PDA

Pokaži Full Verziju : Klarinet and saksofon


Husnu
26.03.2007, 00:57
pa dobro zar nema tu na forumu neki klarnetista?

nele1
26.03.2007, 01:23
dali ti sviras sax ili klarinet ajde bilo bi lepo ako si saxsofonista ili klarinetista treba mi sax semplovi samo wave ajde javi pozdrav

BasariStudios
26.03.2007, 02:44
Ja sviram i klarinet i sax, i zurnu i gajdu i kaval. Sta ti sviras?

teacher
27.03.2007, 00:24
pa dobro zar nema tu na forumu neki klarnetista?
Evo me brate, sta je ovo niko nece da duva nego se samo na struju prikljucuju!
Koji repertoar sviras?
Pozdrav.

BasariStudios
27.03.2007, 16:09
Duvao sam skoro 10 godina, dok mi nije dojadilo DUVAT po kafanama, pa sam
se onda prebacio na klavijature al i dan danas ponekad DUVNEM u studio kad
mi zatreba...retko kad...

Selmer
27.03.2007, 22:54
Izvinjavam se sto nisam pisao ali sam zaboravio SIfru pa sam morao da se registriram ponovo.Jas sam je otvorio ovu temu.Inaku sviram Klarinet i saksafon vise dugo godina zavrsio sam sredno muzicko klarinet,u makedonia makedonac sam ali zivim u USA i sad sam u makedonii na posetu,tezge u usa ide odlicno.

Stilu koih praktikuem u tezgu Bugarski i turski jer mnogo volim te muzike ne iskljucavam i Srpske ali nije bas moj stil a ima dosta dobra tehnika i u srpskoj muzici.podrzav do sve kolege

Selmer
27.03.2007, 22:58
pa dobro zar nema tu na forumu neki klarnetista?
Evo me brate, sta je ovo niko nece da duva nego se samo na struju prikljucuju!
Koji repertoar sviras?
Pozdrav.

Brate pozdrav i do tebe sto ima novo tamo kod vas,kako jel ima tezge?nisam te bas razbrao sta repertoar sviras nadam se da mislis koih stil.Pozdrav

nele1
27.03.2007, 23:35
ajde majketi ako mozes danam odsviras svaki ton bez povisilica bez ataka mnogo nego cisto ravan znaci svaki
f1 g1 a1 h1 c1 d1 e 1f2 i tako kolko mozes oktava molim te u nekom kompjuteru koj imaa dobru saund kartu
ajde odgovori molim te
znaci valjalobi jedno 4 oktave
oba i sax semler i klarinet bufet ajde molim te
ovde GORAN NELKOVSKI NELE POZDRAV

Selmer
27.03.2007, 23:55
ajde majketi ako mozes danam odsviras svaki ton bez povisilica bez ataka mnogo nego cisto ravan znaci svaki
f1 g1 a1 h1 c1 d1 e 1f2 i tako kolko mozes oktava molim te u nekom kompjuteru koj imaa dobru saund kartu
ajde odgovori molim te
znaci valjalobi jedno 4 oktave
oba i sax semler i klarinet bufet ajde molim te
ovde GORAN NELKOVSKI NELE POZDRAV

Brate jas sam sad u macedonia inaku zivim usa tamu mi e saund kartica mnogo dobra ali cu probati i tuka nije problemklarinet mi e buffet i saksofon selmer nije probblem.Samo nije mi jasno dali hoces sekoj ton poedinecno da bude snimjen ili hoces po skala pisi.Mozes i da mi pises na borce@myway.com za da imam tvoi mail i da ti posaljem kad snimim.pozdrav

nele1
28.03.2007, 02:26
vaka slusaj sakam dami odsviris sekoj ton po 5 sekundi ama prvo malce sekund dami ostes prazno ko sto ti rekov
ako mozis edno 4 oktavi ama snimaj na Sound Forge dabidi ednak signal
signalot da bie na -15 na Sound Forge metrotso pokazvi jacina
sakam da mi snimis sekoj ton netrebi povisilici znaci
f1,g1,a1,h1,c1,d1,e1,f2,g2,a2,h2,c2,d2,e2,f3,g3,a3 ,h3,c3,d3,e3,f4,g4,a4, i dosta je
sakam semler sax site tie tonovi po 5 sekundi bez mnogu atak
dabide site tonovi ednaki
taka i bufet klarinet site tie tonovi ajde ziti se hitno mi trebi pozdrav
JA SE IZVINJAVAM STO SAM MORAO MAKEDONSKI DA PISEM DABI BOLJE OPISAO KOLEGI STA MI TREBA POZDRAV

nele1
28.03.2007, 02:29
SNIMI TON PAUZA PAK NOV PAUZA I SITE TAKA VAZNOMIJE SAKAM TONOVITE DASE CISTI BEZ VIBRATO SAMO RAVEN TON

BasariStudios
28.03.2007, 05:17
Selmer, od kade si od Makedonija? I kade si vo USA? Jas sum vo NYC.

