PDA

Pokaži Full Verziju : pravilo da se svira dvojke


SinisaT#2
07.07.2010, 21:31
pozdrav svima,bas me interesuje dali ima pravilo za dvojke kako skinuti akorde sa pesme.sve ostale ritmove akorde(harmoniju)mogu sloziti samo dvojke mi slabo idu,dali mi neko moze objasniti na naj laksi nacin kako da skidam harmoniju i kako ih je naj lakse svirati.hvala puno unaprijed,nadam se da me je neko razumio sta trazim:Dpozz

zeljko
07.07.2010, 21:56
Pa brate i dvojka ritam kao ritam sve zavisi kakva je pjesma i nema nekog posebnog pravila za harmoniju koliko ja znam,a mislim da je i bilo rijeci o tome u Simensserbija Demo snimcima...Poooz

Dell
07.07.2010, 22:34
eto vidis, ja sam osnovni osjecaj za harmoniju upravo po dvojkama dobio :) mada ti je mozda malo pitanje besmisleno jer harmonija je ista za sve ritmove, ali eto ja sam to ukapirao svirajuci one jednostavne stare dvojke, tipa tri livade, pjevaj mi sokole, oj livado rosna travo, golubice bijela na harmonici, jer kad sviras basove uglavnom su ti to redovi koji su jedan ispod drugog i tako prenjeo i na klavijaturu, a tek sam onda pocinjao sa slozenijim harmonijama :)

Ace
07.07.2010, 22:40
Hmmmm ..... ko sto kazu kolege ima razne tu tipove harmoniju.

Al ajde ovako
Ako sviras obicna sumadiska dvojka iz C - onda harmoniju sviraj: C dur, F min, D7, G dur
Kad je sviras iz C dur, ako treba da predjes u orientalna skala ..... onda prelazis u G oriental (ili C mol harmonski kako neke kazu, ali to je jedno isto). E tu harmoniju prebacis na G dur.

Eto ti lako objasnjenje za pocetak .... pa sad upitaj ako nesta nije jasno .... ili sta hoces znati vise.
;)

Nenad023
10.07.2010, 19:46
Druze najlakse ti je da skines notazu cele pesme i iz nje teoretski izvuces akorde, to ti je za svaki ritam isto. Nemas ti teoriju za svaki ritam posebno, ko bi sklopio to imas milon ritmova i 3 miliona mesavina. Tako da ako ti je problem da skines akorde za dvojku ti se pravi da sviras u rumbi pa skini i samo se prebaci posle u dvojku :D

brckomusic
10.07.2010, 20:47
Vidis posto sam ja inace zabavnjak imao sam iste probleme sa dvojkama.... razlika u dvojci i drugim ritmovima je to sto dvojka da bi zvucala punije trazi dosta promjena akorda tokom pjesme (ako pricamo o starim narodnim pjesmama vecinom durskim ili ciganiji)
kada sviras rumbu ili orijental ili sasa ti ritmovi su puni, bas non stop sheta i zato ti ih je lakse svirati... dok kod dvojke ako sviras samo osnovne akrode to sve zvuci jako prazno i netacno...(ma da moze biti sasvim tacno ali pojednostavljeno)
zato sam ja imao problmee sa dvojkom.... recimo vecina ljudi svira Uzicko Kolo
sa akordima C G D i F ali tu ima i recimom jedan Fmol koji jako uljepsa to kolo... ja to prije nisam znao dok mi neko nije objasnio

bokivelik
10.07.2010, 21:48
Imam nesto da dodam na osnovu kolega pre mene. Ja nisam neki jak muzicar pa sad da mnogo znam a nisam ni laik :Dali harmonija u svim pesmama dolazi sama po sebi sve zavisi koliko cujes melodiju pesme. Najbolje je svirati sve stvari original ali danas u ovoj hiperprodukciji vikend pesama najbolje je znati neke sablone. Oni sami po sebi dolaze slusanjem i samo slusanjem. Dosta toga se razotrkije samim skidanjem pesama i vazbanjem. Dosta toga izadje samo po sebi a ni sam neznas odkuda :confused:recimo umesto D dura A mol7 i tako niz akorda koji ulepsaju pesmu ali kad se pretera mogu i da je izoblice skroz.:p
Moj ti je savet da samo slusanjem i skidanjem pesama mozes nesto postici da u buducnosti odsviras pesmu a bez da je skidas.;)

