PDA

Pokaži Full Verziju : Snimanje vokala u CUBASE-SX


djovan
21.03.2011, 18:55
Radi se o sevdalinkama, dali ima nekakav turtorijal za cubase,
zanima me samo mixanje vokala, recimo ubacim matreicu i otpjevam
i to suhi glas, mic kondezatorski rode, soba izolirana (dekama;-)snimim jednu traku u mono pa je kopiran i dobijem stereo , pa na vocal u Audio-Plug-ins ---reverb A, poriktam sve pomalo, dalje odem:
Audio - Dynamics -Mulitband Compressor tu stavim vocal i to je to,
nezvuci lose ali mora biti i bolje, jer neznam u masteringu sam tele,
prije sam radio i adobeu on je imamo expadent takoli nesti i u mastringu odradi dobro.....
ako me je neko razumijo neka pomogne ....

zeljko
21.03.2011, 19:07
Druze ja naprimjer snimim vokal samo mono na jednu traku bez efekata....Sledece sta radim je ubacujem filter ekvilajezer i podesvam po ukusu,zatim ide neki kompresor,hall i na kraju sve te kanale u mikseru ubacim limiter za peak tako nekako se zove,a koristim cubase 5...Poooz

Zaboravio sam da kazem mozes ubaciti i stereo deley po ukusu ako hoces

sinisa
21.03.2011, 19:31
Sto snimate u mono?:confused:

zeljko
21.03.2011, 19:58
zato sto ja tako volim:lol:a ti snimaj kako ti hoces i moram da ti kazem da ti je glup odgovor i odstupa od teme=))Ako hoces pomoc pokusaj a ako ne ne zapitkuj bez veze prijatlju heheh...Covjek je sasvim nesto drugo pitao i trebalo bih ako moze da mu se pomogne u vezi vokala i efekata.....Poooz

Dejan
21.03.2011, 20:03
Snimanje vokala se vrsi u stereo okruzenju.A ostalo je stvar ukusa. ;)

zeljko
21.03.2011, 20:09
Kako ako je na mikseti za mikrofon ulaz u mono tj jedan kabal?Ok moze se snimati i stereo sigurno ali zasto onda na youtube gdje god sam gledao snimke kako ljudi snimaju vokal govore da se vokal snima uvijek u mono...cak je jedan pokazivao snimak koji je bio u stereo snimljen kako da ga pretvoti u mono u cubase posto je prije toga vokal snimljen bio u stereu.....Sto znaci da tako treba i ja snimam tako i uvijek sam zadovoljan sto se jacine vokala tice,samo poslije treba znati ostalo kod miksanja,sto polako i to se kuzim....Poooz
Dodato:
Sta ti znaci stereo okruzenje?Objasni te onda postupak a ne zezaj te ljude okolo

Vule
21.03.2011, 20:36
@ Zeljko,nemoj da si nervozan. Hvala

zeljko
21.03.2011, 20:43
Hvala i tebi na tome sto me podjecas i uvijek se javis kad mi treba neka pomoc.:)Ma nisam nervozan ali ne volim kad neko izaziva...poooz

milanceshow
21.03.2011, 20:44
@zeljko
To sto ti snimas u mono,ne znaci da tako treba,ali moze i tako....

zeljko
21.03.2011, 20:47
Nemam nista protiv ako covjeku objasnite kako se to radi sve iz pocetka sto se vokala tice i miksnja....mene takodje zanima kad neko bolje zna...Ja sam naucio sve sam preko snimaka sa youtube i radim tako kako su tamo objasnjavali...Poooz

djovan
21.03.2011, 22:46
Ja snimam mono jer sam tako čuo od ljudi, onda traku copyi i evo stereo ,
mene zanima dalje, kada se snmi, inace suhi vocal vodim u karticu tacamovu pa u Cubase u racunalo.....u svakome slucaju svaki savjet je ok,
Kako velis neko Kompresor, ja koliko vidim ima samo jedan,
dali možda ima negdje da se skine na netu kompresori za vokal?????
Inače kažu ljudi iz lodona da dobar kompresor košta ko dobra kuća......

zeljko
21.03.2011, 23:06
Ima da se skine sa neta i compresora i efekata koji su besplatni a ima i onih koji kostaju normalno..ja sam nesto skinuo i ubacio u cubase 5 i zadovoljniji sam nego koji su vec unutra bili....Druze ne moras da kad pises tri puta jedno te isto pises u postu,jer bih mogao dbiti tako opomenu od modova....Poooz

sinisa
22.03.2011, 00:30
Zeljko ja ne zapitkujem bezveze pitao sam jer me zanima. Ja radim sa pro tools
i sve vokale snimam u stereo i nigde nisam video da rade sa mono.
Pretpostavljam zbog cega neki rade tako ali to sad nije tema.
Kazes u miksetu ide jedan kabel za mic,tacno ali ti je izlaz iz mix. stereo.
Naravno ako koristis L i R,ako vec snimas mono onda ni nemas potrebe da saljes oba signala iz miksete.
Na pitanje o efektima nisam odgovorio jer si ti vec dao odgovor pa da se ne ponavlja.Sad lepo odgovori cim sam ja to tebe ili nekog izazivao,pitanjem zasto snimas u mono?

zeljko
22.03.2011, 01:11
Sam si odgovorio mislim...Ja kad otvaram kanal u cubase gdje cu da snimam vokal izaberem mono a ne stereo i ipak se cuje poslije na oba zvucnika,sto znaci da je i kod mene izlaz iz miksa stereo L i R i to sve zavisi kako su prikljuci nastimani u cubase...Ne znam na nasem da objasnim ali znam sigurno o cemu pricam.

