PDA

Pokaži Full Verziju : Da li se isplati ovaj PC sistem?


yamahapassion
09.06.2010, 00:03
Evo kolege, razmisljam se vec par dana da uzmem novu PC konfiguraciju, i malo sam danas isao po prodavnicama, i uglavnom sta sam video, nista mi nije kompletno (gledao sam gotove konfiguracije). E sad, nasao sam na netu ovo cudo, pa bi molio nekoga ko se razume (Vaxter :) ) da mi malo poblize objasni da li ovo valja ista za te pare.

************************************************** *****************************

Imam PC koji me jos dobro sluzi, ali je vec mator (6ta godina) pa mu je polako vreme za penziju. E sad, naravno da gledam nesto da mi potraje bar 3-4 godine, da ne moram da se cimam. A ovo cudo bi uzeo iiz prakticnih razloga, mozes da ga vucaras svud po kuci, ne zauzima puno prostora (ne treba ti radni sto), nemas zezanja sa kablovima itd.., a koliko vidim i konfiguracija nije losa. Sad, meni je vazno da bar neke zahtevnije igre mogu da se teraju na njemu (GTA4, wolfenstein2, itd...), jel ako za gaming moze proci, onda nema problema. Mene buni u ovoj konfiguraciji jedino graficka kartica (NVIDIA GeForce GT 330M DirectX10 Grafik mit 512 MB VRAM) ne znam da li je dovoljno ok da moze izaci na kraj sa ovim igrama koje sam nabrojao. Eto, na onom linku vam je full specifikacija, i ocekujem neki savet. Hvala svima unapred.
Dodato:
E, nista sad. Posto vidim da mi je link obrisan, a ne znam kako drugacije da objasnim o kojoj je konfiguraciji rec, ja se izvinjavam kolegama zbog moje greske i snacicu se nekako sam.

grandia
09.06.2010, 07:21
pa nista drug yamahapassion, desavaju se greske :D

nego, ne ostane ti nista pa da rucno napises sve (il barem osnovni podatci) ili kopiraj te podatke sa te stranice i ubacis ovde ... vaxter ce ti sigurno pomoci, ipak je on experta za to ...

a sto se tice graficne, ja mislim da nije losha i da bi svakako uspela da savlada te igrice koje si nabrojao. naravno uz graficnu je i procesor vazan.

ako nemas nista protiv toga napisi i cenu pa da vidimo dal se to uklapa il ne ;)

pozdrav

milepsr
09.06.2010, 08:21
Grafika je losa, i sa njom nemoj da pomisljas da igras onakve igrice. Mnogo ti je bolja varijanta da kupis neki laptop za taj novac koliko kosta ovo... (ili laptop i tft monitor)

grandia
09.06.2010, 09:04
jeste mile u pravu si :blushing:

tek sad sam video, to je laptop-graficna varijanta od gt 220 :( i nije bas nesto ozbiljno za aktualne igrice ... jos to sto ima samo 512 mb nije velika pomoc ... za starije igrice verujem da je dovoljna jel je jaca od 9500GT ...

ja sam igrao cod4 jos sa 8500gt dok nije crknula pa sad sam presao na ATI HD4670 1GB, koja me kostala ca. 80,- evra i meni je dovoljna:D

milepsr
09.06.2010, 10:37
Ja se izvinjavam zbog onako kratkog posta, u kome sam napravio omasku :)
Nije grafika toliko losa, ali da bi igrao te jace igrice i da bi to super radilo 3-4 godine, pozeljno bi bilo da bude neka GTS grafika da bi radilo kako treba.

Ja licno bi za taj novac koliko kosta to, a koliko se secam 990e, pre uzeo neki laptop koji bi imao iste te karakteristike. Izasao bi jeftinije, a imao bi iste karakteristike. Meni mnogo znaci mobilnost, da mogu da ga setam po celoj kuci, pa i u krevetu kad me mrzi da ustajem. A ako mi je potreban veci ekran, uzeo bih dodatni ekran od 22 incha koji bi mi stajao na stolu ili komodi kad gledam filmove, radim sa nekim muzickim programima...

