PDA

Pokaži Full Verziju : Pranje tonova


boco1181
09.06.2010, 00:52
Pozdrav svima na forumu,
molio bih nekog iskusnog da mi objasni u kojoj tekucini se peru tonovi? Ja sam prao tonove u mjesavini cistog benzina i alkohola, omjer 2/1 i dobro se operu ali nisam zadovoljan sa skidanjem hrdje sa tonova. Neznam ima li neko sredstvo posebno za to? :rolleyes:

nesaband
09.06.2010, 00:57
nije ti to bas pametno da radis sam.
postoje ljudi koji se zovu stimer majstori koji to rade.nije ti tokosulja ili nesto bezveze pa da se pere.
moraju tonovi i da se operu i nastimuju posle

boco1181
09.06.2010, 01:07
Ma normalno da se peru i stimaju ali ja pitam za hrdju koju benzin na moze skinuti, radim neki krs pa benzinom nisam sve oprao, ostalo hrde.

dejantb15
09.06.2010, 15:42
Postoji sredstvo za skidanje hrdje sa metala,a zove se Antiros.To je tecnost koja se nanse na povsinu i nakon izvjesnog vremena hrdja se povuce.E jedino neznam da li bi ti ona bila prejaka za tonove (mozda bi je morao razblazivati).poz

zeljko
09.06.2010, 15:50
Odes kod nekog galvanizera i oni to imaju solna kiselina ili tako nesto slicno koliko ja znam..samo moras znati to razvodniti kako treba inace ce ti se istopiti materijal:)

boco1181
09.06.2010, 22:42
To me i brine jer neznam sta bi bilo sa aluminijskom plocicom ako stavim neko jako sredstvo da ukloni hrdju sa celika. Zahvaljujem svima na odgovorima, valjda ce se jos neko javiti da nam pojasni to oko pranja tonova.

jeftabgd
10.06.2010, 00:43
Ljudi zasto se bavite uopste ovom pricam a da niste salusali Kiru.Covek se bavi tim poslom celog zivota i nema potrebe za nekim rizicnim i neproverenim postupcima.

boco1181
10.06.2010, 11:12
Zamolio bih gospodina Kiru da nam pojasni svima u cemu se peru tonovi.

shtimerserviser
10.06.2010, 11:37
jefta ! Potpuno si u pravo, ali samo sa prvom polovinom tvoje prve recenice.Nadamse dami niko nece zameriti. Muzicari-harmonikashi,netreba dase bave pitanjima koji ne spadaju u njihovom domenu rada, pa kamoli na ovakva i druga specificna i komplikovana pitanja.Član nesaband, kao iskusniji covek dao dobar odgovor. Svaki harmonikash na neki nacin pokushavao da popravlja svoju harmoniku i ko ranije ko kasnije se povuko. U svakom zanatu postoje tajne, kojese prenose od koljeno na koljeno i usavrshavajuse. Svako ima pravo da misli i radi shta drugo hoce, i niko ga nemoze sputavati u tome. Svakom kolegi zelim uspehe u daljem napredkom u istrazivanju i usavrshavanje servisiranje harmonike. HARMONIKA "Fascinantna prica".

mamula
11.06.2010, 06:54
"KIRO"
Kolega, nisi htio da otkriješ ono što sam ti ja rekao=))

nesaband
11.06.2010, 08:06
@sthimerserviser: moze on da ih pere i da ih okaci na zicu da se suse na suncu i da skida rdju izbeljivacem.Samo jedno je problem!!!

sta ce na kraju da ostane od tih tonova:lol:

zaboravih da kazem a kako ce da ih vrati u harmoniku posle,mozda ce da koristi neki Tigar lepak ili ona smrt lepak.

ne treba cackati ono sto ne znas da radis jer mozes da napravis vecu stetu nego korist od toga!!!