A na tvoje pitanje..Mislio sam da nisi htio da objasnis covjeku ono sto je pitao i jos i nisi,a i ne moras sto se mene tice,ali bih bio red a ne samo da pitas zasto snimamo u mono.....To mi je ispalo kao zezancija,jer je vec bilo rijeci o tome u drugoj temi i isto si to pitao koliko mogu da se sjetim....Ja mislim da se mi nismo samo razumjeli.

Ja bih ipak zamolio nekoga ko radi u studiju i ko zna to sve tacno da pojasni onako profesionalno sve iz pocetka postupak snimanja kao i sto je postavljac teme postavio pitanje u vezi vokala....Znaci u cubase od ustekavanja mikrofona u miksetu,pa otvaranja projekta u programu,pa trake tj.kanala na kojem snima vokal...mono ili stereo,ekvilajzeri,kompresori,efekti itd.kako i sta......A ne svi pricaju nesto a niko da objasni postupak kompletan i svi pisu nesto skraceno,kao da ne zele da podjele s drugima a brzo se nadju uvrejeni kad mu kazes ono sto mislis i kako u tom momentu ispada iz njihovih postova.....Ja nisam lud da ne znam da treba da bude sve u stereu na dva zvucnika da se cuje ono sto snimam...Toliko i ja znam....Pooozz

Dejan
22.03.2011, 01:29
Nema potrebe da nabijas nervozu,mozda kad bi ti radio u Abbey Road-u kao tonac pa se onda ne bih javio u ovoj temi.Stereo okruzenje(produkcijski receno),znaci stereo snimanje,ako snimas vocal u stereo recording kanalu,imas mogucnost da lakse i ljepse i profesionalnije izmiksas vocal,tj,taj isti reverb koji spominjes je uradjen kao stereo plug in i imas mogucnos stereo widening-a i mnogo toga drugog i samim tim dobijas stereo image audio zapisa i masniji ton,nije samo reverb u pitanju nego i mnogo drugih plug-inova.U kratkim crtama sam objasnio,ako treba jos nesto da objasnim sireg spektra,tu sam.. ;)

sinisa
22.03.2011, 01:54
"isto si to pitao koliko mogu da se sjetim"gresis nisam pitao.

Djovan
Jedno je snimanje vokala,a drugo mix.
Pravis jednu malu gresku odmah na pocetku to je u redosledu efekata,eq itd...

1. Compresor fino podesit da ne ubiješ dinamiku, ali da ne divlja. Odprilike
manji ratio, visoki treshold i usporeni attack i release.
2. EQ lowcut ide pod obavezno,da ubije vibracije
3. efekti

Ako mikrofon nema low cut filter mozes da koristis eq prilikom snimanja da se odrezu smetajuce duboke frekvencije. U mixu je bitna precizntnost glasa, zato ga podici negdje izmedju 6-9 kHz. razumljivost glasa se nalazi izmedju 2 i 4 kHz, pa po potrebi i tu podici eq.

djovan
22.03.2011, 12:06
Sinisa: dobro si počeo upravo mi takvo obkesnjenje treba,
Znaci,
1 Snimim vokal ono suh i preko tacama u comp, tj cubasse
2 Compresor fino podesit da ne ubiješ dinamiku, ali da ne divlja. Odprilike
manji ratio, visoki treshold i usporeni attack i release.
3 EQ lowcut ide pod obavezno,da ubije vibracije
4 Efekti
5 Ovo mi nije najjasnije, (U mixu je bitna precizntnost glasa, zato ga podici negdje izmedju 6-9 kHz. razumljivost glasa se nalazi izmedju 2 i 4 kHz, pa po potrebi i tu podici eq.)
6-9, 2-4, mix znam ali gdje se to nalazi u kojoj opciju u cubasse-u???

Želko: Može link do copressora da bogledam, hvala.

Dejane, Probacu da snimim stereo pa da probam, neko mi rece snimi i mixaj pedeset puta jednu stvar pa dok nisi zadovoljan neprekidaj.....

