PDA

Pokaži Full Verziju : Sta se ovde svira


blakic
17.11.2010, 23:08
Neznam dali sam pogodio temu, ali valjda ima malo i teorije pa eto...

Sta svira gitarista od kosmajca u minuti 1:25.. Bas kako sam cuo svira h-cis-c-dis, ali sta svira gitarista? H-Dur - cis mol - c mol - dis mol, ali onda onaj zadnji akord (oko minute 1:27) neznam.. dali sam mozda skroz pogresno nesto svatijo?

http://www.youtube.com/watch?v=dXd8YUmlOeI

EmirTotic
17.11.2010, 23:44
Bez namere da nekoga uvredim ali mislim da se ovde ne zna sta se svira... Meni je ovo pretrpano nekim improvizacijama i to onako nagomilano zvuci. Sviraj ti onako kako je Halid otpevao na studijskom snimku, mozes uneti neku svoju ideju i uzivaj. To ce mnogo lepse zvucati... ;)

Izvinjavam se, nisam dao odgovor na temu ali ovo je dobronameran i mislim dobar savet kolegi.

blakic
17.11.2010, 23:51
E bas sam ocekivao vakav odgovor :D... sta mislis, da svaki band svira kako ja original snimljeno? ba jbg onda razumijem diskoteke, ako angaziraju dj-a a ne band, posto isto zvuci a dj manje kosta :) postujem tvoj odgovor, ali ne delim tvoje misljenje (to je moje misljenje :).. ja mislim da na svetu nema jednostavnije muzike od ove nase folk muzike, ja sam sretan, sto postoje vaki muzikanti, koji ubacivaju neke svoje ukrase.. a ja cu poceti ubacivati neke moje ukrase, kad budem razumeo fundament, a to se vako stvara...

nurfet
18.11.2010, 00:08
sto se mene tice ja uzivam u ovakvim svirkama...svako da nesto svoje i situacija je totalno opustena.naravno ne ide bas to uvijek, treba malo pripaziti gdje i kad pase....

misa1265
18.11.2010, 00:24
@blakic

Prijatelju,u veoma pogresnom pravcu razmisljate,pokusajte to da ispravite.Sa kime god sam pricao o takvoj temi,svako mi je rekao da je normalno da se kad se skida pesma skine original kako ju je pevac koji ju je snimio otpevao...I ne razumem uopste,otkud nekome ideja da skine improvizovanu pesmu?? valjda ces je ti sam improvizovati kad skines original...Naravno,mozda nisam u pravu ali ovo je moje misljenje..;)

EmirTotic
18.11.2010, 00:29
Misa1265: Neka, ja sam ovde pogresio i otisao u offtopic. Sada shvatam da nisam trebao to da kazem al nema veze. Naci ce se neko da odgovori na zadato pitanje.
A o ukusima se ne raspravlja, drago mi je samo da delimo isto misljenje. Naslusao sam se mnogo snimaka i klavijaturista, bendova itd. i znam da nikada nisam slusao Kosmajca privatno a npr. neke ljude sa foruma jesam. Svako ima svoj fazon svirke, nekome se ovo svidja. Usput, da nije tako kao sto jeste, svi bi bili ultra kvalitetni pa ne bi bilo zanimljivo. ;)

Jos jednom se izvinjavam za offtopic, nece se ponoviti!

Narodnjak300
18.11.2010, 00:57
H,F# obrtaj(b C# F#) ,D#m obrtaj (b D# F#) , H7 (H D# A) ,E obrtaj (H E G#) i jos je trebao da odsvira na kraju F# dur i As mol
Dodato:
[quote=blakic;158322].. ja mislim da na svetu nema jednostavnije muzike od ove nase folk muzike... boze kakva nebuloza kolega pozz

blakic
18.11.2010, 20:34
@blakic

Prijatelju,u veoma pogresnom pravcu razmisljate,pokusajte to da ispravite.Sa kime god sam pricao o takvoj temi,svako mi je rekao da je normalno da se kad se skida pesma skine original kako ju je pevac koji ju je snimio otpevao...I ne razumem uopste,otkud nekome ideja da skine improvizovanu pesmu?? valjda ces je ti sam improvizovati kad skines original...Naravno,mozda nisam u pravu ali ovo je moje misljenje..;)

Majstore, ja sam ovu pjesmu skino vec prije nekoliko godina, "original" kako treba.. ali jebiga; ja hocu variacije.. ja sviram u drugom band-u jazz muziku, i kad sviras takvu vrstu muzike tek onda znas sta su akordi i sta znaci dobra pjesma... sta isto neakceptiram (bar u mom thread-u); Emir mi fino dao predlog i rekao svoje misljenje. Kao sto sam mu rekao, respektiram njegovo misljenje, ali ga nedelim.. ti ipak mi kazes "pogresno mislis, pokusaj da to ispravis". Nisam znao da si ti sud i bog za muziku, koga se treba pitati.. napisi bar "MISLIM, da trebas ispraviti..". To je bar moje misljenje, ovo je forum a ne sud.

A i dalje ostajem na tome; folk muzika je jedna od najlaksi vrsta muzike na svetu; akordi nikakvi, tehnike moze se nauciti...(i to samo moje misljenje)

Dare 82
18.11.2010, 20:44
Interesantno da kazes da sviras dzez muziku a da ne prepoznajes ove akorde ovde.

Dell
18.11.2010, 20:45
nemam klavijature ovdje, tako da sam na harmonici nesto ispipavao, mislim da ti poslije dis mola ide dis dim, ali isprobavaj obrtaje dimova, koji najljepse pase.