Sto se tice kvaliteta MSI proizvoda, nisam imao sustreta sa tim modelom (pogledao sam na sajtu dok je bio link), ali sam kvalitetom MSI proizvoda veoma razocaran. Ja trenutno imam MSI laptop (3 po redu) i svaki mi je zavrsio u servisu pre ili kasnije. Prvi je isao zbog pregrevanja i optike, drugi zbog ekrana i pregrevanja, i ovaj koji je sad kod mene isao je u servis zbog subwofera, pregrevanja i optike...

armin
09.06.2010, 11:02
Za igrice, muziku video produkciju uvijek ti je bolje pc kupiti nego laptop... jer stabilniji su ti pc od laptopa....

takve igre ce ti na laptopu neko vreme raditi i odjednom poceti kociti kasniti zvuk mnislim to je bar moje iskustvo... ja imam evo acer i hp laptop na jednom je vista na jednom 7 , ispocetka je sve ok bilo i bas za tu igricu gta ali sad pobudalio...

a imam racunar (vista) koji je po mogucnostima losiji od laptopa a radi bez ikakvih problema. zato ti preporucujem pc konfiguraciju a mozes i veci monitor uzeti od laptopa...

just_be
09.06.2010, 11:41
radi se o tome sto kod laptopa procesor, hard disk i graficka nose slovo M. a oznaka M predstavlja mobile, a oni su u pola slabiji nego uobicajeni desktop racunari(kao sto rekao armin). A sto se tice igara wolfenstein 2 ces igrati na najmanjoj rezoluciji i low detaljima i tada ne garantujem da nece lagati i kasniti zvuk..a te nVida 300 serije nisu uopce namjenjene za igre,nego pretezno za kancelarijski rad, fotoshop itd.pozz

yamahapassion
09.06.2010, 11:59
A sta mislite o ovome (sada cu samo prepisati konfiguraciju). Posto ova prodavnica ima kofigurator napisite mi sta bi jos pojacali.

CPU: AMD Athlon II X Triple Core Prozessor 435, 2900 MHz, 512 KB L2 Cache, 95 Watt Chipsatz: AMD 740 G + Radeon 2100 Software: Original Microsoft Windows 7 Home Premium, Nero 9 Essentials (OEM), Kasperksy Internet Security 2010 (90 Tage Virusupdate). Speicher: 4 GB RAM, 2x 2048 MB DDR2 800 MHz, Max. 2 Slots. Grafikkarte: ATI Radeon HD 4350 IM HG, PCI-E, HDMI, DVI-I, VGA, 512MB VRAM, ATI Radeon Power Play Technology, Microsoft DirectX 10.1 compatible. Festplatte: S-ATA2, 1 TB Bruttokapazität, 3,5", 7200 rpm. Optisches Laufwerk: DVD+/-Brenner SATA Multiformat. Audio: 6 Kanal High Definition Audio Realtek ALC888S. Anschlüsse: 4x USB 2.0 (back), 2x USB 2.0 (front), Kopfhörer (front), Mikrofon (front), 2x PS/2, 1x DVI / HDMI / VGA, 1x LAN, 1x parallel, 1x DC-in jack, 1x Audio I/O (3 ports). Erweiterungsslots (max.): 1x PCI Express x16, 1x PCI Express x1, 2x PCI. Stromversorgung: ATX Netzteil 300 Watt. Extras: Kartenlesegerät 7-in-1. Abmessungen: B 190 x T 380 x H 350 mm Lieferumfang: Netzkabel, optische Maus, Multimedia Keyboard, Handbuch

p.s: i ovde mi se cini da je slaba graficka karta.
Ono proslo sto sam stavio je bila neka varijanta mobilnog PC-ja. Znaci sve mu se nalazi u ekranu (naravno ima i wifi) pa je zgodan za nosenje po kuci. Takodje je uz njega dolazio i bezicni mis i tastatura pa je super sto se tice prostora i mobilnosti. A ovo sad sto sam napisao je standardni tower PC, jos se dvoumim sta ustvari da uzmem, ovo mi se cini kao ok konfiguracija, mozda samo sa jacom grafikom.

milepsr
09.06.2010, 12:51
Ako hoces stabilan racunar, i da se ne zezas sa driverima, da razmisljas da li ces morati da skidas patch-eve za igrice, itd itd...

