PDA

Pokaži Full Verziju : Dilema: Motif vs. Triton vs. Fantom-best buy


djlabomi
29.07.2010, 14:58
Pozdrav cenjenom auditorijumu!

Krenuo sam u "merkanje" šta da kupim, a da bude najracionalnije rešenje. Znači - "best buy", u odnosu na cena-kvalitet.
Yamaha Motif (usput me interesuje mišljenje o nekoga ko je probao sa sređenim bojama ES i ES, kolika je zvučna razlika),
Roland Fantom. Nisam je nikad slušao uživo, niti probao. Jedino na tv-u.
Korg Triton; LE ili TR? Koja je bitna razlika?
Kada bih se bavio samo interpretacijom pop-rok muzike, Korg ne bih ni pomenuo. Ali, pošto je pretežno zastupljena narodna muzika, to menja stvar. Znači potrebna mi je, ipak, klavijatura na kojoj ne bih dobijao grčeve u prstima pri pokušaju da napravim triler ili ukras. A, na kojoj bih mogao najnormalnije da odsviram klavirske fraze.
Znači, potrebna mi je pouzdana (softverski i hardverski) klavijatura, sa jasnim, konkretnim semplovima živih instrumenata. Triton LE sam probao. U odnosu na X5D, je zverka, ali se nisam fascinirao. Terce su ok.
Kakva je situacija na tržištu za kupovinu gotovih setova boja za fantom i motif.
Svestan sam da je Triton LE najjeftinije rešenje. Ali, da li vredi dati još nešto para preko za motif ili fantom?

danijel011
29.07.2010, 15:13
Malo si dao uopsteno pitanje, pogotovo zbog cena... Motif i Fantom nisu "nesto" vec vise od duplo skuplji od ova dva Korga! Motif ES je mocna sprava i zvuci isto tako, naravno zavisi od toga kako ga sam sredis, trenutno imam sedmicu u posedu i planiram da ga kupim... Sto se tice trilerisanja, to je stvar ukusa, ako volis meke dirke ne uzimaj verziju od 76 dirki i to je to. Meni licno najvise odgovaraju dirke na Fantomu g6...

djlabomi
29.07.2010, 19:39
Ma, u redu, znam da je približno dupla razlika u ceni.
Kakve dirke volim, i to mi je nebitno, jer ja moram da tražim dirke koje više odgovaraju interpretaciji folk muzike, što bliže harmonici. Naravno, da nemam velikih (dinamičkih) ograničenja pri sviranju klavirskih deonica.
Vrlo mi je bitna i softverska pouzdanost, koliko često je moguće raditi update same sprave, ima li bilo kakvih "bagova", ... Gde bih eventualno mogao da učitam neke glomaznije i kvalitetnije semplove (recimo nešto od VST instrumenata), a da se klavijatura ne ponaša kao "tegljač" prilikom učitavanja, već da ih istovremeno pozove.
Hardverski... Imao sam ranije loših iskustava sa nekim klavijaturama po pitanju čestih kvarova komandnih tastera i mikroprekidača. Potrebno mi je da ne moram da vodim evidenciju koliko sam puta koji taster uključio ili isključio u toku celodnevnog nastupa. Podrazumevam, naravno, neki redovan servis nakon određenog (velikog!) broja radnih sati.
u stalnom sam manjku sa vemenom i nisam u situaciji da provodim dan-noć praveći adekvatnu boju i terce. Znam da za Triton-a ima more solo boja na tržištu, terci... Motif i Fantom, što se toga tiče, nisu u toj meri zastupljeni sa ponudom urađenih "ključ u ruke" boja. Treba li to da mi bude presudno?
Sad sam možda predetaljan...:D

Vule
29.07.2010, 19:47
Dosta imaš pisanog materijala na Forumu,o Fantomu G posebno( da se X ne uvredi :)) ,pretpostavljam da si pročitao...Yamaha i Roland su u ovoj opciji koju si pomenuo duplo skuplji a sigurno i toliko bolji od Korg-a (LE-TR),u svemu po malo,tonu,dirkama,kvalitetu izrade itd

Za Fantoma postoji gomila gotovog materijala tako da to ne bi trebalo da bude problem,Yamahu ne poznajem dovoljno i ništa ne tvrdim,ako si spreman da izdvojiš toliko novca uvek bi ti savetovao Fantoma G,mnogo je razloga,o tome čitaj na forumu...