brckomusic
10.07.2010, 22:35
slusanje muzike ti je najbolji nacin da skontas harmonije... uz to predlazem neku dobru knjigu muzicke teorije... nemoras ti sve to skontati odma kad procitas... ali vidjet ces sto vise slusas i sto vise vjezbas to ce te stvari same da lijezu na svoje mjesto....i onda ces skontati sve
sto se sablona tice moras isto tako da naucis kako da sviras iz razlicitih tonaliteta.... dzaba ti sablon ako ces svaku pjesmu svirati iz Amol ili G dura
sigurno preko 80 posto rumbi su po sablonu Am.. C Dm (F) G Am
dosta starih pjesama i sevdalinki su po sablonu E Am Dm (F) E ili A Dm Gm (Ais) A.... onda imas razlicitih dvojki G A D E (D7) G itd itd ima tu i molova u tim dvojkama ...... znaci ima dosta tih sablona ali puno je bolje znati kako to funkcionise u teoriji,,,, ja radim na tome ali jos nisam ni blizu vecine ljudi na ovom forumu...

Nenad023
11.07.2010, 00:46
Drugar ev ti zakljucak ukratko:

Sedi vezbaj i samo vezbaj, preslusaj pesmu vise puta pre nego sto pocens da pokusavas da je skines. Nije za dzabe dvojka jedan od najtezih ritmova, kod nje nema cimanja, il si u ritmu il si van. Tak da samo vezbanjem mozes da je usavrsis.

Pozdrav!

brckomusic
11.07.2010, 00:49
Bas tako, kod dvojke moras biti ko svicarski sat inace se odma osjeti.....

driftkiller
11.07.2010, 01:20
Dvojka: Najednostavniji ritam, gledajuci po ritmici, tj po elementima bubnja i tako to, a najtezi po slaganju harmonije. ;)

Nenad023
11.07.2010, 01:37
Hvala drugar prosvetlio si nas, ako si nas dosao zamajavati i sakupljati postove, bolje nemoj.
Dodato:
I jos nesto, "Najednostavniji ritam, gledajuci po ritmici, tj po elementima bubnja i tako to, a najtezi po slaganju harmonije." Sastav ritma niko nije pominjao, dal je on jednostavan ili slozen, to moze cuti i moj deda kad mu pustim ritam da cuka. Ako nemas nista pametno da nam dodas, onda cuti.


Ovakva komunikacija na Forumu nije poželjna a što se tiče reklame,i za to postoji adresa na koju možete da se obratite!!!

Ace
11.07.2010, 02:19
@Nenad023

Druze smiri malo straste. Vidim nov si na foruma, pa procitaj pravilnika malo i ne provociraj ostale.
Iskreno ja mislim da i tvoj post nije puno pomogao kolegi SinisaT#2 pa nista ti nisam rekao.
Pozdrav ;)

milanceshow
11.07.2010, 16:59
Harmonija neke pesme zavisi prvenstveno od kompozitora kako ju je zamislio!To znaci da treba skinuti original pesmu!
Dosta dvojki ima harmoniju npr. G-Cm-A7-D.Neka ti to bude neki pocetak,ali ti lepo skidaj pesme u originalu i nema problema.Sve ce doci sa vezbom!!!!


Ovakvo pitanje zahteva veoma iscrpan odgovor koji verovatno nece pomoci.....
Verovatno zato mnogi uzimaju casove,jer samo prakticno mogu da se objasne neke stvari.

HARMONIJA je veoma sirok pojam!!!!!

driftkiller
12.07.2010, 00:13
Samo sekund offtopic:
Nisam ovdje na forumu prijavio se da se svadam s nekim, niti da mi neko nareduje sta da radim.
Prijavio sam se da ja naucim nesto, i da pomognem nekome sto neko ne zna, ko god da me pita nesto oko Pa 50 ja sve sto znam reci cu...

Dalje, ja sam samo iznio svoje misljenje o dvojci kao ritmu, da bi bilo malo jasnije, ali eto, nema veze.

