PDA

Pokaži Full Verziju : Problem Soundcraft spirit folio-"hladan lem"?


VUNIMRAV
05.01.2011, 11:28
Postovane koleg,imam i koristim vec desetak godina ovaj mikser Sauncraft Spirit folio,sa kojim sam u biti zadovoljan,medjutim vec dve tri godine imam problem sa kako kaze "moj" majstor sto ga odrzava "hladnim lemom.Ja o tome slabo znam ali sam na netu pronasao da je to "karcinom" elektronskih instrumenata i aparata uopste.E sad, meni se to desilo 3-4 puta,taj moj majstor to ponovo prelemi,dam crvenu-dve i opet guraj nekoliko meseci.PITANJE;Da li neko od forumasa zna nesto vise o ovome,inace nisam rekao da se manifestuje tako da mi jedan izlaz na mix ne radi pa ja prespojim iz jedne kutije u drugu, i tako na jedan izlaz odradim tu svirku.Sad bi to definitivno resio jer sam zadovoljan sa mixetom,ali neznam za "pravog majstora",ili servis,pa mi stoga pomozite.Hvala svima i veliki pozdrav za yu-midi.;)

Beethoven
05.01.2011, 15:08
Problem kod Spirita (imao sam ga) su plasticne banane na ulazima. One se klate i kad je mixer nov. ;)

Vremenom, ukljucujes-iskljucujes, rasklati se veza banane sa plocom i eto problema. Resenja imam mnogo a jedno i to odlicno je da ti majstor prelemi sve banane na mixeru. Njemu to nije u interesu, bolje ovako da mu dolazis svremena na vreme, bolje ce zaraditi. :)

Zamoli ga da uradi kompletan servis mixera, da prelemi sve banane(ko da je to neki posao) i miran si bar za neko vreme. Ali, znaj da ce se to opet desavati bas zbog problema sto se banane klate i nisu lepo fiksirane. Jos su i plasticne pa se moze desiti da se ni lemljenjem ne mogu spasiti jer se rasklate i unutra. :(

Od tog mixera se i ne moze mnogo ocekivati, neozbiljno je uradjen. Budi zadovoljan time sto radis na njemu 10 godina. :)

Pozzz

domino
05.01.2011, 21:51
Mislim da je problem sledeci:- Na zadnjoj strani miksera postoje banana ulazi/izlazi za njegov interni snagas (slave).
Banane su vezane u tzv. BREAK modu - cim ukljucis dzek, kontakt u zenskom dzeku prekine signal iz miksera za slejv na tom kanalu.Losi kontakti,korozija,prasina,godine :)
Probaj da ukljucis/iskljucis bananu nekoliko puta i naprskaj unutrasnjost banana jack-a nekim kontakt sprejem.Moze i WD40.

Eto, pa probaj.

Beethoven
06.01.2011, 02:25
Govorimo o SPIRIT Folio pasivnom mixeru. :) Zbunio si se, mislis na PowerStation.

Folio nema sa zadnje strane nista osim ulaza za struju.

Pozzz

VUNIMRAV
06.01.2011, 19:26
Kolege,ja sam pogresno napisao,jeste aktivni Powerstation 600 u pitanju,i sad su "navodno neki chipovi na masteru" u pitanju ako mi problem ne resi "moj' majstor cuo sam za nekog u Zemunu.Voleo bih kad bi mi neko nesto o tom i tome napisao pa bar na PP da me ne bi "oderali".Pzzz!

Beethoven
06.01.2011, 20:10
Eee, onda se ja izvinjavam kolegi "domino".

Kolega moze u vidovnjake... :) Nista u postu ne govori da se radi o PowerStationu, kako je pogodio, svaka cast... :)

Pozzz

VUNIMRAV
06.01.2011, 23:02
Ma, kolega Betoven,ja sam se pogubio trazeci po netu sve o tom mikseru,ali mi se cini da na poledjini pise i spirit folio,neznam,dovodi me do ludila jer ne mogu pronaci "pravog"majstora,tako da nemoj mi zameriti,u svakom slucaju hvala.Inace,taj mi se saund neobicno dopada a koristim ga sa dve trosistemske "dinakordove"pro lajn najcesce,a nema se para za nesto novo.

