj nam zemlji su prava kompozitora, tekstopisca, aranzera, muzicara i ostalih ucesnika u projektu, bila zasticena i svi mi smo dobijali tzv. tantijeme od materijala sve vrijeme. Zamisli, spavas a pare padaju na ziro. U Njemackoj to i danas normalno funkcionise a iza svega toga stoji GEMA koja nemilosrdno stiti prava muzickih radnika. Cak i svaki ugostiteljski objekat pausalno placa GEMU, a taj novac se dijeli po odredjenom kljucu na muzicke radnike. Radi ovoga se cesto kaze da je u Njemackoj dovoljno imati jedan jedini hit i od njega pristojno zivjeti cijeli zivot. Za ovo ima dosta primjera, pomenucu samo neke sa balkanskih prostora koji su na ovaj nacin dosli do miliona: Bata Ilic i Ivo Robic. Naravno da toga kod nas danas nema. Kod nas se snimaju materijali kao reklama koja ce posluziti za pozive na koncerte i ostale feste. U normalnom svijetu se koncerti odrzavaju da bi se reklamirao novi materijal. Kontradiktornije ne moze biti.

romario
22.01.2013, 20:50
To za bubanj sam primjetio,ali nisam nikad uspio ugurati vokal u mix...Cujem ja to,ali me ide.
Tvoj vokal je ono sto zelim da i sam dobijem pri obradi u mixu.
To cu i traziti u svome home studiju ovih dana.
Taj zvuk vokala.
Sejox
Novca od ovoga nema.
Ima zadovoljstva.vec razgovor sa tobom,tranzitom mi je gust i odmor.
Slusati marinu kako pjeva,takodjer.

Autori su kod nas zasticeni,zamp,tako
da uz dobru pjesmu i jos nesto,moze se dugorocno i nesto zaraditi.
Postovano sa mobilnog uređaja

tranzit
22.01.2013, 21:00
Znam da je u Hrvatskoj to krenulo pravim putem jer saradjujem sa nekoliko ljudi iz Croatia Recordsa pa sam u toku. Medjutim Bosna a i Srbija su jos daleko od toga, a sumnjam da ce se na tom planu ista ozbiljnije promijeniti. Samo pusta obecanja.

Romario, sto se tice vokala, rekao sam ti, mozes ga uzeti kao referentni, pogotovo ovaj drugi snimak jer je on pravljen sa odmornim usima. Uopste, moras uvijek imati jedan referentni materijal i konstantno pri miksu vrsiti poredjenje. Ovo radim i ja, a i svi ostali koji se bave ovim poslom, bez obzira na znanje i iskustvo. To nikada nije na odmet. Jos jedna moja preporuka, miksaj slusajuci na razlicitim levelima monitoringa, a nije na odmet imati nekoliko razlicitih monitora pa cak i jedan auto radio sa njegovim zvucnicima jer masa ljudi slusa muziku skoro iskljucivo u autu. Svaki ozbiljniji studio ima kao jedan od monitoringa i auto radio kao i mali kuhinjski mono radio.

romario
22.01.2013, 21:10
Snimke preslusam i na tv.to je nekakav jadni stereo-mono:)
i obavezno u autu.Tu i cujem najvece razlike naspram orig. snimaka.
Ubacit cu radio u sobu.samo moram vidjeti kako spojit se na njega.
Postovano sa mobilnog uređaja

nele1
22.01.2013, 21:19
Lepo ti peva ova pevacica,sve u svemu lepo.

tranzit
22.01.2013, 21:32
Nije Nele lijepo, nego izvanredno. Talenat koji je kao nebruseni dijamant.


@romario

Moze i TV jer i to je medijum na kojem se velikim dijelom slusa muzika.

zaggy
22.01.2013, 21:44
Svaka čast maestro...

tranzit
22.01.2013, 21:47
Hvala tebi ali vjeruj mi, vrlo lako je raditi ovakav vokal. Vrlo brzo se dobije inspiracija za rad.

nele1
22.01.2013, 22:22
tranzit mislio sam na celokupni saund ,pevacica peva odlicno nema price.
Daje samo neki klavir bio do koske,bilo bi strava.

