PDA

Pokaži Full Verziju : Mikrofon za ozvuciti binu


spale
27.10.2010, 13:45
Cenjene kolege.Odmah da se izvinem svima sto prethodno nisam prelistao forum ali hitnost situacije me je sprecila.Trebam vasu strucnu pomoc.
Zamolili su me ljudi iz jednog kulturno-umetnickog drustva da potrazim savet.Naime,hteli bi ljudi da ozvuce binu za nastupe njihovog KUD-a.Znaci neki sirokopojasni mikrofon da se postavi odozgo ili sa strane da bi se cula pesma u koreografijama karakteristicno lupanje nogama itd.Radi se o prostoru od nekih 65-70,75 m2.Hoce da kupe 2 komada.Imaju ponudu za Behringer B2 i to za cifru od 12500,00 din (cca 115,00 EUR)/komad.Recite mi nesto o ovim mikrofonima iz iskustva,mogu li "odraditi" ovaj posao za njih,preporucite nesto drugo.....
Pokusacu i da "nakacim" rukom iscrtanu skicu bine da vam olaksam na neki nacin.Kazem ljudima je hitno pa ko moze neka pomogne sa savetima.Unapred hvala !!! :)

Beethoven
27.10.2010, 15:53
Za te pare (ili bar malkice vise) se mogu kupiti mnoooogo kvalitetniji i bolji mikrofoni.

Pretrazi net, videces... A stici ce i preporuke kolega, ima puno forumasa koji biju iste bitke... :)

Pozzz

aleksandar72
04.11.2010, 15:49
Ja bih ovako pokusao(pogledaj prilozenu skicu)

Mic 1 + 2: Beyerdynamic Opus 53(directional mic, postavi se sa strane)
Mic 3: Audio Technica AT2020(cardioid mic, postavi se odzogo da pokrije sto veci radius)

Svakako da ima puno boljih mikrofona da bi se problem profesionalno resio, ali ovo je minimum!

Pozdrav

spale
04.11.2010, 16:12
@Aleksandar72 Hvala ti puno na predlogu i utrosenom trudu !!!! Ali ako nisam previse "naporan" mojim drugarima je cilj za ozvuciti ovaj uvuceni deo bine gde si predlozio jedan mikrofon odozgo (tacka 3 skice) !!!!! Ovaj prednji deo je,da tako kazem,uvek "pokriven" ponekim mikrofonom (o njihovim kvalitetima sada ne bi) koji je predvidjen za voditelje programa ili pevacke grupe.Znaci predmet je ozvuciti ovaj uvuceni deo! Posto se tu radi o prostoru cca 55,oo m2 da li bi jedna Audio Technika bila dovoljna ili da se pojaca sa jos jednim (predlozenim) mikrofonom.Posto vidim izgleda da im je budget za to oko 250-300 EUR.Unapred hvala na odgovoru.

aleksandar72
04.11.2010, 19:30
Ona dva mikrofona sa strane sam predvideo radi koreografije(lupanje nogama),kao sto si naveo...a AT2020 ce da obavi svoj posao.U svaki slucaj bolje resenje nego Behringer,ali ono sta sam ti predlozio je ustvari minimum.

Pozz

spale
04.11.2010, 20:14
Ok,hvala puno....
Dodato:
@Aleksandar72
Kolega molim te da mi jos samo kazes jednu sitnicu.Drugari imaju neko malo ozvucenje (Aktivne kutije RCF i pasivnu miksetu Behrunger XENYX 1222 FX) da li navedena mikseta zadovoljava uslove da bi navedeni mikrofoni u gornjim postovima radili OK? Mislim na neko dodatno napajanje,fantom i sl...
Ne zameri ali ljudi se ne snalaze oko toga (kao ni ja bas) pa ako vec izdvajaju novac za nesto novo hteli bi da se osiguraju da ce to da "sljaka" i na to ozvucenje :)
Jos jednom,Unapred hvala

aleksandar72
10.11.2010, 17:53
Vise nego dovoljno za vase potrebe!
Phantom Power "on Board" ;)

