PDA

Pokaži Full Verziju : Kako ste se rješili treme?


Razer
21.01.2011, 16:35
Evo mene zanima da li dan danas koji ste već iskusni u live svirci, da li više imate tremu. Kako ste svirali po prvi puta? Da li ste imali nervozu?

nesaband
21.01.2011, 17:37
Ja sam ucio od starijih kolega kako se radi.Jos dok nisam radio ovaj posao profi gledao sam kako se ponasaju harmonikasi,pevaci itd na nekim proslavama na kojima sam bio kao gost.
Kad sam stekao dovolji repertoar i kvalitet sviranja odmah sam usao u dobru ekipu (jedan deo orkestra Juzni vetar)bas sam menjao Pericu Zdravkovica u hotelu Sumadija u Beogradu i tako je pocelo.
Treme nisam imao mada je bilo jako nezgodno pratiti pevaca koji je sve pevao iz polu tonova.
Milica Zdravkovic je bila ok i sa njom nisam imao problema.
Tremu nisam nikad imao,a kad sam video da od toga moze lepo da se zivi poceo sam ozbiljno da se bavim ovim poslom.

Eto,to je to!!!

merhad
21.01.2011, 17:44
Ma svako ima tremu kada svira sam znaci sam sa klavijaturama a tremu nemas kada sviras sa orkestrom ja sam tremu pobijedio svirajuci po domovima zabave itd...a tremu nikada nemozete pobijediti bukvalno zauvijek nemoze to niko...dobijes je na par minuta i prodze ...

tayros2
21.01.2011, 17:50
trema je uvek bila na pocetku ja sam kao klinac isao na zamene po restoranima menjao sam kolege starije dosta su me zvali kad oni ne mogu nalazio sam se u teskim situacijama dolaze su razne zvezde seki milance ljuba lukic itd. malo sam imao tremu od njih ali to su ljudi profesionalici tako da ti ubiju tremu odmah jednom recenicom i mogu ti reci da i dan danas secem se njihovih reci

zeljko_mo
21.01.2011, 18:21
nekoliko piva nemoze da skodi... ;) ...tako sam je ja savlado :p

Milovann
22.01.2011, 00:31
takodje kolega, i ja par piva popijem i trema nestaje, mada najvecu tremu imam kad znam da u lokalu u kome sviram ima neko od muzicara... :)

tranzit
22.01.2011, 00:42
Poznajem neke koji su na taj nacin postali zesci alkosi. Manite se momci alkohola, razumna doza treme je potrebna i dobrodosla.

Beethoven
22.01.2011, 05:12
Kad je trema tema, uvek se setim dobrog starog Djoleta Balasevica i njegove price kad mu je na jednom od njegovih prvih festivala prisla neka "kolegenica" iza scene i pitala ga "Jel imas tremu?" a on joj odgovorio: "Pa zar i to treba? " :)

Tako sam i ja prosao, ja ne znam sta je to... :) Nisam ni imao vremena da mislim. A sad, kad se pitam, us..rem se... :)

Imao sam par puta, salim se malo, ali to su obicno bili koncerti tipa "dan grada" ili tako nesto, pa neke jake zvanice. Mada, to nije bilo opasno zbog toga vec zbog toga sto sam bio deo nekog ansambla a obicno jedini instrumentalista (na klaviru, npr) i od mene zavisi takoreci sve. Jos sam u takvim slucajevima pratio amatere, pa onda muka i tuga... I jos trema, bas zbog toga... Pa mi jos tonac opali monitor pored mene, morao sam da pipkam klavir jer bi oduvao publiku (i main je bio pojacan onako, mushki), a klavir kad se pipka dobije se brljotina i eto... Sakrio sam se iza kacketa i izbrljao. A svirao sam tj. pratio hor nekoliko numera a ova brljotina se desila na pesmi "deca pireja" koja je isla iz As-dura a ja svirao forspil desnom u tercama a levom bass i kontru (da se tako izrazim, da me vecina najbolje shvate). E, sto sam ovo napisao? Zato sto je najbolji lek za tremu odlicna uvezbanost i sigurnost u sebe a meni onda pesma nije dovoljno "legla" ili naski receno nisam je dobro navezbao iako je na probama zvucala ok, ipak nije bila gotova i gde ce se desiti bash? Pa na nastupu, naravno... :)

Kad ste sigurni u sebe i kad ste navezbali za 10-ku, onda trema nestaje.

