PDA

Pokaži Full Verziju : Pokreti zvucnika


skoricnik
13.12.2010, 14:37
Pozdrav kolege!

Imam jedno pitanje za sve.

Kada teram kutije preko Dynacord PSX 802, bas zvucnici (15", 250/500W) se pokrecu (kompletan zvucnik se "seta").

Kada te iste kutije spojim na PowerMate 1000-1, zvucnici imaju mnoooogo manji hod nego na PSX-u.

Zbog cega se to desava, i da nije mozda u pitanju neki kvar na mikseru?

svirko
13.12.2010, 14:47
Kako misliš..."šeta"??

Valjda membrane, opne od zvučnika, ako sam dobropovatao...
Da li ti je isti Omski izlaz na obadva miksera?
I da li su iste snage?

skoricnik
13.12.2010, 21:27
Da, upravo tako.

Oba zvucnika su ista, i ispravna, kupljeni pre dve nedelje.
Isto mi se desavalo i sa proslim zvucnicima koje sam prodao.

svirko
14.12.2010, 20:55
Mislio sam ovako....
ako su ti na mikseru izlazi 4 OHMA, što je obično tako, a kutije 8 OHMA, što je to običaj, onda ti ove kutije same, rade na pola snage.
Da bi dobio punu snagu, trebo bi imat još jedan par takvih kutija, i vjerovatno bi ti onda radilo ok sve.
Dali imaš ekvilajzer na obadva miksera isto podešen?

skoricnik
14.12.2010, 20:58
Ko zna :rolleyes:
Da, podesavanja su totalno ista, mada po nekoj logici bi trebalo kod PM da se trese membrana jer ima vise snage i + master EQ, a to PSX nema.

Pozdrav

Boban010
15.12.2010, 01:34
Probaj sa jos nekim mikserom starije generacije ako si u mogucnosti,recimo Dynacord 1202 ili Dynacord 10/40 sa pribliznim podesavanjima pa iznesi utiske.

skoricnik
15.12.2010, 10:51
Uff, to je malo tezi slucaj, nema takvih mixera ovde...Al' pokusacu da nadjem pa se javljam.

Pozdrav

ella 85
15.12.2010, 16:18
svasta izlazi 4 ohma kutije 8 ohma

sstipa
15.12.2010, 23:55
Pozdrav svima
Kolega to sto ti membrane rade to je normalno da rade - setaju
A ta razlika u radjenju- setanju , jeste razlika u snazi mixera iako mozda pise da su jednake snage ali i na tarabi pise.....ali !!!

Beethoven
15.12.2010, 23:58
Ja napisao ceo post a sad ga nema... Hoce li mi neko objasniti o cemu se radi?

nikola1980
16.12.2010, 00:05
moze da se desi da mixer pusta frekvenciju zvuka koju covek ne moze da cuje!!!
da ne bude da lupam,drugar mi studira zvuk u stvari nesto vezano za zvuk na nekom univerzitetu,ne bitno,a zavrsio je elektrotehnicki faks,i jednom prilikom mi je pokazao njegov skolski ogled bas sa zvucnikom,gde se membrana pomera ili pliva(kako je meni izgledalo)a nista se nije culo!!
znam da ovo moze da izgleda kao da lupam ali znam sigurno da je to moguce!!!
to je neka fora sa omima i hercazom,ako treba nacicu i dodacu ovde!!!
moje misljenje je da proveri mix!!!pozzzz

nikolakg
16.12.2010, 00:33
Da li membrane setaju kada sviras i radis ili kada je sistem samo ukljucen i ne sviras na njemu?
Ako setaju membrane dok sviras to je normalno inace bi izgorela spulna.
Hoce vise nego inace da setaju membrane kada je losa struja...
Ako membrane setaju dok ne sviras to je vec pitanje za nekog ko je strucan..

svirko
16.12.2010, 00:54
svasta izlazi 4 ohma kutije 8 ohma

Hoćete li nam malo pojasniti šta ste mislili pod tim?
Hvala

zsimonovic
16.12.2010, 01:35
Hoce to da se desi kada je losa struja.Ako imas eq zaseci basove ispod 63MHz a moze da se desi i da je nesto do elektronike u mikseti,npr tranzistori.Meni se jednom desilo da pocnu da setaju dosta zvucnici ali prema unutra-u pitanju je bila elektronika u pojacalu,napravilo spoj i sprovelo struju u kontra smeru u zvucnike.

aleksandar72
16.12.2010, 01:44
@Nikola 1980:
....gde se membrana pomera ili pliva(kako je meni izgledalo)a nista se nije culo!!