tranzit
22.03.2011, 13:36
Ama kako da zeljko ne bude nervozan kad ga sve vrijeme ubjedjujete svi odreda da nije u redu sto snima vokal mono a on je jadan i zalostan jedini u pravu. Vokal se u pravilu snima u mono tehnici. Stereo snimak vokala se upotrebljava samo u slucajevima kada je pozeljno i treba u snimku da se cuje i prostor u kome je vokal sniman sto je vrlo rijetko. Koje svrhe onda ima gluha soba koja je standard oprema jednog studija ? U toj gluhoj sobi su, raznim tehnikama, maksimalno ubijene sve refleksije zvuka, sto znaci da je ubijen i prostor, kakve svrhe ima snimati to u stereo tehnici ? Za rijetke slucajeve kada je potreban stereo snimak vokala upotrebljavaju se i stereo mikrofoni koji se specijalno rade za te namjene i njihova postavka u prostoru je u tom slucaju od presudne vaznosti, tek u tom slucaju stereo snimak vokala ima i neki smisao. Snimati vokal jednim mikrofonom na stereo traku je besmisleno i bez ikakavog ucinka. Prostor svakako ne moze biti snimljen tim jednm mikrofonom jer mu nedostaje druga pa i treca dimenzija. Sve sto se snimilo je obicni mono signal na stereo traku. Kada je potreban takozvani Doubling vokala ni tada se on ne snima u stereo tehnici jer to nema veze sa Doublingom vec se ili kopira vec snimljena vokal traka pa se izvse minimalna pomjeranja (stavi se u drugi prostor, obradi se ekvilajzerom drugacije, pomjeri se po horizontalnoj osi itd...) da bi se unekoliko razlikovala od glavne vokal trake ili drugi i mnogo bolji i zdraviji nacin da pjevac iznova otpjeva vokal na drugu traku. Zbog cega snimati vokal traku stereo i sta se dobija uopste time ? Da bi ovo imalo opravdanja treba imati debelo skup prostor za snimanje koji u boljim studijima kosta taman toliko koliko i ostatak studija. Snimati stereo vokal u gluhoj sobi, dnevnoj sobi, podrumu, kupatilu, spaizu... je nebulozno i van pameti.

Dejan
22.03.2011, 15:31
Lijepo sam rekao da svako ima svoje misljenje i nacine rada,ja ga nisam ubjedjivao i ne pada mi na pamet da se prepucavam.Ja cu i dalje snimati kako sam snimao do sad,Zeljko ce snimati kao je snimao do sad i vi gospodine tranzit isto tako.Po vasem misljenju je da je nebuloza i van pameti,po meni nije,i vi sad hocete da kazete da je ispravno snimati mono kad to pravilo nikad nije napisano a niti ce biti?Pozdrav!

tranzit
22.03.2011, 16:04
Da Dejane to je totalna nebuloza a ne radi se o tome kako ko misljenje ima jer ovdje nema mjesta misljenju nego samo faktima koje zadaje i objasnjava nauka koja se zove ton-inzinjering. Ta nauka se bavi pored ostalog teorijom i praksom u vezi sa snimanjem, miksom i masteringom. To sve lijepo stoji i napisano do detalja u bezbroj strucnih knjiga ove nauke i nema potrebe da pises neistine samo zato sto tí to nisi uspio procitati. Procitaj, nauci i probaj. Nema sta da se misli sve je vec odavno smisljeno.

Dell
22.03.2011, 16:14
kolega tranzit, 11. tocka pravilnika kaze: Pazite koga ispravljate i kome govorite kako nije u pravu, tako da bih vas molio da se istog i pridrzavate ako moze, hvala ;)

tranzit
22.03.2011, 16:22
Naravno da mi je poznata tacka pravilnika ali ispraviti nekoga ko grijesi da ne bi i ostali, povedeni njegovom greskom, grijesili je veoma Bogougodno djelo. Na greskama se uci, kaze jedna poslovica. Ne ispraviti ociglednu i fakticku gresku tek radi tacke pravilnika nije bas u smislu nadgradjivanja znanja a to bi trebalo da bude i osnovna svrha jednog ovakvog foruma. Malo manje administracije a malo vise znanja ne bi bilo suvisno. Totalitarnost nije nikada i nikome pomogla.

Dejan
22.03.2011, 16:39
Vi nemate pravo da meni govorite koliko sam ja obrazovan,da li sam ja procitao knjige ili ne.Ne miksa se recenicama,knjigama,brojkama,miksa se usima.Pravilo je da nema pravila u snimanju i tacka.Mozda bi ste vi malo trebali da spustite tu dozu drskosti u svakom vasem postu na ovom forumu i sve ce biti u redu.

Vule
22.03.2011, 16:40
Ljudi,ajmo sad svi lepo da udahnemo tri puta duboko svez vazduh i da pisemo konstruktivno ako moze? Nema potrebe da se u svakoj temi zapodeva kavga i svadja. Budimo tolerantni jedni prema drugima i pomazimo,ko ne zna da ima sta i da nauci. Hvala

sinisa
22.03.2011, 16:41
djovan To sto sam ti napisao od 6-9 kHz i 2-4KHz za tebe nije toliko ni bitno ima o tome dosta da se pise i nije tako lako za shvatiti uglavno radi se sa EQ.
Znaci kad snimis vokal nebitno dali ces mono pa od njega praviti stereo ili odma u stereo da se ne prepucavamo ovde,u principu EQ za muski vokal treba da izgleda negde odprilike ovako kao na slici. Posto ti dodajes vokal na matrice nema potrebe da ti objasnjavam EQ za ceo mix(mislim na sve instrumente )jer je to vec odradjeno na matrici,e sad kako to zavisi od matrice. Uglavnom radi se o frekvencijskom opsegu to ti je za vokal ono 2-4KHz po nekom teorijskom pravilu mada nije uvek tako.:">