Ah, da, kad sviram sam i pevam(kao sto radim u 99% slucajeva), nemam tremu. Mozda je cudno ali tako je. Nemam ni puno godina iza sebe ali mislim da sam barem tim iskustvom "olecio" tremu. Ma samo napred i veruj u sebe. U mom kraju postoji izreka "Svako cara ne poznaje". :)

Pozdrav i sve najbolje.

korg18
22.01.2011, 17:44
dobro pitanje,takodjer svi smo to prosli,mada kada sam tek pocinjao svirat,i kad neko vako dodje mi u goste,i ja hocu zasvirat ono trema me uhvati,i grijesim fulam i tako jedno godinu dana,e kada sam nakon nekog vremena poce oda radim u kaficu,bilo je treme mnogo,ali i tad sam znao da pogrijesim,ali vriijeme cini svoj,i nakon mjesec dana rada u kafani,trema je prestala ona i dalje je u meni ali ne mislim na nju nego radim svoj posao isto kao da sam sam kod kuce,pa vjezbam,mislim uvijek mozemo imati tremu,mi neznamo kolko nas zna naroda gledat,napr,na svadbama,uz veliki orkestar itd itd,sve ima svoj,mislim ako imas tremu,najbolje je mislit ono sto znas,kada to vjezbas kad si sam,dok ja tako nisam radio sve sam se plasio,trnci nizame prodju,i sav se najezim,nekak,ukocim se,treba malo vremena,najbolje je krenut gdje ima dosta naroda ,ako gdje sviras najbolje tako,ili snekim ici na svirku i tako,seiko je na top music imao tremu,kada je bio gost on i fazlija,a koliko on godina svira nisam se ni rodio,ali eto uvijek toga ima,ovo je neko moj misljenje i kako sam ja dozivio to,pozzz za sve.

Simke
23.01.2011, 13:44
Normalno je da mladi muzicari bez iskustva imaju tremu,ali sve to vreme uradi svoje.Svaki "tremarosh"treba da razmislja u pravcu,da nece niko nista da mu kaze ako neku pesmu pogresi,ili ako neku pesmu ne zna.Najbolje je ne razmisljati o tome,vec se usredsrediti na samu svirku,i zamisljati da tog momenta nema nikog u lokalu,pa makar bio pun.Vraticu se na momenat na nesto iz nekih proslih tema,postova itd.Bilo bi veoma pozeljno da ima nekog starijeg po radnom stazu i iskusnog kolegu pored sebe,jer na taj nacin on moze da mu olaksa sam rad,i da mu pomogne sa sa savetima tog momenta.Mora da ga sugerise i ako pogresi pesmu,da nema veze,i da to niko nije ni provalio(sto je i istina 99%)i da pichi dalje.Posle izvesnog vremena (ali konstatnog rada u nekom lokalu)ce sam sebe da ulovi da trema vise ne postoji,i da je prevazishao sve prepreke sto se tice nekih stvari vezane za nas posao.
P.S.
Ako je nekom za utehu,ja i dan danas imam frku kad neki put losije prodjemo na tezgi,i kad krenem kuci,imam tremu da kazem zeni da smo lose proshli.:lol:

savo puric
25.01.2011, 00:24
kada sam pcinjao trema je uvek bila prisutna, ali trema vremenom prodje, tako da je sada jedino bitno zavrsiti tezgu sto rabije uzeti sto vise para i otici kuci.

TR-KORG
25.01.2011, 00:42
Lako je za tremu pola litre rakije i nema vise treme :D heheh salim se naravno nego ja licno sam nekad imao tremu vise je namam zato sto verujem u svoj rad i da to dobro zvuci i tu trema prestaje . i za to treba vremena

nesaband
25.01.2011, 00:45
Ja uvek imam tremu kad se zavrsi svirka i lose prodjem i nemam opravdanje kuci zasto sam se duze zadrzao na svirci a para nema???:p

Naravno malo se salim!!!!

ko zna svoj posao i siguran je u sebe ne bi trebalo nikad da ima tremu

Duksterifi
25.01.2011, 14:06
Slusaj te kolege,ja sam poceo da radim sam za klaviaturama,i uvek sam imao tremu. Nema tu pivo ili neki alkohol,to pomaze trenutno,ali ja imam svako vece svirke,pa da tako ubijam tremu bio bih alkos. Nego ovako... Kada odes da radis negde gde nisi radio,upoznaj se sa konobarima i zezaj se pre nego pocnes sa svirkom,to pomaze. i dok postavljas opremu pevusi nesto,naruci kaficu i popij je sa nekim ko radi u lokalu. Tako sam sebi stvoris lepu atmosvericu pa posle to preneses i na goste. i posle 15 godina ti bude bolje:lol:
Dodato:
Za moj vecerasnji izgled pobrinuo se rubin krusevac.

Razer
12.02.2011, 14:21
sutra sviram 5. put isti repertoar :D i opet neka nelagoda

Simke
12.02.2011, 20:28
@razer
Posle 5-og puta,ne bi smeo da imas vise tremu,pogotovo kako kazes da sviras isti repertoar.Kad dodjes u lokal,popij koje zestoko pice,razmisljaj u pravcu da je to samo obicna svirka,i ako isfalshiras neku pesmu,100% niko nece ni primetiti!

