PDA

Pokaži Full Verziju : Kako spojiti dva racunara na net?


armin
16.09.2010, 01:06
eh ovako imam pc koji ima modem koji mi je dosao kad sam prijavio net i sve je to ok... sad sam nabavio jos jedan pc i kako da sad spojim dva pc-a...

na modemu ima samo jedan izlaz onaj za konekciju (telefonski ili kako god se zvao) koji je prikljucen na glavni pc

e sad ja imam neki jos modem koji sam imao od prije neki air live evo ga

http://69.64.87.53/airlive_fileserver/uploads/English/product/PD1251434249966.jpg

http://69.64.87.53/airlive_fileserver/uploads/English/product/PD1251434249970.jpg

uzeo sam vec kabla 25m...

nesto sam citao po netu sa dvije ip adrese ali nisam ti ja bas najbolji za ovu tehniku...

windows vista je u pitanju u oba pc-a...

hvala vec svima unaprijed...

Vaxter
16.09.2010, 01:55
Ovo na slici nije modem nego wifi/lan router.
Ako modem koji si dobio ima lan, treba da iz lan na modemu spojiš kabal na wan na routeru.
Onda možeš kompjutere da bodeš ili u portove 1~4 ili da ih veyuješ preko wifi.

Dejan
16.09.2010, 02:10
Jeli mu treba i krosover Lan kabal Vax?

Vaxter
16.09.2010, 02:19
Nije neophodan.
Router bi trebao da radi sa straight kablovima.
Cross weired se koristi najčešće kada se spajaju dva kompjutera jedan sa drugim, a da između njih nema nikakvog routera ili switch-a.
Neki switch-evi čak i ne rade sa cross kablovima, već samo sa straight.

Dejan
16.09.2010, 02:21
Mislim da si u pravu.Znaci obicno Lan paralelno kablo i ustekati.Korisna tema,mnogima ce biti od koristi. ;)

armin
16.09.2010, 02:28
eh ja sad iz glavnog ustekam u ovaj u wan ulaz, i iz njega onda jedan kabal u 1pc a drugi kabal u 2pc.. i onda mi prepozna konekciju u jednom a u drugom mi stoje dole u cosku gdje konekcija samo dva pc nema globusa preko njih, nadam se da me razumijete... pise kako je nesto ograniceno...

joj sam sebe nekad ne kontam ...

yamahapassion
16.09.2010, 02:37
Armine, sto se mucis sa tim stvarima. Kad vec imas Wifi ruter kupi lepo one wireless USB stickove i nemas brige. Imas u media marktu marka netgear (19e po komadu). Signal odlican svuda po kuci. Ja uzeo dva pre neki dan i nema vise zaebancije sa kablovima. Imam trenutno na ruter bezicno konektovano dva racunara, jedan laptop i nintendo wii i sve sljaka kao podmazano. A nigde kabla po kuci.

Vaxter
16.09.2010, 02:39
Na tom drugom, na kome stoji da je konekcija ograničena, je verovatno podešena fiksna IP adresa.
Potrebno je postaviti obtain ip address automatically.
Drugi mogući problem je da router nije podešen da šalje dhcp brodcast na sva četiri porta, tako da ćeš možda morati sve da ih isprobaš dok ne nabodeš pravi.
Treći mogući razlog je da je router podešen da radi u bridged režimu, tako da dhcp routera nema nikakve svrhe.
Četvrti je najjednostavniji. Ne valja drugi kabal. :)
Može svašta da bude, ali hade prvo ovo probati.

@yamahapassion (http://www.yu-midi.org/forum/member.php?u=8573)
Svejedno prvo mora router da namesti da radi kako treba...
Neki od ovih problema utiču na wifi jednako koliko i na kabal.

armin
16.09.2010, 02:45
vaxter hvala cim preobam javim ti...

yamahapassion gubim dosta na brzini imam stikove hocu znaci kablovima da to povezem...

yamahapassion
16.09.2010, 02:59
kako bre mala brzina, vidi sta ja imam za 20e mesecno :D

http://www.speedtest.net/result/955023696.png (http://www.speedtest.net)


hahaha, mala sala, ne znam sta mu je preko noci podivlja :)

P.S.: Inace mi je brzina normalna oko 7mbit/ sec, ali nisam uopste sa prelaskom na stick izgubio na brzini.

Vaxter
16.09.2010, 03:21
Pretpostavljam da misli na brzinu lokalne mreže. :)
Kopiranje, npr. filma, preko wifi traje skoro duplo duže nego preko kabla.
Čak i na n standardu.

grandia
16.09.2010, 07:45
Armine, sto se mucis sa tim stvarima. Kad vec imas Wifi ruter kupi lepo one wireless USB stickove i nemas brige. Imas u media marktu marka netgear (19e po komadu). Signal odlican svuda po kuci. Ja uzeo dva pre neki dan i nema vise zaebancije sa kablovima. Imam trenutno na ruter bezicno konektovano dva racunara, jedan laptop i nintendo wii i sve sljaka kao podmazano. A nigde kabla po kuci.

druze, sa tim se moze prikljuciti s drugu kompu u mrezu ... ali ...

ako sam ja tacno razumeo armina, on hoce da poveze oba racunara pa da tako na jednom ima mogucnost da koristi podatke i medije od drugog. primer radis na kompu A a treba ti neki fajl sa kompe B ... a kompa B se nalazi u nekoj drugoj prostoriji ..

e sad ja ne znam dal se sa tim wirelesstikom to moze realizovati. ne verujem ma da cu i ja to probati ako je moguce.

na moj router prikacen kompa, a XBOX360, netbook i mobilni SAMSUNG KIRBY preko wireless :D

gega
16.09.2010, 07:51
Da...hoce Netzwerk da izgradi ako sam dobro razumeo.
To sve funkcionise i preko wireles-a...kao sto mozes i stampac koji ima wireles opciju prikljuciti.
Ti imas jedan modem za internet koji si dobio od provajdera,njega spojis sa Router-om,a od routera mozes kablom ili preko wireles-a da se prikljucis sa daljnjim racunarima. Na tvom PC u je to sve pod opcijom,,netzwerkaufbau,,lepo opisano i imas cak i vodic.:D
pozdrav

yamahapassion
16.09.2010, 07:51
@grandia: Ako je tako, onda je to druga stvar. Bolje i brze ide kabal. Da budem iskren, ne znam ni da li se uopste moze neki transfer izmedju dva PCja vrsiti preko wirelessa. P.S.: kad si spomenuo kirby, vec sam pomislio da si i usisivac povezao na komp, pa moze da ti usisava na daljinski hahaha =))

Vaxter
16.09.2010, 09:06
Nije bitno da li je WiFi, Lan, BlueToot ili kakva već mreža.
Standard je isti, i dokle god imamo TCP/IP sve što može jedna može i druga.
Šerovanje interneta, kopiranje fajlova...

grandia
16.09.2010, 09:35
@yamahapassion

druze znam na sta mislis :lol: neces da mi verujes, radio sam tamo u KIRBY nedelju dana =)) usisivac kosta skoro ko polovan PA2X - ca. 2500 evrica

@vaxter

drug vaxter, znaci da bi ja uz wireless mogao da koristim MEDIACENTER mogucnosti od XBOXa ? nisam se bavio s tu temu jel sam do sada bio ubedjen da moram da prkljucim xbox sa kompom preko kabla da bi koristio taj njegov MEDIACENTER ... eh da nisu te postavke u TCP/IP tolko komplicirane 8->

pre par nedelja me kompa pita da startujem WINDOWS MEDIACENTER a moja kompa nema te funkcije kao TV-karta i slicno ....

Vaxter
16.09.2010, 10:09
Nema šta da se podešava TCP/IP, ako ti već imaš internet na svim uređajima.
Generalno, trebalo bi sve da ti radi bez problema.
Ako već imaš legalan sistem čini mi se da je media centar nadogradnja besplatna, mada nisam siguran.

armin
16.09.2010, 14:43
Evo ovako vaxtere, probao sam sve one tvoje opcije bezuspjesno... uvijek mi jedan prepozna a drugi ili ima onaj uzvicnik ili nema globusa preko nji dole u cosku...

ja hocu da povezem net na oba pc netreba mi prebacivanje podataka uopste..... znaci net mi je glavno.

vaxtere ako bi znao kako bi da to uradim spojim ili sta da uzmem pa da to mogu ako vec nemoze ovako... hvala unapred

nesaband
16.09.2010, 14:55
namesti oba racunara da su WORKGROUP.verovatno da ti je jedam Home a drugi work group pa zato imas problem ili nisi nesto dobro propratio ono sto ti je vaxter napisao.

grandia
16.09.2010, 15:51
armine druze, ja ne skontam zasto onda hoces da povezujes obe kompe a ne treba ti nista od jedne na drugoj :confused:

armin
16.09.2010, 15:57
grandia niko nije ni spomenuo da ja hocu da skopcam dva pca jedan sa drugim nego ja hocu dva pc na jedan net

grandia
16.09.2010, 16:09
pa nista brate, zasto ne zoves provajdera i on ce ti korak po korak da objasni.

vaxter bi ti sigurno mogao da pomogne, al ja mislim da se tu jos nesto mora nastelovati u opcije. a te podatke samo provajder zna ...

imas li jos onaj listic (vertrag) gde pisu tvoji podatci i lozinka? ja mislim da tu imas to sta ti je potrebno pa da to ubacis i na 2. kompu koja jos nije aktivna.

ja sam kod chello (austrijski provajder) i vise puta su mi pomogli da nastelujem internet.

armin
16.09.2010, 16:17
eh grandia zvao ja nji i oni kazu nema problema i hoce za to da mi namjeste 70eur ...
nemam lozinke nikakve... nisam dobio inace ja sam kod stadwerke prijavljen...

i ja najvise sumnjam da treba nesto po opcijama pipkati...

hvala jos jednom

zeljko
16.09.2010, 16:22
http://www.speedtest.net/result/955692885.png

Ovo je moja momentalna brzina:)

Vex
16.09.2010, 18:38
Armine,probaj kablom kojim si vezao 1.PC da tim istim kablom vezes 2.PC cisto da proveris da nije do 2.PC-a nego da su podesavanja u ruteru. Ako i sa tim kablom nemas net ( a 1 PC sa tim kablom radi) onda imas problem sa LAN karticom 2.PC-a (lose konfigurisan ili ne konfigurisan uopste).
Ja imam isti princip izlaska na net kao ti (modem +ruter) ali sam mom kompu dodelio staticnu adresu i default geteway. Mozda bi i ti mogao da probas,umesto sto ti je u LAN karticama "Obtain IP adress automatically" da na oba PC-a dodelis adrese i gateway za net...;)

______

mali off,zapazanje: Kako to da niko stalne clanove ne opominje za offtopic ,njima je dozvoljen,a novajlije se prekoravaju na prvu? primer: ne znam kakve veze ima zeljkov i yamahapassion speedtest.net rezultat sa ovom temom???? Mislim nemoj se ljutite :D ,ali ako vec imate ostre zakone koje sprovodite onda neka vaze za sve ;)

yamahapassion
16.09.2010, 19:05
Ma Vex, sala mala u 3 sata ujutru da se razbije monotonija :p Moramo ponekad i da se nasalimo, ljudi smo... Sorry za offtopic.

Vaxter
16.09.2010, 19:08
Vex, video bi da sam sve to ja napisao, da si malo gledao po temi. :)

rocko
16.09.2010, 19:09
Pozdrav.
Ja imam net na dva racunara preko ADSL.Oni to u telecomu zovu:jedno korisnicko ime a dvije ili vise konekcija,odnosno koliko ruter ima izlaza.
Postupak je jednostavan:Osposobis jedan racunar sa netom da radi extra,a onda dovedes kabl iz rutera u drugi pc ipostavke na drugom racunaru su iste kao i na prvom,stim da moras nazvati provajdera da pusti drugu konekciju ili vise konekcija.
Tako je bar kod mene,odnosno ja i buraz koristimo net, nesmetamo jedan drugom,i nemamo problema ni sa konekcijom i brzinom...

gega
16.09.2010, 19:14
mali off,zapazanje: Kako to da niko stalne clanove ne opominje za offtopic ,njima je dozvoljen,a novajlije se prekoravaju na prvu? primer: ne znam kakve veze ima zeljkov i yamahapassion speedtest.net rezultat sa ovom temom???? Mislim nemoj se ljutite :D ,ali ako vec imate ostre zakone koje sprovodite onda neka vaze za sve ;)


Evo hocemo...pocecu kod tebe.

grandia
16.09.2010, 19:58
@vex

druze, ja sam za neko vreme mislio da si primetio da si pogresio na onoj temi gde smo diskutirali. bio sam cak i spreman da se u tvoje ime izvinjavam vuletu za ono sto si tamo pisao jel sam smatrao i josh uvek smatram da je to sve mali nesporazum bio.

a ti opet pravis pobunu a nisi u pravu. rec je pala i o brzini routera tj. wifi i tako su zeljko i yamahapassion ubacili grafiku svojeg interneta ...

kazi slobodno ako si video da jedan od nas na 30 tema postovao? sve po redom? ili otvorio 3 teme s jednim i istim naslovom? i svima nama ovde fale postovi pa pisemo nesto bezveze da bi imali dovoljno za download, jel tako?

nije lepo od tebe da tako pises a nije istinito.

eto sad i za mene mozes da kazes da sam ispao iz teme ...

pozdrav

Vule
16.09.2010, 20:07
Što neko reče Vex ko Vex,dodje mu tako loš dan pa napiše i šta ne misli,a nije on loš dečkić...nego,ajmo kolege da se mi ipak zadržimo na temi a ako se ukaže potreba da se piše o nečem drugom i za to postoji sekcija. Hvala

gega
16.09.2010, 20:08
@grandia

Kolega Vex zahteva da se pridrzavamo pravilnika... komentarisanje rada Moderatora po pravilniku nije dozvoljen....pa time dobija karton.

Pridrzavajte se teme ...idemo dalje...

yamahapassion
16.09.2010, 21:40
Ja bih jos u vezi ove teme da pitam (da ne otvaram novu) ako neko moze u najkracim crtama da mi objasni kako da uspostavim Wifi konekciju izmedju dva racunara, npr. prebacivanje fajlova sa jednog na drugi, nisam ni znao da se to moze, i sada sam se zivo zainteresovao. Znaci najsustije, sta treba da uradim i koje opcije da otkacim? Hvala svima unapred.

Vaxter
17.09.2010, 00:34
Za XP:
http://www.microsoft.com/windowsxp/using/networking/setup/adhoc.mspx

Vista i 7:
http://windows.microsoft.com/en-US/windows-vista/Set-up-a-computer-to-computer-ad-hoc-network

yamahapassion
17.09.2010, 02:36
E hvala ti puno Vaxtere za ovaj tekst, cim se probudim ujutro ima da probam.

grandia
17.09.2010, 07:33
to sta je yamahapassion reko vazi i za mene. naravno i od mene jedan "thanks" :)

armine izvini sto smo iskoristili priliku, eto i nama je bila tvoja tema od koristi :D
pozdrav