Da,ali kod infrazvuka...tj frekfencije ispod 16Hz, a to ovde nije problem.

Problem je drugacije prirode, ali bas me interesuje misljenje ostalih ;)

skoricnik
16.12.2010, 10:47
Ipak cu morati da nadjem jos jedan mikser starije generacije, pa da ispitam.
Da, pokreti se desavaju samo kada sviram (sto je i normalno), ali kazem, mnogo vise nego na PM.

Mada, kad se setim problema sa proslim kutijama...
Desvalo mi se da mikser izbaci jako prigusen ton a zvucnik samo sto ne iskoci.
Mozda bi to pomoglo.

Pozdrav

Boban010
16.12.2010, 13:13
Sta konkretno podrazumevas pod tim "mikser izbaci jako prigusen ton"?

sstipa
16.12.2010, 21:30
Pa sam si dao resenje - u pitanju je ispravnost mixera !

skoricnik
17.12.2010, 10:52
@Boban010

Desi se da malo krci, i nazire se ton sa klavijature, a zvucnik igra li igra.

Moguce je da je i mikser, ali, evo, normalno radim 2 meseca aktivno na njega i ne stuca.

Boban010
17.12.2010, 14:38
Ja se u elektroniku miksera ne razumem ali cu ti ispricati moje zapazanje iz iskustva.
Izvesno vreme smo radili na mikseti Dynacord 10/40 i na insistiranje kolege da probamo nesto novo,kao svi kupuju a mi ne,uzmemo PM600/1 za jednu tezgu na probu.Izdrzali smo do rucka,a onda brze bolje doneli 10/40 da bi zavrsili posao kako treba.:lol:Razlika je i u snazi i u boji tona.Kod PM600/1 imao sam utisak da bas nije bas,da ne daje ton vec samo pravi buku,kao kod kompjuterskih vufera koji stvaraju "iluziju dubine basa".
Vise puta sam menjao kolegu sto sa njegovom harmonikom sto sa mojom,oni su svirali u to vreme na PM1000/1,ali mi se nije dopao zvuk harmonike na ovoj mikseti ma sta pokusali da uradimo sa podesavanjima.Previse ostrine odnosno visokih tonova(ovo pravi lazan utisak visokog kvaliteta-vecina muzicara kad cuje ovu ostrinu samo kaze to je to,a tek eho-kraj nema dalje),za moj ukus odnosno moje uvo,taj zvuk nema moc,toplinu i onu "prirodnu" boju koju daje vecina Dynacordova starije generacije.Misljenja sam da je stvar u niskim frkvencijama koje rerpodukuju ovi mikseri,jer svirajuci na njima zapazio sam da su uvek vise pokretali membrane zvucnika u odnosu na PowerMate seriju!
Iz tog razloga sam ti preporucio da probas sa jos nekim mikserom te generacije jer nemam u vidu u kojoj meri su izrazeni pokreti membrana.
Ukoliko nisi u mogucnosti da probas,samo obrati paznju da ti pokazatelji jacine na mikseti nikada,ali bas nikada ne idu u crveno i neces imati nikakvih problema.Naravno ne smes daozvoliti da ti je potenciometar na samoj klavijaturi previse odvaljen a ulaz na mikseti i master volume budu smanjeni!:)

skoricnik
18.12.2010, 01:55
Veruj mi, druze, meni su non stop u crvenom. PSX ima dve "zastitne" lampice koje se nalaze iznad STATUS diode, i ako se one pale, onda znaj da si preterao. Medjutim, ja ga teram u crveno, nikad se ne pale, niti mi se ikad ugasio!
Ne mozes savladati drugacije masu u kaficu, a mikser je fabricke snage 2x180W na 8 ohma, znaci racunaj da je oko 2x150W. Definitivno cu morati da nadjem nesto jace, neki EMX 5000 ili slicno.