Selmer
28.03.2007, 14:39
SNIMI TON PAUZA PAK NOV PAUZA I SITE TAKA VAZNOMIJE SAKAM TONOVITE DASE CISTI BEZ VIBRATO SAMO RAVEN TON

razbrao sam te brate sta hoces,sad cu da potrazim neko tu u veles koj ima dobro zvocnu karticu pa cemo da budemo u kontakta.podzrav,potrudicu se da budem sto brzie

Selmer
28.03.2007, 14:40
Selmer, od kade si od Makedonija? I kade si vo USA? Jas sum vo NYC.

Od veles sum ,a vo usa sum vo Indiana(crown point).

nele1
28.03.2007, 16:03
Aj Pozdravimigo Gradot Jas Sluzev Vojka Vo Veles 1988
Bas Mije Drago Da Si Od Veles
Ajde Kese Cujeme Se Najubavo Kolega

Dali Je Kolega Dosao Ponovo U Ameriku
Dali Se Vratio
Kolega Ajde Javise

necasax
28.01.2008, 02:08
Ljudi ja sam Saksofonista trenutno zavrsavam 4 godinu saksofona i planiram dalje akademiju.Da li ima neki duvac koji bi samnom razmenjivao iskustva o svom instrumentu?Unapred hvala!

robika
26.10.2008, 00:19
imaš li iskustvo ili informaciju kako se ponaša midi sax? Ja sam naišao na dve takve sprave i čini mi se privlačno.Malo da se promeni zvuk u toku svirke a i može po cjeli dan da se vežba da niko ne čuje i da se ne toši snaga. Tako mi se čini zato postavljam pitanje i očekujem da čujem iskustva kolega.

Darko88
26.10.2008, 01:13
Nedime jel umes da duvas u tradicionalnu srpsku frulu, nemoj da shvatis pogresno ozbiljno te pitam?

Vule
26.10.2008, 01:20
Nedim od svih duvačkih instrumenata najbolje duva u džiont...:lol:...jel tako Brate? :lol:=))

coke357
26.10.2008, 01:46
Ja sam cuo da ti sto sviraju te duvacke instrumente mogu da naduju jajca opasno hehhehehehheheheeh pozzzz

Darko88
26.10.2008, 01:48
Nista dok nedim ne kaze on ipak je duvac

CRNI GALEB
27.10.2008, 19:29
Dobar si ...........=))=))=))=))=))

vujanov
27.10.2008, 19:52
Prijatelju, kad to snimis okaci semplove na download, za site chlanovi od forum....HVALA

Saxofonista
29.10.2008, 13:57
Pozdrav. Evo jos jednog saxofoniste :)

mirandess
08.10.2010, 18:53
:) ima prijatelju :) ja sviram klarinet b. Amatijev, kupljen prije 7 godina :) i odlican je :) samo me malo zeza H klapna...... mijenjao sam 2 puta spuzvice na klapnama al opet nista..... steta, a instrument 1700 km sam platio :( Nov!!!! znas li ti ista o tome????? tj, zna li itko ista o tome?? a saxofon, aaaajme meni, prva placa koju zaradim kupit cu ga i to tenora, ufff odmah se najezim kad cujem zvuk!!!

OrtodoxSRB
10.03.2015, 00:15
Počeo sam da sviram Alt Saksofon i dobro mi je krenulo (bar mislim). Nema klipa koji nisam pogledao na youtube. E sad me zanima jedno.
Svi koji sviraju sax na youtube (recimo osnovna C dur lestvica) nota D je pritisnuto svih 6 osnovnih tastera (krećem od leve gornje ruke, pa do desne ruke, prstored 1,2,3 - 4,5,6), nota E je pritisnuto 5 tastera (1,2,3 - 4,5), nota F je pritisnuto 4 tastera (prstored 1,2,3 - 4) i td. Nota C je pritisnut 2 taster ili drugi prst leve ruke. I ja sam tako počeo da učim razne skale.
Muzičar kod koga sam otišao da mi pokaže neke stvari u vezi saksofona (vrsni muzičar koji je obrazovan i svira sa orkestrom) mi je pokazao C dur lestvicu i to tako što se nota C dobija kada se pritisnu 1. i 2. taster leve ruke (kod mene je to bila nota A), nota D samo prvi prst leve ruke, nota E bez prirsnutih tastera i td. Ispada da sam sve pogrešno učio. Napominjem da on isto svira Alt saksofon Eb.
Da li neko može da mi objasni u čemu je razlika, jer njegovo C (prvi i drugi prst leve ruke) zvuči isto kao C i na klaviru, dok kod moje lestvice to nije slučaj. Pogledajte C dur lestvicu na bilo kojem video klipu na youtube. Šta je od ova dva ispravno, odnosno verujem da mi je dobro pokazao, ali ja sam zbunjen?
Hvala unapred na pomoći i savetu.

sale_band
10.03.2015, 00:26
Ne razumem se u sax, sli ako je C, onda je C na svakom instrumentu, razumes?
Ne moze kod tebe da bude jeno o na klaviru drugo C.

