PDA

Pokaži Full Verziju : Dali koristite intro na klavijaturi


gagan
27.03.2011, 04:07
Dali koristite intro na vasim aranzerima , ja vecinom a pri tom i sviram ... Pitanje sam postavio iz razloga punije svirke , bio sam na jednoj svirci na kojoj je bio klavijaturista i pevac nije koristio intro vec je sve odsviro na le korgu , pa mi nekako delovalo prazno . Al je tamo bio jos jedan klavijaturista valjda gost na toj zabavi , on je odsviro jedno sat vremena nekoliko numera sa pevacem , al je koristio intro i uy intro je i svirao na le korgu razlika nebo i zemlja . Pitao sam ga sto koristi intro , odgovorio je ,,, kad je pametan covek to konstruiso na aranzerima , zasto ga ne koristiti mnogo kvalitetnija je svirka ipak sviramo sami , pa treba da docaramo da zvuci ko vise muzicara da sviraju , rekoh i ja se slazem u potpunosti sa njim , treba iskoristiti sve sto nam pruza aranzer . :D:D:D

Zlatek
27.03.2011, 14:13
@...
Intro je u svakom slučaju koristan i ne vidim razloga zašto ga ne koristiti-uostalom isto kao i ending.Naravno da to baš i nije moguče u svakoj stvari,ali tamo gdje paše treba to iskoristiti.

panovicdragan
27.03.2011, 14:22
sve opcije koje postoje na klavijaturi treba iskoristiti!

Dare 82
27.03.2011, 15:50
Ja koristim i to dosta.Zasto ne iskoristiti opciju kad je vec tu a moze mnogo vise da napuni svirku.

gagan
27.03.2011, 15:52
Hvala vam na odgovorima , i ja stojim iza toga jel je doslo vreme gde gazda nece vise od dvojice obicno klavijaturista i pevac , i onda sta nego popunjavaj sa introm . Druga je stvar kad imamo harmonikasa , ipak je harmonikas harmonikas i mnogo je lepsa svirka on svira svoju deonicu a mi klavijaturisti nase i to je to .....

mirandess
27.03.2011, 15:57
Naravno da trebamo iskoristiti sve sto nam aranzer pruza. Ali primjer, ne mozes raditi sa svakim introm (bar ja). Npr. Zeljko Joksimovic-Devojka, taj namjenski ritam je odlican, predpostavljam da ga dosta ljudi koristi, ali gitarska solaza u intru mi se ne svidja, jer solo dionica gitare nije dobro uradjena (jeste odsvirana dobro) ali previse je staccato, a gitara se u toj pjesmi veze (u dosta dionica), pa sam ja ovako uradio (kod te pjesme i buduci da je kod mene korg) na acc5 sam mutirao gitarsku dionicu i sam je sviram na gitari(na kljavi) samo sa delayom i reverbom i pazim da odsviram fino svaki takt, da ne iskocim ili da ne zakasnim (u intru), to je opet stvar mog ukusa i to sto ja hocu da bolje ispadne :)... A kad je narodna u pitanju, trudim se da sto bolje odsviram sam te dionice, radi moje "kondicije" prstiju i vjezbe, iako naravno da znam pustiti intro i piči sto bi se reklo... Preferiram pustanje intra,"em" sto je to legalno u nasem svijetu (muzickom) "em" sto ti to odradi 70% posla i odmah si laksi, fakticki, tvoje je samo da drzis akordiku pravilnu i to je to :D veliki pozdrav.

gagan
27.03.2011, 16:21
Hvala na odgomoru Mirandess

dejantb15
27.03.2011, 17:15
A mogli smo poceti i pustati fajlove pa da se nimalo ne mucimo :)
Ja to rijetko koristim jer izbjegavam sviranje na namjenskim ritmovima.pozdrav

vujanov
27.03.2011, 17:34
Ja koristim i poneki intro(ima dosta namenskih koji su dobro uradjeni), a takodje ne bezim i od ponekog midi fajla(kojeg je gotovo nemoguce odsvirati, sto aranzmanski, sto tehnicki)...eto to je iskreno!!!

nelica2002
27.03.2011, 17:51
Uz dobar namjenski ritam svakako.

lagunabend
27.03.2011, 19:20
U dosta slucajeva koristim zato sto je jako tesko odsvirati sve a da profi zvuci,ili skinem tu glavnu farbu koja svira pa nju odsviram a ostalo ide njegovo

negovan
27.03.2011, 19:34
Ja se puno ne slazem sa tim. Pustam intro gde moram, jer kada bi pustao intro za svaku pesmu, moram da povucem i namenski ritam, i stalno saram sa zvukom. volim u jednom ritmu da odsviram vise pesama, zvuci mi dosta povezanije i lepse. A intro ima i jednu veliku manu, zato stu nas uglavnom mrzi da skinemo forsip i kada se ode na svirku sa bendom, to moze da bude veliki problem. zato ga izbegavam.