romario
22.01.2013, 22:40
Klavir je takav kakav je,jednostavan.
I to je dio
ljepote te pjesme.
Cak ni u originalnoj verziji ni sound klavira nije extra.
U stvari,onakav je kakav ga je izvodjac zamislio.A ne mi...
Postovano sa mobilnog uređaja

tranzit
22.01.2013, 23:15
Iz tog razloga, posto mi je pjesma poznata, sam u snimku zamijenio tvoj klavir sasvim "obicnim" Grand Pianom iz Kontaktovog Libraryja. Naravno da sam mogao postaviti bilo koji od aktuelno najkvalitetnijih klavira od kojih su poneki "teski" i po stotinak GBa a kostaju taman koliko i jedan cijeli Tyros ili Pa3X ili Kronos ali... kao sto rece Romario, to odmah ne bi bilo to jer ovdje je vokal vazan i on treba i mora da dominira.

romario
11.03.2013, 10:46
Matrica i vokal ...
Probao sam napraviti nekakav odnos,ubaciti vokal u gotovu matricu .

<embed src="https://www.box.com/embed/fonxnes1rckmiej.swf" width="200" height="250" wmode="opaque" type="application/x-shockwave-flash" allowFullScreen="true" allowScriptAccess="always">

nele1
11.03.2013, 11:35
Ovo je za mene bez premca najlepsa pesma od Magazina,kolega lepo si odradio vokal
recimi samo sa cime kako itd mislim softver.

romario
11.03.2013, 11:54
I meni najdraža njihova pjesma,i pjevačica .
U cubase 4 sam ubacio matricu.
Vokal sam popravio sa denoise-rom ,eq i obični kompresor .
Na kraju hall ...

b.o.Y.c.h. ČK
11.03.2013, 12:31
Super! DObar glas! pozz

romario
20.03.2013, 17:48
Naš singl koji izlazi uskoro ...
Ovo je otprilike finalni mix ...
Slijedeći demo će biti narodna muzika :)

<embed src="https://www.box.com/embed/ojckxkem64lp0kk.swf" width="200" height="200" wmode="opaque" type="application/x-shockwave-flash" allowFullScreen="true" allowScriptAccess="always">

zeljko
21.03.2013, 11:27
Super druze,da znas da cu kupiti cd kad izadje,samo mi javi..Poz

romario
21.03.2013, 12:19
Drago mi je ako ti se sviđa ...

zeljko
21.03.2013, 12:22
Kako da ne ovo je na pravo profesionalnom nivou odradjeno.Svaka vam cast jos jednom..Kad ce mo cuti i ostale pjesme i koliko ce ih biti na novom Cd-u kad izadje?

romario
21.03.2013, 12:57
Zasada ovo ide kao singl .
Još jedan singl do kraja godine planiramo .
Zavisi o sponzorima ,cd možda nagodinu ...
košta sve to ...studio,spot...

harepa50
23.03.2013, 02:35
Bravo romario, super je ovo, svaka čast.. :D

gagan
23.03.2013, 03:37
Romario , ovo je prelepo , extra svaka vam cast , odradjeno super , ... pozdrav

tranzit
23.03.2013, 04:49
Romario, pjesma je top, aranzman odlican, odsvirano je vrlo konkretno, pjevac, ko god da je, zna svoj posao i to veoma dobro. Zamjerka... ocekujes da uvijek imam neku zamjerku... imam i sada. Miks bi mogao biti za klasu bolji, steta bi bilo za ovakvu pjesmu ne uraditi maksimum jer joj mirne duse mogu proreci dobro slusanje. Ima malih gresaka u odnosu instrumenata u drugom dijelu, to jest refrenu, glas nije komprimiran kako valja a na pojedinim mjestima bi ga trebalo i "pjeske" obraditi. EQ na glasu je odlicno odradjen, efekat takodje, vrlo decentno, mada bih ja stavio nesto "skuplji" hall odnosno ambient. Da probas to sam malo da poslusas pa da napravis te sitne ispravke, prevashodno kod onih gitara koje se pojavljuju ekstremno lijevo i desno u drugom dijelu pjesme, prejake su za dlaku, kao i ona solo overdrive koja se pojavljuje nesto kasnije. Bubanj bi trebalo da ide za nijansu na gore a i Bass bi takodje trebalo da pretrpi "soft" kompresiju jer u pojedinim momentima ostaje dosta plitak u odnosu na gitare. Poslusaj jos jednom pazljivo, gledaj da poslusas i na normalnom HiFi uredjaju a dobro bi bilo i na auto radiju. Ako imas kompletan projekat, nema veze u kojem DAWu, posalji mi to (podigni na neki server), imam volje da odradim te sitnice i vratim ti miks, pa odluci sam sta ti se vise svidja.