Vule
12.02.2011, 21:43
sutra sviram 5. put isti repertoar :D i opet neka nelagoda

Tek 5. put?!
:lol:

Polako,ima vremena...oguglaces :D

matrix_mo
12.02.2011, 21:52
po meni, određena doza treme je uvijek dobrodošla, čisto da znaš da ti nije svejedno, datu svurku ne odrađuješ formalno.... to je moje osobno mišljenje...

uvijek imam malo treme na početku, koja ubrzo nestane:p

Simke
12.02.2011, 22:20
@matrix mo
U ovom nasem poslu trema nije nikako pozeljna,pa ni u najmanjem obliku,jer tad ne mozes biti 100%usredsredjen na svirku,tonalitete,ili bilo sta drugo...ali za pocetnike je to normalno,neko je prevazice pre neko kasnije!

Razer
12.02.2011, 22:48
5.put sviram isto, a već 10. put sam pred javnim nastupom :D Pa evo nije mi ogromna trema, ali nije isti osjećaj kad imaš slobodan vikend i kad nešto moraš svirat..

matrix_mo
13.02.2011, 18:31
@Razer
upravo to, zato se ne slažem s kolegom Simkeresom, zato jer mala doza treme meni osobno daje do znanja da još volim svirat i uživat u glazbi, da tu nisam došo samo i isključivo radi zarade...

mirandess
13.02.2011, 18:48
kolega matrix_mo stvarno dobro svira, covijek se toliko unese u svirku i to s dusom radi, tako kad ga upitas da ti neku stvar "zada" onda to i odradi! Znam jer nam je maturu svirao :D Eh kako sam se ja treso kad sam svirao na maturi svojoj s bendom, ajme majko mila, ali nikad vise ono dopustit si necu, sta cu ja na rolandu e86 vjezbao kuci a svirao na pa800 na maturi :S. Zna matrix sve :D


A sto se tice treme,naravno mala doza je normalna, kakav alkohol, SAMO VJERUJ U SEBE i svoju sposobnost (ovo se na temu odnosi), nema druge...

Dell
13.02.2011, 19:27
a matrix je onda Bushu pratio kad je pjevao tuzno leto? :)

mirandess
13.02.2011, 19:43
ahaaa :D ahhahahahahhaha i sabranog kad je pjevo kafana je moja sudbina XD :D

matrix_mo
14.02.2011, 11:48
ma,,, ne znam ja sve (ni blizu) nego to je bilo neko moje mišljenje vezano za ovu temu...
Mirandess drug, hvala na koplimentu...;)

jevtabg
18.02.2011, 23:04
U pocetku sam uvek imao malu tremu , ali ona polako nestane u toku nastupa.

zeljko_mo
19.02.2011, 04:25
ma ako je ritam masina dobra, dobra je i svirka...
na maturi nam bio Josip Bilac... nesjecam se ni jedne pjesme, hahahhaha
hotel Eto, ono normala :p

Teodor
19.02.2011, 09:08
Sto se mene tice, poceo sam prateci jednog jednog starijeg pjevaca i mladu pjevacicu u jednom selu u kafani. I iako sam bio svjestan da tu niko, ali bas niko nije ni izbliza kompetentan da bi mogao da ocijeni moje sviranje, treme je bilo..nenormalno.. Bukvalno sam se na trenutke gubio, zaboravljao forspile koje sam malo prije svirao...Uzas :) Najvece mucenje u mom zivotu. Ali to je nesto sto mora da se prodje, sa vremenom, ali poprilicno brzo je to skoro nestalo.. Sto rece kolega gore, treme sada ima jedino kad znam da je neko od muzicara tu i slusa, ali to mozda i nije trema, vise neko uzbudjenje i zelja da se pokazem sto bolje..
Moje misljenje je da lijeka nema, a i nije potreban.. To je svako od nas prosao (u manjoj ili vecoj okolini) i svi su prezivjeli tako da.. Sviras svoju svirku, trudis se da to radis najbolje sto mozes i to je to..
(naravno moze da pomogne i ona: zamisli da su svi u lokalu goli) :lol:

ELKO
19.02.2011, 12:43
Pretezno nemam tremu, jer zvucim kao vecina muzicara, onako osrednje, zadovoljavajuce... Jedino sto cesto radim sa razlicitim pjevacima, pa hvala bogu jedni pjevaju brze, drugi sporije, jedni nize, drugi visocije... U stvari tad nemam tremu, to je vise nesto kao ljutnja kad odsviras forspil, a onda pjevac kaze, ajd pola tona visocije, ili malo sporije i onda sviraj forspil opet...bla...bla...

zeljko_mo
19.02.2011, 14:23
@ elko

nema tu ljutnje na pjevaca.... stavi se +1, ili +1... i samo isto to sviras... :) hehe

