PDA

Pokaži Full Verziju : Odakle svirate ove pesme?


nemanja 1982
19.06.2010, 22:11
E drage kolege trebala bi mi mala pomoc.Nisam nasao ovakvu temu i izvinjavam se moderatorima ako sam nesto pogresio.Interesuje me odakle,mislim iz koje intonacije obicno svirate sledece pesme:?
Ajde mori dan dva
avlije,avlije
polomicu case od kristala
mirno spavaj nano
nije mene duso ubilo
Svilen konac
bele rade
uz moravu vetar duva
devojka iz grada
ljubi me i nista ne pitaj
moj dilbere
poslednji boem

Hvala unapred svima.pozdrav

zeljko
19.06.2010, 22:26
Pokusacu ovako sad napamet ako ima greski nisam kriv hehe.

Avlije avlije ja bih svirao iz d mola
Plomicu case od kristala ako se ne varam je durska E dur
Mirno spavaj nano iz Ddur
Uz moravu vetar duva B dur
devojka iz grada F dur
Moj dilbere F dur ili isto E dur
Poslednji boem iz D dura
Mozda sam ovako napamet pogresio dur za mol nisam siguran bas sada ovako bez harmonike u rukama..Poooz

nemanja 1982
19.06.2010, 23:47
@zeljko hvala na odgovoru,voleo bih da cujem jos ostale kolege.U svakom slucaju hvala puno.pozzz:)

Goci
20.06.2010, 00:19
ajde mori dan dva bih svirao D ili G mol...ja ga sviram iz G ali i D je lepo...
Avlije bih kao i Kollega Zeljko iz D mola
Polomicu case mi svuci lepo iz C dura..tu ga ja sviram..
Iz moravu Vetar duva F dur
Devojka iz grada iz E dur sviram
Moj Dilbere mi se svidja najvise iz Fis dur...dobro je i za pevace
a ljubi me i nista ne pitaj sviram iz a mol..=D

Pozz

bokivelik
20.06.2010, 00:28
Kolega @nemanja 1982 napisi za koji tonalitet hoces pesme (muski ili zenski)?
Posto si napisao i muske i zenske pesme.
Ovako ti moze reci svako od nas sta mu padne napamet od tonaliteta!

yamahapassion
20.06.2010, 00:37
Ne bi rekao da je "polomicu case od kristala" durska pesma...

bokivelik
20.06.2010, 00:51
Pa zavisi kako je posmatras?=)):lol:
Mozda kolegu zanimaju samo pocetni akordi a ne osnovni.:confused::lol:

nemanja 1982
20.06.2010, 10:35
@ bokivelik muske pesme-iz muskih intonacija,a zenske iz zenskih.;)

zsimonovic
20.06.2010, 11:40
Ajde mori dan dva -Emol
avlije,avlije -Hmol ili Cmol
polomicu case od kristala -Gmol -molska pesma ljudi
mirno spavaj nano -D
nije mene duso ubilo -Gmol
Svilen konac -D
bele rade -C
uz moravu vetar duva -G
devojka iz grada -F
ljubi me i nista ne pitaj -Gmol
moj dilbere -E
poslednji boem -G

ivan tr
20.06.2010, 13:34
Jedino se slazem sa misljenjem ZSIMONOVICA, ljudi sta je vama, pisete nesto sto nema veze sa mozgom!!!

skoricnik
20.06.2010, 13:49
@ivan_tr

Pripazi na recnik!