Pozdrav svima ;)

milepsr
12.07.2010, 00:30
Samo si rekao svoje misljenje :) Tako i treba :)

korg18
12.07.2010, 10:54
milance je dobro rekao pocetne akorde,ja sam ih tako davno koristio dok sam ucio svirat,e sad kad samto savladao,pustim pjesmu,i sasvoje klave stisnem taj nap Cdur,i pratim gdje harmonija ide,i tako da mi je dosta vremena proslo tu dok sam to savladao,ali moj savjet,jaro uci pjesmu pa makar i 100 puta je ponovio ,jer kad to savladas onda ti ide lakse i lakse,eto ovo je nesto od mene kako sam ja ucio prije pozz

tranzit
12.07.2010, 13:54
A kako sada ucis ?

svirko
12.07.2010, 14:10
Ja bi se najprije u potpunosti složio sa kolegom @bokivelik, što kaže da previše toga natrpanog u pjesmi, može istu i upropastit da će bit jedva prepoznatljiva.

@SinisaT#2,
uzmi neku jednostavnu pjesmu brzine otprilike 100, ili 90, i što kažu kolege, neki stari narodnjak, gdje ima recimo D,Gm, E, A ili D,Gm,E7 A7. dok ti dobro ta šema ne sjedne u uho.
Princip je isti za dalje.....G,Cm. A7, D7........C,Fm,D7,G7---
Kasnije, u pjesmi recimo D tonaliteta...možeš probati i sa D,C,H, E7,A7---
A još kasnije, na onu osnovnu harmoniju, i šemu koja joj pripada, možeš dodavati, Dim, Sus. i td.
Al ne pretjerivat.....
Nisu kompozitori ludi, pa da ne bi mogli natrpat u pjemu od dvije kitice, da za svaku dobu mjenjaš tonalitet...:D
Ali, šta je previše, previše je...

sinisaBL
12.07.2010, 17:34
kolege su ti dosta toga korisnog rekli sto se tice osnova i najjednostavnijeg ''kostura'' harmonskog za dvojke.i ako pratis dvojku vazno je da naucis i obrate akorada da ne sviras samo prvi obrt (G,H,D-C,ES,G-A,CIS,E,G-D,FIS,A)nego da znas obrtaje akorada sto je dosta vazno u dvojci bilo sumadiji ciganiji ili drugim.i oko ritma dvojka.ko kaze da je to najjednostavniji ritam sto se tice samo ritmike??:-))pitajte prijatelje bubnjare koji su imali prilike zavirati sa majstorima instrumentalistima u dvojci kako im je bilo:-))gdje bubnjari najcesce ubrzavaju ?u dvojci .gdje najcesce ispadaju iz ritma ?u dvojci .koji ritam im je ''najmlitaviji'' i kilavo zvuci ?upravo dvojka.da me ko pogresno ne shvati da imam nesto protiv bubnjara:-))upravo volim svirati zive svirke gdje bubanj sviraju bubnjari a ne japanci iz aranzera to mi je uzas(pogotovo dvojka sa aranzera:-)) navodim samo primjer uopsteni.pozdrav i sve naj svima

korg18
12.07.2010, 23:00
tranzit. to je bilo davno kada sam ucio sada sam savladao ,sve sluhom ,milance vam je dobro rekao pocetne i pravilne akorde koji se koriste u mnogim dvojkama ili estam pjesmama poz

grandia
12.07.2010, 23:42
meni se cini da se ovde govori o razlicitim "dvojkama" ... pa tako dodje do nesporazuma, svadje i uvrede ... po meni to nije nikakva uvreda sta je driftkiller u vezi dvojke kao ritam reko jel je u pravu. takodje sa harmonijama, nigde ne pise kako mora dvojka da se prati, tj. tacno je kako je milance reko, zavisi od kompozitora aranzmana ... a sa druge strane: dobro je to sta je nekome lepo tj. zvuci dobro

ja bi jos reko da ima razlike izmedju romske dvojke, srpske il bosanske .... pa cak i vlasi imaju svoju dvojku ;)


ps: korg18 ... ostavi to u naslov tvoj nick ... to ti dodje da sam sebi pises ;)
slicno kad pises pozdrav pa opet svoj nick :)