Narodnjak300
22.03.2011, 16:44
Vokali uvek mono ali uvek to je pravilo to je kao bozija zapovest :)
dalje ide kroz kompresor da dobijes manji donamicki raspon ali i ujednacenots i vokal ce bolje da se cuje u mixu ako treba moze i kroz de esser ako imas problema sa S sibilantama Reverb na send uvek 100 wet Altreverb vst je odlican moze i delay ali bez preterivanja u sustini najbitnije je kako snimis vokal tj. ako kvalitietno snimis manje ces koristiti pluginove. Mozes koristiti pluginove za pitch korekciju tipa autotune, Melodyne i td. vokal se najcesce nalazi u centru u mixu. Skini Izotope nektar igraj se malo sa time dobra stvarcica mozda ti pomogne, taj nektar plugin to ti je sve na gotovo tj, u njega imas i kompresor i de esser i delay i reverb...

zeljko
22.03.2011, 17:34
Naravno da mi je poznata tacka pravilnika ali ispraviti nekoga ko grijesi da ne bi i ostali, povedeni njegovom greskom, grijesili je veoma Bogougodno djelo. Na greskama se uci, kaze jedna poslovica. Ne ispraviti ociglednu i fakticku gresku tek radi tacke pravilnika nije bas u smislu nadgradjivanja znanja a to bi trebalo da bude i osnovna svrha jednog ovakvog foruma. Malo manje administracije a malo vise znanja ne bi bilo suvisno. Totalitarnost nije nikada i nikome pomogla.:)E svaka cast druze na objasnjenjima a i na ovome sto si realan:)Slazem se sa tvojim objasnjenjima gore u prvom tvom postu i to sam i ja mislio za snimanje vokala....Napokon da me je neko razumeo..hvala ti druze...poooz

tranzit
22.03.2011, 23:43
Vi nemate pravo da meni govorite koliko sam ja obrazovan,da li sam ja procitao knjige ili ne..Nigdje ja nisam donosio sud koliko si ti obrazovan i da li citas knjige ili ne. To si ti nesto pogresno vidio. Samo sam ti napisao da si o ovoj temi propustio procitati ono sto je trebalo.


Ne miksa se recenicama,knjigama,brojkama,miksa se usima..Tu frazu sam toliko puta cuo da mi se prilicno gadi kad je neko ponovi. Ona i ostaje uvijek samo fraza i nista vise od toga i njom se sluze uglavnom ljudi koji u svu ovu materiju nisu usli dovoljno duboko i detaljno. Bilo bi lijepo kad bi to tako bilo kako kazes, ustedio bih i ja a i mnogi drugi silne godine sklovanja i oslonio se samo na sluh. Kamo lijepe srece da je tako.


Pravilo je da nema pravila u snimanju i tacka.Jos jedna od stereotipnih dosadnih i neistinitih fraza. Pravila i zakona ima jer se radi o nauci a svaka nauka pociva ne svojim postulatima koji su iznikli iz dugogodisnjeg proucavanja i prakse.


Mozda bi ste vi malo trebali da spustite tu dozu drskosti u svakom vasem postu na ovom forumu i sve ce biti u redu.Jos kad bi mi konkretno pokazao sve te drskosti u postovima bio bih ti neizmjerno zahvalan jer bi mi ukazao na greske koje bih ja nastojao odmah da ispravim. Dzaba ces traziti, neces naci. To sto zoves drskoscu je samo moja konkretnost i direktnost koja nikada nije usmjerena da bilo koga uvrijedi vec iskljucivo da ukaze na eventualnu gresku ali isto tako sam direktan kada smatram da nekoga ili neciji rad treba bez uvijanja javno pohvaliti. Ne treba biti sujetan.

nesaband
23.03.2011, 00:18
Ljudi,ajmo sad svi lepo da udahnemo tri puta duboko svez vazduh i da pisemo konstruktivno ako moze? Nema potrebe da se u svakoj temi zapodeva kavga i svadja. Budimo tolerantni jedni prema drugima i pomazimo,ko ne zna da ima sta i da nauci. Hvala

Ovo su prave reci koje treba da poslusate kolege!!!

Ja snimam glas uvek mono!kasnije ga u miksu prebacim u stereo i to je to ali svu obradu prvo radim u mono okruzenju.

zeljko
23.03.2011, 00:24
Druze neso sta ces!Ima ih koji miksaju i usima=))Salim se malo...Poooz

Dejan
23.03.2011, 02:24
Taj se nije rodio ko je narodu ugodio.Snimajte slobodno svi kako god vi hocete.

sinisa
23.03.2011, 02:33
Ljudi vi niste sami svoji;)
Poubijaste se ovde oko toga dali postaviti stereo ili mono traku za snimanje,a niko nije ostavio ni jedan dobar argument zasto jedno,a ne drugo.
Tehnika je napredovala...:D

Galvni argumenti su zato sto ja tako hocu,zato sto tako volim,to je kao bozija zapovest......itd....
Na kraju krajeva i vi koji snimate mono prebacujete vokal u stereo.

Ne vidim cemu toliko prepucavanja i nervoze oko svega toga,zar vi ne mozete
nista da resite bez svadje na lep nacin sa jakim argumentima,a ne vredjanjem.

