PDA

Pokaži Full Verziju : Ultralaki zvucnik B&C 12/124 HPL potrebna pomoc


dzvadzvaka
22.07.2010, 04:48
Pre nekog vremena sam dosao do dva zvucnika iz naslova i do dana danasnjeg nisam uspeo naci nista na netu o njima. Nasao sam nesto slicno ali ne i isto pa me zanima da li je neko imao dodirnih tacaka sa ovim basovima i zna li mozda njihove karakteristike. Da pojasnim stvar: u pitanju su 12-tice sa neodymium magnetima teske svega nesto preko 2 kg dakle ultralaki zvucnici. Dobio sam informaciju da su izvadjeni iz kutija FBT MAX4 koje su inace 300W. Konkretno me interesuje: 1.prava snaga tog zvucnika (deluje mi nejak da bi bio snazan), 2.frekvencijski opseg (da li smem da ih pustim u full range) i 3.da li se takav zvucnik zaista nalazi u MAX4. Ako neko ima ove FBT kutije ne bi bilo lose da ih razsharafa (otvori) i procita oznaku na zvucniku i naravno podeli samnom tu informaciju. Razlog zbog cega sam se zainteresovao za ovaj zvucnik je upravo njegova tezina jer sam nasao prazne "kineske" plasticne kutije lakse od 5,5kg po komadu i sad zamislite kad na to sve dodate neodymium driver RCF ND1411 koji nije tezi od 1kg, i skretnica oko 0,5kg dobijate kutiju ne tezu od 10kg a pri tom snage 300W da ne ulazimo sad u problematiku kvaliteta zvuka, o tome cemo kasnije kad realizujem ovaj projekat Bilo bi idealno za mnoge sa ovog foruma pa i za mene da imam kutije lakse od 10 kg da ne teglim ormare kad radim sam. (Kako god radilo zadovoljice valda slavlje do 50-60 da ne kazem 100 ljudi u zatvorenom prostoru). Stavljao sam doticne B&C u Kutije RCF ART 312 umesto originalnog RCF zvucnika i rade extra, skoro identicno kao i originalna kutija ali na nekoj snazi oko 200W (nisam smeo vise da ih cepam kad ne znam nista o njima) Ako imate bilo kakvu informaciju o ovim zvucnicima bice od koristi. Mozda su u pitanju samo neke opet kineske kopije jer samo kod njih moze kanister od 10 litara "da bude velicine kutije sibica". =)) No nikad se ne zna! Ajd da probam! Hvala unapred svima koji su voljni da pomogmu.

milanceshow
22.07.2010, 11:14
Jel si siguran da je 12in? Da nije mozda 10in?

dzvadzvaka
22.07.2010, 18:36
Nije 10 incha nego 12 a izgleda ovako ***************** (http://www.yu-midi.org/forum/faq.php) ali je oznaka B&C 12/124 8B HPL. Doslovno je isti kao ovaj sa linka samo se oznake ne slazu i sad sam ga merio tezi je od ovog sa linka za 100 grama ali nije ni ovakav ********************* (http://www.yu-midi.org/forum/faq.php). Spoljni precnik kalotne je preko 75mm koliko sam uspeo da zavucem subler da izmerim a unutrasnji je bar za 2 milimetra manji tako da nije ni ovaj sa prvog linka a ni ovaj sa drugog. Nesto izmedju. nije ni 200W a nije ni 350W. Dakle nesto izmedju 250 i 300W po mojoj slobodnoj proceni ali i dalje ne znam tacne karakteristike. Valda ce se neko javiti ko ima FBT MAX4 da odgonetnem bar tu enigmu, jeste ili nije zvucnik iz te kutije.
Dodato:
Evo posto sam zaboravio pravila foruma pa postavio linkove a moderator odreagovao evo da objasnim. Prvi link vodi ka B&C 12 HPL 64 a drugi ka B&C 12 HPL 76 a oba mozete naci na zvanicnom sajtu B&C-a.

dzvadzvaka
30.07.2010, 04:05
Enigma je resena. To su zvucnici iz MAX4 i uskoro krecem sa sklapanjem.

milanceshow
30.12.2010, 01:10
Posto sam imao prilike da otvaram FBT Max,zakljucio sam da je B&C pravio specijalne zvucnike za FBT.Ti zvucnici imaju drugacije oznake i tesko se nalaze,ako se uopste mogu naci delovi tih zvucnika.
Mozda su karakteristike FBT-B&C LF zvucnika iste kao kod nekog B&C zvucnika koji je u slobodnoj prodaji,ali zbog samoh oznaka LF zvucnika ja licno neznam koji bi mogao da zameni originalni.