korg18
12.07.2010, 23:58
grandia slazem se u potpunosti sa tobom,ali neko nemore to ,pa sto nebi bilo vako lakse,sve je meni jasno,jasam naveo kako je meni bilo,i kako treba da se pocne da uci pa ljudi moji to sve dodje polako sa vjezbom,a neki sve zivciraju kazu nemoze to eto toliko do mene pozz

romario
13.07.2010, 00:22
meni se cini da se ovde govori o razlicitim "dvojkama" ... pa tako dodje do nesporazuma, svadje i uvrede ... po meni to nije nikakva uvreda sta je driftkiller u vezi dvojke kao ritam reko jel je u pravu. takodje sa harmonijama, nigde ne pise kako mora dvojka da se prati, tj. tacno je kako je milance reko, zavisi od kompozitora aranzmana ... a sa druge strane: dobro je to sta je nekome lepo tj. zvuci dobro

ja bi jos reko da ima razlike izmedju romske dvojke, srpske il bosanske .... pa cak i vlasi imaju svoju dvojku ;)


ps: korg18 ... ostavi to u naslov tvoj nick ... to ti dodje da sam sebi pises ;)
slicno kad pises pozdrav pa opet svoj nick :)


Pa tamburaška dvojka .Pa tamburaši iz Slavonije ,iz Vojvodine ...
Sve samo ne baš nešto prejednostavno .
Neko je spominjao "punktiranje" neki dan ovdje na forumu.
Izgleda da se baš taj dan nastava preskočila ;)

Dell
13.07.2010, 01:33
bas sto se tice te vlaske dvojke, evo jedne, ja ne znam sablone kod vlaske, ali vidljivo je da je drugacija od sumadijske, bosanske, tamburaske itd



http://www.youtube.com/watch?v=PEgV_SUS_Gs



btw. grandia znas li ti ovu dobra je auuuuuu :)

milanceshow
13.07.2010, 03:52
Zbunicemo coveka sa toliko pod stilova!!!! :)

grandia
13.07.2010, 07:00
tamburaske dvojke!

jeste romario! izvinjavam se ... lego da spavam, pa razmisljam dal nisam nekoga tj. neki zanr nashe EX-YU sta se dvojke tice zaboravio ... potpuno si u pravu, zaboravio sam tamburaske dvojke!

za kolege makedonci nisam siguran:confused: ace bi trebao da zna najbolje :D

@marnele ... kod vlaskog stila nema bash preterano mnogo shablona za harmoniju - dozvoljeno je sve sta je lepo tj. ne zvuci bezveze

to predpostavlja da kad neko svira pratnju, trebao bi da zna harmoniju vec unapred te pesme il tog kola ...

pozdrav svima

brckomusic
13.07.2010, 08:17
Dvojke su velik problem na arranzeru radi toga sto sam arranzer nemoze sa bassom raditi ono sto to radi bass gitarista ili klavijaturista....
ja nazalos neznam bas kontru svirat, i to mi je jako krivo, jer citava svirka zvuci puno bolje kada imas bassistu, a ne onaj kompjuterski bass

Ace
13.07.2010, 17:15
@grandia

Harmonija kod Makedosnke dvojke:
Ove najpopularne i najcesto svirane su pravilne durske pesme. U C dur se javljaju akorde Cdur, Fdur i Gdur i naravno zavisi od muzicara moze da se ukrasi i sa jos neki Dmol ili A7. (primer pesma: "Kazi Rajne")
Za molske pesme opet idu standardne molske harmonske sablone (primer za Dmol skala: Fdur, Gmin, Ais dur, Cdur, Dmol)

E sad ima jedna pesma zove se "Izniknalo krivo kruvce" a koliko znam potice iz Debarsko-rekanskog kraja (znaci cisto makedonska je)..... kod nje se javlja opet ova harmonija iz sumadiske dvojke (ako sviras iz C dur: Cdur, Fmin, D7, Gdur ..... samo nisu po ovaj isti redosled, malo izmesani jer je takva melodija).