Dejan
23.03.2011, 02:37
Galvni argumenti su zato sto ja tako hocu,zato sto tako volim,to je kao bozija zapovest......itd....
Na kraju krajeva i vi koji snimate mono prebacujete vokal u stereo.
Upravo tako! ;)

Vule
23.03.2011, 02:43
E super,posto ni meni neke stvari nisu jasne pa bi molio da mi neko objasni da ne bi otvarao novu temu ako moze? Sta znaci to snimanje glasa u stereo tehnici,znaci mislim na jedan glas u stereo tehnici? Sam glas je monofon po svojoj konstrukciji i ne vidim kako se on moze pojaviti u stereo tehnici,znaci ne na dva kanala,to je ok nego sam efekat sterea na glasu,kako je to moguce i da li je uopste moguce? Unapred hvala na odgovoru

tranzit
23.03.2011, 03:09
Ljudi vi niste sami svoji;)
Poubijaste se ovde oko toga dali postaviti stereo ili mono traku za snimanje,a niko nije ostavio ni jedan dobar argument zasto jedno,a ne drugo.Ti kao da ne citas postove, 'ajd jos jednom probaj da prelistas sta se pisalo i siguran sam da ces naci sve potrebne argumente.
Tehnika je napredovala.Kakve to pa ima veze sa diskusijom o snimanju vokala ?
Na kraju krajeva i vi koji snimate mono prebacujete vokal u stereo.Ko ti to kaze i zasto bi se mono vokal uopste prebacivao u stereo format, koje potrebe ima za tim i sta bi se time dobilo ? Reci cu ti, dobio bi se samo taj isti mono vokal na stereo traci sto ama bas nista ne donosi sem sto u sekvenceru imas malo sareniju sliku. Aman dozovite se pameti, od mono signala se prostim prebacivanjem u stereo format ne dobija stereo signal, to ni pomocu magije ne moze da se dobije. Stereofonija barata sa prostorom a taj prostor ne postoji u mono signalu zbog njegovih fizickih osobina. Nikakvim konvertovanjem mono u stereo se ne moze nadoknaditi taj nedostatak prostora u mono signalu pa je totalno besmisleno mono signal gurati u stereo traku (zasto se vokal snima skoro iskljucivo u mono tehnici sam objasnio dosta detaljno u jednom od proslih postova). Da bi se jedan snimljeni mono signal, kao sto je taj vokal, stavio, kasnije u miksu, u nekakav prostor sto ga cini prirodnijim (jer mi sve sto cujemo cujemo u prostoru, vakuma nema na ovoj planeti), upotrebljavaju se efekti tipa hal, erst reflection i ambient ili cak i svi zajedno u odredjenom omjeru. Tek to daje mono vokalu potreban volumen (prostornost) i tek tada on dobija konacni oblik i bude upotrebljiv u miksu. Ako imamo mnogo, mnogo para onda napravimo zestoki prostor za snimanje vokala sa pokretnim pregradama, stropom i zidovima pa onda pomjeramo to kako nam kada treba i dobijamo razlicite ambijente u kojima snimamo vokal u stereo tehnici i to sa za to specijalno napravljenim stereo mikrofonima. E tada nam ne trebaju oni efekti na vokalu u miksu. Ama je puno jeftinije kupiti dobar hal efekat nego napraviti onu magicnu sobu. Treba li jos argumenata momak ? Ako treba, da ne pisem opet ovoliko nego da ti preporucim literaturu, sve to tamo stoji puno detaljnije.

zeljko
23.03.2011, 03:16
@sinisa vec je drug tranzit objasnio zasto mono a zasto stereo..A ja sam rekao da volim da snimam u mono kanalu jer je tako neko pravilo a siguran sam i da su upravu ljudi koji su tako to pravilo napisali,samo jos ne znam ni ja tacno kao ni ti zasto,ali ce mo sigurno saznati od majstora...Poooz

tranzit
23.03.2011, 03:20
Vule, glas se moze snimati u stereo tehnici i to se ponekad upotrebljava a objasnio sam i kada. Naravno da je stereofonija prisutna u glasu u tom slucaju a to nije nista drugo nego pri tome snimljene refleksije glasa u prostoriji u kojoj se obavlja snimanje. Svaki signal, ne samo vokal, se moze snimiti u stereo tehnici. Treba to da razumijes kao snimanje prostora u kojem se cuje taj signal. Mi cujemo uvijek prostorno, bilo sta da slusamo jer je oko nas atmosfera, zgrade, drvece itd... sto sve reflektira signale samim tim cujemo difuzno to jest jedan glavni izvor nekog signala a onda i te refleksije koje su po nivou tise ali cujne i to iz raznih smjerova. Sve to cini jedan signal prostornim a samim tim i podobnim za stereo format. Negativni nuzprodukt je da nisu svi prostori bas posebno podobni da bi se u njima obavljalo snimanje jer su kasnije u mixu vrlo nezgodni i stetni pa se onda snimanje obavlja u takozvanim gluhim sobama ili kabinama gdje je prostor maksimalno ubijen pa se cuje zanemarljivo malo. Ovim se dobija, kako kazemo, zdrav signal oslobodjen nezgodnog prostora.

zeljko
23.03.2011, 03:24
Ma vazno je to da je zeljko upravo dobio crveni karton od sudca:lol:Neka ih bar cu postati polako popularan po crvenim kartonima ako ne vec o necemu boljem heheh..I to zbog male sale miksanjem sa usima..hvala puno i to je nesto

tranzit
23.03.2011, 03:28
Ama proci ce kazna a ti miksaj i snimaj za to vrijeme pa ako treba i samo usima ali pazi na onaj vokal, uvijek mono i ne beri brigu.

