PDA

Pokaži Full Verziju : Kako se svira drajf????


casioonlybest
15.11.2010, 04:50
Pozdrav.Znam svirati bas ( imam nekakav srednji nivo znanja sto se toga tice)
E sad me zanima kako se svira drajf???? to do sad nije nigdje objasnjeno,gledam snimke al mi nije jasno,koju semu koriste prilikom te vrste sviranja?
ako neko zna bilo bi od velike pomoci ja mislim ne samo meni jer ima dosta muzicara koji upravo traze ovakvu temu

grandia
15.11.2010, 14:38
:">

e pa druze, majstori u tom zanatu kao sto su dalibor/gorila/bobi itd. - jos nisu napisali neku knjigu o "drajf"-u ;)

ostane ti jedino da pratis njihove klipove na jutrube

pozdrav

matejas87
15.11.2010, 15:49
Kolega ja sam skoro svaki dan uz takvu muziku za drajf nema skole trebas da imas osecaj i kao sto je nas kolega vec pomenio youtube i samo skini barem ja mislim tako

grandia
15.11.2010, 17:26
ma ima skola za sve i svasta pa tako i za drajf :D

problem je u tome sto se to ne moze objasniti ovako jednostavno, nego to treba neko da ti na licu mesta pokaze i to jos neko koji to ume ...

to mi reko jedan mlad decko, koji ima ucenike za takve stvari - a on je sinovac od bajbana :D

kome je ovo interesantno nek potrazi u jutube "dare se zeza" posto ja ne mogu da ubacim link ...

aleksandar031
15.11.2010, 17:39
Najbolje je da ti neko pokaze,ko je skroz upucen u to,nema druge.
Tesko ces sta uspeti da uradis sa klipova,jedino da dobijes inspiraciju za vezbanjem:)
http://www.youtube.com/watch?v=JcAc9cNtYcQ&feature=related

casioonlybest
15.11.2010, 20:16
e...al problem je u tome sto ne kuzim ,recimo ako puca dvojku u c duru,primjer,onda koje tonove koristi na lijevoj ruci??? ili ide isto kao kod klasicne dvojke???:confused:

milanceshow
16.11.2010, 00:04
Koristi osnovne tonove akorda i vodjice.

PA3XPro
16.11.2010, 18:47
E odlicno, ja sam htio da dignem temu poput ove, ali nisam znao kako da se izrazim pa bih se prosuo bezveze :)

Drajf znaci, to bi bilo kao rucno sviranje bassa u nekim kolima i tako tome?

Dell
16.11.2010, 19:13
momci, da skratim... pucanje u prazno. niko vam nece pokazat sheme za ciganski nacin sviranja bas - kontre bez para. evo sheme za c - dur neke standardne

Bb - E - Bb, Ab - D - Ab, F# - C - F#, F - H - F

probaj i javi kako ti zvuci ;)

aleksandar031
16.11.2010, 19:31
To definitivno mora da ti neko pokaze,nema druge,dotad evo ti jedna sema,npr Gm.
Kontra je dupla.

bas / desna

G / G-B-G
F/ G-B-F
E /G-B-E
ES/ G-B-ES
A /A-C-A
CIS/ A-CIS-G
D / FIS-A-D
FIS/ FIS-C-FIS

casioonlybest
17.11.2010, 16:34
Probao sam...Zvuci dobro:) Valjda ce biti nesto od svega ovoga.
Hvala na primjerima,pomogli su mi :D

Narodnjak300
18.11.2010, 20:42
Sablon:
BASS/DESNA- dupla kontra
E| Ab D Ab
D| Ab D Ab
H| Ab D Ab
Ab| Ab D Ab
H| H D#A
D#| H D#A
E| H D#A
G| H D#A

pa onda

A| A C# G
C#| G C# F
D| A D F
B| A D F
H| H D#A
D#| H D#A
E| Ab D Ab
Ab| Ab D Ab

casioonlybest
18.11.2010, 22:15
e super...probat cu i to da vidim kako zvuci...zbilja hvala vam svima,jbg,izgleda da su samo na ovom forumu pravi muzicari koji hoce nesto da objasne
veliki pozzz