U ovom smjeru uvijek ode neka rasprava i to me strasno nervira. Covjek je pitao koji akord ide na minutu tom i sekundi toj, znaci ova tema je mogla biti rjesena sa samo jednim postom, ali ne. Uvijek se mora raspravljat o tome jeli bolje skidat original i ovakve neke improvizacije. Ja znam da Kosmajac nije umjetnik, nego tezgaros, ali meni se svidja kako on svira i pjeva, pogotovo njegove harmonije koje i ja skidam i tako ih sviram sa gitaristom. Neka svako svira kako hoce i nek to bude kraj rasprave, kako se ne bi otislo u offtopic. Ako hocete da pomognete covjeku, napisite mu taj i taj akord, a ako hocete da mu govorite kako da svira, molim vas najljepse suzdrzite se i to govorite u nekoj drugoj temi. Hvala ;)

Dare 82
18.11.2010, 20:48
Ma ide h7 obicna prekomerna kvarta posto posle ulazi u e dur.

hammers
18.11.2010, 21:41
Ja znam da Kosmajac nije umjetnik, nego tezgaros

Da ne idem mnogo u offtopic, ali ne mogu da prihvatim ovakvu cinjenicu kao tacnu. Ne gotivim ja mnogo takav nacin svirke, ali ja mislim da kad se kaze za nekog da nije umetnik, mora da se da debeo razlog. Pa ako ima razlog, ja bih hteo da cujem, znaci konkretan razlog zbog koga on nije umetnik.

Dell
19.11.2010, 01:03
@hammers, ako hoces da raspravljamo o ovome otvori novu temu ;) Meni je Kosmajac idol sto se tice sviranja i pjevanja, ali nije umjetnik jbg :)

armin
19.11.2010, 01:07
@ Dell
i J.S. Bach je prvo bio tezgaros pa umjetnik... :D samo mu halid nije isao dobro u njegovo vrijeme...

Dell
19.11.2010, 01:26
:lol: :lol: :lol:

Minicevac
19.11.2010, 01:32
Kolega blakic pita za akorde u ovoj pesme a nakon toga je izjavio kako svira i jazz muziku?Da je nasa folk muzika najednostavnije sa tim se ne bih slozio nekako...Kosmajac je umetnik...Ko kaze za njega da ne zna da svira onda sta reci vise:D

blakic
19.11.2010, 01:42
Prvo hvala za vase odgovore; za mene opet nekako najbolje zvuci moja verzije sa prvog post-a (poslusajte npr. malo kasnije kad svira taj dio drugi put..tu se bas dobro cuje sta svira) :P pokuso sam od narodnjak300, ali meni nekako nije to to (i ako mu se zahvaljujem)..mozda i gresim :)

MT775
20.11.2010, 19:21
svako ima pravo da iznese svoje misljenje o muzici ali bez vredjanja kolaga muzika je svestrana i moze kao i slika ili politika ili knjiga da se razume na vise nacina moje misljenje je da treba imati fantaziju i pesme svirati na svoj nacin da bih se razlikovalo od ostalih kosmajac mozda jeste umetnik i odlicno radi ali ja na ovom snimku ne vidim ni pevackog niti muzickog kvaliteta kao prvo bezi iz ritma u pevanju ,,nabacao je nepotrbnih obrta koji nisu ulepsali pesmu nego je oskrnavili nacin izvodjenja vbracije glasa pa cak i pogadjanja intonacije nemaju veze sa pesmom naka me neko od skolovanih muzicara slobodno kritikuje ako nisam upravu...za mene je umjetnost odsvirati sve ritmcki tacno i otpevati intonacije u pesmi tacno a ne dve reci tacne a treca sbrzana jer mu fali vazduha ili slicno to nije pevanje nego mucenje na glas i nema veze sa umetnosti ....primer picasso naslika sliku gde je glava neobicna i oci negde jedno na vrh cela usta sa strane ili slicno mali decak uzme list papira i nacrta sve to slicno ali sa drugim bojama umjetnici vide u piccasovoj slici redosled elemenata slike harmoniju boja i dive joj se jer je kompletna i ima smisla a sliku malog decaka i ako je slicna degradiraju jer nema smisla niti umjetne vrednosti e bas tako je i kod izvodjenja pesama pesme imaju temu i pravljene su od profesionalaca i skolovanih muzicara a nisu tu da ih mi i
unistavamo svojim glupostima zato nam i jeste nova muzika iskvarena nekom aritmijom i elementima koji ne pripadaju nasoj muzici evo primera zasto je pesma ej cija frula odsvirana bas na fruli a ne sa nekim stringovima ili zurlama zasto kod pesme ja sam rodjen u cvecu livada miroslava ilica frula docarava pomoravlje cvrkut ptica i zubor morave zato sto pesma ima temu i muzika je uskladjena tekstu kao i sve stare pesme juznog vetra pesme treba slusati ne povrsinski nego dobro razmisliti zasto je i akord i triler a i rec u tom ritmu tu bas na tom mestu gde i jeste tek je onda pesma lepa..i to je umetnos i muzika...pozdrav kolegama

EmirTotic
20.11.2010, 23:15
Bravo momak!

Sejox
21.11.2010, 00:05
Drzimo se naslova teme i nemojte ici u offtopic.

PA3XPro
06.12.2010, 19:43
Ovaj se sam zaje*** ili je to kao sto rece Emir, prenatrpana improvizacija, licno smatram za Kosmajca da previse improvizuju, nabudzavaju svirku, sto se meni , ne svidja. :)

sell
09.12.2010, 23:35
kolega akord je h7 (okines ton CIS i zadrzis tonove DIS i A) nikakva filozofija....
pozz
btw i ja sam vise za improvizacije i za to da se ubaci svoj fazon, nego za original...