Ace
23.03.2011, 03:32
@Tranzit
Ovo sto pricas mi nekako vuce misle ka Surround ..... kako bi onda definirao razliku medju Surround i Stereo ako oba snimaju prostorno?
Da budem iskren na 2 zvucnika i ne cujem neki prostor usnimljen...... :confused:

zeljko
23.03.2011, 03:36
Ma druze vise sam naucio na youtube nego na ovom forumu,pa nek se ljute koliko hoce,Samo se pitam sad momentalno koga sam ja to uvrijedio sa tim postom ili ako sam skrenuo sa teme kao sto kazu...onda su trebali jos neki isto tako da popuse crvene kartone kad su skrecali sa teme...sto im ja naravno ne zelim,jer znam kakav je to osjecaj,kad si nekome trn u oku jos od prije,pa sada mala sala i kazna ali nema veze ne placem sigurno sada nego sam umro od smijeha koliko mi je to smijesno;)Pooozz

Vule
23.03.2011, 03:47
Vule, glas se moze snimati u stereo tehnici i to se ponekad upotrebljava a objasnio sam i kada. Naravno da je stereofonija prisutna u glasu u tom slucaju a to nije nista drugo nego pri tome snimljene refleksije glasa u prostoriji u kojoj se obavlja snimanje. Svaki signal, ne samo vokal, se moze snimiti u stereo tehnici. Treba to da razumijes kao snimanje prostora u kojem se cuje taj signal. Mi cujemo uvijek prostorno, bilo sta da slusamo jer je oko nas atmosfera, zgrade, drvece itd... sto sve reflektira signale samim tim cujemo difuzno to jest jedan glavni izvor nekog signala a onda i te refleksije koje su po nivou tise ali cujne i to iz raznih smjerova. Sve to cini jedan signal prostornim a samim tim i podobnim za stereo format. Negativni nuzprodukt je da nisu svi prostori bas posebno podobni da bi se u njima obavljalo snimanje jer su kasnije u mixu vrlo nezgodni i stetni pa se onda snimanje obavlja u takozvanim gluhim sobama ili kabinama gdje je prostor maksimalno ubijen pa se cuje zanemarljivo malo. Ovim se dobija, kako kazemo, zdrav signal oslobodjen nezgodnog prostora.

Ako sam dobro shvatio, objasnjenje je da se moze snimati u stereo tehnici a inace to nije praksa? Hvala ti na pokusaju da mi objasnis mada iskreno meni ta materija i nije najjasnia al nema veze,do mene je problem,mozda jos ako ti padne na pamet da me uputis na neki snimak gde konkretno mogu cuti glas snimljen u stereo tehnici,mozda bi mi pomoglo da skapiram materiju? Hvala

tranzit
23.03.2011, 03:55
@acekorg
Cuje, sigurno cujes. Glavu bih zalozio za to. Cujel li u stereofoniji lijevo i desno. Sta je lijevo i desno ? Prostor ili bar jedan njegov dio. Stereofonija je nastala prvobitno iz puste zelje muzicara i svih ostalih koji se bave muzikom da prikazu bar jedan dio prostora u svojoj muzici. To je bio prvi pomak. Medjutim ta stereofonija se prikucala za fotelju i ne míce se do dana danasnjeg. Quadrafonija je jadna pokusavala godinama da se probije i... na kraju pala u zaborav. Surround je mlad, vrlo mlad i ima vremena za razvoj. Na sadasnjem nivou je u oblasti komercijalnih uredjaja zastupljen najvise u DVD tehnici ali u muzici jos uvijek je daleko od nekakvog primata, sumnjam da ce ga ikad i imati. Da ti odgovorim na pitanje. Stereofonija barata lijevim i desnim kanalom, znaci lijevom i desnom stranom zvucne slike. Ono sto cujemo sa sasvim lijeve strane bice i u toj stereofoniji sasvim lijevo, analogno za desno vazi isto. Kako cujemo signale koji nam dolaze sa polulijeve ili poludesne pozicije ? Stereofonija to rjesava adekvatnim pojacavanjem signala na suprotnoj strani tako da nam se takvi signali cine blizim centru od onih ekstremno polarizovanih. Isti postupak primjenjuje i za signale koji se nalaze ceono ili pozadinski u centru time sto njih stisavanjem "udaljava" i pojacavanjem "priblizava" slusaocu. Vrlo efikasna i u sustini prosta tehnika ili varka ali varka koja radi posao. Shodno svemu ovome stereofonija je i te kako ekspeditivna u prikazivanju prostora pa bi se ponekad zakleli da cujemo i trecu dimenziju iako je defakto u stereo signalu nema. Za ovo je odgovrno nase "iskustvo" u slusanju koje smo stekli u toku zivota pa po automatici mozak svrstava ono sto cuje u nekakav virtualni prostor kojim ga "hrani" na opisani nacin ta stereofonija.

