PDA

Pokaži Full Verziju : Zvucnici za audio design


zsimonovic
22.03.2011, 11:51
Moze li mi neko reci da li moze da mi zavrsi posao,za pravljenje muzike,posto nemam studijske monitore,muzicki stub Tehnicks koji mi je bas dobar-iz komponenti i njegovi trosistemski zvucnici,isto kvalitetni?Hvala!

Narodnjak300
22.03.2011, 17:08
Ja mislim da moze, u sustini bitno je da mozes da cujes bass tj, niske frekfencije dobro, meni to omogucava subwoofer nemam studijske monitore mixujem na 5.1 to nije za pohvalu ali zavrsava posao ali isto je bitno kako postaviti zvucnike tj. treba da stoje u visini glave svaki okrenut blago ka tebi, ako ti stoje na drvenom stolu pozeljno je postaviti stiropor ispod njih jer astal moze da pojacava neke frekfencije kao kutija kod akusticne gitare i onda dobijamo laznu zvucnu sliku dok mekani materijali to apsorbuju. Ja toliko znam o tome, ne znam samo koliko zvucnici treba da budu pojacani tokom miksa jer znamo da se posle nekog vremena usi zamore.

hammers
22.03.2011, 17:21
Jel ti treba za audio design ili za amatersko pravljenje muzike? Velika je razlika izmedju te dve stvari...

zsimonovic
22.03.2011, 22:31
Jedan kolega me pitao da mu uradim aranzmane za 2-3 pesme mada ne radim bas profesionalno audio dizajn posto je za to potrebna skola ali mogu da napravim da to lepo zvuci,samo nemam studijske monitore pa me zato interesuje da li mogu da mi zavrse od muzickog stuba?Npr. ovu pesmu sam pravio sem teksta: http://www.youtube.com/watch?v=0IQxKOQkuP0 sa kolegom Goranom Medenim ali on ima studijske monitore.Neko kaze da hoce da lazu od muzickog stuba pa me interesuje vase misljenje i u kom smislu da lazu?

Vule
22.03.2011, 22:55
U svakom smislu mogu da lazu. Muzicki stub ima HI-FI zvicnike koji su uglavnom i namenjeni za slusanje muzike i da sve zvuci "lepo",monitori su ti da uglavnom prezentuju i "lepo i ruzno" kod slusanja,mada i oni u nekim varijantama "lazu" i to je vec druga prica. U praksi to znaci da ono sto namestis da ti zvuci dobro na tim zvucnicima na nekim drugim nece dobro raditi ali to je vec stvar produkcije,a u tom slucaju se obicno koristi vise monitora pa i neki "jeftiniji zvucnik" da bi se culo u svim varijantama kako zvuci.Kako sam shvatio u tvom postu ti bi radio aranzman a kod aranzmana monitor i nije najvazniji,moze se odraditi i na nekoj slabijoj varijanti pa kad na red dodje produkcija i snimanje vokala i eventualno analognih instrumenata (LIVE bubanj,Gitare,Harmonika itd)onda se zna...kupi se vreme u nekom ozbiljnijem studiju i odradi se sve to kako treba. Prakticno sve sto se radi u MIDI obliku,aranziranje projekta itd,sve se moze raditi na bilo cemu pa i na slusalicama.

nesaband
22.03.2011, 23:03
preslusao sam snimak i to zvuci sasvim OK.

moj ti je savet da uradis to sa opremom koju imas.
Verujem da imas iskustva u snimanju i da ces to sto nameravas najverovatnije dobro uraditi i na tvojim HF zvucnicima.
Ja sam ranije radio neke snimke na toj varijanti kucnih sony zvucnika i posle sam odneo kod drugara koji ima studijske monitore i sve je bilo ok.
Cak me je i on pohvalio kako sam to dobro izmiksovao sa opremom koja nije studijska.

Samo ti snimaj i uzivaj.

hammers
22.03.2011, 23:08
Ponovo podvlacim, postoji razlika izmedju audio dizajna i snimanja muzike. Nego to nije tema.
Sta koristis jos od opreme za snimanje?
Ti zvucnici mogu da ti zavrse posao da kad snimas to preslusavas, ali mixovanje i mastering NIKAKO.
Poenta studijskih monitora je davanje prave slike onoga sto je snimljeno tj. linearnost u zvuku. Tvoji zvucnici niti su linearni (ma koliko se tebi cinilo da to dobro zvuci), niti daju realno stanje zvuka jer uglavnom imaju ''napumpane'' bassove - uglavnom ceo bass spektar.
Tebi je najbolje da sve sto hoces snimis kuci (sto kvalitetnije), a da posle odneses projekat u studio (eto recimo kod Medenog), pa da tamo na monitorima uradis mix, pa posle i mastering.
To ti je trenutno najbolje resenje.;)
P.S. Ova tvoja pesma ima potencijal, malo treba preurediti aranzman i malo bolje odraditi mix (bass je generalno preslab, tanak, kick takodje...itd itd...).;)

Narodnjak300
23.03.2011, 00:23
Kolega mislim da se radi o audio inzinjeringu dakle domen masteringa...
Sta ustvari znaci to kada zvucnici lazu, to znaci da obicni zvucnici vec imaju neki svoj ekvilajzer koji je odredjuje kako ce celokupni sound da zvuci dok kod studijskih monitora je eq flat i takodje treba i adekvatno pojacalo za te zvucnije ista prica znam coveka koji je morao kupiti posebno alesis pojacali za te zvucnije sve u ciju manjeg izoblicavanja zvuka tj. dobijanje sto vernijeg uvida kako stvarno nesto zvuci ali uvek se mozes voditi po tome ako nesto zvuci dobro na tvojim zvucnicima mozda ce zvuciti svugde u stvari za to postoje referentne pesme npr. pustis neku vrhunsku produkciju za koju znas da je dobro odradjen mix i mastering te tako imas predstavu da ako tvoj mix zvuci priblizno toliko dobro znaces da nema greske.

gliamanti
04.05.2011, 16:29
Moja preporuka su ti Mackie mr5 aktivni studijski monitori komad ti je oko 150 eura ,odlicni su .