Pozdrav!

ella 85
18.12.2010, 02:00
ja mislim da je powermate puno bolji mixer od starijih,npr psx je bio dobar svima kako god ustimas ono lijepo,jer i nema previse nekih opcija za stimat,uvijek dobro heh,dok na powermatu ima vise opcija za ustimat,eh ima puno muzicara koji ne znaju zasto sta sluzi pa pocnu pravit grimase od master equalizera pa preko frekvencija na svakom kanalu,onda nastaje rasulo,i rezultat svega kazu ne valja powermate,to je moje misljenje samo

Boban010
18.12.2010, 02:55
@Skoricnik
Samim tim sto ti je non stop u crvenom,javljaju se izoblicenja koja u vecoj meri pokrecu membrane pa rizikujes da ostetis ili zvucnike ili mikser,ako to vec nisi dosad uradio.Najbolje ti je resenje EMX5000 i ekonomicnije u odnosu na Powermate!:lol:
Pozdrav druze!
@ella85
Samo smo tebe cekali da nam objasnis sta je to ekvilajzer i sta je cudno u tome sto su izlazi 4ohm a zvucnici 8ohm!

riba_72
18.12.2010, 04:14
to što se kod tebe dešava je sasvim normalno jer sto se tiče prave snage power mate nema ni blizu tu snagu koja piše a ovaj stari mikser je ima ,bar je to moje iskustvo.

ella 85
18.12.2010, 11:25
boban jel ti stvarno tvrdis da mixer radi na 4 oma,ako spojis po jednu kutiju od 8 oma na svaki izlaz,stvarno nemam rijeci ako tako mislis,nadam se da se zezas

Boban010
18.12.2010, 16:42
Ne prijatelju,ti si nastupio kao da je nemoguce na mikser sa izlazima od 4ohma nakaciti zvucnike od 8ohma,odnosno da takva kombinacija ne funkcionise koliko sam ja shvatio.Zbog toga te je i kolega Svirko pozvao da objasnis sta si pod time mislio,ali si ti to iz nekog razloga ignorisao.....

nikola1980
18.12.2010, 17:13
ne znam da li znate ali novi mixer PM 1000/2 ima 4ohm i 2 x 700w,cisto informativno,a svako od vas kad kupi ili iznajmi zvucnike svi su od 8 ohm,tako da je besmisleno da je nemoguce to povezati!!!! a druga stvar!
sta ocekujete od PM600?
da se poveze ceo band,pominjete clip(limit) a kasnije, ne cuje se dobro harmonika!!!
taj mixer i ja izoblicim samo sa klavijaturom i vokalom!!!!pozzz

Millan
18.12.2010, 19:21
Pm 1000/2 radi na 4,8 i 2,6 ohm-a, tako da je sasvim normalno da mozes da kombinujes kutije i od 4 i od 8 ohm-a...:)

ella 85
18.12.2010, 20:11
powermate2 oma izlaze 4 oma,tacno,2x700w,powermate2 ima izlaze 8 oma tacno 2x430w,powermate2 ima izlaze 2.6 oma tacno,sta je sad problem,o cemu se ovdje ustvari raspravlja,ima izlaze onakve kakve mu kutije spojis,sta se uhvatili da powermate ima izlaze 4 oma samo

svirko
18.12.2010, 23:36
svasta izlazi 4 ohma kutije 8 ohma

@ella85,
koliko vidim po ovom postu, a i kolega @boban010, je isto zaključio, da vi to smatrate nemogućim.
Ako , uzmimo taj PM1000, ima najjaču izlaznu snagu na 4 Ohma, od 2X700w, onda je normalno da će mu se snaga na kutije od 8 Ohma prepolovit, odnosno, izbacit će na te kutije 60-70% svoje snage.
Ali da bi se dobila full snaga izlaza 2X700W, onda je potrebno spojit dva para kutija od 8 Ohma, i onda se propolovljuje Ohm-aža kutija,
Znači, kombinacije sa izlazima iz miksera, i izlazima iz zvučnika, su maltene neograničene.

ella 85
19.12.2010, 00:19
ma de bjezi da je to tako,hehe

svirko
19.12.2010, 00:25
Ja bih vas najljepše zamolio kolega @ ella 85, da se više suzdržite ovakvih komentara, jel ne pomažu apsolutno nikome, a najmanje kolegi @Škoriću koji je postavio vrlo jednostavno pitanje.
Zahvaljujem na razumijevanju.