Vule
23.03.2011, 04:00
Da,ali sam glas o kome je rec po onome sto je meni poznato ide na jedan eventualno na dva kanala ali u podjednakom odnosu bez ikakvog pomeranja panorame. U slucaju viseglasnog pevanja je efekat sterea izuzetno vazan,barem meni ali za prvi glas mislim da je stereo potpuno nepotreban.
A sama "varka" o kojoj pricas moze biti postignuta i efektima,stereo reverbima npr...

Ace
23.03.2011, 04:06
Hvala tranzit.....
U pesme se ne cuje nikakav prostor, iz vec prethodno pomenutih razlozi.
Ali sto se tice varke i baratanje s prostorom, setio sam se na "Virtual barbershop" .... bas na ovaj princip radi.

tranzit
23.03.2011, 04:12
@Vule
Da pokusam jos jednom, ovoga puta malo jednostavnije. Kao prvo, nema snimanja stereofonije odnosno prostora, bez stereo mikrofona ili dva uparena mikrofona koji su specijalno postavljeni (uglavnom pod uglom od 90° mada ima i drugih rjesenja). Ta dva mikrofona oponasaju tvoja dva uha. Oni "cuju" sta se desava u prostoru i to sto cuju prenose prilikom snimanja na stereo traku. To je sva mudrost o stereofoniji. Najcescu upotrebu ovi stereo mikrofoni nalaze u filmskoj industriji (upravo za snimanje prostora i ne toliko primarno snimanje glavnog izvora signala) ili recimo, koriste se ponekad i kao takozvani overhead mikrofoni pri snimanju bubnja (pored svih onih ostalih mirofona koji snimaju posebne udaraljke) da bi snimili prostor u kojem se nalazi taj bubanj a opet radi sto vjernije zvucne slike pa onda govorimo o dobrom abijentu bubnjara. Znaci ne vezuj stereofoniju samo za izvor signala vec i za prostor u kome cujes taj signal. Sve to skupa cini jedan stereo signal. Ne trebam ti davati nikakve linkove nego poslusaj neki materijal gdje je svirao zivi bubnjar i odmah ces cuti specificni ambijent koji se dobija tom tehnikom snimanja. Ubise se najbolji proizvodjaci VST bubnjara da naprave taj prostor u svojim instrumentima i poneki su i veoma uspjeli u tome ali jos uvijek se najbolje cuje kad se zivi bubnjar razplati po svojim serpama i to bude snimljeno kako valja. Nadam se da ti je sada nesto jasnije sve to.

Vule
23.03.2011, 04:19
Jasno mi je,hvala na odgovorima

tranzit
23.03.2011, 04:21
sama "varka" o kojoj pricas moze biti postignuta i efektima,stereo reverbima npr...Pogresno si me shvatio, govori se o varki u vezi sa fizickim osobinama ljudskog sluha a sto se tice upotrebe efekata kao sto je hal ili ambijent to je neminovno i to je sastavni i neizostavni dio mixa. To i jeste prostor koji se dodaje signalu na vjestacki nacin jer mu je originalni i prirodni morao, iz razloga koje sam vec navodio, biti uklonjen. Da jos jednom ponovim, zato se i ne praktikuje snimanje lead vokala u stereo tehnici (sa dva mikrofona) jer ce mu potrebni ambijent biti dodat kasnije u vidu efekta.

sinisa
23.03.2011, 12:41
Nismo se bas razumeli ali ok.
Ja radim u pro tools kao sto sam vec rekao,vokal snimam preko miksete kao u zeljko s tim sto meni iz miksete ide R i L u zvucnu i u pro tools postavim stereo audio traku i tako snimim vokal .Posto na samoj traci mogu da odredim sirinu na koju cu postaviti vokal ne snimam u mono traci. Ja celo vreme govorim o Trakama (kanalima)u sekvenceru.Znam dobro sta je stero kako radi i kako se dobija. Druga je stvar sa onim ko ima preamp pa iz njega u zvucnu onda nema izbora nego da postavi mono.
Dodato:
Ako dodam efekte na vokal,oni su stereo (ako se ne varam )_i hocu da samoastalno izvevzem vokal iz pro tools opet moram da izvevzem u stereo.
Drugo je suv vokal onda moze i mono.

djovan
23.03.2011, 14:59
Nemogu vjerovati, na moju temu da pomognete meni, Vi sve izokrenste na svadju dali stereo ili mono ja snimam mono i tako cu snimati a ko hoce stereo sirkoko mu polje tj HD....
Pa stvar demokratije-cije je da radi sto i kako hoce, a za propise ?? pa zato su tu da se prekrse..ako smatras da si u prvu, i moli boga da te neko hoce slusati....mislim na cd ili mp3-u..