makso68
23.03.2013, 15:55
Sviđa mi se ovo.Svaka čast!Pozdrav i svako dobro!

romario
23.03.2013, 16:03
Romario, pjesma je top, aranzman odlican, odsvirano je vrlo konkretno, pjevac, ko god da je, zna svoj posao i to veoma dobro. Zamjerka... ocekujes da uvijek imam neku zamjerku... imam i sada. Miks bi mogao biti za klasu bolji, steta bi bilo za ovakvu pjesmu ne uraditi maksimum jer joj mirne duse mogu proreci dobro slusanje. Ima malih gresaka u odnosu instrumenata u drugom dijelu, to jest refrenu, glas nije komprimiran kako valja a na pojedinim mjestima bi ga trebalo i "pjeske" obraditi. EQ na glasu je odlicno odradjen, efekat takodje, vrlo decentno, mada bih ja stavio nesto "skuplji" hall odnosno ambient. Da probas to sam malo da poslusas pa da napravis te sitne ispravke, prevashodno kod onih gitara koje se pojavljuju ekstremno lijevo i desno u drugom dijelu pjesme, prejake su za dlaku, kao i ona solo overdrive koja se pojavljuje nesto kasnije. Bubanj bi trebalo da ide za nijansu na gore a i Bass bi takodje trebalo da pretrpi "soft" kompresiju jer u pojedinim momentima ostaje dosta plitak u odnosu na gitare. Poslusaj jos jednom pazljivo, gledaj da poslusas i na normalnom HiFi uredjaju a dobro bi bilo i na auto radiju. Ako imas kompletan projekat, nema veze u kojem DAWu, posalji mi to (podigpni na neki server), imam volje da odradim te sitnice i vratim ti miks, pa odluci sam sta ti se vise svidja.
Znas da tvoje misljenje cijenim,i hvala ti na iskrenosti.
Na zalost,vec smo napravili i remix pjesme i mastering.
Pjesma se vec vrti na radio stanicaama.
Kad stignem stavit cu je ovdje takvu,zavrsenu.
Radili smo u pro tools.
Postovano sa mobilnog uređaja
Dodato:
Hvala svima na komentarima.
Posto su mahom pozitivni ,tim vise mi i znace!
Postovano sa mobilnog uređaja

sstipa
23.03.2013, 17:53
Kompletno je sve ok - samo napred !

zeki11
24.03.2013, 03:07
Romario lijepo odrađeno svaka cast,samo naprijed...:D

Boban010
25.03.2013, 02:03
Ohoo,Romario je pravi muzicar profesionalac i gospodin covek!Kapa dolje!:D Svaka cast ^:)^
jedva cekam narodnjak.
Veliki pozdrav!

romario
25.03.2013, 10:14
hvala,hvala :)

b.o.Y.c.h. ČK
25.03.2013, 11:10
Jel može autogramčić? :)
Super posao!

romario
25.03.2013, 19:34
Kako sam i rekao ,evo i finalne verzije,
nakon masteringa .
<embed src="https://www.box.com/embed/2ppbbgh9su4t4u3.swf" width="222" height="222" wmode="opaque" type="application/x-shockwave-flash" allowFullScreen="true" allowScriptAccess="always">

Arter
25.03.2013, 22:02
odlicno kolega....

tyros2
30.03.2013, 02:43
Svaka cast Mario!