ella 85
19.12.2010, 00:40
slazem se,i bilo je vrijeme da se prekine s tim

Boban010
19.12.2010, 19:11
@Nikola1980
Od PowerMatea 600 moje kolege i ja smo ocekivali ono sto pise u specifikacijama,dakle 2x300W snage!E sad ako je PowerMateovih 2x300W manje od 2x175W sa Dynacorda 10/40 onda sam izracunaj koliko je Powermateovih 2x700W.

nikola1980
19.12.2010, 21:42
one sve imaju tacno toliko watt-i koliko i pise na specifikaciji,proverite sa nekim elektro tehnicarima,ja jesam!!!
dynacord pm1000/1 izbacuje tacno 503 watt-a po kanalu na 4 ohm-a u peak-u!!!
a svako od nas moze peak da napravi i sa dobrim keman-om!!!!!
moje misljenje je da se previse trazi od malog mixera!!!
....a i pobegli smo od teme!!!!!! :D

Beethoven
19.12.2010, 22:22
PowerMate 600 nije slabiji od 1040. Ja znam da volimo da verujemo u cuda ali ovo nije.

Ne moze se snaga tako meriti. Razlika izmedju 175w i 300w nije duplo vec je 300w samo malo jace.

Evo jednog lepog primera, Boban010 ce potvrditi i odgovoriti. Koliko ste samo svadbi odradili sa 1040 recimo u hotelu Pirot za 400 ljudi? I nikakav vam snagas niti bilo koja dodatna mixeta nije trebala. A kasnije su, u istom tom hotelu svirali bendovi sa sistemima snage oko 3-4000w pa mozda i vise.

Moje pitanje glasi: Ko je bolje zvucao i ko je jace svirao?

Ja garantujem da ste vi sa 1040 subjektivno bili jaci. Ali, o kojoj snazi pricamo? Da li o onoj od koje ne moze da se prica, da mora da se vice na uvo (pa i onda se ne razumeju), o onoj zbog koje cele noci zuji u usima?

Ne, njihove hiljadarke u vatima su otisle u odlican sound, u bass koji bi oduvao 5 komada 1040. Na to nikad ne racunate kad poredite mixere.

Ja imam isto tako veliki problem jer sam kupio 4 kutije od po 1000w (jedna je jaka 1000w). Imaju 135dB osetljivosti sto prema nekim proracunima (ali su to babe i zabe) treba da jedna kutija zvuci kao 1040 sa 4 kutija. A nije tako. Ja sam poceo da u najmanjim kafanicama za 40 ljudi dve kutije ganjam do kraja i nista, nikome nije jako (i duplo da bude nece se zaliti). O cemu se sada radi?

U istim tim kafanicama, 1040 sa dve kutije bi morao da drzis na pola, sve preko toga bi bilo previse jako. Znaci li to da je 1040 sa dve kutije jaci od moje sadasnje dve aktivne od po 1000w i 135dB?

PowerMate se jos malo treba racunati za proslost (ja sam do skoro na njemu svirao, da ne bude "eto ga sad, do juce svirao na PM a sad ga kalja"). PM je odlican mixer, zgodan, lak, jak, ima sve sto treba da ima. Ali, nije kraj sveta. Ima mnooogo bolje opreme i svi to znamo. Dovoljno je samo pogledati cene a one sve govore.

Ako je PM uredjaj kome se moze naci puno mana, sta je ostalo za 1040, 1200, 1202? To je totalna proslost i svako ko se iole ozbiljno bavi svirkom, sa tim mixerima ne treba imati posla. Opravdavam ljude u teskim finansijskim situacijama, opravdavam nostalgicare ali ne opravdavam one koji voze automobile od 5-6000e a sviraju na 1202. Cenio bi i to samo kad ne bi pricali kako 1202 svira bolje i jace od PowerMatea.

Znam da je lepo da se kupi nesto za 200e i da to bolje svira od istog takvog uredjaja koji kosta 1200e ali to danas ne postoji i trebamo se pomiriti sa tim.

Pozdrav.

P.S. Ostavljam svakome da misli kako on misli da treba, da radi sta on hoce. Ne mesam se nikome u posao niti smatram da je glup ili slicno ako ne vidi sta je bolje ali se mogu neslagati sa misljenjem istog. Samo pokusavam da stvari vratim u realnost.