Narodnjak300
20.11.2010, 21:55
G/ G A# G
A/ A C# A
A#/ A# D A#
F#/A C F#
ILI
umesto prelaza G7-C probajte ovo
Ab/ Ab C D#
G/ G H F
Ab/ Ab C F#
H/ G H F
C/ G C D#
G/ F H D#
mozda nisam pomogao ali sigurno nisam odmogao ;)

gagan
19.04.2011, 17:12
Dali neko zna kako idu hvatovi za duplu kontru tj draif , ja neke znam ali nije dovoljno .Znaci trebaju mi hvatovi od c do h mol dur 7;)

cash
19.04.2011, 17:20
http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=648&highlight=ciganska

http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=16083&highlight=drajf

pogledaj malo ove teme

Vule
19.04.2011, 21:39
Teme su spojene. Molio bi clanove da koriste pretragu pre postavljanja teme da se ne bi ponavljala ista pitanja. hvala

aleksandar14
29.09.2011, 18:32
cao nov sam na forumu,izvinite sto tek sad odgovoram ali hteo bih pomoci onima koji su pocetnici kao ja,al imao sam ko da mi malo pokaze i mogo bi podeliti sa vama, sviram ovaj krug...
akordi se sviraju duplo(osminski-kao dve osmine na jednu)
AKORD:g cis g bass:a - cis kontra x2
AKORD:h d f h bass:d x1 -AKORD:b e b bass:b x1
AKORD:a dis a, bass:h - dis ----bass:E x2 ,kontra cist E dur to je zavrsetak...valjda ce nekome pomoci...pozz...:)

Ace
29.09.2011, 19:37
Jesi li siguran kod kontre 3ci 4ti akord da je B-E-B pa A-Dis-A....... a ne prvo A-Dis-A pa onda Gis-D-Gis ? :)
Postovano sa mobilnog uređaja

aleksandar14
12.10.2011, 20:55
da da napiso sam da na jednu cetvrtinu idu dve osmine znaci jednom akord: h d f,a na drugu osminu b e b, a za zavrsetak moze i taj al moze i CIST E DUR i onda d gis d taj sto si ti reko da bi dosli do A dura i onda isti krug
Dodato:
A da zaboravio sam veoma vaznu stvar koja igra ulogu u drajfu to je VOLUMEN PEDALA kojom se skracuje prva kontra a dobija se siri bass...:)))

Ace
12.10.2011, 22:11
Prvo, meni se uopce ne dopada ovo B-E-B i neznam odakle ti. Tebi je ovaj sablon za dvojku iz A, B-E-B je skraceni akord C7 a ja nisam cuo da za dvojku iz A neko ubaci C7. Naravno ako se tebi svidja tako, tako neka bude, i onako pricamo o ciganski drajf a ja nemam nista protiv da ga sviras kako ti mislis da je ispravno.

aleksandar14
24.10.2011, 21:44
evo ovako znaci ide harmonija A7-D,H7,E ali u drajfu bi trebali da se ubacuju posle ovih akorada sedmica. znaci ide se a dur pa a7(G CIS G) onda umesto d moll idese u desnoj akord h d f,i onda pre H dura ubaci se akord B E B i to onda predstavlja Fis 7 a ne C 7...ALI moze se svirati na vise nacina...pozzz valjda ce nekome pomoci...:)))

Narodnjak300
25.10.2011, 03:34
BassKontra, (dupla kontra).....akorde cu razloziti da ne dodje do zabune

bass/kontra

A/ A C# E
Ab/ Ab C# E
G/ G H E
F#/ A C# F#
A/ G C# E
D/ H D F A
H/ A Eb A
E/ Ab D Ab

pa onda za prelaz u D dur ide akord C#/ G C# G, dakle to je klasican A7 samo sto je na basu Cis umesto A, ili na basu mogu da se odsviraju sledeci tonovi posto se zadni akord na basu zavrsava na E mogu da se odsviraju tonovi E,F#,G,Ab,A,A#,H,C#,E

D/ A D F#
C/ A C F#
H/ H D F#
A/ A D F#
G/ G A# D E
H/ A Eb A
E/ Ab D Ab

Ovo je pratnja za pesmu "Ostala je pesma moja" od Vide Pavlovic
prvi deo su strove a drugi deo je refren.