shtimerserviser
14.06.2010, 00:26
RDjA ! Toje na neki nacin maligni tumor -kancer.Potrebna je prevencija, ili postoji izreka: Bolje spreciti, nego leciti.Ako je u pocetnom stadiumu moze dase ukloni,ali ako vlasnik harmonike nije blagovremeno nosio na cishcenje -shtimovanje,samo hoce da uzima sa njom novac a da ne da za oddrzavanje, docice da bude krsh harmonika,kako shto je sam kolega rekao. To vam je isto kao kod kola. Ako se blagovremeno ne zashtiti,docice do korozije, i na kraju skape i mora dase menja novo krilo,podkrilo,patos.Zato pazite da vam harmonika ne stoji na mesto gde ima vlage.Zimnje vreme od vani kadase ulazi u toplu prostoriju, sacekajte dase aklimatizuje ,isto kako shto se radi sa elektronskim uredjajima.Rdja kao shto ste videli razjeda i ofarbani deo tona-perce.Antiros kako i druga sredstva se koriste za grube stvari u bravariju a ne za tonove. Nastace josh vece posledice odma u startu, pa kamoli posle kraceg vremena i prem da ih i neutralishete -operete vodom i obrishete.Ukratko toliko.Suvishno je dalje elaborirati. Pozz

boco1181
15.06.2010, 12:47
Hvala svima na pomoci, pogotovo nesa bandu, da ga nije, neznam sta bih? Nasao sam u Berlinu sredstvo za pranje tonova i pored toga sto pere i otapa hrdju, ima dodatni efekt da stvara novi zastitni sloj na percu. Sto se tice vracanja tonova u harmoniku to bi volio da mi pokaze nesa band, ako zna uopste sta je cerezinska smesa, ili bi on to super lijepkom uradio hahaaa....? I jos samo da pitam koliko majstora za harmoniku je zavrsilo redovno taj zanat? Napravise nauku od tog a moze da se nauci za 3 mjeseca. Nije ovo 18. vijek, internet je cudo, nadjes pticije mlijeko a ne materijal i uputstva za popravak harmonike. Pozdrav svima

Sejox
15.06.2010, 13:30
@boco1181

Uz duzno postovanje prema vasoj visprenosti,sposobnosti i inteligenciji,
mislim da ste u svom postu,napisali neke neozbiljne stvari.

Vi kazete da mozete "za 3 mjeseca nauciti zanat za servisiranje harmonika".!!

Za tri mjeseca se obicno moze nauciti kako se rukuje motornom pilom i kako se sijeku drva u sumi.
Moze se nauciti i da se plete,veze,hekla....
Moze se nauciti i kako se vari zeljezo,kako se moluje (kreci),....i da ne nabrajam dalje.

Svaki zanat se moze nauciti,ali kako.?

U svakom zanatskom poslu postoje vrhunski majstori i postoje "dundjeri",
ili losi majstori.
Danas kada vam treba nesto da se radi,bilo oko kuce ili u kuci,ili stanu koga god pozovete da vam radi,on kaze da je majstor.
I kada vam zavrsi i vi pogledate sta je uradio,a morate da mu platite,mozete samo da dobijete cir na zelucu,visok pritisak i kazete sami sebi da ga vase oci vise nikada ne vide.

Ovo sam samo naveo kao primjer nekih zanata i majstora....a ne stimerservisera,sto je po meni jedan veliki majstorluk.
Pa ljudi koji drze do svoga instrumenta,u ovom slucaju harmonike,su spremni preci stotine kilometara da dodju do pravog majstora,za koga su dobili preporuku.
Medjutim,jedan broj ljudi,po svaku cijenu hoce da budu "sam svoj majstor".

Nije svacije kroz selo pjevati....

Zakljucak bi znaci trebao po vasem da bude:
"Naucimo zanat preko interneta....!!!!"........malo neozbiljno.