Hvala

Millan
20.06.2010, 13:56
Ovo, k'o ona tema odakle ide Luckasta si ti...:lol:
Samo sam ja sinoc svirao Nije mene duso ubilo iz Cmol, mada moze i iz Dmol ali je pevac bio malo umoran....;) Jedino ako se ne misli na pesmu Nije mene ubilo oranje:D(Doslo vreme, izdaje me snaga), desava se da se pomesaju...:)

nemanja 1982
20.06.2010, 13:56
Pesme koje sam naveo,ja ih vecinom sviram iz tonaliteta,kao sto je kolega zsimonovic napisao.Da li moze neko da mi pojasni koja je razlija izmedju zenskih i muskih intonacija,koju su zenske durske i molske,a koje muske.Jos jednom hvala svima.

aZZo
20.06.2010, 13:58
zavisi iz kod dura-mola ti peva pevac a iz kog pevacica. kako da odsviras pesmu iz E mola ako pevacica peva samo iz A mola.

nemanja 1982
20.06.2010, 14:10
@ azzo,razumem te ja kolega,naravno ako pevacica trazi a mol,normalno da necu svirati e-mol,nego znam da postoje muske i zenske intonacije,ali izgleda da peva ko odakle moze?haaa:p

milepsr
20.06.2010, 15:07
Lepo si sam sebi odgovorio u zadnjem postu :)

Svako ima svoje glasovne mogucnosti, i na osnovu toga sviras pesme iz drugacijih tonaliteta.

Recimo najbukvalniji primer, Radjaj sinove, sa jednim pevacem sviram iz Gm, sa drugim iz Am, a preksinoc sam je svirao iz Hm...

Ace
20.06.2010, 15:14
@nemanja 1982
Druze, pesme ces svirati tamo gde najvise odgovara pevacem da peva. Nema veze, drugi kako sviraju, ako tvoj pevac hoce "Nije meni dusu ubilo" iz G, onda ces svirati iz G.

aZZo
20.06.2010, 15:41
Koliko ti ja mogu reci i koliko sam se sretao, zenski pevaci tj, pevacice najvise pevaju iz C i D dura. Dok muski pevaci iz G i A. Mada to nema veze. Razne su glasovne mogucnosti svakoga. Osim ako ti je pevac Saban Saulic onda ti je bas svejedno :)

nemanja 1982
20.06.2010, 15:47
Hvala svima puno,ne znam kako da vam se zahvalim.
@ azzo bilo bi lepo da je Saban nego nazalost nije;):D
Pa mene cesto buni,skinem neku pesmu iz a-mola,a dodje covek i kaze mi aj sviraj f-mol i ja onda dok transponujem sam,bez transpozera..:)

Dell
20.06.2010, 15:52
avlije,avlije Cm
polomicu case od kristala H
bele rade D
uz moravu vetar duva D
devojka iz grada E
ljubi me i nista ne pitaj Gm
moj dilbere E
poslednji boem G

Inace, po muzickoj teoriji, tonalitet pjesme se odredjuje prema zadnjoj noti, a moze i po zadnjem akordu, tako da je polomicu case od kristala pjesma u duru bez obzira sto je raspolozenje molsko ;)

Beethoven
20.06.2010, 16:43
avlije,avlije e-moll
polomicu case od kristala g-moll
bele rade F-dur
uz moravu vetar duva F-dur
devojka iz grada F-dur
ljubi me i nista ne pitaj g-moll
moj dilbere harmonski a-moll
poslednji boem F-dur

Ovo su moji tonaliteti, odatle ja pevam ove pesme.

Pozz
Dodato:
P.S. Sad sam video ceo spisak pa da dopunim.

Ajde mori dan dva a-moll
mirno spavaj nano harmonski c-moll
nije mene duso ubilo a-moll

marco
20.06.2010, 17:23
Ja to obicno sviram iz nekog coska, jer skoro uvek tako nekako stojim, u nekom cosku na svirkama.

Kakva sve pitanja necete postaviti... Svira se odakle ti je nejbolje za pevanje, ili odakle ti pevac-pevacica peva.
Pola pevaca ne moze da otpeva Sabanov, Serifov ili tonalitet Ljube Alicica...