Beethoven
07.01.2011, 00:50
Pise SPIRIT ali sigurno ne pise FOLIO, barem ja nisam do sad nikad video takav PowerStation.

Me nije ni vazno, vazno da ti resis problem. Ali, ja sam na suprotnom kraju nase zemlje, mora ti pomoci neko iz tvog kraja. Jedino ako ti nije tesko da sednes na bus, poneses mixer do Nisa i zavrsi ti covek za pola sata sve - profi. :) Bez cimanja i nerviranja. :)

Pozzz

VUNIMRAV
07.01.2011, 12:21
Druze,hvala ti,to cu ostaviti kao trecu opciju,posaljes mi adresu i brzom postom za Nis!Kontaktiracu te eventualno preko PP-a.Hvala i veliki pozdrav svima!

domino
07.01.2011, 22:10
@beethoven Pogodio iz iskustva, redovna pojava kod Soundcraft power mixera...

Pre nego posaljes mikser bilo gde, probaj ovo sto sam ti napisao. Nista ne mozes da pokvaris, a mozda resis problem. Slobodno probaj. Bas me zanima, da li sam pogodio :)

Pozdrav svima.

ps molim da se ne ljute kolege serviseri, sto otkrivam male tajne...

Beethoven
08.01.2011, 03:59
"@beethoven Pogodio iz iskustva, redovna pojava kod Soundcraft power mixera..."

Da, tacno. Ali, redovna pojava i kod Spirit Folio mixera a iz celog posta kolege se ne moze zakljuciti da li je rec o izlazima za spikere kod powermixera tj. PowerStationa ili recimo mix izlaza kod Folia, moras priznati. :) Dok nam kolega nije resio misteriju, moglo se ravnopravno misliti na obe mixete. :)

A nije ni vazno, vazno da kolega resi problem.

Pozzz

domino
08.01.2011, 15:56
Moram da repliciram...Nije rec o izlazima za spikere, vec o MIX izlazu na Powerstation-u.
Takav slucaj nisam imao kod Folio mixera, ali kod Powerstation-a je to cesta pojava zbog ventilatora koji "provlaci prasinu" kroz mikser,kontakte itd...Folio nema ventilator, pa je postedjen tih problema. Nadam se da sam pomogao,dosta je bilo na ovu temu, necu vise replicirati.

Pozdrav svima.

Beethoven
09.01.2011, 01:36
Au. :) Ok. :)

Pozzz

VUNIMRAV
28.01.2011, 21:50
Evo nakon nedelju dve,resio sam problem (uvericu se sutra u svatovima),i da ne bi ostavljao u dilemi kolege koje su mi imale najbolju volju i zelju da pomognu,"javljam" se i kazem da je problem bio u tome sto su mi izgoreli tranzistori na tom izlazu.Majstor ih je zamenio i jos nesto sitno,i to naplatio 45e.Mislim da nije puno.
E sad jedno pitanje za za sve kolege.Ja imam taj mikser vec 10 godina,vecih problema nisam imao,a sa saundom sam prezadovoljan,ali veceras sam saznao jednu stvar koja me je bukvalno frapirala.Naime,dok smo stalno radili kao celi bend,onda je kolega bubnjar inace elektro meh "radio"oko miksera,a sad zadnje vreme,ja sam samo palio i gasio i osnovne stvari.Imao sam problema na nekoliko mesta sa naponom,medjutim,kupio sam korektor koji opet nisam nosio stalno,i tako se "guralo".
A veceras,veceras mi majstor onako usput rece da mogu menjati i podesavati da mi napon bude na 230,ili 220, ili 200V,i on mi pokaze pozadi na uticnicijedan "klin" sa gotovo nevidljivom strelicom i jasno ispisanom voltazom!!!!!
Zanemeo sam i jos ne mogu doci sebi,pa stoga ptam:"da li sam ja to 10g vozio po mraku ne znajuci da imam i svetlo,ili to i nije toliko bitno"?
Molio bi sve,a ima nekoliko kolega koji se stvarno razumiju u te stvari(Aleks mod,Betoven,...da ne nabrajam neznam napamet).da li je to tako?
Hvala svima jos jednom!!!
Dodato:
P.S.meni je bilo podeseno na 230V,kad i od kad,ne znam!!!!