Pozdrav,

boco1181
15.06.2010, 14:57
Sejox, svaka cast na ovom postu. Bas takvi majstori kakve vi opisujete mene su natjerali da sam sebi odrzavam instrument, i vjeruj mi da sam sam sebi bolje ustimao harmoniku alatom kojeg sam kupio za isto para koliko kosta jedno stimanje, normalno kupio sam samo kvalitetne turpije, malu zubnu brusilicu i dvd sa kompletnim detaljnim objasnjenjem, a stim sto sam pravio po skici iz dvd-a i mogu ti reci da je perfektan, hromatski stimer sam skinuo sa interneta, tacan u 0,02 centa. Bio sam samo sedam dana na obuci i ustimao sebi harmoniku bolje nego majstor kome sam nosio. Harmonika se stima 2-3 puta i traje 5 dana da dobijes 100% stim. Sve sto jedan covjek napravi moze i drugi ako ga interesuje taj posao, nista nije nemoguce. Majstora je malo i to malo sto ih ima vecina od njih je iskvarena. Veliki pozdrav

zeljko
15.06.2010, 15:39
Hvala svima na pomoci, pogotovo nesa bandu, da ga nije, neznam sta bih? Nasao sam u Berlinu sredstvo za pranje tonova i pored toga sto pere i otapa hrdju, ima dodatni efekt da stvara novi zastitni sloj na percu. Sto se tice vracanja tonova u harmoniku to bi volio da mi pokaze nesa band, ako zna uopste sta je cerezinska smesa, ili bi on to super lijepkom uradio hahaaa....? I jos samo da pitam koliko majstora za harmoniku je zavrsilo redovno taj zanat? Napravise nauku od tog a moze da se nauci za 3 mjeseca. Nije ovo 18. vijek, internet je cudo, nadjes pticije mlijeko a ne materijal i uputstva za popravak harmonike. Pozdrav svima:lol:

Vule
15.06.2010, 17:57
@ boco1181

U prvom postu pitaš kako i šta a sad ćeš još da majstore učiš zanatu,ne razumem? Svaka tebi čast na uspehu da rešiš svoj problem ali nije svako sposoban za takve poduhvate i nije ti Sejo kriv što nosiš instrument kod "dunstera",čovek ti samo objašnjava ko treba da kosi a ko vodu da nosi,ništa drugo!!!

Dell
15.06.2010, 18:00
kad se tako dobro stima uz pomoc interneta, onda je ocito vrijeme da svi stimeri i serviseri harmonika okace kopacku o klin i idu na njivu orati jer njihovo vrijeme je proslo, dvd, internet i par uputstava i servisiras sebi harmoniku zar ne boco :)

boco1181
15.06.2010, 20:30
ovo vodi u beskrajnu prepirku, ja sam problem sa tonovima rijesio i zahvaljujem se svima. A to sto neko nemoze da vjeruje da covjek sam sebi moze da popravi harmoniku to je vec njegov problem, nije moj. Jos jednom samo pitam sve majstore na ovom forumu, ima li neko diplomu o zavrsenoj skoli za servisiranje i stimanje harmonike? Cast pojedinim ljudima ali je vecina prevaranata koji servisiraju harmonike a nemaju osnovni alat koji sam ja nabavio samo za sebe. Probajte skinuti sa interneta hromatski stimer, cisto da prekontrolisete svoju harmoniku, mislim na harmonikase a ne na pojedine servisere koji prodaju muda pod bubrege. Pozdrav

Vule
16.06.2010, 02:07
@ Boco1181

Kolega,ako ste posao završili nama je drago ali se suzdržite od takvih komentara...ovde postoje i ozbiljni i stručni ljudi koji zavredjuju poštovanje i trude se da pomognu a vi to omalovažavate...da ne bi bilo posle nekih nejasnoća,budite kolegijalni


Hvala

nesaband
16.06.2010, 14:05
@ Boco 1181:

Ne bih da ulazim u neku prepirku sa tobom ali moram da ti odgovorim.
moj prvi post koji sam ti napisao je bio dobronameran i nisam nista lose mislio.

Moj drugi post uopste nije bio namenjen tebi nego sam se obratio sthimerserviseru sto sam i naglasio.

a sad tebi da kazem:Na prostoru bivse Juge ima samo nekoliko ljudi koji stvarno znaju da poprave harmoniku kako treba a da je nastimuju to mogu da izbrojim na prste jedne ruke.
nemoj mi reci da su oni to stekli nekim kursom koji traje tri meseca i da su koristili Internet.Praksa je cudo prijatelju i treba imati talenta za taj posao kao i za svaki drugi.