Ovo me podjednako iritira kao i teme gde se traze ritmovi za pesme kao sto su recimo Neznanka, Oj jarane jarane, Moj dilbere, Crne kose, za kolo, ili za neke kojih u klavijaturi ima mali milion...

zeljko
20.06.2010, 18:32
Pa zato sam i napisao polomicu case od kristala iz e dura jer i forspil sam krece i ne zadrzava se dugo u e duru koliko ja znam a posle ima tu i molova naravno e sad dli je teorijski dur ili mol...ja bih prije rekao kao kolega dell da je durska pjesma..

Naravno kao sto neko rece sve zavisi odakle koji pjevac je u stanju da odpjeva i ne da kresti kao da ga biju...ja nevidim problem da se jedna pjesma ne moze skinuti iz razlicitih tonaliteta ako znas iz jednog znaces i iz drugog.Poooz

bokivelik
20.06.2010, 23:03
@zeljko pesma je u A mol-u tu odakle ti kazes ali nema veze.
Hteo sam samo napomenuti kolegi @nemanja 1982 da kad skida pesme za njegovog pevaca doviljno je da je odmah transponuje za kvintu ili kvartu i nemoze da promasi tonalitet.

Ace
20.06.2010, 23:12
@nemanja 1982

Vezbaj pesme u razne tonalitete. Transpose ne koristi nikako. Samo vezba i vidices tokom vremena kako ce ti postaje sve lakse i lakse smeniti tonalitet pesme, iz Am u Fm ko sto kazes i neces praviti greske ;)

nesaband
20.06.2010, 23:45
@nemanja1982

kolega nemanja ako te mogu tako nazvati!!!

svaka pesma se svira iz tonaliteta koji odgovara pevacu ili pevacici koji pevaju odredjenu pesmu.

svaki pevac ima svoj raspon glasa tako da od toga zavisi iz kog ce tonaliteta odpevati koju pesmu.

milepsr
21.06.2010, 00:06
Inace, po muzickoj teoriji, tonalitet pjesme se odredjuje prema zadnjoj noti, a moze i po zadnjem akordu, tako da je polomicu case od kristala pjesma u duru bez obzira sto je raspolozenje molsko ;)

Nema veze tonalitet...

Postoji i nesto sto se zove harmonski mol :) Ta i jos mnoge druge pesme su u harmonskom molu.

Imas pored dura i mola jos skala :)

nesaband
21.06.2010, 00:12
@milepsr:
ovo sto ti sada objasnjavas u poslednjem postu je za muzicku teoriju =))
Sa duznim postovanjem svim kolegama ja sam pregledao ovu temu i vidim da mnoge kolege ne znaju da odrede iz kog tonaliteta se svira koja pesma pa cak ne znaju ni da li je pesma durska ili molska tako da to sto si napisao mnogi nece razumeti.

nadam se da se ne ljutis mom komentaru koji nije zlonameran.

Pozdrav

bokivelik
21.06.2010, 00:15
Neso a kako drugacije moze da se objasni kolegama koji kako ti kazes neznaju dali je pesma durska ili molsaka?

Ace
21.06.2010, 00:17
Ma zna se sta je sta ..... mol: prirodni, harmonski, melodiski .... za one koje ne neznaju ... nek pretraze google-a ;)

nesaband
21.06.2010, 00:26
@nokivelik:
Boki,na ovaj nacin kako je postavljena tema ne moze se objasniti kolegama koji ne znaju kako se odredjuje tonalitet neke pesme.

Ovo u kom je pravcu je krenula tema je vise za muzicku teoriju a ne za ovu temu.

Nisam zeleo nikoga da uvredim na ovaj nacin ali zelim da zastitim kolege koji se bave ovim poslom profesionalno i zive od toga da nam posao uzimaju neki ljudi koji bi da preko noci postanu muzicari,da im to bude neki dodatni prihod itd.