Uzmi Intel-ov procesor, i nVidia graficku karticu neku malo jacu od te ATI. To samo zameni.

Recimo XFX GTS 250 1GB ona ti je oko 115-120e

Ace
09.06.2010, 15:14
@yamahapassion
Graficka dobro ti se cini, nije dobra. Cena je oko 30 eura, sto je malo za neka dobra gejmerska graficka. Ovu sto je predlozio kolega Mile je dobra!
Sto se tice procesora, ni on ne mi se svidja. Malo je tu L2 cache (iako je X3). Pre bih neki Intelov Core2duo (recimo E7500), ili ako si za AMD, bolje neki phenom model.
Zanima me koliko para je ova druga konfiguracija? Trebalo bi da je dosta jeftinija od ova prva.

@grandia
Druze 8500gt nije slaba graficka da je testiras sa COD4. Ja sam igrao COD4 na Radeon X600 128mb (kupljena pre oko 5 godina) i 512 RAM.... al je bila sa XT cip. ;)

Pozdrav

yamahapassion
09.06.2010, 16:13
U pravu si Ace, ova varijanta je dosta jeftinija. oko 500e. Evo, posto tamo ima konfigurator, ja bi si eventualno mogao naruciti konfiguraciju koju zelim, pa sam nesto probao sam da sklepam, pa mi recite valja li sada:

procesor: Intel core i3- 530 (2,93Ghz, socket 1156, 4 mb chache)
chipsatz : Intel P55 chipset
napajanje: 650watt
RAM: 4GB ddr3 ram
Hard disk 500 GB S-ATA
graficka: NVIDIA GeForce GT220 1Gb ddr3

Ovo bi me izaslo ravno 700e

Ace
09.06.2010, 16:36
E ovo je vise dobro. Moci ces da igras GTA4 u pravo svetlo, bez ikakve smetnje. ;)

milepsr
09.06.2010, 17:36
Druga konfiguracija mi se svidja... Kad bih uzimao za sebe, uzeo bih tako nesto.

Ja bih eventualno razmislio samo da uzmem malo veci hdd jer je razlika veoma mala (10-20 max za 640 ili 750gb), i geforce gt 240 ili 9800GT (tu je oko 20-30e veca cena od GT220, a mnogo mnogo bolje su graficke kartice).

Ostaje ti samo da razmislis o svemu, sta bi zeleo, i naravno, koliko novca sve to da te izadje.

Ja na kucnom racunaru imam C2D 4300, i geforce 9800gtx+, i zbog jake grafike na njemu mogu da igram sve, bez problema.

A na laptopu imam AMD Dual Core QL60, 4GB, 320GB HDD i 9400GT grafiku, i ne moze da se poredi sa kucnim racunarom... Mnogo bolji procesor a pogotovo graficka kartica...

Evo ti slika sa rezultatima benchmarka, pa proceni sam odnos za koji mi muzicari kazemo koliko para toliko muzike :)


http://images.anandtech.com/graphs/gt240_010510091957/21296.png

yamahapassion
09.06.2010, 23:08
Hvala vam momci puno na odgovorima, sad vec otprilike znam sta i kako. Ja se ne razumem nesto puno u pc konfiguracije, pogotovo ove novije komponente, a ne bi da kupim nesto pa za godinu dana da moram da menjam. Hteo bi nesto da moze da me sluzi bar jedno 3-4 godine. Tako da cu poslusati vas savet, ostajem na ovoj zadnjoj konfiguraciji, s tim sto cu jos pojacati hard i graficku.

mrgud
09.06.2010, 23:59
Pozdrav
Za tih 700e bi po mom misljenju bila bolja konfiguracija sa:
Procesor: AMD Phenom 965 BE
Maticna: Asus m4a77td Pro
Graficka: ATI Npr. Serija 5... 5770,5750,i.t.d.
Ostalo moze ostati isto.
Ovaj procesor ti je 5x jaci od onog i3 a graficke od ATI momentalno jedine podrzavaju DirectX 11
Postoje dvije od N-vidie koje su tek izisle i podrzavaju isto ali su preskupe.
Racunaj da ce ti skoro sve igre u buducnosti biti bazirane na DirectX 11
To ti je moja preporuka
Za iste pare dobijes puno vise i nemoras da brines narednih 5-6 godina
Ajd uzdravlje.

yamahapassion
10.06.2010, 00:16
@mrgud: Ne znam kolega ni sam... Sve opcije su otvorene. Moozda cu ipak jos malo sacekati da neka od ovih velikih kuca da neku dobru akciju, pa da onda uzmem neku bas pravu zver, posto stvarno ne volim kupovati na krace staze, nego jednom kad kupim da sam miran duze vreme.

milepsr
10.06.2010, 00:25
@mrgud

Super je sve to na papiru, ali u praksi ?