Dovijarski025
27.03.2011, 22:39
Pozdrav kolege,

Pročitao sam sve postove, vidim da ima raznoraznih mišljenja, a pravo da vam kažem nikad mi nije palo na pamet da diskutujem o ovome.

Ja sviram Pa2x i trudim se da maksimalno iskoristim sve opcije.
Što se tiče namenskih ritmova i problema sa različitim "soundom" ja to rešavam tako što sam napravio dva, tri kompleta bubnjeva (dance, "live", JV) koji su kompaktni i svaki ritam (bukvalno svaki) iznivelišem i prilagodim zvuku koji ja preferiram.

Preporučujem svim muzičarima koji planiraju da se ozbiljnije bave aranzerima da posvete malo vise pažnje programiranju i pravljenju style-va, pa će tako rešiti i sve ostale probleme koji su navedeni u prethodnim postovima.

Većinu ritmova koje koristim sam pravio. Ritmove koje sam dobio od kolega ili koje sam download-ovao sa sajta uglavnom iznivelišem i nemam problema.

I na kraju samo da potvrdim, DA! Koristim Intro1, Intro2, Intro3/Count in, Variaciju1-2-3-4, Fill1, Fill2 ,Fill3/Break, Ending1-2-3. :)

Mislim da nije nista loše ako sam sebi odsviram tercu u intro-u ili već nešto slično uradim "svojom rukom" (barem u Pa2x-Pa800 ima dovoljno performansa) i tako poboljšam krajnji proizvod koji izlazi iz aranžera.

Pozz . . .

gagan
28.03.2011, 01:55
Svaka cast Dovijarski025 , i ja kazem ,,, treba sint dobro upoznati kako bi na licu mesta odmah podesili i ,i ,i naravno ISKORISTITI SVE NJEGOVE MOGUCNOSTI Sto nam on sam pruza .Pozdrav svima

sabancica
28.03.2011, 01:58
ja na gazi koristim intro dok vokal zeli gostima dobru vecer i tako...pustim par intraa,kasniej onda laganicu neku..dvojku ili slicno dok on kaze do kada se radi i tako..a sto se sviranja tice...rjedje,jer introi na yamahi su mi uzasni..pa onda bolje ne.neslazu mi se ni za jednu pjesmu nekako..hehe

Ace
28.03.2011, 02:09
Koristiti intro sa cilj podobriti svirku i zvuk.... Da
Koristiti intro sa cilj ne smarati se uciti pesmu .... Ne
:)

sabancica
28.03.2011, 02:11
Slazem se u potpunosti,ako je klavijatura uređena,može se sve iskoristiti,zasto ne!

Dare 82
28.03.2011, 11:13
Upravo tako Aco!

ristiv
31.03.2011, 16:54
I ja koristim intro kad god mogu, na primer uzmem napravim forspil sa harmonikama i frulom i kad ga pustim ja soliram saksofon iza, znaci jedan co'ek a ko da sabijaju Smekeri :lol:

zeljko
31.03.2011, 19:07
bas tako i ja radim sa introm 2 instrumenta ili vise odsviram i snimim u intru po mogucnosti tercu i uz to sviram i ja neki instrument koji mi odgovara,koji ce poslije da bude u pozadini kad pjesma ide naravno malo tise...Vazno je da sam sam sve odsvirao i snimio i da se ne zaboravi sviranje forspila....Sta tu ima lose?Nista po mom misljenju,a oni koji hoce sve sami da sviraju i da svaki instrument svira drugacije nek izvole niko im ne brani...eto tako...Pozz

romario
31.03.2011, 19:41
Nema tu ništa loše...

Slijedeći korak vam je puštanje mp3 matrica sa sinta...