Boki,nadam se da si me skapirao!

pozdrav i tebi
Dodato:
pardon trebao sam da napisem @bokivelik promasio sam slovo

milepsr
21.06.2010, 00:32
@milepsr:
ovo sto ti sada objasnjavas u poslednjem postu je za muzicku teoriju =))
Sa duznim postovanjem svim kolegama ja sam pregledao ovu temu i vidim da mnoge kolege ne znaju da odrede iz kog tonaliteta se svira koja pesma pa cak ne znaju ni da li je pesma durska ili molska tako da to sto si napisao mnogi nece razumeti.

nadam se da se ne ljutis mom komentaru koji nije zlonameran.

Pozdrav

Naravno da se ne ljutim :)

Reci cu i ja nesto, nadam se da se ostali nece naljutiti :)

Ja sam samouk, nisam isao u muzicku skolu, niti sam ikada imao ni jedan jedini cas kod nekog profesora. Sve sto sam naucio, naucio sam sam zdravim razumom, citanjem literature, druzeci se sa ljudima koji se bave muzikom na ovaj ili onaj nacin (ovaj forum je jedan od njih), ali onog trenutka kada sam poceo da ucim tako neke stvari otvorili su mi se novi vidici, koji su mi mnogo pomogli u napredku.

Meni je licno najtuznije kada vidim ljude koji sviraju po 10-15-20 godina i ne razumeju se u muzicku teoriju, itd itd... A samo poznavanje nekih osnova muzicke teorije bi im mnoooooooooooogo olaksalo svirku.

Necu da mislite da se ja sad ovde pravim pametan, da sam popio svu pamet ovog sveta... Ja sam jos uvek mlad i zelen, imam jos mnogo da naucim i jos mnogo dima da se nagutam u kafani da bih mogao da se nazovem nekim muzicarem... Mnogi ovde imaju vise muzicarskog staza nego sto ja imam godina.

Moj komentar je bio dobronameran, kako bi neko iz njega naucio nesto novo, ili ako ne nauci da ga bar zainteresujem na neki nacin da se upusti u to. Ja znam da ne znam puno, ali kad mogu ovde nekome da pomognem nekako, pomoci cu...

Pozzz

bokivelik
21.06.2010, 00:34
Ma ok Shone ne ljutim se i skapirao sam samo sam hteo da malo bolje pojasnim kolegama kao sto je vec Milepsr u jednoj recenici objasnio.

nesaband
21.06.2010, 00:41
@milepsr
nemam ja nista protiv samoukih muziara,cas sta vise,jako ih postujem.
Ja samo smatram da na ovaj nacin kako je kolega postavio temu ne moze nista da nauci.

Kad sam rekao da je to domen muzicke teorije, nisam mislio da ce to moci tek tako da se nauci vec da treba da se potrudi da nabavi literaturu svako koga to interesuje a ne da postavi kao temu nekoliko pesama i da pita iz kog tonaliteta ko koju pesmu svira.

da ne duzim dalje nemam nameru nikoga da omalovazavam ni da pametujem vise o ovoj temi
Dodato:
@bokivelik

Ok boki

milepsr
21.06.2010, 00:47
Kad sam rekao da je to domen muzicke teorije, nisam mislio da ce to moci tek tako da se nauci vec da treba da se potrudi da nabavi literaturu svako koga to interesuje a ne da postavi kao temu nekoliko pesama i da pita iz kog tonaliteta ko koju pesmu svira.

Upravo to...

Ja sam mogao da napisem referat o tome, ali sta to znaci nekome koga to ne interesuje... Takve stvari ne mogu da se nauce za kratko vreme, i treba puno truda uloziti da se savladala materija. Znam kako je meni bilo.