Ja sam imao i imam amd-ove procesore i grafike... zadnji put kad sam licno menjao konfiguraciju, ATI3850 X2 1GB sam menjao za geforce 9800gtx+ 512MB (koju jos uvek posedujem) i mnogo bolje rezultate sam dobijao sa nVidia-om.

Koji su razlozi ?
1. 85% igrica se optimizuje za nVidia graficke kartice
2. Mnoooooogoo manje problema sa driverima, zakucavanjima masine, nekompatibilnosti sa programima...

A sto se tice AMD vs Intel procesora, koliko para toliko muzike. Nije Intel skuplji za dzabe...

Bavim se racunarima, i radio sam u firmi koja se bavi prodajom racunara, i firma je imala vise od 10.000 prodatih racunara godisnje. Izmedju ostalih stvari koje sam radio, radio sam kada je bilo potrebe pri servisu na resavanju reklamacija, i sve sto kazem kazem na osnovu iskustva.

mrgud
10.06.2010, 00:49
@milepsr
Mislim da je to jedna od predrasuda kao i sa klavijaturama tj.
Postujem dugogodisnje iskustvo ali nije to samo na papiru.
Slicnu konfiguraciju imam i sam a igram jako zahtjevne igre kao sto su Bad Company2 i.t.d.
Osim toga oko 20-tak ljudi iz mog klana imaju razne konfig. i cesto diskutujemo o tome a polovica od njih su experti na tom podrucju.
To sto su intel i n-vidia skupi ne znaci da su bolji.Pogledaj sam onaj test koji si stavio i onda uporedi cjene pa ces vidjeti.
Jos jednom pozdrav i zivjeli

PS:Sta god kupis za 2 godine imas staru krntiju:)

Ono za DirectX11 stoji.
Tu N-vidia vec kasni

Ace
10.06.2010, 01:07
Drage kolege :)

Nemojte sad pocinjati , ko je bolji ATi ili GeForce .... za to svako ima razlicito misljenje, i niko nikome nemoze dokazati, jer nema fakte. Imao sam i ATi i GeForce i ni sam neznam koja je bila bolja ... ATi je bila sa XT cip, lomila je sve zivo i divo, narocito Call of Duty 4, igrao sam na max grafika iako sam sumnjao dali je dovoljno dobar kompjuter za nje.
Ge Force ... sta da kazem za nje .... trenutno imam 8600 GT, .... sa nje, sa 512 ram ddr1, i celeronD procesor, 2,66ghz, i 256kb L2 ..... igrao sam Crysis kad je izasla.
Zakljucak ... obe graficke, su jake .... sta god da uzmes neces pogresiti, mada svi tvrde da je GeForce bolja za igre ... a ja ne vidim neko da potvrdi to sa fakte, zasto je jaca?
Tako da je to apsurdno pitanje
Pozdrav

milepsr
10.06.2010, 01:11
To sto su intel i n-vidia skupi ne znaci da su bolji.Pogledaj sam onaj test koji si stavio i onda uporedi cjene pa ces vidjeti.

To je samo test koji sam stavio tu da bi znao okvirnu razliku u snazi. A stabilnost i rad u realnom vremenu se ne mogu meriti.

Ja sam probao na svom racunaru 4850, 3850X2, 4870 obicnu i X2, i jos nekoliko slabijih grafika, i jednostavno sa nVidiom mi racunar radi stabilnije. 80% reklamacija u servisu je bilo na masine sa AMD procesorima i ATI grafikama. Ima ljudi koji su zadovoljni sa ATI, ali to je mnogo manji procenat...

To je samo moje misljenje i saznanje kroz svakodnevni rad sa racunarima.