Pozz

spale
13.10.2011, 12:39
@aleksandar72
Drugari iz KUD-a su kupili dva mikrofona Audio technika AT2020 da bi ozvucili ovaj uvuceni deo od cca 55-60.Pokusao sam da im pomognem da to namontiraju.U prvoj varijanti smo ih postavili tacno iznad igraca na nekih 4 metra visine od poda,a u drugoj smo ih postavljali sa strane na zidne nosace.U oba slucaja su pravili veliku mikrofoniju.Na miketi je ukljucen "fantom" a gain da bi se nekako izbegla mikrofonija je na "8 sati" no onda i nemaju nekog efekta.Da napomenem da je bina konfigurisana tako da je visa u odnosu na pod sale jedno metar a ispod nje prazan prostor a pod je drveni.Da kazem jos i da u desnom uglu ovog uvucenog dela bine (slika u gornjim postovima) stoji jedna aktivna kutija kao monitor.Probao sam i nju eliminisati ali opet mikrofonija a kada se to regulise onda mikrofoni nemaju efekta (smisla).Postoji li neka "kvaka" oko ovih mikrofona.I na kraju da kazem mozda najbitnije.Ja sam bas laik za ozvucavanje.Sviram po malo pa verovatno u meni vide nekoga ko ce im pomoci.Unapred hvala,

P.S. Molim i druge kolege da daju svoje misljenje i pomognu ako mogu.

MarjanMilosevic
15.10.2011, 00:04
Spale, veoma je tesko davati ovakve savete preko interneta. Ne bih da napadam kolege koje su te savetovali da kupis te mikrofone ali ti mikrofoni nisu namenjeni za to. Njihova dijafragma je usmerena horizontalno, a ne vertikalno. Dakle tebi treba drugi tip mikrofona koji ima vertikalno usmerenje. Sad i ja veoma sturo ovo objasnjavam.
Jedini pravi nacin po meni je sledeci.
Angazujte profesionalnu firmu za nastup i vidite kako ce oni resiti ozvucavanje. Ako vam radi njihov nacin onda kopirajte to. Davati pare nasumicno na opremu koju pre svega neumete da koristite nije nacin. Rad sa razglasom je zanat, i ne uci se time sto ce se kupiti oprema. Oprema je samo alatka koju treba nauciti koristiti. Zato postoje rental kompanije, upravo da se nadju amaterima kao sto ste vi.

Pozdrav

mirandess
15.10.2011, 00:58
Kolega, u vezi oko miksete, xenyx 1222Fx ima jako dobru detekciju protiv mikrofonije i tih cudesa, ja sam ga koristio i stvarno radi i obavlja svoj poslic!!! Mana je jer se ne moze eq namijestati po ukusu... znaci ili Ekvilajzer ili Detektor protiv mikrofonije. Tako da i to imate u vidu!!! Znaci pritisnete FBQ FEEDBACK DETECTION i mislim da ce biti problem rijesen...

aleksandar72
15.10.2011, 01:38
Marjane vi radite/imate rentalnu kompaniju,koja nadam se profesionalno obavlja svoj posao...pomozite kolegi da resi problem,al da ne prelazite budzet od 300EUR.
Svaki savet je od pomoci...
Hvala unapred

mikimaksa
15.10.2011, 02:03
Mislim, gotovo sam siguran da taj FBQ FEEDBACK DETECTION nema funciju na "master out" samo na "monitor out". Sad mozda taj mikser moze koristiti FBQ FEEDBACK DETECTION i na "master out".

aleksandar72
15.10.2011, 02:18
FBQ je kod Xenyxa vezan za graficki EQ, tako da ga mozes koristiti(nasociti) na masteru i na monitoringu...sto je i pametnije,posto se tamo najcesce pojavljuje negativan feedback sounda (mikrofonija)...ostale anomalije su "ljudiski faktor"

MarjanMilosevic
15.10.2011, 21:30
Ja zelim da pomognem ali je u ovakvom slucaju maltene nemoguce.
Prostor od negde 70 kvadrata je odprilike bina od 10x7m. Ozvuciti to sa samo 4 mikrofona i nemati problem sa fonijom je gotovo nemoguce.
Kad mi radimo slicne dogadjaje mi sa krova bine spustimo oko 10 mikrofona na odprilike maksimim 1.5 metara iznad glave najviseg ucesnika. Koriscenjem velikog broja mikrofona pomaze da se lakse pokrije prostor i da gain na mikrofonima ne bude toliko pojacan kako bi se izbegli problemi sa fonijom.
Sto se tice FBQa kod tog miksera, on jednostavno ima premalo klizaca da bi efektivno radio bez da zestoko narusi zvucnu sliku. Jedino resenje po meni je da se dovoljno dugo eksperimentise sa pozicijama mikrofona. Mada iskreno smaram da je broj mikrofona nedovoljan za kvalitetan rezultat.
Budzet je veoma mali i jedini mikrofoni koji bi u tom budzetu zadovoljili brojcano su behringer mikrofoni.

spale
07.11.2011, 22:24
Ljudi hvala Vam svima koji ovde pokusavate da pomognete meni odnosno mojim drugarima iz KUD-a.Probacemo sve predlozene varijante,osim one o povecanju broja mikrofona iz razumljivih razloga :) pa cemo izneti utiske.

tranzit
08.11.2011, 14:36
Zao mi je sto se ranije nisam ukljucio u ovu temu jer je jednostavno nisam vidio a siguran sam da bih ti ustedio dosta muke. Postoje specijalni Boundary mikrofoni koji su napravljeni iskljucivo za ono sto tebi,odnosno vama treba. Ako sam dobro razumio ti hoces da ozvucis kompletnu binu to jest da se cuje ama bas sve sta se na njoj desava. Necu te sada daviti principom rada ovih mikrofona, mada ako te interesuje nije ni to problem ali jedino pravo rjesenje je takav jedan ili vise mikrofona (ukoliko je bina veca sto je vjerovatno slucaj). Samo ovi mikrofoni ce prenijeti kompletnu atmosferu na bini ukljucujuci i to lupanje nogama, pjevanje igraca KUDa i sve ostalo sto uz to dolazi. Overhead mikrofone mozes postaviti kao dodatne to nece smetati. Nekoliko predstavnika Boundary mikrofona: Sennheiser E 901, Audio Technica U851R, Shure MX392/O, Beyerdynamic MPC 67 SW itd... Nemoj da te zacudi izgled i forma ovih mikrofona jer se oni u sustini "lijepe" na sam pod bine.

spale
13.12.2011, 12:33
Prvo zahvaljujem se svima vama koji svojim sugestijama ovde pokusavate da pomognete nama ljudima skromnog znanja.Svestan sam da je problem tesko resiv ovako "na daljinu" kao i toga da je budzet mojih prijatelja skroman.No,ne traze oni mnogo sto se tice ozvucenja bine.Jednostavno da prenesu makar deo pesme igraca i pevaca koji se nalaze u uvucenom delu bine (prikazan na slici u prvom postu).I to sto se prenese cak ne mora da bude u nekom posebnom kvalitetu.
Nedavno su imali i tradicionalni godisnji koncert koji je ujedno bio i humanitarni za nastradalog decka koji je clan KUD-a.U toku dana sam probao (ja kao "najkompetentniji" tamo :) ) ponovo te mikrofone Audio technika.Pritisnuo sam i FBQ na mikseru (led diode na svakom klizacu EQ-a su se skoro skroz zatamnile) ali mikrofonija opet prisutna.Gain na kanalima mikrofona skoro "na sedam sati" !!! Vise ni u ludilu.Probao sam i sa EQ-om u smislu da sam procitao od iskusnijih kolega da se zvucna slika (mozda i problem mikrofonije) vrlo cesto moze poboljsati umesto dodavanjem "skracivanjem" odredjenih frekvencija.Onako bas sam se "igrao" sa raznim varijantama ali bezuspesno.kazem namerno igrao jer,bez sramote cu reci,ono sto sam radio u vecini slucajeva nisam znao sta prakticno znaci.Ali kada sam video jednog rukovodioca ansambla koji je ucestvovao to vece a koji je doveo akusticarski orkestar kako "stel(m)uje" mikser dok ja nisam dosao a gainovi po svim kanalima na 4 sata shvatio sam i da ima vecih neznalica od mene !!!! Sve pojacano pa i panorama na 4 sata !!!!
Na kraju koncert uspeo bez upotrebe AT mikrofona (sa nesto vise klasicnih),bez mikrofonije,malo se sta culo od pesme sa bine ali muzika je to poklopila,narod zadovoljan......
Eto,hteo sam da vam prenesem iskustva i da kazem da ni sa FBQ nisam resio problem.
Jos jednom vam se svima zahvaljujem !!!!!