Do pre par godina sam kupio Dynacord FE12.2 (izasle su mi jeftino), jedan par kutija u odlicnom stanju i hteo sam ih ostaviti za sebe ali samo kao stvar od muzejske vrednosti. Vezan sam nekako za tu opremu, ipak je ona bila moj san kad sam bio mali. Zanimljivo, na njima su mi perkusije (tarabuke, bongosi...) izlazile mnogo lepse, harmonike i DX boje takodje. Ali... Jedna svirka sa FE12.2 i druga svirka sa Sx300 se nije mogla porediti. Sx 300 je uvek zvucao bolje, mocnije, punije... Sto mene nikad nije cudilo jer je 20 godina mladji i duplo skuplji.

Kako sta bude izlazilo novo od opreme, bice bolje i u to nemojte sumnjati. Da ne pocinjem pricu kako smo nekad gledali Shure 565 dal je USA ili Mexico, sto blage veze nije imalo. Tako se neke stvari pojave u narodu pa postaju pravilo a nema normalnog argumenta nego eto, neko je provalio to i sad to vazi.

Potpuno isto se desilo meni kad sam 2001. godine kupio bezicnu Betu 58, niko ziv nije znao sta je, svi su se kleli u 565 a onda vec u SM58. Neko mi je rekao: "Sta si uzeo to, bolje da si uzeo SM58". Betu sam polovnu kupio za 1500 maraka dok je SM 58 kostao oko 400 maraka a mozda i manje. :) Sad svi hoce Betu i to je jasno jer je klasa vise od SM58. Da si davao dzaba Betu onda, niko je ne bi hteo. :)

Raspisah se ja... :)

Hocu opet da ponovim, ovim postom nemam nameru da nikog uvredim ili omalovazavam, da se razumemo... :) Govorimo o opremi, to su mrtve stvari. Ljudi se ne smeju uvrediti, oprema je alat koji radi i kasnije ode na reciklazu. ;)

Pozdrav.

nikola1980
19.12.2010, 22:47
bravo kralju,svaka cast!!!! sve si rekao,a tako i ja mislim!!!! novo je novo,ne mislim na nove stvari koje izadju nego na modernije i sigurno kvalitetnije!!!

Boban010
20.12.2010, 03:59
@Beethoven
Nisi me uvredio,ne vredjam se ja tako lako :lol: ali nisi fer,zato sto si pozurio da me ubedis da moje kolege i ja nismo culi to sto jesmo posle tri sata svirke na PM600 a nisi kolegi Nikola1980 objasnio da je RMS=Peak X 0,70.O tome koliko ja dobro cujem mislim da dovoljno govori moja muzika :) postujem svaciji stav ali ne zelim da se ubedjujemo sta je i za koga zvucalo bolje,jace ili slabije.
Slazem se sa tobom samo u tome da je PowerMate generalno,veoma praktican mikser kao i da se napretku odnosno progresu ne treba suprotstavljati,ali smatram da ga ne treba i bez razmisljanja oberucke prihvatati i nekriticki se odnositi prema njemu.Za mene licno nikada sinteticki zvuk nece biti bolji od prirodnog,ovo mislim uopsteno za "napredak" u muzickoj tehnologiji,jer ako pratite kako se stvari odvijaju videcete da sve ide u tom smeru!

Beethoven
20.12.2010, 14:18
Boze sacuvaj, nista nije bilo u pravcu tvoje muzikalnosti, to je poslednja stvar o kojoj bi raspravljao. Smatram da si itekako dobar muzicar, tu nema dileme.

Ali, ponovicu, tehnika ide napred a na nama je, hteli mi to ili ne, da je pratimo. Jos kad bi ispostovali sve ono sto proizvodjac preporucuje, kad bi se malo vise citala upustva za upotrebu uredjaja, svi novi uredjaji bi itekako prosvirali i bili nesumnjivo bolji od starijih. Primetio sam da puno nasih kolega okrecu glavu od preporuka proizvodjaca smatrajuci da je njihovo iskustvo i znanje mnogo merodavnije. Postoje neka nepisana pravila medju nama muzicarima koja su ostala iz vremena kada nije bilo interneta, kada si vrlo malo mogao da procitas o necemu pa smo se dovijali kako smo znali i umeli. To vreme je proslo i sad imamo sve uslove da radimo onako kako ceo svet radi. I u to se kolo treba hvatati sto pre.