Samo naprijed!

spasoje88
30.03.2013, 17:38
Vrhunski... Na prvo slusanje mi se svidelo... Sound je perfektan! pozdrav legendo

nele1
06.04.2013, 22:33
Bravo legendo,do jaj..... odradjeno.

zeljko
10.04.2013, 14:54
Super;)

korg18
10.04.2013, 16:27
Fino,a i lijepo zvući taj tyros,sve najbolje i u daljem radu.

romario
10.04.2013, 17:25
Hvala !
Postovano sa mobilnog uređaja

nele1
18.04.2013, 14:04
Ajde legendo nesto opet iz tvog repertoara da bude do bola,veliki pozdrav.

romario
07.11.2013, 08:46
Nova pjesma i prijedlog mix-a .
<embed src="https://app.box.com/embed/ec1wg3nc1fnkxi1.swf" width="300" height="150" wmode="opaque" type="application/x-shockwave-flash" allowFullScreen="true" allowScriptAccess="always">

nesaband
07.11.2013, 15:05
=D>,dobra rokacina,snimak odlican.....bravo majstore....

harepa50
07.11.2013, 17:07
Pjesma je odlična, nema se tu šta pričati. Meni cijeli miks djeluje malo prekompresovano, činele iskaču glasnoćom, doboša falili. Ima tu stvari koje bi trebalo ispraviti. Ako želiš pošalji mi trake u audio ili ako si radio u Studio One možeš mi spakovati cijeli projekt folder i podići na neki server, pa ću uraditi rado mix za tebe.

romario
07.11.2013, 17:35
Mix nisam radio ja .Iz jednog studija je u našoj okolini .
Hare u pravu si ,i meni je to upalo u oko .
I kick mi je prejak,malo i umjetan .
U principu smo dobili mix na prvo slušanje pa ćemo raditi korekcije koje želimo i možemo .
Na početku bi izbacio ono dupliranje vokala,probao malo reverba na vokale.
Na početku refrena mi je zbrka,puno gitara izgleda .
Zato mi je drago čuti i tvoje mišljenje i sugestije .
Možda i vokali mogu biti malo uvjerljiviji,ne znam dali je
ovdje potreban deeser ,ili je ta količina s,č u redu .
Mislim da su ipak malo prenaglašeni ...

harepa50
07.11.2013, 18:38
Da, baš kao što kažeš za kick. Treba njemu svakako ovih attack frekvencija ali ne previše. Ja bih ostavio dupliranje vokala samo na refrenu. Za reverb bi razmislio. Treba se poigrati sa panoramom svih instrumenata u miksu. Poradio bih i na bassu malo, gubi svoju definiciju u miksu. Mislim da si upravu za sibilante, a deesser-om bi trebalo eksperimentisati, pjevač ima prirodno naglašene sibilante.

romario
07.11.2013, 18:59
Da ,bas je generalno nedefinisan kako ti kažeš;),
Čini mi se da je općenito teško danas čuti bas gitaru u pjesmi ,
a da je konkretna i dovoljno glasna .

momo
07.11.2013, 23:18
svaka čast...

zeljko
09.11.2013, 00:42
Tek sad cu ovo.Bravo ja neznam sta bih jos rekao.Pozz

romario
12.11.2013, 08:56
Malo smo korigirirali ,
stisali kick i smanjili mu visinu,
pojacali snare
gitare u reff malo panoramu promjenili
pojacali bas gitaru .

sad ,
mislim da je hihat malo jak,
bas gitara možda prejaka,ali nikako da je definiramo
i dobijemo ono što želim ,
vokali opet imaju s,š,č,ć viška ...
i dalje i je malo (pre)glasna pjesma...

Imam pravo na još jedan re-mix .

<embed src="https://app.box.com/embed/5fq7xdxz4dh9jg0.swf" width="466" height="200" wmode="opaque" type="application/x-shockwave-flash" allowFullScreen="true" allowScriptAccess="always">

zeljko
12.11.2013, 19:06
Meni se svidjaju obje verzije..Vidi sa Tranzitom da li sta treba popraviti ili ako on moze da je doradi..Poz