aleksandar72
29.01.2011, 00:28
Trafo Powerstationa ima manualni selektor napona, od 95-235V.
Kolega fable je to savrseno objasnio!
Pogledaj na drugu stranu,imas i slike:

http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=11190&highlight=200V

VUNIMRAV
29.01.2011, 12:40
Zahvaljem se A-72.Samo sam slucajno mogao nateti na odgovor jer je bio temi o zvucnicima,ali nema veze,bitno da je odgovor dobar i zahvljujem se na njemu.
Nego,mene muci jedna stvar,tamo u odgovoru je napisano da "svaki elektronicar lako moze da promeni zice".E,sad meni sinoc majstor kaze da je dovoljno da se izvadi onaj "cep" kraj uticnice i okrene na zeljenu voltazu.Da li je to tako i da li je to dovoljno.
Probacu okaciti dve slike da ostalim kolegama bude jasnije o cemu se radi,jer ih ima sigurno dosta koji o ovome nisu ni culi ka o ni ja do juce.
Hvala na razumevanju i veliki pozdrav!
Dodato:
JBG,ne ide sa slikama!!!

domino
30.01.2011, 01:20
@VUNIMRAV
Samo kratko predocenje situacije:
-"cep" pored uticnice je selektor napona predvidjen za laksu promenu mrezne zone u kojoj ce uredjaj raditi i koja je naponski STABILNA.
-ako napon u mrezi prilikom rada varira, postavljanjem selektora na visi napon od 220V za nase podrucje, dobijate proporcionalno uvecan radni napon unutar miksete koji moze napraviti PRILICNU STETU ukoliko dodje do skoka napona u mrezi
- ako vec imate probleme sa naponom mreze, koristite obavezno korektor sa SERVO MOTOROM a ne sa relejima (ako mozete da birate)
-pazite da strelicu uvek ostavite na poziciji 220 ! ostalo je posao korektora napona.

-da li ste probali moj predlog pre nego ste odneli mikser kod majstora ?

Pozdrav

VUNIMRAV
30.01.2011, 12:11
Kolega Domino,hvala.Probao sam ono sa "bananama",nije islo.Korektor imam ali nesnam kakav je,kupljen je nov i Melektronik Beograd, ga je proizveo,i trebalo bi da je od 2kw.Sinoc sam radio svadbu i kao da mi se cini da je taj izlaz koji je popravljan tisi.Ne znam da l i sam u pravu a ako jesam sta bi moglo biti i sta mi savetujes za daljni rad.
Jos jednom hvala puno!

domino
30.01.2011, 15:22
Mnogo bi mi olaksao da postavis slike miksete i korektora. Korektor slikaj bez poklopca (unutrasnji zivot :)
Da konacno vidimo o cemu pricamo :))

Pozdrav

VUNIMRAV
19.03.2012, 00:25
Postovane moje kolege,pomozite!!
Evo sam poplavio od muke ovih dana.Ovaj moj Saundcfaft powerstatio 600 me ponovo zahebava i dovodi do ludila.Naime,ponovo mi pravi isti problem,sada samo na drugom kanalu.Pre neki dan upalim(onako rutinski) kad ono necuje se jedna strana,sreca manja svirka i ja iz kutije u kutiju i odradim to.Sutradan kod majstora po ko zna koji put i on to kao napravi("podeblja neke zice"),pusti mi cd, razglas radi,sve ok, ja pravo na svirku,a ono opet neradi taj izlaz!!!???
Ja besan i na sebe i na "majstora" odvrnem aranzer do kraje i kanal od aranzera do kraja i sam master do kraja,i ono se zacuje isprekidani ritam uz pucketanje i dosta tiho.Par puta pojacan taj siber i smanjim do krajai ono u jednom momentu "probije" pocme da radi normalno.
Sutradan sam ponovo palio i sve je ok.Mene sad interesira da li je u pitanju sam siber,ili "ta neka zicica" ili je u pitanju sklop od nekoliko bananskih ulaza za eksternii slejv i slusalice za koje mi je moj majstor rekao da to pravi problem i da to treba resavati.....Napominje da nema pravila koliko dugo moze da radi,zadnji put je u maju prosle godine bio slican problem...
Hvala unapred na pomoci!