I možete u pozadini svirati nešto;)

tranzit
01.04.2011, 18:20
A posljednji korak je pustati Midi fajlove i... ne svirati nista.

remi311
01.04.2011, 21:44
Drage kolege uz svo postovanje svima vama koji koristite intro ja sam licno protivnik koriscenja te opcije klavijature,jer to je samo medvedja usluga svakom sviracu,kao sto rekose kolege romario i tranzit posle toga idu fajlovi i mp 3 matrice!mislite o tome...

ristiv
01.04.2011, 22:17
Ja druze pravo da ti kazem retko kad ga i koristim ali kad zapne on ne skodi, a cim ne skodi znaci da koristi xaxaxaxaxx...... zamisli posle 6-7sati svirke i povremeno pijuckanja tokom svirke kad ruka ode u aut koliko znaci ova opcija?! =))

LAsER
01.04.2011, 22:24
Slazem se sa kolegama, intro je potpuno ista stvar kao i midi (ne tehnicki gledano).
Bunite se kada neko koristi midi a ok je intro?

Ja licno nemam nikakvih problema s time ko sta koristi, nek radi onako kako ko zna.
Samo imaj te na umu kada neko vidi da to sam radi nece vas vise cijeniti kao muzicara.
Desavalo mi je se kada pustim univerzalni ritam da neko baci komentar pa to samo svira!
Takvi su neki sto se ne razumiju u to.

Odg. na pitanje: Ne koristim intro, nema se slobode.

Pozdrav
Postovano sa mobilnog uređaja

baltik79
01.04.2011, 23:07
Na svirci nikada nekoristim intro.Ponekad kod kuce,ako je dobro uradjen pa skidam trilere ili forspil.Nisam bas odusevljen kada dodjem ja kao gost na muziku gdje takve stvari rade muzicari,pogotovo gdje se rade narodnjaci.

nesaband
01.04.2011, 23:16
"ne koristim"!
"koristim!"
"sto da ne!"
"kad se umorim koristim" ITD......

Nek radi ko kako hoce i nek se snalazi kako ko zna...

Najvaznije je u ovom nasem poslu izboriti se i odrzati u ovo tesko vreme.

Sve se danas pretvorilo u matrice i otvaranje usta na TV,retko gde se moze cuti zivi bend i da bude placen za to a ne da se samo klimata i drzi instrument.

Moje misljenje je da je ova tema izgubila smisao.

Ace
01.04.2011, 23:20
Ja licno od nekih 190 ritmova u moju klavijaturu na nijedan ne koristim Intro da mi odsvira forspil ili terca u forspila, niti pa da mi odsvira harmoniju forspila. Imam terce, pesmu naucim i sviraj. Al imam na dosta ritmove Intro na koga ima neki uvod sa bubanj, neki brass, neko arpeggio s gitarom ili klavir i slicne stvari. I dosta bolje zvuci kad pri prelaz iz jedne pesme u drugu imas neki uvod nego da jednostavno smenis na ritam ko odma ide sa varijaciju. (normalno ima tu i izuzetaka, nemozes na svaki ritam imati intro koje bi se uklopilo u repertoara).
A ovo sto radim je daleko od koristenje fajlove i matrice. I sad jel Intro potpuno isto sa midi fajl ???

nesaband
01.04.2011, 23:26
@acekorg
Ti si druze jedan od retkih muzicara koji znaju i koriste klavijaturu na pravi nacin.
To na koji nacin ti koristis spravu ne verujem da iko drugi na taj nacin razmislja a kamoli da to tako koristi.
Jednom recju tvoja razmisljanja su jako kreativna i pozitivna.

Ace
01.04.2011, 23:47
Hvala Neso na pohvale .....
Samo sam hteo malo da preusmerim temu. Svi se uhvatili za fajlovi, a moze da se iskoristi i intro da izneses neka svoja ideja za improvizaciju bass-a, improvizaciju bubnja, i sve sto ti tekne a mislis da je zanimljivo ubaciti. Mada to je indiviualna stvar, ako neko nece da koristi nemora onda :)

xxl
02.04.2011, 01:39
Sve koristim zasto onda kupujem nove sprave kad moram raditi za 4 osobe onda koristim sve opcije da napravim sound zavisi kakva je pjesma ambijent i mjesto. Neko kaze da koristi samo 4 ritma mogu zamisliti sta i gdje svira vremena i trendovi tjeraju da se svak snalazi

Dejan
02.04.2011, 02:32
Koristim ali zavisi za koju pjesmu i koji ritam,ako je aranzman zahtjevan u pjesmu onda treba intro,cisto da mi pomogne klavijatura da popunimo zajedno ;) .Ne bih znao da kazem u globalu da li vise koristim ili ne koristim ali od prilike je odnos 30% i naravno sviram uz intro a ostatak je bez intra ;)
PS-Ako neko koristi intro,to ne znaci da je los muzicar,samo da kazem.Ne pravdam sebe ali sve sto znam to ja mogu odsvirati na klaviru sa hamer mehanikom i tih 30 % ;) Toliko o intru ;)
PS-Vecinom pustam harmonski intro,tj,ja sviram a intro MENE prati zbog nekih sinkiopa,brejkova,prelaza itd ;)