Pozdrav.

skoricnik
21.12.2010, 11:31
Molio bih sve clanove da se vrate na temu, ovde ne treba da se vodi rasprava o PM i 1040, vec o razlogu preteranih pokreta zvucnika.

ella 85
21.12.2010, 12:53
beethoven je kralj !!!!!!!!! svaka ti dala

MT775
22.12.2010, 22:11
iskreno mislim da je problem u kablovim sa kojim pokreces te zvucnike ako ti kablovi nisu orginal i zamjenjen je plus i minus naravno da ce zvucnik da se krece u pogresnom pravcu i da daje pokresne zvukove pokusaj sa drugim kablovima pa mi javi bas me intresuje da li sam u pravu....

sinisa kg
26.12.2010, 00:28
Dali ste ikad culi za damping faktor kod pojacala?Ja cu vam navesti jedan primer-Kutije JBL SR4735X-600w na 8 oma trosistemske,bas 2224h-pojacalo Crown cts 3000-2x1000w na 8 oma i sa damping faktorom 3000,svira se punom snagom sala hotela Kragujevac,ja licno stojim pored kutije i gledam u bas zvucnik a on se nepomera...Dali to znaci da je crkao?Ili da je nesto pokvareno?Naravno da ne,posto je jako do bola...I da se vratim na jednostavno objasnjenje-kada pojacalo posalje jednosmernu struju na zvucnik ona u namotaju kalema prouzrokuje pojavu magnetnog polja koje sa poljem magneta samog zvucnika proizvodi odbojne sile koje teraju spulnu i ceo karton da se pokrene u odredjenom smeru (ako su pravilno povezani polovi na kablovima i pojacaliu pokret je od zvucnika prema van)i taj pokret prouzrokuje pokretanje vazduha i nastanak zvucnog talasa.Ali sta se desava kada strujni impuls iz pojacala nestane(ili zavrsi se ton koji je proizveden i nastane pauza do sledeceg)?Membrana se po inerciji vraca nazad na pocetnu poziciju i namotaj na njoj ulazi nazad u magnet zvucnika prouzrokujuci indukovanje jenosmerne struje obrnutog smera i polariteta od dovedene iz pojacala i vraca je nazad do njega(negativna faza).Tako nastaje povratni signal u sprezi pojacalo-zvucnik-a damping faktor je uprosteno receno mogucnost izlaznog stepena pojacala da apsorbuje i anulira tu struju.To se radi sa povecanjem unutrasnjeg otpora izlaznog stepena pojacala,ili da skratim pricu-ako pojacalo apsorbuje povratni signal zvucnik ce se zaustaviti po povratku na pocetnu poziciju(nece se tresti membrana vec ce stati-tesko ce se uociti pokret)i obrnuto-sto se membra vise nekontrolisano krece(kao ovde na primeru)to je damping faktor manji i zvuk niskih frekvencija je muljaviji i manje precizan sto je lose za sviranje(nerazumljivi tonovi na bas gitari ,mutna noga bas bubnja,dubok nerazgovetan glas pevaca...).U tome je razlika izmedju ovih miksera i pokreta zvucnika sa njima-NAGLASAVAM BAS ili niske frekvencije zato sto iako damping faktor utice na citav zvucni spektar preko zvucnika koji ih reprodukuju primeticemo razliku na zvucnicima najveceg promera zbog zakona fizike o povrsini koja emituje(pokrece)zvuk(vazduh)i zbog frekvencije(broja pomeranja istog u jedinici vremena)-povrsina najveca a broj pomeranja najmanji...:)

bonaparteau
04.01.2011, 08:07
Ipak cu morati da nadjem jos jedan mikser starije generacije, pa da ispitam.
Da, pokreti se desavaju samo kada sviram (sto je i normalno), ali kazem, mnogo vise nego na PM.

Mada, kad se setim problema sa proslim kutijama...
Desvalo mi se da mikser izbaci jako prigusen ton a zvucnik samo sto ne iskoci.
Mozda bi to pomoglo.