tranzit
13.11.2013, 02:00
@romario

Odlicna pjesma, veoma konkretno odsvirana i isto tako i odpjevana, aranzman odlican... mix... ne valja nista. Toliko je los da si uspio skoro upropastiti ovako dobru interpretaciju (i vokalnu i instrumentalnu), a i ovako dobar aranzman. U tom miksu je toliko nagurano EQ-a i kompresora da je prosto cudo kako se ipak razaznaje kvalitet sviranja, pjevanja i aranzmana. Na kraju ti ni to nije bilo dosta, pa si drmnuo i Leveler ili neki od Limitera, odnosno master kompresora, koji je prepeglao sve sto se prepeglati moglo. Obrati paznju na 1:31 kada vokali ostaju kratko sami, koliko se u tom momentu "napumpaju", to jest koliko se cuju glasnije. To je prvi i najpouzdaniji znak, da se zestoko... ma sta zestoko.... uzasno pretjeralo sa master kompresijom i da je snimak krenuo da "pumpa". Kompresija ti je toliko zamutila snimak da se zaista skoro ne razaznaje da li je u pojedinim momentima Bass ili donje oktave gitare. Bass je bukvalno "pojeo" citav aranzman. Nedefinisan je, mutan, lijen. Za gitare se potpuno isto moze reci. Bubanj je, cini se, uredu ali ovdje bih ostao rezervisan jer ga ne cujem kako treba radi gore pomenutih greski u miksu.
Sibilanti, koje pominjes i mislis da su jos uvijek jaki, kao i HiHat su najmanji problem i tu ne bih imao posebnih primjedbi. I ovo primi samo uslovno jer tek kada bih cuo snimak u jednom normalnijem miksu, mogao bih nesto konkretnije napisati o tome.
Moj savjet je... sve na nulu i nanovo. Pripazi pri odabiru ambienta (halla) jer taj koji je trenutno tu, nije me bas posebno ubijedio. Ne znam na cemu si snimao, to jest na kakvom audio interfaceu, a ne znam ni na cemu slusas, ama mi se cini da ti slusanje nije bas najoptimalnije pa i dolazi do ovakvih promasaja. Znaci, zavrni rukave, postavi sve na linarni polozaj, a onda polako kreni od bubnja pa nadalje. Gledaj da ne maltretiras mnogo ekvilajzere po trakama jer zaista imam osjecaj da si upravo njima i kompresijom i upropastio miks. Nemoj da bi ti slucano stajao nekakav leveler kao insert u masteru dok miksas !!!!!! "Snazan" miks se ne dobija levelerima vec prije svega miksom, tek kada tu odradis maksimum sto se odraditi moze, tek tada eventualno uvodi sve mastering efekte. Kazem eventualno jer nijhe automatizirano pravilo da u svakom miksu bas moras upotrijebiti sve mastering efekte i trikove.
Velika steta bi bila da ova pjesma, ovo pjevanje i sviranje, a i ovaj aranzman ne dobiju zasluzeni miks. Pjesma je kao bomba, treba je samo natjerati miksom da i eksplodira.

romario
13.11.2013, 09:56
Uh,

i očekivao sam tako nešto .
Nažalost (ili na sreću),nisam ja producent .
Radi se tek o par mojih sugestija,a ne mogu baš pretjerivati
sa mojim sugestijama i sl .
Ne mogu više tražiti velike zahvate i rad ispočetka na mix-u .
Probat ćemo još malo bas stišati ,bar na pojedinim mjestima gdje iskače ,malo šuškanje na činelama probati korigirati .
Eq,kompresori i leveleri vidim da imaju u master lancu .
E sad kako su upotrebljeni ,to čuješ .
Sutra ću dobiti master,posebne audio trake ,i projekat u kom je programu rađeno .
Jesi poslušao prvi snimak,kakav je on u odnosu na prvi...

sale_band
13.11.2013, 11:25
Ja sam slusao kod mene na HS7 I cini mi se da su vokali skroz negde vani a gitara kao da mi je pored glave :)

Svidja mi se pesma, vratio si me u '80-e :)

tranzit
13.11.2013, 15:08
@romario

Kako ne mozes traziti da se ponovo miksa. Ovako to ne bi smjelo ici u produkciju. Ne znam kakav ti je odnos prema tom ton majstoru ali on ovo definitivno mora ponovo da uradi jer to ne valja. On svoj posao nije uradio kako treba. Ukoliko ne budes imao nacina da ga natjeras, posalji mi to da odradim, ovoga puta gratis za tebe jer si u skripcu. U svakom slucaju, radi sta god znas ali to ne smije vani jer je ruglo od miksa.

romario
13.11.2013, 15:55
Probat ćemo popraviti još ...

sale_band
13.11.2013, 16:25
Ne razumem kako to funkcioniše sa "producentima" tamo...
I ja sam jednom pokušavao da uposlim Tranzita za pesmu jedne devojke iz Srbije ali čovek koji je snimao nije hteo da prosledi projekat pa je na kraju sve propalo...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk
Dodato:
@romario ako hoćeš da ova pesma zaživi, obavezno poslusaj tranzita