Dell
02.04.2011, 04:22
Kao sto rece Dejan, ako je aranzman zahtjevan, npr. s namerom podjoh u veliki grad, tu mi treba jer prije upada na beguin iz rumbe ima 2/4 takt, tako da mi treba intro, tu ne drzim harmoniju nego samo sviram solo

gagan
02.04.2011, 04:22
Drugari , ja imam druga koji ima lap top racunar i to ona manjih dimenzija , koristi wanbasko karaoke koje pusta na lap top-u preko midi kabla vuce boje iz yamahe psr 1100 .Mogu vam reci da on par godina tako radi raznorazne male svirke tipa 80 ljudi a radio je cak i krstenja , niko mu ne zamera sto ne svira , tj on simulira da svira i tako prolazi ekstra . Peva sve a pre 2 godine je poceo i u diskotekama da nastupa , covek rastura a nezna da odsvira nista na kljavi , ali ima pricu i veoma je brz po izboru pesama svi ga traze .Ovim sam hteo da kazem nije vazno znas ili ne znas da sviras , vec je vazno pevanje i naravno prica , a sto se tice intra znam tipa koji ima tyros 2 i ima odradjenih preko 3000 intra , on vuce direktno sa fajla i naqravno sve usemplovano , a takodje i svira tercu ili prim dok ide intro , opasno zvuci .Ja imam psr 1500 i imam smart mediu u njemu 128 mb na toj kartici mogu skrkati 4000 intra , ali ko ce to napraviti mlogo bre , ih kad bi to imo netreba vise da vodim jos jednog instrumetalistu vec pustaj i dodaj po malo posle naravno pevanje i to je to

svrakan
02.04.2011, 10:54
Koristim intro samo ako u aranzmanu pesme ima sinkopa ili breakova,tipa Oprostajna Vecera,a ostalo uglavnom sviram,poceo sam da izbacujem intra,to samo mi muzicari slusamo,u kafani boli uvo goste da li je intro ili ne,a i kad koristim intro namestim uvek tako da sviram ipak prvi glas.Meni licno ne smeta,neka radi svako ko kako misli da treba,ako zna da se proda neka pusta i midi,bas me briga,gledam sebe,ne interesuje me okolina i ko na koji nacin radi,evo sad bas danas sam zamena u jednom bendu koji rade prvih sat vremena iskljucivo na mp3 matrice sve novitete,i densare,tako da cu i ja biti danas dj,ali me ne interesuje to,prevazisao sam te price.

Dovijarski025
02.04.2011, 12:38
Ja sam dugo razmišljao i našao sam rešenje! :)
Povadio sam sve tastere iz aranžera sem varijacija i Start/Stop-a i sad više nemam ni intro ni bilo šta drugo, možda ću čak i da prodam kompletnu opremu i da kupim kombi pa cu da predjem u šofere.

Tema je postala dosadna, nemam više volje da čitam, sve se isto vrti.

Pozz . . .

tranzit
02.04.2011, 13:30
Da ti umjesto tih Start i Stop tastera stavis gas i kocnicu pa onda ne moras da kupujes kombi.
@gagan
Gagane tog tvog prijatelja treba umlatiti ko konja, pa radi takvih muzicari koji slabo opsluzuju ovu kompjutersku tehniku ali zato zestoko sviraju nemaju posla ili moraju da rade za sitne pare. Bem ti, danas moze da svira i uzima lovu ko god hoce, dovoljno je da zna da pogodi Start i Stop na instrumentu. Nego reci ti njemu da ne treba ni toliko da se muci nego neka ponese MP3 player i neka pusta kompletne pjesme a uz njih nek samo otvara usta. Ima da pokupi i aplauze i divljenje kako dobro imitira pjevace. Zatuci to treba i to maljem u glavu al' sto jace da slucajno ne ostane ziv da se ne bi dalje razmnozavao.

Sejox
02.04.2011, 13:51
Kao sto se da primjetiti,na vec ispisanim stranicama i u postovima,misljenja su
podijeljena i ona ce kao takva i ostati.

Nece nama ova tema donijeti nista konstruktivno,jer ce i dalje ljudi raditi
onako kako rade.

Tema se vec prilicno razvodnjava i moze se ovako pisati u negogled.

Dok nisu proradili "maljevi" i ostala "hladna prirucna sredstva" ovu temu
cemo lagano privesti kraju.

LOCK