PDA

Pokaži Full Verziju : Tehnika pevanja na dinamickom mikrofonu


milepsr
30.07.2010, 17:37
Kakav treba da bude pravilan polozaj dinamickog mikrofona prilikom pevanja ?

Primetio sam da vecina ljudi radi to na neki svoj nacin... Da li postoji pravilan ?

Neko drzi mikrofon na 5 cm od usana, neko ga drzi prislonjenog na usnu, neko obuhvati glavu sa kaziprstom i palcem pa kaziprst nasloni na usnu, itd itd...

Sta je od ovoga dobro a sta lose ?

Znam da ce neko reci da zavisi i od jacine mikrofona, i od okoline, i od jos sto razloga, to znam i ja, ali ovakav nacin drzanja mikrofona ljudi imaju u svakoj prilici...

Kako bi to pravilno trebalo da se radi ?

milanceshow
30.07.2010, 17:45
Jedno je sigurno...Nikad ne drzati onu glavu mikrofona u saci!!!Onako kako reperi to rade!!!! :)

Imas u uputstvu mikrofona onaj dijagram kako on najbolje hvata!!!!Mada je sve to stvar ukusa!!!!

Simke
30.07.2010, 17:55
Da slazem se sa Milancetom,nikako nemoj da drzis kapicu(glavu) mikrofona,jer se dosta gubi na kvalitetu ono sto taj mikrofon daje prilikom pravilnog drzanja!

skoricnik
30.07.2010, 17:57
Ma Ekrem to najpravilnije radi, on drzi mikrofon normalno na usta (mikrofon i usta grade ugao od 90 stepeni :D)

Salu na stranu :)

Ja, licno, kad pevam na dinamicki mikrofon, drzim ga udaljenog od usta za nekih 5-7cm. Drzim ga za drsku, nikada za glavu jer tada dobijas boju glasa kao Dzej, pun srednjaka, katastrofa. Glava mikrofona mi je spustena , za nekih 45 stepeni, mislim da ne vise. Uploadovao sam sliku, bolje ce od mene da objasni :D

Pozdrav

harepa50
30.07.2010, 17:59
Da, to sam i ja vidjeo davno u upustvu koje dodje uz mikrofon, taj dijagram a i slika kako se mikrofon pravilno drzi. Slika nacina drzanja mikrofona za glavu je prekrizena, odnoso ne preporucuje se. Ne znam zasto.
:)

Vule
30.07.2010, 19:41
Postoje razne vrste mikrofona,tačnije glave različito primaju signal,tako da kod BETE 58 npr nije preporučljivo da se drži za glavu,probajte,kod veće snage desi se mikrofonija a i ton izgubi bass...ima modela koji hvataju signal samo s prednje strane (HYPERCARDIOID) i kod njih nema promene ako se drže za glavu itd itd...da se ne bi zamarali teorijama sad,najbolje je sami da probate kako mikrofon reaguje u kom slučaju



Što se tehnike pevanja tiče,jedino pravilo je da NEMA PRAVILA...svako ima različitu boju,različitu dinamiku i volumen u glasu,različito disanje itd...onako kako vam prija da pevate,onako kako mislite da najbolje zvuči tako i radite...lepo je kad se peva ca 5-10 cm od mikrofona,ima neki "šmek" ali to zahteva i moćan glas,i pojačanu osetljivost (GAIN) mikrofona i volume,ali se onda javlja mikrofonija itd itd...nije baš ni fora da se mikrofon priljubi na usta,onda i reči izlaze nerazgovetno itd...ponavljam,NEMA PRAVILA,praksom se izgradi neki fazon i to je to


P.S. Kad se vrati Kolega Aca sa odmora imaće sigurno šta da kaže u ovoj temi vezano za mikrofone u teorijskom smislu,ja ovo iz prakse pričam,bežao sam s časova teorije :lol:

lagunabend
19.09.2010, 22:36
Mislim da nema nikakve tehnike vec je bitna procena pevaca, da zna kad ga treba udaljiti i sl. Uglavnom mikrofon treba drzati pravilno a ne da se rukama prekrije glava.