domino
25.03.2012, 23:27
To sto ti je majstor rekao - trebalo je da popravi.Znaci,da ponovim,popravi kontakte na banana ulazu/izlazu za slejv.Ako ne mozes, posalji priv poruku pa idemo redom...
Pozdrav.

VUNIMRAV
26.03.2012, 10:55
Domino,znaci da bi moj majstor mogao bitu u pravu kad mi je rekao da je celi taj sklop od nekoliko ulaza na samom vrhu desno gde je ulaz za slejv islusalice,u pitanju?On mi predlaze da ih zamenimo,da li je to to?

domino
04.04.2012, 12:13
Za probu,prvo prespojite kontakte na banana jack prekidacima.Ako je sve OK,stavite nove ili ih ostavite prespojene,nece smetati...

VUNIMRAV
04.04.2012, 17:49
Druze,probali smo,ali nije islo. Znas kako to izgleda :Jedna strana radi druga ne,konkretno desna.(moram napomenuti da uglavnom na prvom palenju)
Levu smanjim a desni siber gurnem do kraja i mix pojacam,upalim aranzer da radi i onda naglo i njega pojacam,u prvu sekundu-dve onka pomalo krcka,a onda grune i ostatak veceri radi normalno.
Sta je neznam,samo znam da me izludjuje~X(,no odneo sam ga kod majstora i on ce 'valjda' zameniti sve banana ulaze u gornjem desnom uglu.
Da su neke cevi u pitanju izgledalo bi kao da se nesto zacepilo,pa kad pustis vodu ona probije,ali kad su u pitanju zice,ja o tome bas nemam pojma.

domino
05.04.2012, 11:22
Sledeca stavka je RELE koji ukljucuje zvucnike.Proverite njegove/njihove kontakte.

zaki1
07.04.2012, 09:12
Nisam siguran koliko si upucen u elektroniku, stampane ploce .hladni lemovi se pojave ponekad kod velikih serija kad roboti leme sve delove i ostave nedovoljnu kolicinu tinola na nozicama koje se leme za stampu ali i to se desi samo na mestima koja trpe vece optereceje a samim tim dlazi i do veceg grejanj tih tacaka na ploci pa se desi da napukne lem i to se naziva "Hladni lem",a najcesce na ispravljackom delu ili na jakim izlazima,zato sto su i najvise optereceni i greju se,za svaki slucaj to prekidanje i pucketanje na jednaom izlazu probaj resiti,tako sto ces ako su razvojeni izlazi zameniti kablove iz izlaza koji radi ,stavi u taj sto zeza, pa ako je OK, onda ti je problem na kablovima,ne veruj sve majstoru.Pozz

VUNIMRAV
11.09.2012, 17:07
Evo drage kolege,da vam se zahvalim ne savetima i predlozima,i da ne bude kao sto neki rade,pa da nam ne kazu "sta je dalje bilo i da li se resio problem".
Od 1.7.o.g jurim majstore i evo juce mi stigao moj mixer,probao,radi sve besprekorno,efekti cisti jasni,kako stvari stoje sve je ok.
Moram radi kolega koji su ucestvovali i meni pomagali savetima (a na kraju i radi svih clanova koje to interesira) sta je majstor menjao.Moram napomenuti da je zbilja jedva dosao do originalnih delova,i to:dva releya(neznam kakva,rekao mi je ali...)5 sibera,7 bananskih ulaza,sve ocistio,i naplatio 9300din.Nece biti puno ako bude sve ok.
Eto,samo sam hteo da obavestim,jer je red ako trazim pomoc za resavanje nekog problema,da na kraju i kazem da li sam,i kako ga resio.
Veliki pozdrav svim forumasima!!