Simke
19.02.2011, 16:23
@ELKO @avangard band

Pevac se mora ispostovati,i ako kaze"sviraj sporije"moras svirati sporije,ako trazi za pola tona vise ili nize,mora mu se dati to sto trazi!
Nepisano pravilo je:

Tebi kad se klavijatura pokvari,ti ces kupiti drugu i bolju....pevac ne moze "da kupi"svoje grlo!!!
Nadam se da ste shvatili poentu!;)

ELKO
19.02.2011, 23:35
Naravno, tako i uradim, odradi se vece u korist pjevaca, jedina stvar koju sam zaboravio da navedem je ta da pretezno pjevaci neznaju svoje intonacije i da prvih pola sata lovimo da li je pola tona ili ton nizi od originala. Kasnije to ide kao podmazano. ;)

Sp00ne
03.03.2011, 19:07
Možda ćete se iznenaditi ali svoju tremu ne riješavam alkoholom :D , nego se skoncentriram na svoje disanje i nastojim duboko i polako disati (po mogućnosti ne preduboko da ne padnem u nesvijest) za vrijeme svirke (barem na početku dok me zna uhvatiti trema). Kasnije kada se uživim trema jednostavno ispari. Eto, to je moje iskustvo sa tremom. B-)

ЂолеПФК
11.02.2012, 00:11
Ja sam danas imao prvi ,,javni nastup''(pred oko 100 ljudi,rodjendan) odsvirao sam 2,3 pesme,nisam znao gde se nalazim od treme plus hladne ruke. B-)

vujanov
11.02.2012, 00:39
Ja sviram vise od 25 godina! I dan danas imam tremu i nekakvu nelagodnost, nervozu pred nastup! Ali, prvi ton kad odsviram te treme nema vise, nestala!!! Takav sam tip, i u zivotu uopste, na ispitima, ili u drugim vaznim situacijama za mene, uvek prvo trema i obavezno nestaje na prvom tonu, prvoj reci tj. tog momenta kad ustvari sve i pocinje... Mislim da mi je to srecna okolnost, kad vec ne mogu bez treme!!!

ЂолеПФК
11.02.2012, 01:21
I ja kao i Vi imam od svega tremu :D Nisam imao samo kad sam u muzickoj imao nastupe pa sam s toga smatrao da ni sada necu,kad ono...

nikolakostic
11.02.2012, 04:54
Uvek mora da postoji neka pozitivna trema, da li ce sve ispasti kako treba i slicno, cak i kod starijih muzicara (cale svira vec 30 godina pa znam iz prve ruke). Kod nas pocetnika je to isto samo 1000 puta jace. Prvi put kad sam svirao pred nekim sam imao tremu koja me je napinjala na malu nuzdu=)) sad je to samo blago preznojavalje, vremenom ce to biti sve blaze. Dok ne pocnem ozbiljno da sviram :D
P.s. odlicna tema

Jodik
11.02.2012, 10:45
Kod mene je isto neka blaga trema prisutna u pocetku i ne to samo kod svirke i kod drugog posla,ja bi rekao da je to više neki strah kako če to sve ispasti a uvijek sve na kraju dobro ispadne i ljudi zadovoljni.

ЂолеПФК
11.02.2012, 14:26
Ja sam imao toliko veliku tremu zato sto su to sto sviram slusali zaista iskusni i kvalitetni muzicari pa nisam hteo da zabrljam.

darkodax
11.02.2012, 16:39
Trema je normalna stvar. Cak su i neki profesionalci priznali da je po nekad imaju... Ja imam tremu dok ne pocne svirka, posle se i ne razmislja o tome. Naravno alkohol uvek dobro dodje...

nelica2002
11.02.2012, 18:00
Večinom radim sam , kad imam pjevača sa sobom trema je dosta manja, ili kao što je več neko rekao, ako je neko od prisutni neki muzičar pa još nešto pametuju, mada se ne treba na to obazirat ali želiš svima ugoditi.

sale_band
04.03.2012, 16:31
P.S.
Ako je nekom za utehu,ja i dan danas imam frku kad neki put losije prodjemo na tezgi,i kad krenem kuci,imam tremu da kazem zeni da smo lose proshli. :lol:


'de me nadje??? =))

tayros2
04.03.2012, 17:04
trema kod pocetnika je nolmalna stvar,ali se vremenom izgubi,ja sam najvise crvenio kad naidje neka pesma a ne znam da se sastavim sa forspilom,ali to nekad dobro dodje da ti volju cim dodjes kuci da je skines da bi je znao za sledeci put..

gtkaio
28.05.2012, 16:16
Sto cesce tezge svirati i ode.

Vex
29.05.2012, 01:15
I sto vise tezgi a boga mi i dobra vezba kod kuce,jer kad si siguran u sebe treme nema.

TT-SGS-CM9