Taj muzicar ti je izgleda dobro pokazao.

OrtodoxSRB
10.03.2015, 00:34
Jasno je meni to, ali sam odgledao preko 300 klipova (škola alt saksofona i razna uputstva i tutorijali i svi su svirali onako kako sam ja prvobitno vežbao). Prilikom tih vežbi sam upoređivao zvukove njihovih saksofona sa zvukom mog saksofona i potpuno isti ton sam dobijao.
Možda je moje pitanje notorna glupost, ali i dalje mi nije jasno.#o
Dodato:
Jel ima neki saksofonista da mi razreši prethodnu dilemu? :-h
Dodato:
Jel ima neki saksofonista da mi razreši prethodnu dilemu? :-O

mgxbty
20.07.2016, 13:23
Ne razumem se u sax, sli ako je C, onda je C na svakom instrumentu, razumes?
Ne moze kod tebe da bude jeno o na klaviru drugo C.

Sale bre saxofon nije češalj.
Ako je na tenor saxofonu C na klaviru je Bb.:)]
Eb saxofon ako je njemu C na klaviru je A.:)]

sale_band
20.07.2016, 13:57
Ja kad sviram sa saksofonistom ne primecujem da on svira C dok ja sviram Bb... Znaci, ako mu kazem C onda je C i meni i njemu, sta on stisce na saxu, nemam pojma... To je poenta mog posta

DK__007
28.04.2020, 12:23
Jasno je meni to, ali sam odgledao preko 300 klipova (škola alt saksofona i razna uputstva i tutorijali i svi su svirali onako kako sam ja prvobitno vežbao). Prilikom tih vežbi sam upoređivao zvukove njihovih saksofona sa zvukom mog saksofona i potpuno isti ton sam dobijao.
Možda je moje pitanje notorna glupost, ali i dalje mi nije jasno.#o
Dodato:
Jel ima neki saksofonista da mi razreši prethodnu dilemu? :-h
Dodato:
Jel ima neki saksofonista da mi razreši prethodnu dilemu? :-O

Evo ja sviram saxofon (i još neke puhačke instrumente) preko 20 godina, pa ću probat objasnit o čemu se tu radi... ;)
Kao prvo, dobro si prvobitno vježbao, i tutoriali koje si na youtube-u gledao su ispravni.
Dakle, stvar je u tome što je većina instrumenata (npr. klavijature, klavir, violina, flauta itd.) u C-štimu, koji je i osnovni štim. Kod puhačkih instrumenata često susrećemo druge štimove, npr. B-štim ili Es štim, što znači da kada instrument koji je u B-štimu odstvira ton C, taj ton zapravo zvuči kao ton B na klaviru; ili ako na instrumentu u Es štimu odsviramo ton C, onda taj ton zvuči kao ton Es na klaviru. To bi ukratko značilo da ukoliko sviraš npr. Tenor saxofon (koji je B-štim) zajedno s klavijaturama, onda na saxofonu moraš svirati u tonalitetu koji je za ton viši od klavijaturskog, da bi zvučali jednako.
Što se tiče štimova, evo popisa nekih puhačkih instrumenata i njihovih štimova:
Sopran saxofon - B-štim
Alt saxofon - Es-štim
Tenor saxofon - B-štim
Bariton saxofon - Es štim
Klarinet - B-štim
Truba - B-štim
Flauta - C-štim
Francuski rog - F-štim

Što se tiče transponiranja, ovo bi bili paralelni tonaliteti po štimovima:
C-štim....B-štim....Es-štim
Es-dur....F-dur.......C-dur
B-dur.....C-dur.......G-dur
F-dur.....G-dur.......D-dur
C-dur.....D-dur.......A-dur
G-dur.....A-dur.......E-dur
D-dur.....E-dur.......H-dur
A-dur.....H-dur.......Fis-dur
E-dur.....Fis-dur.....Cis-dur
...i tako dalje... ista stvar je i sa molovima, odnosno i sa pojedinačnim tonovima...

Možda je malo apstraktno na prvu, ali nadam se da će bit od pomoći :)