Inace, sve ostalo sto si rekao stoji :) Skidam kapu.
Dodato:
sta god da uzmes neces pogresiti, mada svi tvrde da je GeForce bolja za igre ... a ja ne vidim neko da potvrdi to sa fakte, zasto je jaca?

Vecina igrica se optimizuje za nVidia grafike...

mrgud
10.06.2010, 01:42
@acekorg
Ma ne pocinjemo mi sta je bolje a sta ne;)
Mislim da je ovo neka zdrava polemika iz koje kolega yamahapassion moze izvuci neke zakljucke za sebe.
@milepsr
To za optimiziranje n-vidie za igrice si u pravu.
Sto se tice ostalog ono sto sam napisao je trenutno najbolji odnos cjene i onog sto dobijes za svoje pare.Ponavljam "trenutno".
Licno nisam imao losih iskustava sa AMD-om a ni sa ATI sto ne znaci da nisi u pravu.;)

Vaxter
10.06.2010, 02:14
Koliko god volim ati, prevashodno zbog boja koje su mnogo lepše i življe, moram priznati da nVidia mnogo stabilnije radi.
I tačno je da su u dilu sa EA Games i još par kuća, tako da se igrice uglavnom optimizuju za njih.
Tako da, i moj glas ide nVidia grafici, obzirom da je makina za igranje.

Iz istog razloga moj glas ide AMD-u pre nego Intelu.
Već se neko vreme pokazuje popularniji među gejmerima.
Ponajviše zato što se za manje novca dobije procesor u višoj klasi.
Onaj nivo stabilnosti u radu, kakav ima neko ko se bavi obradom videa ili zvuka, gejmerima nije bitan.
Za isti novac AMD daje veću sirovu snagu od Intela, i to je činjenica.
Tačno da inteli mnogo preciznije i brže rade proračune koji su bitni za multimediju, ali AMD ih je, u cenovnom rangu, ubijao kod 3D rendera.
Tako da, iako lično imam Intele i što su oni mnogo bolji za ono što ja radim, mislim da je u ovom slučaju AMD bolji izbor.

yamahapassion
14.06.2010, 07:34
Evo jos malo da vas smaram. Nasao sam jos jednu po meni solidnu konfiguraciju, i najverovatnije idem danas po nju, pa da pitam kako ovo sve izgleda:

Procesor: Intel Core i5-750 (2.66GHz, 8MB L2 Cache)
Ram memorija: 6GB DDR3
Graficka: NVIDIA GTS 240 mit 2 GB DDR3 VRAM (DVI, VGA, HDMI)
Hard disk: 1 TB SATA
Napajanje: 500W
Ovo je najvaznije, ostalo klasika, windows 7 bla bla....

Posto je to vec sklopljena konfiguracia (ne moze se nista menjati prilikom kupovine, kasnije moze) ali bas zbog toga je povoljnije, cisto da mi neko kaze da li se isplati dati 700e za to. Po mom misljenu nije lose, a i bolje od ovoga nisam nasao. I zanima me jos sta znaci ovo i5 u procesoru, i ta graficka karta, da li je ona pravljena da podrzava DirectX 11?

grandia
14.06.2010, 08:16
drug yamahapassion, ja mislim da se potpuno isplati ... mislim na taj hardwer koji dobijas za te pare ...

pogledaj na austrijske sajtove u netu pa uporedjuj sam ...

pozdrav

yamahapassion
14.06.2010, 10:19
Hvala brate Grandia na pomoci. Mislim da je ovo konacni izbor.

milepsr
14.06.2010, 10:55
Uzimaj !!! :)

I5 ti je serija procesora.

basalski
14.06.2010, 12:50
e e ljudi :) nije samo graficka karta u pitanju ako hoces da ti igre idu ko voz, treba ti processor bude brz, ventilacija treba ti dobra da nebi se zakocio, ddr ram za sada je najbolje da uzmes vise od 3gbddrram i neki nvidea grasphic karta od 512 mb ili vise, ako hoces da ti radi sve 200% ok :) inace mozes i da mu stavis isto ''liquid-cooling-system)

onda ti je pc GAME I STUDIO-READY ;)

al misim da ti je i ovaj super! :)

yamahapassion
14.06.2010, 16:49
Ma radice to samo tako... Hvala jos jednom na savetima.