Ali ovo su retke iskljucoce, u glavnom dominira ova prva standardna harmonija. ;)
Eto to je oko makedonske dvojke.

grandia
13.07.2010, 18:02
mali nesporazum ace ;)
iskreno da kazem, nisam bio siguran da i makedonci imaju dvojke, momentalno mi ne pada ni jedan primer za takvo nesto - sto nikako ne znaci da je nema ... voleo bi da cujem jedan takav primer ako je dozvoljeno ovde ako ne posalji mi na pp ...

hocu da kazem da nisam siguran dal su to 2/4 takt i ako jesu onda su verovatno "punktirane" :confused: ?

Ace
13.07.2010, 19:41
Poslao sam ti grandia nekoliko linkove da cujes.

Ima makedonske dvojke. I takt je 2/4. Sve su jako bavne. Neznam dali uopce ima neka brza, nemogu se setiti na takvu sada.
Ako treba postavicu i ovde neke, od youtube ili entertonement.

romario
13.07.2010, 19:44
Ako nije problem stavi .

Da čujemo ...

Ace
13.07.2010, 19:50
Pa meni nije problem, ali mnogo smo prosirili temu .... samo dok se pridrzavamo naslova dobro je. :)

Ova je malo specificnija jer je u harmonskog mola
http://www.youtube.com/watch?v=Gxvq5cfmNSs

Ova je u sumadiska dvojka harmonski stil
http://www.youtube.com/watch?v=FfH7zoVg88U

A ove su standardne:
http://www.youtube.com/watch?v=yKRd7VNwwJQ
http://www.youtube.com/watch?v=oxP8GOn5wdc

Vule
13.07.2010, 20:02
Sad bi bilo dobro da se pojavi neki ozbiljan muzikolog i razjasnii nam sve ovo do u detalje sa naučnog i istorijsko-geografskog aspekta...a mi lagano da se vratimo temi i teorijskom delu...sviranje "dvojki" na više načina,hvala

milanceshow
13.07.2010, 20:55
@acekorg
Ima li neka dvojka novijeg datuma?

grandia
13.07.2010, 21:30
vule izvini mnogo, ljubi te tvoj brat (ja!) :* :D

@dellboy

marnele to je jedan primer vlaske dvojke, inace su vecina pesama u tom stilu svirane - lagano

evo jos jedan primer iz moje okoline gde ja zivim - drug caka zna posto nije daleko kucevo od pozarevca

nesto sa jednostavnom harmonijom:

http://www.youtube.com/watch?v=k5bRrvlx0Zc&feature=related

ovo je malo teze da se prati:

http://www.youtube.com/watch?v=i0CtPxgpEd8&feature=related


@ace

vrlo lepi primeri makedonske dvojki - hvala za linkove ;)

bokivelik
13.07.2010, 22:23
Mnogo se odvojismo od teme ali evo da napomenem moje misljenje za ove snimke koje su izbacili drage kolege.:D Recimo konkretno za svaku pesmu je problem svirti ako je barem malo nisi cuo pogotovu za dvojke. Strikno nisam neki svirac :)ali ima pesme koje mi legnu i odsviram tacnu harmoniju i ako ih nisam skidao ali ima takodje pesama koje nemogu nikako da shvatim :confused:dok je ne odslusam nekoliko puta. Sto bi znacilo da je najbolje nauciti celu melodiju napamet pa harmoniju pa tek onda svirati.:D
Mislim da je bitan podatak za ovu temu.:)

Ace
14.07.2010, 02:17
@milanceshow
Imam u kompjuter ove dve "teska bese nasata razdelba" i "Izniknalo krivo kruvce" iz novijeg datuma. Ako te zanima mogu ti poslati ili postaviti ovde preko "entertonement" ??
A ako mislis na sadasnji novokomponovani, to ne verujem da cu naci nesto. Ne kazem da nema takve, ja nisam nasao, ali i koliko vidim makedonske novokomponvane se streme ka turbofolka, a dvojke se izbegavaju.

milanceshow
14.07.2010, 04:52
@acekorg
Vidi sad.......realno.......
Dvojke koje si postavio mi zvuce kao starogratske pesme u Srbiji.Dobre su peseme,ali nemaju dvojkasku pricu.........
Samo te molim da ne shvatis nesto pogresno................

@grandia
Vrlo mi je poznat vlaski filigram i harmonija.Znam na sta mislis........
Ove dvojke koje si postavio imaju neku svoju pricu.