Na kraju krajeva radi sta hoces sa svojom harmonikom,tvoja stvar.

boco1181
16.06.2010, 19:05
Nisam imao namjeru nikog da uvrijedim, izvinjavam se ako sam nekog uvrijedio ali eto i sam kazes da na prste mogu da se izbroje pravi majstori i upravo zbog toga sam odlucio sam sebi da pravim jer nemam u okruzenju pravog majstora, a ovi sto fusere i nazivaju sebe majstorom, pa to mogu i ja da ne placam drugog, a za stimanje, sigurno 3 puta bolje od ovih fus majstora. Ako sam upitao cim mogu da skinem hrdju, nisam pitao kako da napravim svemirski brod. Jos jednom svima se izvinjavam ako sam nekog uvrijedio, problem je rijesen. Pozdrav

Gorance
19.06.2010, 23:31
Nemojte nikada sami cackati harmoniku osim u krajnjoj nuzdi.Ako ta harmonika ne zaradi za majstora nemojte je ni svirati(to ne vazi za one koji sviraju za svoj cef,POSTUJEM)
Nemojte pocenjivati druge zanate jer to pokazuje koliko neznate!!!.
Dobra harmonika se ne stimuje cesto ,ako se cuva moze da bude dobra 5-10 godina,ako se radi o losoj i nekvalitetnoj harmonici onda je uredu igrati se i cackati pa sta ispadne.Moja harmonika je 11 godina starija od mene izgleda kao nova a zvuci i bolje nego bilo koja nova ne pada mi napamet da bilo sta radim sa njom sam osim sto je prebrisem.
Jos samo jednu stvar,nas narod(mislim na sve koji razumeju ovaj jezik ma kako se on zvao)je mnogo cudan,radimo sve i svasta sami popravljamo ,sami krecimo ,sami se lecimo,niko ne radi samo ono sto ume najbolje.Mislim da mi treba da svioramo majstori da popravljaju doktori da lece.Zbog svega ovoga se i desava da neko resi da bude muzicar pa kupi aranzer pa kupi fajlove pa pocne da radi i zaradjuje kao svirac a ne zna ni ruku da drzi a kamoli da svira.Toliko od mene pozzzzzzzzzzzz

shasim
23.08.2011, 12:46
Boco zanima me kako si citio harmoniku pa ako moze da stupimo u kontakt

serbien19
07.08.2016, 07:16
Ma normalno da se peru i stimaju ali ja pitam za hrdju koju benzin na moze skinuti, radim neki krs pa benzinom nisam sve oprao, ostalo hrde.
Postovani kolega harmonikas, ako pricas o pranju tonova to je jako osetljiva tema. kod kvalitetni harmonika nikad se ne peru tonovi zbog toga sto postji opasnost rdze izmedzu nitnne i perzeta a ti delovi su od materijala takozvanog svedskog celika koji je jako osetljiv na lagerovanje harmonike ako nije u suvo ili ako se ne pazi gde se svira nemozes otici iz temperirane prostorije od 23stepena npr. van na terasu gde je vlaznost druga sa 19 stepeni. Tada nastaje takozvano znojenje harmonike i posle do hrdzea na percima gore nemoze potrfiti jednu dobru harmoniku. A na taj tvoj nacin sa benzinom je katastrofa za tonove. totalno ces dobiti drugi stimm na harmoniku i to su tonovi drugog reda.Sa takvom harmonikom ja nebi zelio imati svirku. Serbe1931

shtimerserviser
07.08.2016, 17:05
JEDAN APEL ! Zamolo bih clanove foruma , pre svega pocetnike na forumu, DA SE NE OBRACAJU CLANOVIMA RANIJIH POSTOVA POSLE NEKOLIKO GODINA. Zadnji post bio 23.08.2011god. Degutantnoje posle nekoliko godina pisati za neshto shtoje razjashnjeno. Nemojte pisati, samo dabiste neshto napisali ! Pozz.