gega
29.07.2010, 20:22
@djlabomi
Kolega..ajde da i ja dodam malo senfa ;)
Motif ES je starija generacija od XS koji je i bezobrazno skup ,ali mocna klavijatura sa svim dzidzimodzama koje mozes pozeleti...a bas to je cini komplikovanom i jedan je od razloga sto nije bas ,,odomacena,, kod nas a ne to sto nema materijala za njega kako neki tvrde. Druga stvar je sto ti treba puno vremena dok je skuzis zbog menü-a ...ja sam rodio mecku i odustao :D
XS sam zamenio za Fantoma G (moras obavezno da probas)Prvoklasni dizajn i kvalitetna izrada ,fantasticne dirke ogroman displej,pregledan sa prosirenjem RAM a (naci ces i ovde boje jer dosta kolega ,,vozi,,FG.)
Setovi tipa ,,kljuc u ruke,, zaboravi... ako kupujes nesto za yamahu na zvanicnom sajtu odrace ti kozu..znaci moras investirati malo vremena i sam sebi nastelovati po svom ukusu.
Za Korga ti ne mogu nista reci jer nije moj ,,slucaj,,
Ni sa jednom od ovih klavijatura neces lomiti prste kod trilera osim kod modela FG8 i Motif XS8 jer su klavirske (otezane ) dirke.

A medzu nama receno...ne poznajem nikoga da je platio za set za ove dve pomenute klavijature ;) kuzis ??
Ovo je moje misljenje i nije ni toliko bitno. :lol:
Pozzz

djlabomi
30.07.2010, 01:24
Hvala Vule i Gega!
Svačije mišljenje uvažavam i bitno mi je, aročito od ljudi koji su imali više nego dodirnih tačaka sa onim što me interesuje. Dakle, mnogo mi je bitan tvoj komentar!;)
Da rezimiram: Glas za Fantom G, je li tako?
Postoji li i neki konkretan, opipljiv argument u prilog tome? Neki link, mp3 primer i sl.?

gega
30.07.2010, 07:15
Ovo sto sam napisao je subjektivno i ne zelim da izazove polemiku.
Motif xs je inace vise studijska klavijatura.
ja sam Yamaha fan ali u ovom slucaju ide poen za Fantoma G (iznimka=))) Moze se kupiti polovan G6 za 1300-1400 E a G7 je uvek bio za1 do 2 stoje vise
Korgove ne poznajem toliko dobro da bi mogao komentarisati pa ih iz tog razloga ne pominjem ali su svakako dobre makine. Pozzzz

A ,,opipljive argumente,, ces naci na youtube sa jako dobrim primerima pa sam zakljuci.

djlabomi
30.07.2010, 07:32
Ok. Mada je ne "tubetu" motif malo predstavljen. Više kao sprava za bas i ritam.

Vule
30.07.2010, 12:13
Pa i to je neka pomoć,zar ne?

Sigurno postoji razlog zašto ima malo snimaka

sinisa
30.07.2010, 14:28
Ako je G6 1300-1400 naravno polovan koliko je onda realna cena X6?

gega
30.07.2010, 14:57
Ja sam pisao o cenama koje su ovde aktuelne.
ES 6 oko 800 Eura polovan a ES 7 max.950 E
Tyros 2 1600-1700 polovan
Tyros 3 2000- ... posto je nov novcat 2690 sa Troly jem (kofer sa tockovima)

danijel011
30.07.2010, 15:08
Mislim da je kod nas na Ex-YU prostorima sve to za 15-20% skuplje.

Vule
30.07.2010, 19:10
Ako je G6 1300-1400 naravno polovan koliko je onda realna cena X6?

Teško da se može naći G6 za te novce...možda da je neko u frci pa ga da tako jeftino ali da je to cena polovnih...sumnjam


X6 ide oko 1000-1200 eura,njih već ima po oglasima ali G6 nisam video

djlabomi
31.07.2010, 11:13
:confused: Daj prosledi mi neki konktakt.

sinisa
31.07.2010, 11:45
Evo ti oglas.
http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=14658

djlabomi
31.07.2010, 12:25
Moj glupi previd .Ono tvoje X6, meni se učinilo ka XS, pa sam pomislio da je motif... :p "Što je babi milo..."

sinisa
31.07.2010, 13:28
E taj bi i ja voleo al' za te pare tesko da ces naci.:D
Imas XS6 u mitrosu nov za nekih 1700 eu.:p

djlabomi
31.07.2010, 13:56
A, Roland X6 vs. Yamaha Motif ES 6?
Za narodnjake, terce, rukovanje, pozdanost, izdržljivost plastičnih tastera i mikroprekidača,...