Pozdrav


Skore, ne znam da li si resio problem, ali moram da se vratim na jedan od tvojih postova i da ti skrenem paznju na ovo tvoje zapazanje navedeno gore.
Poznato ti je da zvucnik ne sme biti izlozen jednosmernom naponu, jer ce ti u protivnom izgoreti 'spulna'. Ako ne znas polaritet zvucnika samo povezes bateriju na krajeve i ako membrana ide 'napolje' onda ti je "+" zvucnika povezan na "+" baterije, i obratno. Zbog toga se izlaz pojacala monitoruje i kompenzuje povratnom spregom unutar samog izlaznog stepena.
Ovo sto si ti opisao mi deluje kao da si trenutno dobio jednosmerni napon na izlazu koji je oterao zvucnik u jednu stranu. Ono sto cujes u takvom slucaju zvuci slicno kao kad fizicki pritisnes membranu i ne das joj da normalno osciluje. Posto ti zvucnici rade jos uvek, znaci da se to samo trenutno desi. Vrlo cest kvar kod pojacala je 'hladan lem'. Usled velikih temperaturnih oscilacija i velikih mehanickih stresova (transport itd.), lem gde su pojedine komponente zalemljene za stampanu plocu pukne i izgubi kontakt. Medjutim, ove pukotine su generalno male i izgube kontakt samo na trenutak, pruzrokujuci trenutne kvarove (tipa krcanje ili gubljenje zvuka na 2-3 sekunde).
Ako ti zvucnici pak 'plivaju' tj postepeno odlaze u zasicenje, onda ti povratna sprega ne deluje kako treba. To moze da se desi zbog nekoliko stvari, pocevsi od samog kvara na izlaznom stepenu, na predpojacalu, pa do kablova i konektora. Bilo kako bilo, ako tvoj PSX802 ponovo to uradi i sa novim kutijama, definitivno ga odnesi negde na pregled i objasni im sta se desava, jer vrlo lako moze da se da se desi i da ti ode izlaz i da ti unisti kutije.
Svirao sam bas na PSX802 pre desetak godina i samo znam da je neunistiv - prava mazga. Secam se da je na jednoj svirci istopio plasticnu kesu jer je neko stavio blizu izduva, a mi gruvali na 4 kutije, skoro punom snagom. I ne secam se da se ikada pregrejao i izbacio. Cujem da je jos uvek u zivotu, kolega jos uvek radi na njemu.
Pozdrav i Srecna Nova!!

skoricnik
05.01.2011, 01:09
Problem je resen, prodao sam PSX a kupio sam PM1000 :)
Takodje, srecna nova, i pozdrav!

Beethoven
05.01.2011, 03:01
Neka je sa srecom!!!!! :)

Hvala, takodje. ;)

Boban010
05.01.2011, 09:07
Uhhhh,dobro je,da si uzeo PM600/1 mogo bi samo da places pored njega "De mi je sad moj PSX"!=))
Pozdrav pa neka je srecno i tebi!

Beethoven
05.01.2011, 09:32
@Boban010

Ne slazem se sa tvojom izjavom. PM 600 je po svemu bolji mixer (i kvalitet zvuka, i snaga, i sve ostalo).

Pozzz

domino
07.01.2011, 22:37
Komplikovana i obimna, ali poucna tema...@skoricnik -ako volis PSX zvuk, mogao si da kupis snagas a ne da ga menjas za PM, to su dva razlicita sveta.Da se vratim na temu...
Kretanje membrane kod PSX uzrokuje nekoliko faktora koji se ispoljavaju istovremeno. Prvi je, mogucnost miksete i izlaznog stepena da reprodukuje veoma niske frekvencije koje uzrokuju pomeranje bas zvucnika. Drugi je damping faktor a tek na kraju izlazna snaga. U PSX seriju su ugradjeni vrlo kvalitetni vezni (tonski) kondenzatori (kojih kod PM serije nema) sposobni da reprodukuju vrlo niske frekvencije bez slabljenja.
To znaci da ces sa istim podesavanjima, na PSX dobiti (pojacati) nize frekvencije nego na PM.
Na zalost, PSX serija ima MOSFET izlazne stepene jako niskog damping faktora koji su prijatni za uvo ali ne za tehno sound i cvrste jake basove (suprotno od PM serije :)
Na kraju mala izlazna snaga takodje uzima danak kod modernog zvuka i eto cele price.
Sinisa je detaljnije objasnio damping, pa da ne duzim.

Sve ovo vazi za ispravan uredjaj, jer se setanje membrane desava i bez signala (zvuka) ako postoji kvar.

Pozdrav svima.

Boban010
10.01.2011, 10:18
@Domino
Svidja mi se objasnjenje,ni po babu ni po stricevima,a uz to i tolerantno!:)
Ovako se ide u "Jevropu"!:lol: