PDA

Pokaži Full Verziju : Sta se radi u kafani kad ima mnogo naruzbine?


ado20
18.10.2010, 04:09
Ja sviram u kafine vec godinu dana..
Ima dosta narod sto plati i sto ne placa..
Neznam kako svima da zadovolim kad neki placaju a neki ne

milanceshow
18.10.2010, 04:48
Zadovoljices ih tako sto ces svirati ovima sto ne placaju i ovima sto placaju.

A ako si mislio da naaucis ove sto neplacaju,da placaju,onda nemoj da im sviras.Samo im kazi "Izvini,ali nemogu sad da ti sviram dzaba jer su vec narucili vise pesama ovi sto placaju.
Postovano sa mobilnog uređaja

nesaband
18.10.2010, 09:28
Moras se naviknuti na razne ljude koji dolaze u kafanu!
nije to lak posao,moras da budes i psiholog i psihijatar i terapeut da znas svakome sta da kazes.Uvek ce biti onih koji traze da im sviras a da ne plate!
Moras biti smeker pa da i nekom od takvih uzmes kintu.

b.o.Y.c.h. ČK
18.10.2010, 10:28
Kolegama i poznanicima nikad nije bio problem odsvirati badava, nisam ni htio uzimati od njih novac..Ali ovim picajzlama koji nedaju ništa uvjek kažem da ima puno naručenog (pa valjda će mu doć do glave da treba nešto baciti) ali da ću odsvirati kasnije, ili daj 100kn da se dosjetimo text :D

Simke
18.10.2010, 10:37
Ne mora da bude to samo u kafani,moze da ti se desi i na svadbi ili bilo kom drugom veselju,sto rece kolega"nesaband"moras biti dobar psiholog i da balansiras izmedju svih njih,i da naravno nekog ne uvredis.Ako ima bas dosta narudzbina gledas da ispostujes sve,a to ces jedino ako javno kazes preko mikrofona da bi bili svi ispostovani za svakog po par pesama,pa ako ima vremena,opet se vracas kod ovog prvog"vuci siti i ovce na broju"!
I uvek osmeh na licu,bez grimasa,mrstenja,ili bilo cega sto bi nekog isprovociralo tvoje ponasanje u bilo kom kontekstu.To je jedan od recepata za uzemanje dobre love.Nadam se da si me razumeo!;)

mirzo
18.10.2010, 14:06
pa normalno za one koji plate odsvira se sto prije .. a za one druge ako ostane sta vremena .. i onda normalno skontaju da je treba bacit koju paru =)

ado20
18.10.2010, 16:52
Kolegama i poznanicima nikad nije bio problem odsvirati badava, nisam ni htio uzimati od njih novac..Ali ovim picajzlama koji nedaju ništa uvjek kažem da ima puno naručenog (pa valjda će mu doć do glave da treba nešto baciti) ali da ću odsvirati kasnije, ili daj 100kn da se dosjetimo text :D

Jeste tako je i meni, ali mi dodze zao ponekat.. Tako ti je muzika :) Moras svima ljepo a I oni tebi platit hehe.. hvala momci za comentari

asmir85
18.10.2010, 16:59
Sviraj normalno onima koji placaju,a onima koji ne placaju a hoce pjesmu,nadjes lijepo nekog bildera nek im on svira po rebrima...:lol:.Salim se,ma tesko je svima ugodit,uvijek se nadje neko ko ce zezat,pogotovo u kafani,kad alkohol cini svoje.

cvrca
18.10.2010, 19:37
Naravno da ces da sviras prvo ljudima koji plate,a ako bas niko ne placa onda tvoja dobra volja....Kilometraza.

Nemanjam
21.10.2010, 20:09
Normalno da ces da cepas onima sa keshom.Ali meni je recimo i zao ljudi koji nemaju para a hteli bi da cuju neku pesmu.Normalno ako dodje lepo i fino naruci pesmu i zahvali se nije problem odsvirati je i bez para.Ali ako pocne da smara i da stalno nesto zanoveta a para nigde,onda nista.Otkacis ga kulturno.
I sviras ovima dok placaju.

Vule
21.10.2010, 20:34
Neko nepisano pravilo je da ti sto ne daju para najvise smaraju...to je zato jer su bezobrazni i nevaspitani.
Polazeci od sebe kao gosta u kafani,nikada ne bi ustao i zatrazio neku pesmu muzici a da ne dam kintu,bilo bi me sramota,tako da mi i nije zao tih sto nemaju pare (ili se prave da nemaju),jer smatram da je to bezobrazluk isti kao kad bi usao u kafanu i trazio da jedem i pijem a da nemam da platim.
Taj koji stvarno nema para izdrzao bi i da ne cuje svoju pesmu to vece,ili makar na neki kulturan fazon da zamoli ako moze,preko konobara npr ali nikako da legne muzici na kicmu...ali na zalost svega ima...:(

jasmink
22.10.2010, 17:49
neznam koliko ti daju novaca za pesmi ali da uzmemo np. 500din kad ti neko takav pridje i kaze moze pesma ti kazes moze pesma je 500din i odma ga skines sa kicme :)

Nemanja88
22.10.2010, 21:37
Hehe, ja dok sam aktivno svirao, bio sam poznat po tome da sto i skinem sa harmonike, vratim nekom kolegi na harmoniku ;). I danas, ne pamtim da sam i jednom usao u kafanu, a da nisam porucio makar jednu pesmu, i naravno uredno platio. Samo ko je bio "s one druge strane" instrumenta moze shvatiti kako idu neke stvari... Ali volim npr. da porucim 5-6 pesama, jednu za drugom (i to uglavnom neke stare, dobre, da je i muzici gust da svira), i da posle toga zakitim instrumente. Bilo je onih koji su me maksimalno ispostovali, a vide me prvi put, i takvima sam davao i vise para, a bilo je i onih koji su "pravili probleme". Naravno, nikada nisam bio napadan, ali se iz takvih situacija vidi ko svira zato sto voli, i ko je pre svega covek, a ko svira samo zbog para... Skoro sam se zapricao sa kolegom koji svira u jednoj poznatijoj beogradskoj kafani bas na tu temu, kako je sve manje onih koji imaju para da porucuju pesme, kako su kafane sve praznije, ali kako treba svirati i onima koji placaju i onima koji nemaju da plate (napominjem "nemaju", a ne "nece da plate"). I prica kako su par dana pre toga svirali, sedi covek sam, pijucka neku zestinu, i poruci pesmu, a ne plati. Oni naravno odsviraju, bez pogovora. Pa malo kasnije drugu, pa trecu, i pred kraj veceri jos jednu, cetvrtu. Oni su sve odsvirali, a on se nije latio novcanika. Kada je oko 01:00h zavrseno vece, oni su poceli da pakuju instrumente, i pridje taj isti covek i stavi im 400e na sto, sa pricom "kako su oni njega maksimalno ispostovali, i kako su ga pogodili pesmama koje je on porucio, a oni odsvirali iz duse", i ode... Naravno da ni ja ne bih svirao nekoj navalentnoj pijanici koja me grli ili pokusava da se pokaze pred "drugarima" kako "zna muziku", ili nekom "biznismenu" sa zlatnim satom na ruci, a nikako da se uhvate za dzep, ali bih uvek odsvirao nekome kome se na licu vidi da ga zivot nije mazio, da je posten i castan. E sad, ja to govorim iz ugla osobe kojoj je muzika hobi, i koja zivi od drugih prihoda, mozda bi prica bila malcice drugacija da zivim od muzike, ali bi sustina ostala ista.

Pozdrav.

zeljko
22.10.2010, 21:46
Ja samo placam onome ko zna da svira i dobrom pjevacu...Samo moram da kazem da meni u zadnje vrijeme kad odem svira harmonikas za stolom i ja pjevam snjime...znaci bez mikrofona i ostalih zahebancija ali mu zato i platim...to me vise zadovolji nego kada placam nekog pjevaca koji pjeva mozda i gore nego ja,a i ponekad to radim namjerno pa nek im je krivo:lol:Cak me je gazdarica jedne prilike pitala i htjela da pogura kao da ja pjevam ali ja sam joj rekao da ja samo pjevam za svoju dusu i kad popijem koju hehehe....Pooz

cirica
26.10.2010, 16:40
jasmink ima pravo za ono sto je napisao. Moje neko nepisano pravilo je da prednost imaju oni koji plate pesmu a za ove druge ako je pesma u ritmu u kom sviram, prva pesma je gratis (cisto da ispostujem osobu), a svaka sledeca po principu 500 din pesma ako se sam ne seti da da neku paru!

tr_le
26.10.2010, 16:52
pa druze prvo ides,sa naracke pa polse cepas,sta ostane.///nema dzaba,nigde,..pozdrav///
za to ides u kafani da zaradis,..B-)

Skypi
06.12.2010, 13:59
Pozdrav svima
Kafana je skola zivota...za muzicare posebno.Moze se reci
,,Doktorat''.
Kolege su dosta toga rekle i iskustva su moze se reci ista
a razlike mozda u nijansama.
Kad udjes u neku kafanu da sviras ubrzo se sve iskristalizuje.
Znas ko je ko od gostiju i unapred kome ces svirati i koliko.
Problem je najveci kad imas dva dobra gosta(O vise da i ne govorimo)
i kako to resiti, a da ne uvredis ni jednog jer znas da bi za svakim stolom
docekao fajront i posle svirke izasao prezadovoljan.
Neko od clanova orkestra mora biti izuzetno komunikativan i
znati se postaviti u svakoj situaciji...Vecinom Frontman
I naravno isprika na gazdu koji ne dozvoljava da se svira sve
vreme jednom gostu bez obzira ko je on.Naravno to se s' gazdom
unapred dogovori i treba kategoricno da stoji iza toga.
A ti sto ne placaju,a hoce da im se svira...Sta ka'sti.
Zavisi kako se obrate.Jednu pesmu mozemo i mi castiti ali
vise nikako.S njima i nekako ali s' onima koji slabo placaju
a hteli bi da te jasu do fajronta je jos gore.
Oni su nocna mora svakog Orkestra koji svira u kafani.

buco bass
14.12.2010, 12:33
u kafani kad ima mnog narudjbi prvo gledas da ispostujes sve goste po redu koji su platili da nebi sebi napravio problem ako ides preko reda ,drugo improvizacije ili skroz izbacis ili ih sto vise skratis tako da se pjesm sto prije zavrsi trece fospil mozes svirat smo jednom refren mozes jednom da otpjevas naravno ako situacija odgovara tj.ako je dobra atmosfera gosti razigrani pa bas i ne primjete da si ti to malo skratio .tako ces sve malo ubrzat da bi mogao sto vise narudjbi da odsviras

Minicevac
14.12.2010, 19:29
Imas ljude koje naruce pesmu pa tek kad im odpevas oni dodju i lepo ti plate...ali ako mu ti otpevas jednom i vidis da ti nije dao kintu drugi put mu neces otpevati i resio si problem...Uvek gledaj da ispostujes prvo onog ko ti je platio...Ljudi koji udju u kafanu trebaju shvatiti da je to nama posao i da jednostavno radimo to zbog para a ne zbog neznam ni ja sta...

milooskv
15.12.2010, 15:30
Ako ti plati ti odradi pesmu a ako ne ti kazi "bice" ako ti ponovo dodje ti opet kazi "bice" pa on kad bude platio e tad mu odsviraj :D

merhad
15.12.2010, 22:38
Glupo mi je sto ovdje ljudi kazu CITIRAM:(AKO TI DODZE LIK I TRAZI PJESMU A TI MU KAZI NEMOGU TI ODSVIRATI TVOJU PJESMU IMA LJUDI KOJI SU PLATILI) to je vec uvreda i covjek ti sjebe klavijature moje misljenje samo reci BIT CE ...

alen88
16.12.2010, 02:08
Ko vise baci para njemu prvom sviram pjesmu :$ haha..treba sve cijeniti i postovati ako hoces da sve bude uredu !


I corava koka zrno nabode ! =))

vingula
16.12.2010, 03:02
hm....a šta s onima kojiti daju npr 30 Kn (4 eura) a naruđba je prosječno 50 Kn (6-7 eura) ....dal da im odsviraš pola pjesme ili da mu se samo nasmiješ i vratiš tu lovu...jel ako radiš kao dvojka...ti i kolega nemate s tim parama ni za pivu da popijete??? ;)

kina
16.12.2010, 07:35
I ja negovorim gostu ako neplaca, da mora prvo da se ispostuju ovi koji placaju pa tek onda koji neplacaju, sem ako znam nekog dobro, prijatelj ili drug, a takve drugacije gledam jer sve sto manje im uzimam oni vise bacaju.
Kazem uvijek moze... pase, nije problem, bit ce jedna pjesma a vec dvije tri pet... uf,...da nebi odbio covjeka, mozda plati ipak na kraju.
Po mom misljenju to se vidi sa vrata kakav ko ulazi i kako se ponasa i oceli dati baksisa taj isti. Ima ih dosta dodju pa pitaju posto je pjesma, mada to ovde kod nas u Austriji i ptice na grani znaju, opet ovisi kako prilazi muziki i vecinom kazem od srca koliko dadne ako je i sa njegove strane kultura u pitanju.

Sokannp
16.12.2010, 10:53
Ja uglavnom sviram svima, jer se ne jednom desilo da covek na kraju plati ili cak dodje drugo vece pa raspali davati lovu ko lud.A ako ipak neplati, 'ebi ga rizik posla.Eventualno ako par veceri lik narucuje a ne placa onda ga iskuliram

GOKOARSOV33
16.12.2010, 13:45
Ima ljudi koji oce da ciju pesmu a jednosatavno mozda nema pare da da i treba i takvih ispostovati svaki profi muzicar moze naci rupu u vreme kad da ispuni zelju tog sto nije platio

buco bass
19.01.2011, 19:41
moje misljenje je da baksis ne treba vracati neko ce dati 30 neko 50 aneko 100kn jer crta se podvuce na kraju veceri i onda kad saberes sav baksis vidis da inisi djaba svirao

kizo
21.01.2011, 22:56
Mislim da je najgluplje kad te netko pita neku pjesmu, da mu daš odgovor da pjesma košta toliko i toliko. Koliko ja znam, svatko od nas je plaćen od strane vlasnika kluba ili čega već. Sigurno da nismo ni mi jukebox pa da ispunjavamo svačije želje, ali po meni je najbolji odgovor kad te netko pita za pjesmu, a ne plaća - "bit će kasnije". Ako opet dođe, opet odgovor - "bit će"... E pa onda i najgluplji kuži da bi trebao platiti.
Izuzetak su dobre ženske, za njih se uvijek može ubaciti neka pjesma, platile - ne platile, kao da je bitno...

tranzit
22.01.2011, 00:09
A da proba sa nesto vecom cijenom, na primjer 512 dinara ili recimo, 54 kune a onda da popust na 500 dinara ili 50 kuna. Gosti zadovoljni jer su dobili pjesmu jeftinije a i on zadovoljan jer je naplatio pjesmu. Marketing je cudo Bozije. Ama sviraj ti samo, neko ce da plati garant.

riba_72
25.01.2011, 02:08
ništa nikog ne košta ako ispuni nekom želju ako se to uklapa u repertoar i pjesma se ne ponavlja a ako plat dobro je ako ne i onako bi nešto morao odsvirati,A NEKAD JE BOLJE I NE NAPLATITI JER TI POSLIJE POSTANU DOSADNI KAO DA SU DALI PITAJ BOGA KOLIKO.

whaddeva
20.02.2011, 12:32
Osmijeh od uvceta do uvceta, ovim sto placaju sto veci a ovim sto ne placaju malo manji. Ako imas narudzbi izvines se ne placajucem gostu i kazes da imas jako dugu listu placenih narudzbi i da ces ako stignes odsvirati nesto i za njega (generalno ne sviraj ono sto trazi nego nesto drugo od istog pjevaca ili pjevacice) Vrlo bitno, nikada ne sviraj nikome preko reda, nema veze kolike pare daje, to je recept za problem. Osmjeh i samo kazes, hvala najljepsa kad dodjete na red gospodine..... :)

caka012
22.02.2011, 19:28
Sta se radi u kafani kad ima mnogo naruzbine?

Pa svira se mnogo pesama. Vodi samo racuna o redosledu i od*ebi one sto narucuju a ne placaju.

gagan
22.02.2011, 19:52
Hm , davno sam sljako po kafanama , al kad je do toga doslo raspalimo neke balade dok se guzva ne razidje , jer obicno bude ... sviraj mam ti tvoju ja sam to platio , au stvari nije dao ni dinara i posle bude i tuca i tako , najbolje je ma lo stati i podmazati hahaha . Pa posle ,,, iiiiiidemo dalje

ELKO
22.02.2011, 19:58
Naravno, sviras za one koji su platili, ali povremeno najavis za sve goste i malo saras repertoar da bi svi bili zadovoljni. Ja znam nekada najaviti pjesmu onako neodredjeno, "za drustvo" i sl... A onda pogledam u tri cetiri stola i oni svi misle da je to za njih...

MarinkoCar
23.02.2011, 09:39
Ma 'koliko para toliko muzike" uvek prednos onima sa kesom.....

Simke
23.02.2011, 09:48
@MarinkoCar
Ne vidim nista konstruktivno i korisno u Vasem postu!!!
ovako se ne zaradjuju postovi!!!

adis custovic
24.02.2011, 21:06
:) TI SI U KAFANI RADI NOVCA STARI MOJ!Vec 25 godina se bavim time,uvijek sviraj ljudima sto placaju ,(unaprijed) nema toga samo zamene dzabe,to je tvoj posao ,isto kao kad sjedes u kafani pa narucis pice,kad ti donesu pice platis i gotova stvarB-)

milos1
24.02.2011, 21:34
prvo odsviras ovima sto daju baksisi pa onda ovima sto ne daju !

Dr.Artist
14.05.2011, 13:47
Nisam bio lenj i citao sve postove ,svi kazu tu smo zbog para ..para ..para ..i samo para...svirka mora da se radi zato sto se to voli ,da i sam uzivas u kafani dok sviras,niko nas nije uhvatio za usi i ubacio u kafanu. Kada gost primeti da si raspolozen,normalan ,pozitivan onda saljes pozitivnu energiju na ljude i samim tim podsticeh ih da ti ostave pare. (pa ma kojim kvalitetom radio )
na svirci sto ja volim da kazem moras da budes ''LIVADA' da delujes ko da nemas ni jedan problem u zivotu ,da ti je sve lepo ,da imas strpljenja za sve ,da popijes ako treba ,da budes laf ,da radis i za dzabe ako treba. ljudi dolaze i kafanu iz vise razloga,da se opuste ,da se umore ,da lece frustracije,da se napiju ..ima mnogo toga ...a mi prodajemo "maglu " Maglu koja se zove Energija koja se prenosi muzickim vibracijama ...pozitivna energija. A da bi to prenosili moramo to da volimo .Niko nezeli da slusa nekog namrgodjenog napumpanog lika koji je samo tu sto mora i zbog para.

Lm..da skratim :-) Znaci ,da se uziva u kafani u svakoj situaciji ,osmeh (pod obavezno),stav pare nisu bitne (a ako bude dobro je) ..jedino tako moze da se prisvajaju gosti i da se radi na duge staze.

Ps:Ne kazem da sam ja ovo preslikano sto sam rekao ali se i ja trudim max. Nesto eto znam i iz svog izkustva pa eto malo da podelim . Sve naj ljudi !!

Skypi
14.05.2011, 15:09
Pozdrav
Ako nekom ko pravi slavlje ili gazdi koji drzi kafanu treba muzika
ne moze izaci na ulicu i pronaci bilo koga da svira kao sto moze pronaci pomocne radnike na gradjevini ili neke slicne sezonske poslove koje moze raditi skoro svako.E za strucne poslove cena je naravno veca.
Ko zivi samo od muzike bas ce tretirati isto gosta koji dobro placa
i onog koji slabo ili nikako ne placa.Moze samo da glumi.
Sve ostalo se slazem sto je kolega Dr.Artist napisao.

bianconero
08.08.2011, 04:53
uvek treba ispostovati prvo onog sto ti placa,pa cak i kad vise ne narucuje treba mu otpevati neku pesmu gratis,naravno ako vec nisi dobio nove placene porudzbine...

martinez
08.08.2011, 08:46
ja sam u početku sve to radio iz ljubavi prema muzici
i kako te ljudi brzo nauče da tu postoji mnogo toga što treba znati osim muzike
sad radim iz ljubavi prema obitelji gledam da zaradim da školujem djecu itd...
a bože moj da se svira onima koji plačaju
a oni koji tuše a neplaćaju kažeš lijepo izvini pajdo ali imam plaćeno i to moram odradit i u slučaju da ima mnogo narudžbi (daj bože što je rijetko u ovo vrijeme al desi se) malo ubrzaš i sve uz osmijeh i ljuljaj
eto mi u subotu u svadbi nadovezo se neki pa daj ovo pa ono ajd odaradimo mu par pjesama a on ni kinte i ja već malo i nervozan na to ide on opet i traži nešto rekoh mu pa prijatelju ti samo najskuplje pjesme tražiš samo me pogleda i okrene se i riješim ga se za tu noć

Duksterifi
10.08.2011, 22:16
Ja radim tezgaroski,ali uvek gledam da ispostujem sve. Naprimer,lepo pitam onog sto placa,dali mogu da odsviram onome tamo da me ne davi,a ako nemoze onda kazem ovom sto ne placa da smisli jos koju dok zavrsim ovamo. Ma da uvek neko izvisi. Obicno oni koji ne placaju se napiju dok pevam drugima i onda je dovoljno da se na sekund okrenem i uperim prstom u njega. On misli da mu pevam,a ovi misle da ga znam,pa se zezam. i to je to. U sustini nema teorije,samo snalazljivost.

smuchac
11.08.2011, 13:18
Sve je to super kad se plaća,a zamislite mene sinoć kad ne znam otkud da krenem s narudžbama a niko ni piće da plati... Žalosno. :mad:

bucos145
12.08.2011, 00:15
Mi kad radimo uvijek prvo sviramo onima koji su platili za pjesme, a oni koji nisu kad dodju da se zale samo kazemo da su ljudi platili i da kad njima zavrsimo sviracemo tebi... tako ih natjeramo da i oni plate... probajte...

Tomo007
15.08.2011, 03:42
glupo da i ja kazem da treba prvo svirat ovima koji su platili, to se podrazumjeva. A sto se tice ovih sto neplacaju to ovisi kako kome, nepodnosim dosadne ljude, kosa mi se odma digne na glavi "daj ovo daj ono, pa reko si meni sad", sta god mu kazes on tupi po svom, odsviram mu jednu pjesmu da nebi bilo problema jer je pijan i onda ak bude dosadan gazdu ili konobara zovem da ga vodi od mene, bas mi treba neko ko nece dat novce a grli me i ljubi dok sviram. pretezno to budu mladi ljudi do 20 godina koji se skoluju nemaju para, a dosadni i bezobrazni neopisivo, ili neki stari ljudi koji misle da su popili svu pamet svijeta pa pricaju kak je njegov daleki stric u francuskoj sviro harmoniku, i zbog toga bi mu ja trebo odsvirat pjesmu koju zna samo on u kaficu. dok opet ima ljudi kojima bi sviro cijelu vecer đaba, kad vidim covjeka koji stvarno nema a voli narodnu pjesmu, takvi su mi ljudi neopisivo dragi i bude mi ih zao i onda bi mu sviro cijelu noc, pogotovo kad trazi pjesme koje se i inace sviraju i koje svi vole.

Vjerojatno necu imat tako misljenje kad steknem dugogodisnje iskustvo, sad sam tek na pocetku svoje glazbene karijere.

p.s. imam jedan svoj nacin koji koristim kad neko nudi pice za muziku za pjesmu kao da nam tako plati, mozda nisam jedini koji to radi, tj. vjerojatno nisam jedini, ali nisam vidio da je to neko objavio na forumu pa da ja napisem.
Inace radim sa bratom, on pjeva ja sviram, i sad neko kaze kao moze pjesma i nudi pice za mene i brata, vecinom odgovorim da pijemo vodu obojica, jer naravno da nam nece donet 2 case vode za pjesmu :lol: pa necu nekom svirat pjesmu za 16 kn kolko ce platit dva bambusa koja cemo ja i brat popit. nije uvjek tako nekada budem zedan :D pa pristanem na to ali kad vidim nekog frajera koji mi dolazi sa festina satom i kraljevskim vezom oko vrata i nudi mi pice za pjesmu, ma daj bjezi od mene. mislim nezivimo ni ja ni brat od glazbe pa tako razmisljam, mozda bi bilo drugacije da zivim od glazbe :)

Dell
15.08.2011, 17:30
dobro Smuchac, s obzirom na podrucje gdje radis (Dalmacija ako se ne varam) ne ocekuj nesto mnogo para tu, posto temperament ljudi nije isti kao npr. u Hercegovini, Bosni, Slavoniji, Srbiji i istocnije. Pogotovo ako svirka nije akusticna (mijeh harmonike je cudo). Isto tako rekao si da ne prolazi narodno kod vas mnogo, u tom zecu lezi grm :) :) :)

smuchac
15.08.2011, 19:27
U pravu si,Dalmacija je u pitanju. Desi se često da pošalje neka ekipa nama kao sviračima piće i to je plafon. Tu neku paru koju su nam jednom ostavili,ostavili su ljudi iz Hercegovine kad su tu navratili i kad su naručili pjesmu,svaku su platili dok našima to nije normalno kao što je npr. kod nas u Slavoniji. Bio sam po svadbama gore i tamo svirači "žive" od plaćenih pjesama,okače mu u harmoniku il u žice na tamburi a meni ovde proliju piće u kafani po ekranu od klavijature i tako... :lol:

Inače,kod nas i tko svira harmoniku u kombinacijama s mandolinama i klapskom glazbom koja je kao autohtona za naše područje,nema također bakšiša ni na kilometar. Jednostavno,to ovdje ne postoji osim kod nekih koji se vole qurčit kad kažeš da ide zadnja pjesma i onda fajrunt,pa ti uleti neki parajlija s nekom nemoralnom ponudom od sta ja znam 200€ ti metne pod nos za još po sata svirke i sl.

Narodno ne želim forsirat ovdje jer ga nitko neće. Imamo u repertoaru neku od Samardžića,Bešlića i Čolića to ti je maksimum a ni to nije narodno,jednostavno ne ide. Ja poslušam takvu muziku i nije mi mrska al đaba mi učit kad ne ide. Daj ti njima u kafanama Prljavce,Daleku obalu,Crvenu jabuku i ove nove brojalice od Magazina i miran si,na ribarskim večerima i sličnim zabavama van kafana dereš po Miši,Grdoviću i "lokalnim pjevačima", a za sve ostalu su mutavi i gluhi. Strano skoro ne dolazi u obzir,možda ponekad. Čudan je moj kraj po pitanju toga. :(

Iz svih tih razloga,sad kad si me povukao za jezik,sam ovdje u 99% slučajeva bez bakšiša i kad zatraže pjesmu,odmah sviram ako je znam i ne nadam se parama. B-)

brajo456
23.12.2011, 02:44
moj kolega smuchach i ja sam dalmatinac a to da nema baksisa je istina, ali raspitaj se koliko dodju svirke po krajevima gdje ima dosta baksisa? sve ce ti bit jasno..... u nas nijedan malo bolji bend ti nece svirat za 100 eura po glavi u svatovima sa tim parama u drugim krajevima mozes cuda da dovedes.... toliko o tome a ide narodno al manje po svatovima, ide narodno po kafanama ni vise ni manje nego u srbiji.... a to da je mentalitet drukciji kod nas nego u ostalim djelovima jednostavno nije istina, al sta nije obicaj nije i tako je to...

smuchac
23.12.2011, 14:27
Evo sam sinoć imao 10 naručenih pjesama i dobio jedno piće za to. Uopće se ne sekiram više... :D

TRILER
31.07.2012, 14:05
Ja sviram u kafine vec godinu dana..
Ima dosta narod sto plati i sto ne placa..
Neznam kako svima da zadovolim kad neki placaju a neki ne
jednostavno skratiš foršpil ubrzaš pjesmu

sale_band
31.07.2012, 18:54
A, gde je ta kafana?? :)

ibanez
31.07.2012, 22:45
E, pa kod nas su takve kafane odavno pod kljucem.
Gosti placali muziku, a pili na crtu.Dok su radile bilo je i baksisa.
Kad gost donese baksis trazis mu da na parce papira napise
naziv pesme i ime onog za koga se peva.
Kako koji gost donese baksis i papir, tako ih slozis, pa onda sviras
po redosledu.Tako najmanje imas problema(uvek bude poneki),
a korisna je stvar jer tako upoznajes goste, a samim tim lakse
kontrolises situaciju i ostvarujes bolju komunikaciju sa njima.
Nekada se u kafani trazilo da se pesme koje su porucene najavljuju
po nazivu i za koga se sviraju, ali to treba izbegavati(moguci problemi).
Ako ima neki problem tu je gazda i konobari da ti pomognu, a to
se dogovori prilikom pogadjanja posla.Danas i bez baksisa cesto
iskrsne neki problem, ali "kilometraza" svakog nauci da resava
problem u hodu.Potrebno je stvoriti utisak da se trudis da svi
budu zadovoljni i ako u tome uspevas onda si svuda rado prihvacen.
To nije lako uvek postici, ali vremenom se uci.
Ja sam dao samo jedan primer kako se muzicar moze organizovati
u svom poslu, a ima raznih nacina da se to uradi.
Steta, ali vreme takvih kafana je u mom kraju odavno proslo.
Pozz

sale_band
01.08.2012, 01:21
Slazem se @Ibanez...
Ali u slucaju da "diplomatija" zakaze, pozeljno je imati rezervni stalak od mikrofona pri ruci :)

290870
31.08.2012, 11:35
U nekim mestima u okolini Požarevca i Velikog Gradišta, na svadbama, pesma se i ne plaća, već neko naručuje, a svi ostali gosti bacaju na muziku novac. Muka je posle skupiti sav novac sa poda, jer ga izgaze. Sve to prati budno čovek koji je zadužen od strane onoga ko trenutno naručuje pesme, koliko je ko dao para, da bi mu se to na sledećem slavlju vratilo istom merom.

"sto sela, sto adeta"

VUNIMRAV
29.09.2012, 07:54
Svojevremeno je moj bend primao narudzbine ispisane samo na novcanicama, minimalna vrednost takvih novcanica je bila definisana sa mestom gde se sviralo, na primer 10 evra. Sto je veca novcanica, to brze dodje pesma na red.
:(Moram priznati da je ideja originalana,ja je nisam imao prilike nikad doziveti,a nisam ni cuo:confused:,znaci,zbilja interesantno ia ako se posmatra iz vise uglova!!

nesaband
29.09.2012, 11:39
Svojevremeno je moj bend primao narudzbine ispisane samo na novcanicama, minimalna vrednost takvih novcanica je bila definisana sa mestom gde se sviralo, na primer 10 evra. Sto je veca novcanica, to brze dodje pesma na red.

A gde je to bilo?Jel to u nekoj bajci?E stvarno svasta cu da procitam ovde na forumu.

romario
29.09.2012, 11:55
Ovo su nase lovačke i ribičke priče ;)

VUNIMRAV
29.09.2012, 19:21
;)),ja sam bas jutros zalepio 10e koje mi je jedan gost dao "u dva dela"i proslo je,ali nesznam sta bi bilo da je na njoj pisalo:"Od tetke Mike i tece Zdravka sa familijom....pa onda redom...".
Sreca sto u kafanama dok sam ja radio niko nije ni umao olovku sem ponekog konobara,ili po koja ona sumska kreda,a dr Neso?[-X

nesaband
29.09.2012, 20:30
trenutno moj band prima u Srbiji i cekove i kartice i kreditne kartice,kupio sam onaj uredjaj da mogu ljudi pin kod da ukucaju.:lol:

Svega ima samo kesha nema!!!!

zeljko
30.09.2012, 00:31
:lol:Sta mislis dodje ti gost na svadbi i hrdne ispred tebe vrecu kupusa za pjesmu umjesto novca=))=))=))

gitar
30.09.2012, 10:54
Pa kakvo je vreme došlo, sve je moguće ...