danijel011
31.07.2010, 15:25
Sto se tice pouzdanosti, kvaliteta izrade tu ni sa jednim neces pogresiti, ipak su to svojevremeno bili top modeli tih proizvodjaca... Kada je jednostavnost koriscenja u pitanju, tu je pobednik bez dileme Fantom! Prvo zbog normalnog ekrana za razliku od ES serije, zatim zbog same organizovanosti menija i funkcija koji su na Motifu zakomplikovani do bola...
A sam zvuk je tesko oceniti, to samo zavisi od onoga sto ubacis u njih, kvaliteta semplova i sl. U fabrickom stanju Motif ima vrhunske akusticne instrumente, klavire i gitare, dok su mi se na x6 vise svidja zvuk el.gitara i sint boja kao i drum setovi.
Sve u svemu, bilo koju od ove dve klavijature da uzmes, sigurno se neces pokajati ;)

sinisa
31.07.2010, 18:51
Pa sad kao sto kolega rece X6 je dosta jednostavniji od ES bar meni posto sam navikao na rolandov sistem,mada posto radim na Rolandu E80 uzeo bi ES6,a da mi je aranzer korg ili Yamaha uzeo bi X6.
Ja bar smatram da je uvek veci pogodak uzeti dve klavijature razlicitih proizvodjaca nego dve od istog. Na E80 i x6 ima dosta indenticnih boja gotovo istih male su nijanse. Tako je i sa drugim korg + korg ili Yamaha+ Yamaha,nema tu neke razlike.

Sto se tice kvaliteta izrade obe su maksimalno odradjene,mozda je fantom u malom plusu,a sto se boja tice to je vec vise stvar ukusa. Semplovi na obe izlaze odlicno ono kako cujes na PC tako izlazi i iz klavijature,sto sa korgom bas nije slucaj.
Predlozio bi ti Fantom Xa njemu bi cena trebala biti tu negde oko 800 eu.
Malo ga je teze naci ali je extra sprava za te pare. Razlika je sto nema kolor displej kao X6 vec obican zeleni kao i Yamaha ES6,ima tu jos nekih sitnica li nisu toliko bitne. Plus mu je sto ima numericko biranje boja u odnosu na X6.
Dodato:
Evo ti mala demonstracija X6 mada isto radi i Xa.

http://www.youtube.com/watch?v=wHgFKOkrpVo&feature=related

djlabomi
02.08.2010, 00:06
Ima li suštinske razlike između tritona classic i TR, LE? Mislim samo za potrebe žive svirke, kvalitet semplova, jesu li dirke iste, RAM?

milepsr
02.08.2010, 09:35
Razlika je generalno samo u internoj memoriji. TR poseduje vise interne memorije (neke zvukove koje nema LE), crne je boje, noviji je od LE-a...

Ja iz te EX banke na TR-u koristim klavir, violinu, usnu harmoniuku, trubu, i cini mi se i flautu .

djlabomi
03.08.2010, 00:13
@ milepsr

Hvala za komentar za tritone!
Dodato:
A, da pojednostavim stvari i j Tyros 1 zamenim sa Tyros-om 2?
T2 nisam nikad probao, tako da ne znam da li je ista klavijatura (mislim na dirke) u pitanju. Da li je pouzdana klavijatura, što se tiče nearanžerskog dela? Kojom brzinom učitava ubačene semplove (ako su neki glomazniji u pitanju), kako "izlaze" i zvuče ti semplovi? Kako na njoj zvuče terce i ostale narodnjačke boje? Pretpostavljam da na T2 klaviri nisu u toj meri "tanki" kao na T1...
Znam da možda malo mešam "babe i žabe"...

svrakan
03.08.2010, 09:41
Samim tim sto na T2 dobijas mogucnost da ubacujes semplove,sve govori,i nema dalje price,T2 je mnogo daleko od T1,e sad pricas o klavirima,a mozes da ubacis kakav hoces.Na T2 kad se namesti izlazi sve dobro,al treba ga znati namestiti.

A temu si okrenuo u drugu pricu.

djlabomi
03.08.2010, 13:32
Jbg... Može deo, koji se odnosi na Tyrose, da se premesti ovde: http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?p=141197#post141197

calevh
06.08.2010, 13:31
Kolega, tacno je da tr i le imaju semplere, kao i motif i fantom, ali te sprave se ni po cemu ne mogu meriti sa yamahom i rolandom, fantom i motif su prica ze sebe, mozda i najvece savrsenstvo koje je izaslo iz sveta klavijatura. tako da mozda bi odmah u samom startu trebao da odbacis tr i le ...A za funkcije koje si ti naveo, siguran sam da tje ti i fantom i motif zavrsiti posao, pa i mnogo vise ...

djlabomi
06.08.2010, 14:18
@calevh
Ok. Hvala.
Kada bih se rukovodio time šta mi se sviđa, to bi bio isključivo Motif. Međutim, meni treba klavijatura pretežno za interpretaciju narodne muzike. Čuo sam da je mnogo nezgodan za pravljenje terci (koristi se drum set, kao), nema toliko mesta za pakovanje spremljenih boja, kao extreme, npr.
A, nekako sam smetnuo (ili siš'o :D )s' uma da pomenem konkretno Korg Extreme. Mada je i on isto triton serija.
Gde se on nalazi u ovoj priči? Bliže "rođacima" iz Korga ili konkurenciji? Kakav je njegov rejting i kratak komentar klavijature, memorijskog prostora, kako sa nje zvuči isti sempl u odnosu na motif i fantom? :confused:

milepsr
06.08.2010, 14:26
Sempl je sempl... To je snimljen zvuk i svaka klavijatura ga reprodukuje isto.

