PDA

Pokaži Full Verziju : Problem Priguseni tonovi


Sipapa50sd
02.12.2010, 02:53
Kada sviram hromatskim redom po jednoj zici... i kada prelazim dionicu od 2-6 praga svi tonovi su priguseni i istu visinu imaju.... poslije sestog praga opet normalno i cisto se cuje svaki ton, i svaki ima svoju odredjenu visinu... da li bi mi neko mogao pomoci u rijesavanju ovoga problema

Ace
02.12.2010, 03:16
Meni ovo ne izgleda na problem .... lici mi da ti neznas kako se pritiska zica da bi dobio ton.
Pritisni je dobro na polje i pazi da je ne dopres sa nesto da ne bih je prigusio.

P.S. Zar ovakve stvare trebam pisati :surprise:

aleksandar72
02.12.2010, 17:56
Svakako da je problem!

Jel se to desava samo na prvoj (E1) zici ili na sve ostale?
Koji je to model gitare?

Pozz

Sipapa50sd
03.12.2010, 02:08
desava se na svim zicama i na istim pragovima (2,3,4,5,6) a to ako nezznam pritisnuti zicu kako na svim drugim pragovima normalno odsviram a jedino je na ovim priguseno? BTw gitara je Ibanez v72 Elektro-akusticna... pozz

aleksandar72
05.12.2010, 00:24
@ a to ako nezznam pritisnuti zicu kako na svim drugim pragovima normalno odsviram a jedino je na ovim priguseno?

Sasvim ispravno!
Licno sumnjam da je problem oko podesavanje vrata, tj ako se radi o novoj gitari, "end controlling" Ibaneza je spavao...mozda i namjerno, posto se ipak radi o niskobudzetnoj gitari.Ne verujem da se to moglo desiti, primer kod jednoj JSA ili EP gitari ;)

Problem moze biti lose podeseni:
-Vrat
-Pragovi
-Kobilica
Ipak je to za nekoga ko se stvarno razume u materiju, ako poznajes nekoga, poseti ga obavezno!

Test:
Postavi kapodaster na prvom polju, pritisni zicu na zadnjem pragu gde zavrsava vrat gitare....bitno nam je 7mi prag,tu izmeris rastojanje zice i praga.
To rastojanje treba u najboljem slucaju da je ca.0.3mm,a dozvoljenja tolerancija je + - 0,1mm!Znaci od 0,2-0,4 je sve u redu,znaci ne postoji nikakav povod za podesavanje vrata.
Probaj, izmeri pa mi javi...ako je "pozitivno",idemo na sledece "poglavje" ;)

Pozdrav

Sipapa50sd
08.12.2010, 00:48
Sry nemam kapodaster... Ima li neka alternativa?? Pozz... btw: mislim da je do vrata jer kad malo gurnem vrat prema naprijed (rukom kojom hvatam akorde) tonovi sasvim cisto zvuce :)

aleksandar72
08.12.2010, 01:40
Ne znam kako bez kapodastera,ali po tome sta kazes...mora da je vrat,tj podesavanje vrata.Nista strasno,svaki "guitar-master" zna ti to srediti za cas vremena
Pozz

buca gitarista
10.01.2011, 16:06
Deluje da je pretegnut vrat malo vise, probati sa otpustanjem 1/4 kruga...u kombinaciji sa podesavanjem akcije

ELKO
13.01.2011, 15:45
To su vjerovatno izlizani pragovi ili nisu dobro postavljeni. Rjesenje je da malo podignes zice ili da promijenis pragove