Ace
23.03.2011, 15:08
@djovan
Vi kolega mogli bi da naucite nesto od ovo sto je napisano ovoliko umesto da dizete tenziju nepotrebno.
A sto se tice propisa...... ovde na sajta ne bih vam preporucio da ih krsite ;)

Vule
23.03.2011, 15:11
@ Djovan,nisam siguran ni kakvu pomoc ocekujes,osim da nas mozda zamajavas malo ne bi li nabio broj postova? Ovde pises kako snimas u Cubase a otvaras drugu temu gde pitas kako da uvezes MP3 fajl u Nuendo,malo nije bas logicno zar ne? To mi zvuci kao "umem super da vozim auto ako mi neko samo pokaze kako da ga upalim" :lol:

I da li si uopste odlucio u kom programu radis?

tranzit
23.03.2011, 15:57
@djovan
Da se vratimo na tvoje pitanje sa pocetka
snimim jednu traku u mono pa je kopiran i dobijem stereoI ... radi ovoga dobijas razne odgovore, kolege diskutuju (ne svadjaju se), pise se puno, argumentuje se, a ti ni da mrdnes. Ukaze ti se da nema potrebe i svrhe da kopiras tu mono vokal traku i pravis nekakav pseudo-stereo jer je nebulozno i bez ucinka jer mono signal mozes kopirati i sto puta na sto traka nista se nece promijeniti sem sto ce se taj signal pojacavati sa svakom od dodatih kopija sve dok ne odvalis u crveno (mada ima situacija kada ima potrebe kopirati vokal mono traku i to u slucajevima kada se zele postici specijalni efekti o kojim sada ne bih dalje pisao jer bih izisao iz okvira teme). U detalje se i objasni sto je to tako i sa prakticne i sa naucne (teoretske) strane. Opet ti ne mrdas, ne znamo ni da li si uopste i procitao te odgovore i savjete. Onda upadnes sa sasvim drugacijim pitanjem a mi zakljucimo da ti zaista nisi ni citao ono sto je napisano. Sta sad treba da ti se odgovori da bi bio zadovoljan ? Mozda da ti se daju detaljna uputstva kako da napravis Hit Mix, e... takvih uputstava nema niti ih ko zna jer svaki mix ima svoju dusu (ili je bez duse). Nego moj ti je savjet sjedi i pozabavi se prvo teorijom (fizikom, akustikom, tonom) a onda pokusaj primjeniti to steceno znanje u praksi. Sto duze to budes radio, dolazices do boljih rezultata.

Dejan
23.03.2011, 16:31
...vokal snimam preko miksete kao u zeljko s tim sto meni iz miksete ide R i L u zvucnu i u pro tools postavim stereo audio traku i tako snimim vokal .Posto na samoj traci mogu da odredim sirinu na koju cu postaviti vokal ne snimam u mono traci. Ja celo vreme govorim o Trakama (kanalima)u sekvenceru.Znam dobro sta je stero kako radi i kako se dobija. Druga je stvar sa onim ko ima preamp pa iz njega u zvucnu onda nema izbora nego da postavi mono.

Izleda da je bio nesporazum,o ovome sam ja pricao,znam i ja sta je pravo stereo usnimavanje vokala.pozz

djovan
23.03.2011, 17:37
Izvinjavam se svima koji se osjetise povredjeni!
Citam ja sve jako dobro, al jednu stvar kada procitma preko nekoliko puta onda ispada bezveze, al' dobro , gore sam se izvinuo nebi da se ponavljam.

Vule, posatavio sam pitanje za Nuendo zbog toga sto sam danas dobio taj program, koji je od iste fireme Steinberg i postavke su dosta slicne ali ne i import audio fiela, odmah sam tu zapeo.
A da nbijam postove neko rece, o tome nebi..
U svakom slucaju hvala svima...

iljusin
11.05.2011, 01:14
Sinisa: dobro si počeo upravo mi takvo obkesnjenje treba,
Znaci,
1 Snimim vokal ono suh i preko tacama u comp, tj cubasse
2 Compresor fino podesit da ne ubiješ dinamiku, ali da ne divlja. Odprilike
manji ratio, visoki treshold i usporeni attack i release.
3 EQ lowcut ide pod obavezno,da ubije vibracije
4 Efekti
5 Ovo mi nije najjasnije, (U mixu je bitna precizntnost glasa, zato ga podici negdje izmedju 6-9 kHz. razumljivost glasa se nalazi izmedju 2 i 4 kHz, pa po potrebi i tu podici eq.)
6-9, 2-4, mix znam ali gdje se to nalazi u kojoj opciju u cubasse-u???

Želko: Može link do copressora da bogledam, hvala.

Dejane, Probacu da snimim stereo pa da probam, neko mi rece snimi i mixaj pedeset puta jednu stvar pa dok nisi zadovoljan neprekidaj.....

Ma covece mix i mastering je posao za inzenjere zvuka ,nemoze to svako da radi zato je potrebna skola razumite to,ako se radi profesionalno.Ako za sebe snimas snimi na mini disk i uzivaj.

harepa50
11.05.2011, 02:04
@tranzit

Iz Vasih postova vidim da se podebelo bavite ovom materijom i da imate dosta iskustva i znanja na ovom polju, pa ako bi nam mogli preporuciti strucne literature, za akustiku, ton-inzinjering i sl. Ako moze (moze i na pp) da mi kazete gdje/kako mogu doci do te literature, dobro bi mi dosla.

Hvala unaprijed