Jedina razlika moze biti u kvalitetu sempla (velicini, cistoci snimka, itd itd) koji je ubacen u klavijaturu i efektima na klavijaturi koji ce se vezati za taj sempl...

djlabomi
06.08.2010, 14:30
E, to. Da li svaka klavijatura od ovih može bez problema da iskoristi i reprodukuje kvalitetniji, glomazniji sempl?

danijel011
06.08.2010, 16:45
Može bez problema ;)

calevh
06.08.2010, 19:43
Kao sto rece kolega sempl je sempl, zvucace "isto" na svakoj klavijaturi sa semplerom, ima mala razlika, recimo kako sempl izlazi, primer, na korgu p800, i pa2x, ali vrlo mala, gotovo beznacajna, efekti imaju veliki udeo u konacni zvuk. Extreme, je bolji od tr i le, nesumnjivo, mogu reci da se vrlo retko vidja, barem ovde u mojim krajevima, bas pre neko vece sam video da decko svira na extremu, posle mozda duzeg vremenskog perida, stvarno vrlo retko vidjam tu spravu, neznam zasto je to tako, mogu pretpostaviti da su zbog cene, tr i le, najzastupljeniji kod nas, zato danas svaki drugi klavijaturista, ali bukvalno svira tr ili le. A sto se tice fantoma, nema greske, imao sam prilike da puno vremena provedem sa x serijom, tj sa x7, i to je sprava koja zasluzuje samo reci hwale. Decko koji je ima, zali se da mu je vrlo teska bila za sredjivanje, zbog, sta ja znam, tih slaganja i pravljenja semplova, ali sve to iz razloga,sto je svirao iskljucivo korg klavijature, e sada kad je vec ukopcao kako se to radi, kaze da rolandu nista nemoze da pridje, Meni se recimo ne svidja biranje boje, kod fantoma, mislim da nema numericko biranje, vec ima par tastera ispod ekrana, preko kojih se bira, ali to je mala sitnica koja meni nebi u pocetku odgowarala.

Zlatek
06.08.2010, 21:48
@calevh
Samo mala ispravka-Fantom G IMA numeričko biranje ,dok Fantom X serije to nema!Inače sprava je mrak.Sve što si zamisliš možeš napraviti.Preporučujem svima da se prvo dobro upoznaju sa klavijaturom, pa tek onda neka je programiraju, da ne bi to radili dvaput ili više.

calevh
07.08.2010, 15:27
Ok zlatek , hwala na ispravci, kao sto rekoh radio sam sa x7, za njega znam da nije imao. PoZz

I to je dobor sto si pomenuo, da se prvo dobro upozna sa mogucnostima sprave, da kasnije ne bi radio isti posao dva puta. A mislim da je logicno da sprava sa ovakvim mogucnostima, i nemoze biti laka za koriscenje, to je sigurno. Ali za uzvrat se dobija Strava od klavijature.
Puno pozdrava.

djlabomi
27.08.2010, 10:51
Zamolio bih za još neki komentar-kritiku-recenziju Korg-a extreme. U poređenju sa Fantomom i Motifom. Najkraće...
Dodato:
Da pojasnim... Mislim na Motif ES i Fantom XA.

catko
11.09.2010, 04:37
Pozzzz Kolega,,TRITON EXTREME i neces se pokajati ;)

BasariStudios
11.09.2010, 13:22
Problem u ovom postu je sto se klavijature uporedjuju al ne od iste kategorije.
Prvo se uporedjuje Motif ES i Fantom X sa LE/TR (to se moze jedino sa Extreme, ne i Studios)
a onda se uporedjuje Extreme sa Motif ES i Roland XA gde Roland XA takodje nemoze se uporedjivati tu.
Za mene Zakon i Mrak klavijatura je uvjek bio Motif ES. Al sto se tice Nase Narodne muzike Extreme bi ipak sve i jednog pobjedio a mozda i iz vrlo glupih razloga: Lakse naci boje, Svako ga ima i poznaje, Jeftinije,
mozes MOSS imati i tako neke ostale stvari a sto se tice tehnicki ipak je to ozbiljna sprava
i neizostaje uopste iza jednog Motif ES il Fantom X.