PDA

Pokaži Full Verziju : Meteor probio zvučni zid iznad Surdulice!


Vule
13.11.2010, 00:47
Ne zna se da li je svemirski kamen negde pao


Meteor probio zvučni zid iznad Surdulice!


Meteor je večeras u 19.32 sata probio zvučni zid iznad Surdulice, rečeno je u Službi za obaveštavanje u Vranju. Deo meteorita pao u selo Suševlje kod Predajana, javio je RTS.


U predelu Predejana i Grdeličke klisure večeras se čuo snažan prasak i osetilo podrhtavanje tla, za koji se pretpostavlja da je izazvan preletom ili padom meteora, javljaju dopisnici Bete. Meštani tog kraja potvrdili su da su videli bleštavu svetlost, osetili snažno podrhtavanje tla i čuli buku oko 19.30. časova.




Eksplozija koja se čula na jugu Srbije uznemirila je građane više mesta, a čula se čak do Leskovca, tvrde građani.


Meteor je produžio prema Bujanovcu i delu između Srbije, Makedonije i Kosova, ali se ne zna da li je negde pao ili se rasprsnuo, rekli su u toj službi.



Milan Jeličić iz Astronomskog društva "Ruđer Bošković" u Beogradu rekao je večeras da je moguće da je na nebu nad jednim delom Srbije primećen bolid. Bolid je sjajan meteor koji je svetliji od planete Venere i prate ga zvučni efekti koji nastaju prilikom njegovog raspada, kazao je Jeličić.

Prema njegovim rečima, sa opservatorije na Kalemegdanu ništa se nije videlo, ali i vremenske prilike su bile nepovoljne, a o neobičnoj pojavi na nebu nad južnom Srbijom interesovali su se u toj ustanovi mnogi novinari.


Jak prasak čuli su i stanovnici Vranja. Dopisnik Tanjuga iz Vranja javio je da je svetlosna lopta na nebu, večeras u 19.32 minuta primećena u nekoliko mesta u tom delu zemlje. Svetlosno telo je velikom brzinom preletelo nebo a potom se osetila snažna detonacija.



Centar za obaveštavanje u Nišu je zvanično potvrdio, posle razmene informacija sa kolegama iz Vranja, da je reč o meteoru koji je probio zvučni zid.





P.S. a rekose da ce 2012 da bude smak sveta...kod nas je izgleda poranio :-O

Simke
13.11.2010, 01:07
ne znam kakav je to osecaj kad vidis da leti nebom nesto veliko i tutnji,i onda..prasak,grmaljvina,detonacije......brrrrr!!:S
Mozda je letelo na Kraljevo posto ionako ih hoce sve nesto u zadnje vreme,pa nekim slucajem skrenuo sa kursa!!
@vule
kazu da su se maje zaj...le za oko 50-100god sto se tice smaka sveta!!...e sad ko ce ga verovati..

nesaband
13.11.2010, 01:42
E nama fali samo jos invazija Marsovaca,to jos nismo doziveli i onda ce da bude smak sveta!!!!!

Vule
13.11.2010, 01:43
Posle svih gluposti koje nam se desise poslednjih godina ti marsovci bi mi izgledali kao obicna grupa gradjana :lol:

drakan
13.11.2010, 02:50
Prosto za nepovjerovati. Prvo potres pa sad i ovo. Jadni ti ljudi tamo isprepadani. Uzas.
Postovano sa mobilnog uređaja

milanceshow
13.11.2010, 06:57
=)) Meni moj pevac Brzi kaze veceras:"Brate,kad sam dolazio do tebe,video sam na nebu neku veliku svetlost.Izgleda da je neki meteor pao.Brate.......ali ogroman je bio!!!!!!Znas li kako se videlo!!!!!!"
=)) Ja mu ladno kazem:"Brate moj,zajebi vise alkohol!!!!!I ja da sam pio,video bi ruzicaste slonove!!!!"

Kad ono bio stvarno neki meteor!!!!Ja se duboko izvinjavam kolegi pevacu!!!!!! :)

--------------------------------------------------------------------------
Sve bre ljudi moji pocinje na balkanu!!!!!!
1 Svetski rat
2 Svetski rat
3 Apokalipsa

:)

zeljko
13.11.2010, 07:02
Posle svih gluposti koje nam se desise poslednjih godina ti marsovci bi mi izgledali kao obicna grupa gradjana :lol::lol:

majdevac05
13.11.2010, 11:14
Moze to biti los predznak.

Vule
13.11.2010, 13:06
Zar mora da bude los? Zasto ne bi za promenu bio dobar?

hammers
13.11.2010, 13:26
Posto ja zivim blizu mesta dogadjaja, zao mi je sto nisam bio napolju da vidim to... Inace, drugovi su videli, kazu da je toliko jak prasak bio, i da je na 5-6 sekundi bio dan od tolike svetlosti, mada ne u Leskovcu, nego u Vranju i okolini...
Mada posle stvari koje sam video u manastiru Ostrog, ovo bi mi bilo, ono...:)

A blizu je baza Bonstil, a i juce u to vreme je bilo zasedanje UN-a o Kosovu...Pa ko zna sta se tu desava...

zsimonovic
13.11.2010, 14:00
Sta si druze video u manastiru Ostrog.Ovo mi vise lici na neku opomenu sa neba.

hammers
13.11.2010, 14:11
Pa vise lici na probu rakete kratkog dometa, ali ne bih dalje...

Pa grom koji smo samo ja i moj cale culi (iz vedrog neba), nenormalno velikog machka, grad velicine vece jabuke (za koji su i monasi rekli da nikad nije padao tamo), nenormalno velikog leptira itd... Ima jos puno stvari, mada ne znam ni ovo da l' sam trebao da pisem...:confused:

calevh
13.11.2010, 15:36
Ja sam iz Vladicinog Hana, na samo par km. od mesta gde je meteor pao, i mogu vam reci da je bilo neverowatno. Sigurno dobrih 5 sec. nebo je bilo potpuno belo, potpuno obasjano svetloscu, a onda se nekih, minut ipo, dva, kasnije, cula neverowatna buka, i podrhtavanje i vrata i prozora, za trenutak smo pomislili da je zemljotres, medjutim bacio sam pogled na sijalicu, nije se mrdala, ali je bilo strasno glasno, i moram priznati jezivo :) ...

Vule
13.11.2010, 18:21
A da li je ustanovljeno da je taj projektil udario u zemlju ili je eksplodirao u atmosferi? :confused:

calevh
13.11.2010, 18:52
Navodno su ljudi, koji su se zatekli na licu mesta, osetili jaku toplotu, i jak potisak, koji je jednog coveka cak bacio pod kamion. E sad covek koji je bio da kazem najblizi mestu dogadjaja, kaze da je video raspadanje bolida u vazduhu, dok drugi navodi tvrde, da je meteor zavrsio na teritoriji kosova i metohije. Sta je tu tacno, verowatno ima i malo preuvelicavanja, oko svega ovoga. Jedno je sigurno, u sred noci, nebo je bilo kao po belom danu :) Ali zaista, nekih 5 sec. I bila je to strasna buka ...

Beethoven
13.11.2010, 19:29
Video se i u Pirotu, nisam verovao... :)

sladjans
14.11.2010, 17:06
Verovatno se raspao pre udara, cim je tako malog precnika!