PDA

Pokaži Full Verziju : Univerzalni forspili


mkorgpa500
03.02.2011, 15:00
Zamolio bih vas kolege ako imate neke snimke forspila da ubacite ili odsvirate,koji mogu da se koriste kao univerzalni za starije stvari,da skinemo i da se ne iznenadimo ako izvuku neku iz naftalina,da bi se lakse snalazili na svirci... :)

milan_lekic
03.02.2011, 15:20
Improvizuj tog trenutka na tom mestu

EmirTotic
03.02.2011, 16:29
Bas tako Milane. Gledaj da budes kreativan na licu mesta u tom momentu da odradis nesto extra. To vremenom dodje i vezba se, posle nekog vremena pocnes sam sebe da iznenadjujes, vrh osecaj. :)

milanceshow
03.02.2011, 16:48
Sam forspil ti zavisi od melodije i harmonije pesme!
Osnovna stvar je uvesti pevaca u odgovarajuci ton,akord ili kako god........;)

Skini desetak dezurnih forspila,pa ih kombinuj!!!Nemoze 1 dezurni forspil za svaku pesmu!

svrakan
03.02.2011, 16:56
A da ti jos malo pomognem,univerzalni fospili su uglavnom delovi od nekog kola,tako da sto vise budes slusao narodna kola i skidao,samo ce ti naici,tako vecina iskusnih muzicara radi.

cvrca
03.02.2011, 16:59
Mada,ja sam cuo neke da umesto forspila odsviraju melodiju refrena.

mkorgpa500
03.02.2011, 17:24
da znam to,nego sam mislio ako imate neke snimke dobrih univerzalaca,uzivo ili nesto tako,da skinem i da obogatim repertoar... :D

Dare 82
03.02.2011, 18:25
Ako su recimo klasicne dvojke u pitanju tu bar imas izbora koliko hoces.Samo Patalove forspile da sviras mozes celu tezgu da preteras sa njima,ja recimo dosta njegovih forspila koristim ili neke delove iz kola Tomice Miljica.

Ace
03.02.2011, 22:54
Za zabavnjake ja cesto improvizujem sa poznate klascine fraze (mislim da sam to i ranije spomnuo na foruma :confused: )
Primeri: Truski mars, Ungarski tanc, kan kan, kanon in D, od Wiliam tel Overture onaj "finale" deo (mada taj jos nisam skinuo dobro a u plan mi je :) ), bumbarov let dolazi u obzir ..... ima ih jos mnogo prepoznatljive fraze samo treba se pronaci koja gde odgovara t.j. u koji stilove pesme.

harepa50
03.02.2011, 23:30
Što se tice improviziranja kod narodnjaka, kad znaš par šablona (harmonskih) po kojim se dosta pjesama svira (najčešće dvojke), možeš odsvirati svaku pjesmu. To dođe s vremenom, naravno, kada poslusaš dosta pjesama, foršpila, naslušaš se harmonija itd.

mirandess
03.02.2011, 23:42
@cvrca to ti je mozda i najbolji nacin, tako ce slusaoci prepoznati koja je pjesma, a i tebi ce biti lakse, al opet zavisi za koji zanr, narodna, zabavna, sve ima svoje... podneblje... ja znam kad dalmatinske sviram (govorim za svoje ime) ma to ti sve isto, grcki ritam i neki 8 beat ili balada, sve ti isto zvuci.... zato je najbolje (po meni) refren kao intro, dok ne naucis kako pjesma ide sa pravim introm (ne mora to biti original intro, ali neka bude tvoj, neka ne bude neki fajl, neka i ima tonova koji nisu od tocke do tocke, tebi je najbitnije da ti zapamtis kako to ide, taj intro ili vec neka vrsta forspila)...... Ja recimo dvojke nikako ne volim, jedino neki disko... i to je to.... milanche i svrakan su to odlicno odgovorili!

@acekorg bumbarov let i croatian rhapsody, najbolje :D prva pjesma koju sam bas skinuo od tocke do tocke je bila croatian rhapsody, i to je bilo prije nekih 6-7 godina, ali i dan danas je znam do kraja odvrnuti i svirati po pola sata kol'ko mi je dobra :D