U celoj prici je bitna informacija da je FBT ubacivao B&C LF zvucnike sa nestandardnim oznakama,a verovatno i sa drugim performansama.

dzvadzvaka
30.12.2010, 18:33
Ima da se kupe takvi zvucnici. Oznaka im je B&C 12/124. Imaji ih u Player-u i Artist-u. Zvucnici su lagani ekstra i jesu specijalno pravljeni za FBT MaxX4. Kutije sam napravio i ekstra rade ali ne mogu se u rad pustiti u full-range jer nisu pravljeni za tako nesto i jako lose rade kao takvi ali ako iskopiras skretnicu iz MaxX4 i malo je prilagodis visokotoncu kutija ubija. Probao sam sve moguce kombinacije i to je jedina koja pije vodu. Kod mene taj B&C radi uz visokotonce RCF ND1411 i cistije radi nego sam MaxX4 a i laksa je kutija od MaxX4.. Inace cena ovih B&C zvucnika se krece od 110 do130 evra sto uopste nije neprihvatljiva cena s obzirom sta pruza taj zvucnik i s obzirom da u istoj klasi RCF kosta isto toliko ili skuplje a uz to je dosta tezi zvucnik. Najveci problem kod ovog B&C-a nastaje kad izgori. Kod nas nema ko da ga premota kako treba jer je motan profilisanom aluminiumskom zicom radi boljeg hladjenja. To kod nas niko ne radi ali sam od skora cuo da moze da se poruci fabricki namotaj originalni pa se to sve lepo zameni i zvucnik radi "kao nov". Ovo nisu 100% proverene informacije ali tako sam pre nekako cuo. Inace ljudi su taj zvucnik premotavali i bakrom i radi to pristojno i prosecan covek ne primeti razliku. Cak i kad stavis kutiju sa originalnim zvucnikom pored motane kutije tesko da ce ko moci da prepozna razliku ali kad se kutija malo "napanji" onda se primeti razlika ali nista to nije nepodnosljivo. "Za pametnog coveka je i komarac muzika" "Pametan nece zameriti a lud misli da to tako mora biti" Ja sam licno prezadovoljan ovom zvucnicima i preporucujem ih svakom ko se odluci da sam pravi kutije. Inace vrlo slican ovom B&C 12/124 HPL je zvucnik B&C 12/64 HPL koji je nesto slabiji i laksi za 100 grama ali se i lakse nalazi u slobodnoj prodaji.
Dodato:
Nisam bas siguran da li u Player-u ili Artist-u su mi rekli da imaju te zvucnike. Ne secam se tacno kad sam zvao sve moguce i nemoguce dok sam se raspitivao o ovim zvucnicima tako da mi ne zamere oni kojima takvi zvucnici trebaju a nema ih tamo gde sam rekao. Raspitajte se ima ih u Srbiji sigurno!

milanceshow
30.12.2010, 20:10
Zvucnici mogu da se naruce samo preko generalnog zastupnika FBT-a.
B&C nema u prodaji zvucnike koji se ugradjuju u FBT,bez obzira sto ih proizvode.

dzvadzvaka
04.01.2011, 05:40
Tako je u pravu si. U slobodnoj prodaji nema tih zvucnika ali zato mozes da ga kupis u Player-u. Oni imaju sve za te kutije i ovlasceni su servis cini mi se. Pre neko vreme mi se javio neki lik iz Odzaka koji mi je rekao da je kupio nov zvucnik i platio ga 110evra ali ga bas nisam najbolje razumeo gde ga je nabavio. Ja sam ove moje zvucnike kupio polovne sasvim slucajno u nekim drvenim kutijama. Da li ih je neko izvadio iz MaxX4 ili ih je nekeko posebno kupio ne znam ali cinjenica je da su kao novi i da rade ekstra.