--------------------------------------------------------------------------

Ako ste da napravimo jednu temu u kojoj bi se bavili za pocetak etno motivima svih naroda balkana,ja sam za to......................

Za pocetak bi odabrali po 5-6 pesama svakog naroda balkana koje ih predstavljaju,pa da malo pricamo o tome i iznesemo svoje misljenje sa argumentima.

Svi mi prihvatamo neke stvari nekog drugog naroda,sto je dokaz da muzika nema granica.Mi sami sebe ne vidimo i ne primecujemo da muzika spaja narode balkana.

Stavite se u poziciju jednog Amerikanca,Australijanaca.........,pa saslusajte sta oni misle o balkanskoj muzici.Njima je sve jedno te isto sta mi sviramo ovde........
Njima je sva muzika koju sviramo vema slicana,da ne kazem ista.......


Jos jednom!!!!
Ako ste za to da otvorimo jednu takvu temu,ja sam za.........
Bice to veoma napeta,ali nadam se poucna tema......
Pisace se u njoj dosta........

grandia
14.07.2010, 06:41
milanche ti si genije - super ideja ;)... ja sam takodje za to ...

romario
14.07.2010, 08:27
Ideja super .

Ace
14.07.2010, 10:58
@acekorg
Vidi sad.......realno.......
Dvojke koje si postavio mi zvuce kao starogratske pesme u Srbiji.Dobre su pesme,ali nemaju dvojkasku pricu.........
Samo te molim da ne shvatis nesto pogresno................

Zasto bih shvatio pogresno ..... sve se tu cuje na snimci. Tacno je to sto kazes, nemaju dvojkasku pricu. Slazem se.
Ove zvuce kao starogradske jer su odavno snimani i pre svega veoma spori. E sad mladjih pevaci ovde u Makedonije u svoje albume pevaju i narodne pesme pa se pojavile i ove u malo modernije verzije, zvuce bolje, ali to sto su spori opet vraca na tvoj zakljucak, da ne zvuci na prava vesela dvojka.

Cini mi se da je ovo neki maksimum oko dvojke u makedonskog folklora. Sad ni ja nisam celosno upoznat s makedonskog folklora, za da bi govorio sta je sta ..... al eto imam u kompjuter dosta veliku kolekciju snimci makedonske narodne muzike, pratim emisije po TV, folklorne nastane ....itd, dosad nisam naisao na makedonska dvojka koja je brza i zvuci kao prava dvojka.


Inace ..... podrzavam temu za balkanske etnologije. Moglo bi se tu nauciti nesto novo :)
Pozdrav

bokivelik
14.07.2010, 16:58
I ja sam uvek ZA protiv....=))
Salim se milance otvori temu.

Dell
14.07.2010, 18:16
ja sam tu da predstavljam svoju Hercegovinu :) mada necu imat puno posla :D ali otvorite svakako temu ;)

toni010
08.10.2010, 11:12
uredu da se neke pesme sviraju po sablonskoj harmoniji ali sluh je sluh,jer pojedini muzicari ne cuju odredjene tonove a to je veliki problem i zato sledi sablon

saab
11.10.2010, 14:07
Pa druze prikljucujem se kolegama koji su ti sve pojasnili! Madjutim dodao bih nesto: ja sam šumadinac rodjen i yadojen na "dvojci" i slazem se sa mnogim ucenim muzicarima i virtuozima i teorije i prakse da je "dvojka" najtezi ritam! To sam licno cuo od Lj.Pavkovica, M.Arandjelovic-Kemisa i sl.Romi sviraju dobro "dvojku" jer im je u krvi(pritom tu ne mora biti bubanj????) ali je svi "FILUJU" svojim harmonijama i prolaznicama kojih NEMA u originalu! Eto- slusaj pesmu u originalu a onda to isto uzivo svirano bilo na tezgi,bilo u studiju....Na YUO TUBE primera na hiljade (Smederevac,Šmekeri,Kosmajac,Srećko Krečar i dr...) Ali sve se to svodi na duzinu staza,kreativnosti,sluhu,ideji,pomoci ostalih u bendu.... Pozdrav za sve!