mirandess
13.12.2011, 13:12
Evo ovako, steta je sto xenyx koji ti koristis(a imao sam ga i ja) nema "freq" parametar odnosno kruzic-potenciometar, napisat cu za ubuduce za sve kolege koji koriste behringera a imaju problema sa mikrofonijom.A evo kako sam ja rijesio svoj problem sa mikrofonijom, Dakle: za glas(mikrofon)
1.High-treba staviti tocno na 12 sati
2.Mid-treba staviti isto tako na 12 sati
3.freq-Treba da bude na 9 sati
4.Low isto na 9 sati
sa fbq detektorom sigurno nikakve mikrofonije necete imati, ja nisam imao, kutije mi stoje iza glave ali pojacam skoro do peak-a.... i+ low cut treba biti stisnut!

Za klavijaturu koristim 2 u 1 (:)) 13/14 kanal.
1.High-Na 12 sati
2.Mid-Na 12 sati
3.Freq-Na 11 sati
3.Low na 10:30 sati

Sto se tice grafickog eq-a. Onda se treba smanjiti frekfencija od 16K na -3 do -6, ili bas(sto je u vecini slucajeva iz basa da izlazi onaj bruum), 160hz smanjiti na -2do -5 i 63 hz na -3 ostaviti(ali onda da se ostave na mikseti glavna parametrika od kruznih-potenciometara) ako ni to ne pomaze onda ostavite kruzne potenciometre onako kako sam opisao u 1 koraku i primjenite ovo na eqvilajzeru.....
Napisao sam sve ovo jer kod mene nema apsolutno nikakve mikrofonije, ja koristim mikrofon pilot shure wh30, a pjevac neki us blaster mikrofon koji je ispadao sto puta i razbijao se..... tako da znate..... to je kako stoji moja parametrika na pmp5000 a vjerujem da su i ostali isti.... Sretno svima :) nadam se da cu nekom pomoci....

barney
13.12.2011, 17:35
Ne razumem se bas nesto u vreme i vremenske zone ali u dB po malo.Ako si stavio mid na 12 sati tj podne, to je 0 dB. Kad je mid na nuli, freq mozes okretati do mile volje, na kol'ko hoces sati i nista se nece desiti. Tek kad pojacas ili smanjis mid , onda ces cuti razliku kada pomeras freq i tada slusaj sta ti odgovara a sta ne.

mirandess
13.12.2011, 17:56
Uh moja greska.
Posto klavijaturu kopcam u stereo kanale ide:
High-12 sati
MidHigh-12 sati
MidLow-11 sati
Low-na 10:30

Ispricavam se...... Lapsus calami.
Buduci da to nema na xenyx1222fx ne mogu se sjetiti tocne parametrike, ali ovo vazi za sve pmp serije i sve serije koje imaju 4 kruzic-potenciometra.
I naravno PFL je ukljucen!

harepa50
13.12.2011, 18:07
Tačno. Sa potenciometrom ispod mid (ili na nekim miksetama hi mid i lo mid) ima potenciometar kojim preciziraš frekvenciju koju dodaješ ili oduzimaš.