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

zeljko
13.11.2013, 17:00
Sad sam poslusao na zvucnike ponovo i stvarno ima Tranzit pravo kao i uvijek hehe..Probija bass neverovatno i kad sam pojacao zlo mi dodje od brujanja..Sto se tice pjesme i svirke nema sta sve super ali stvarno miks treba uraditi kako valja,pogotovu ako se radi o izdaji CD-a na trziste ako mogu tako da se izrazim jer neznam drugacije heh.Posalji ti to odmah Tranzitu svakako je rekao da ce ti uraditi gratis,pa time nemas sta da izgubis a da i platim nebih izgubio nista,kazem za sebe.Poz

tranzit
14.11.2013, 01:39
Da je samo taj Bass u pitanju Zeljko, ne bi bio problem smanjiti mu level i gotova prica, nego taj miks mora da se radi od pocetka, izbacivsi prije toga, sve sto je gospodin ton-majstor nagurao po kanalima i masteru jer je to toliko zabrljano i zaprljano i toliko upropasteno, da nikakve male intervencije ne pomazu. Kompresija po kanalima je neuko odradjena, ekvilajzeri su unistili sound pojedinih instrumenata, hall je los i leveli halla su lose podeseni, u master sekciji je totalno laicki postavljen Laveler koji je zadao zadnji udarac pjesmi i nokautirao je. Bez mnogo objasnjavanja, sve na "nulu", a onda po redu. Samo tako ce ta pjesma dobiti zasluzeni miks.

romario
29.01.2014, 16:35
https://www.youtube.com/watch?v=qdxrH8BkPrA&feature=youtube_gdata_player

zeljko
29.01.2014, 17:09
Sad je bolji miks nego prije.Jel to sad gotova varijanta?

romario
29.01.2014, 17:44
Gotovo druže ,prodano ...
Sad idemo na novu ;)

zeljko
29.01.2014, 20:23
Fino odradjeno svaka cast.Hajde samo nastavi te tako i meni je drago ako ste zadovoljni prodajom iako nemam ja od Toga nista hehe:)
Dodato:
Mislio sam da ja nemam od zarade nista da ne dodje do zabune a rado cu vas poslusat to stoji;)
Dodato:
Jos kad bi mi poklonili cd auuuuuu to bi bilo najbolje :lol:

DEMO
02.02.2014, 13:27
Poz
Bravo tiga bate;)
E ovo se zove INSPIRACIJA svaka cast i puno srece u daljnem radu %%-

romario
17.01.2019, 01:14
Nesto sviranja,pjevanja,snimanja...
Snimci koji su vec bili na forumu.

romario
17.01.2019, 01:16
nastavak

Landison
17.01.2019, 13:36
Daj nam malo specifikacija pjesama da znamo o čem se radi...ko, šta ,kako!:)

romario
17.01.2019, 17:51
Zbog tebe sam i stavio ove snimke.
Prvi snimak sviram na tyros 2.
Drugi pokušaj pjevanja i uz matricu .
Treći snimak autorska pjesma koju sam snimao i djelomično svirao.
Na onoj kartici.

Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk

Landison
17.01.2019, 19:28
Zašto zbog mene...?

romario
17.01.2019, 19:30
Pa zato što si prije nekog vremena pitao za moje demo snimke [emoji6]
Ako se sjećaš...

Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk

Landison
17.01.2019, 19:50
Pa prijo.... devet mjeseci...devet mjeseci si ti postavljao te snimke radi mene...jesi čovik i gotovo!:)
Tyros 2...iznenadilo me kako lijepo zvuči...još te harmonikice..lijepo!
Matrica....nisam čuo tu pjesmu ali mi se sviđa.....pjevanje,rekao si i sam da nisi pjevač,ali ako čovik ima volje dalo bi se tu radit!
Autorski rad..hm...ko i svaki drugi koji nema za cilj da postane komercijalni hit...ugodan..nešto drugačije...nego jel to pjevao Zrinko Tutić!?

romario
17.01.2019, 19:56
Ajde, nije prošlo devet mjeseci,ne cjepidlaci [emoji6]
Demo snimci ovog tipa su ti prilika da me malo upoznaš kao muzičara.
I ja sam tvojim snimcima tako prisao.

Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk