PDA

Pokaži Full Verziju : Obvezni elemeni svakog Rack-a?


matrix_mo
14.09.2010, 12:56
da čujemo vaša mišljenja, šta bi svaki Rack tezgaroškog full benda (bubanj+klavijatura+gitara+bass) morao imati???

kakva prepurače pojačala, koje skretnice, maxsimajzere, efekte, kopresore, ekvilajzere i šta ja znam šta sve ne... Vi mi recite!!!

i naravno šta koristite???



Ispričavam se adminu ako sam na pogrešnom mjestu započeo temu:D

kina
14.09.2010, 13:26
Po mom misljenju:
jedan snagas za binove
jedan snagas za topove
jedan snagas za monitore, ako nisu aktivni isti
jednu skretnicu
jedan kompresor procesor
jedan dobar efekt procesor ili cak dva
dobar equilizer
i eventualno cd deck

aleksandar72
14.09.2010, 16:13
sve te komponente sto je kolega "kina" napisao, ili sve to zameniti jednim digitalnim mikserom ;)
..naravno osim snagatore i skretnice

matrix_mo
14.09.2010, 18:35
Po mom misljenju:
jedan snagas za binove
jedan snagas za topove
jedan snagas za monitore, ako nisu aktivni isti
jednu skretnicu
jedan kompresor procesor
jedan dobar efekt procesor ili cak dva
dobar equilizer
i eventualno cd deck

sve imamo samo nemam snagaša za monitore (njih guramo mixetom) i equilizer, za sad koristomo onaj s mixete, al i to će doći na red :D

Milan$
14.09.2010, 19:17
cemu sluzi ekvilajzer u navedenom rack-u?i skretnica takodje?

aleksandar72
14.09.2010, 20:21
Graficki Ekvilajzer:

http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=10916

Skretnica sluzi za podelu audio signala na kutije.
Imas pasivnu,koja se ugradjuje u kutije...aktivnu i digitalnu
Pr1: 2 way skretnica,rez frekfencija 150Hz
Sve sto je ispod 150Hz preuzima Subwoofer(bas) kutija, a frekfencije iznad 150Hz idu na satelite
Pr2: 3way skretnica 100/800Hz
Do 100Hz Subwoofer, od 100 do 800Hz preuzima Mid-Range zvucnik(srednotonac) i sve preko 800Hz idu na Hi-Range zvucniku(visokotonac)

to je ukratko...

kreso
14.09.2010, 20:34
Pojačalo za bas binove, s 20 % veče izlazne snage od ukupne wataže binova.
Naravno, na mixeru ga nikad ne frljiš iznad 2/3 ukupne snage.
Jedno pošteno (jače) pojačalo za satelite, ako ne onda aktivni sateliti, mada ih ja u bendovskoj kompoziciji ne preferiram.
Skretnica (za manje svirke gdje ne trebaš binove)
Vrhunski "suhi" (bez snage) mixer s efekt procesorom- min. 16 kanala za 5-člani band i digitalnim širokopojasnim ekvilajzerom (Nešto tipa Mackie ili Allen & Heat)
Dualflex procesor za čišćenje vokala od šumova i šuštanja iz mikrofona (pegla š,č,ć, đ, dž) u riječima da ne šušte na razglasu. Imaš Beringer već po 50 € koji super odrađuje posao.
Pjevački efekt procesor, posebo ako imaš pjevača u bendu s daljinskim mikrofonom. Bolje ga odvoji da ne stvara mikrofoniju.
Kompresor gate za harmoniku - pomaže dinamizirati izlazni sound iz harmonike, anulira klepetanje mašinice registara i tipaka (bez obzira, dali je ispred harmonike širokopojasni mikrofon ili harmonika ima pickupove tj elektroniku), nego kupi samo kristalnu frekvencije samog sounda. Cijena oko 400-500 € za dobar Kompresor, a daju se nabavit već po 200 € jaaako dobri.
Eto, to bi po meni bilo ono najvažnije za izlet u polu-profi vode.
Od ostale opreme poželjno je da ako bubnjar ima klasični bubanj koji ozvučuje, da ima poseban manji (do 8 kanala) suhi mikser koji spajaš potom na jedan stero ulaz glavne mixete, jednu 4-kanalnu tiristorsku light show mašinu s dimilicom ...

matrix_mo
14.09.2010, 21:07
molim te ovaj Dualflex procesor za čišćenje vokala od šumova i šuštanja iz mikrofona, jel ima neka jača marka osim Beringera????

kreso
17.09.2010, 11:04
Ne poznajem baš previše modela, jer nit smo tražili drugi, a ovaj nam je predobar.
Mi smo ga uzeli svojedobno od jednog studija za malU LOVU i super radi posao.
A to što je Beringerov ne znači da je loš. Jer Beringer je svjetski poznata firma i ako radi niskobuđetne i lošije mixere ne znači da mu je druga oprema isto bofl roba.
Ja ti sad mogu napisat modela, koji su btw za većinu totalne anonimkne tvrtke i proizvođaći, al pogledaj na netu, ništa te ne košta. No osobno nisam ništa isprobao pa ti ne mogu dat preporuku nit za jedan od navedenih.
To su :
Sabine FBX Solo (oko 250 €) - ovo koristi moj kompa u studiju
Nady MSE-100E ili TMP-2 (košta oko 100 €)
TC Helicon VoiceWorks Vocal Procesor - za ovo si čuo garant ;)
Behringer SU9920 i EX32000
Behringer Autocom PRO-XL MDX 1600 (oko 50 €) - dosta bendova koristi
ULTRAFEX PRO EX3200
itd.
U biti, ovo su studijske igračke, ali jako dobro posluže na live svirci. Rade preko AUX-eva na Mixeru i puunnoo poboljšavaju tonsku i vokalnu sliku kompletnog benda.

matrix_mo
17.09.2010, 14:56
Hvala puno, nadam se da ćemo uzet nešto od navedenog, jer imamo "problema" s pjevačima odnosno sa ovim slovima š,č,ć, đ, dž, pa to malo inertno šušti i živcira:D još jednom hvala puno!!!
pozdrav iz Mostara