Ja sam dao najjednostavniji odgovor na pitanje kojim je pocela tema:

Zavisi od glasovnih sposobnosti pevaca sa kojim radis. Sa 3 razlicita pevaca mozes da sviras 3 razlicita tonaliteta. I tu je kraj svake diskusije, nema potrebe dalje razglabati. Ako kolegu zanima koji je "otprilike" tonalitet, neka skine originalni tonalitet, i posle neka se prilagodjava, stepen-polustepen nize ili vise...

zeljko
21.06.2010, 01:25
@zeljko pesma je u A mol-u tu odakle ti kazes ali nema veze.
Hteo sam samo napomenuti kolegi @nemanja 1982 da kad skida pesme za njegovog pevaca doviljno je da je odmah transponuje za kvintu ili kvartu i nemoze da promasi tonalitet.Meni je dovoljno da je znam svirati ;)A dli zelim kosto rece drug nesa da uzmem preko noci posao profesionalcima ja amater to je vec druga prica:confused:Slazem se stobom ako je to molska a mol pjesma kosto kazes mozda je stvarno moja greska ali sam ipak tako mislio i zato sam napomenuo u prvom postu da sam eventualno zamjenio tonalitet i bas u tom momentu sam mislio na tu Polomicu case od kristla posto tu pjesmu nisam dugo ni svirao a za ove druge sam bio siguran da su tacno odredjene..Poooz

nesaband
21.06.2010, 01:32
@zeljko!!!
to se ne odnosi na tebe i na tvoj post=))
ti si kao sto i pise sluhista-balansero.
Boki je bio dobronameran i eto ja opet u ovoj temi a rekao sam da necu da pametujem vise,hahahahaaha:lol:

zeljko
21.06.2010, 02:30
Ma nema problema;)Ja sam muzicku teoriju nesto malo posle rodjnja moga pceo da ucim ali bese davno pa se zaboravilo heheh.

U ostalom svaka cast profesionalcima a moram reci i svaka cast ljudima koji su sami naucili da sviraju pa cak neki od njih,a ima ih mnogo koji bolje sviraju i pjevaju nego skolovani muzicari...Bog im dao tu sposobnost.
Prema tome niko nemoze uzeti nekome posao ako to nije zasluzio na neki nacin i ako ga publika ne prihvati..
Kolega sto je postavio ovu temu nije postavio zbog toga sto nezna svirati vec da cuje od drugih kolega kako ko i iz kojeg tonaliteta svira ove pjesme...nista lose po mom misljenju i suvisni su komentari neki koji vode u drugom pravcu..To je moje misljenje samo i bez uvrede..Poooz

Beethoven
21.06.2010, 03:22
Kolega je najlepse pitao odakle sviramo ove pesme i svako ko je hteo mogao je napisati. Ja sam napisao i nisam ulazio u teoriju. A procitao sam sve i svasta.

Pozdrav.

P.S. Skolovani treba da budu to sto jesu i da koriste to na najbolji nacin, neskolovani mogu nauciti i iskoristiti takodje to, ako ne zele nauciti - ko ih shisha. Na neciju radost a na neciju zalost, klavijature-aranzeri su sve moderniji i potrebno je znanje teorije sve vise sto mene jako raduje. :)

Dell
21.06.2010, 04:06
vratimo se na temu, ja sam napisao kako su me ucili u muzickoj skoli ;)

alenmo
21.06.2010, 09:12
kolega delboy moram te ispraviti tonalitet se ne odredjuje prema zadnjoj noti,vec prema broju povisilica ili snizilica koje se stavljaju poslije violinskog kljuca...ta pjesma polomicu case od kristala nikako ne moze da se svira iz H kao sto si naveo...ako svirate forspil iz D dura ipak je osnovni tonalite g mol harmonijski ..a slobodno procitaj u udzbeniku koje sve povisilice ima taj tonalitet

neconix
21.06.2010, 10:12
Ja mislim da je bilo dosta...

Kolegi je napisano ko odakle svira pesme za koje je on pitao,a tema je otisla u drugom smeru koji nije pozeljan.

Ako hocete da pisete o teoriji muzike otvorite novu temu.

Tema se zakljucava da ne bi bilo posle kuku,lele majko,sto sam dobio opomenu.

LOCK!!!